Marek Wasiluk

Napisała do mnie jedna z Czytelniczek bloga:

Przeczytałam, że wykorzystuje pan osocze bogatopłytkowe w leczeniu rozstępów i blizn. Przyznam, że zaskoczyło mnie to, bo wydawało mi się, że osocze jest przeznaczone tylko do zabiegów na twarz. Chętnie dowiedziałabym się więcej, co pan myśli o skuteczności osocza bogatopłytkowego w ogóle i jak można je stosować.

Zacznę od tego, że chociaż w medycynie estetycznej moda na osocze trwa od niedawna, to stosowane jest ono już od dwudziestu lat! Tyle tylko, że w innych obszarach medycyny, np. w leczeniu trudno gojących się ran i w chirurgii szczękowo-twarzowej.

Osocze bogatopłytkowe – efekty udowodnione naukowo

Zabiegi z osoczem bogatopłytkowym to jedna z nielicznych metod medycyny estetycznej, której działanie i skuteczność poparte są badaniami naukowymi. Wiem, że dla wielu osób to zaskoczenie, bo wydawać by się mogło, że wszystkie metody stosowane gabinetach medycyny estetycznej powinny mieć „papier” potwierdzający ich skuteczność. Nic bardziej mylnego. Nie ma za dużo wiarygodnych badań naukowych dotyczących skuteczności tak powszechnie wykorzystywanego kwasu hialuronowego w stosowaniu u ludzi. To samo dotyczy różnych maszyn „odchudzających” – nie mają badań lub badania te wykonane są na małej grupie osób. Osocze bogatopłytkowe wyróżnia się pozytywnie na tym tle, bo jego działanie jest udokumentowane dosyć szeroko. A więc przystępując do zabiegu pacjent może się spodziewać, że będzie miał efekty zabiegu.

Bezpieczeństwo z własnej krwi

Zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego to jedna z najbardziej bezpiecznych metod. Osocze nie ma w zasadzie działań ubocznych, nie zaszkodzi i nie uczuli, bo korzystamy z zasobów własnego organizmu, nie wstrzykujemy niczego obcego. Ktoś powie, że kwas hialuronowy też jest bezpieczny, bo biozgodny z naszym. Tak – jest biozgodny, ale jednak wytwarzany przez bakterie, a nie przez nasz organizm. To samo dotyczy kwasu l-polimlekowego – niby naturalna metoda, bo polega na stymulacji komórek do produkcji własnego kolagenu, niemniej jednak też wymaga wstrzyknięcia „obcego” preparatu. Tymczasem w przypadku osocza bogatopłytkowego wstrzykujemy tylko to, co już do nas należy – część własnej krwi.

 

Zobacz też: Od czego zależy skuteczność osocza bogatopłytkowego

 

Czerwone czy białe

Głównymi składnikami krwi jest płynne osocze oraz zawieszone w nim komórki (erytrocyty, czyli czerwone krwinki, leukocyty czyli białe krwinki i trombocyty, czyli płytek krwi). Do zabiegu osoczem bogatopłytkowym wykorzystywana jest tylko odwirowana część krwi, półprzezroczysta, o żółtawym zabarwieniu, w której nie ma czerwonych krwinek. Są za to w dużej ilości płytki krwi, i to o nie chodzi w tym zabiegu, bo to one są silnym stymulatorem poprzez uwalniane po wstrzyknięciu czynniki wzrostu, które powodują regenerację komórek. Zdarza się, że niektórzy zamiast wyrzucać odwirowane czerwone krwinki rozsmarowują je na twarzy, ale to nie ma za dużo sensu.

Kim Karadashian

Kim Karadashian, fot. kimkardashian.celebuzz.com/

Wampirzy lifting – ile jest krwi w zabiegu?

W mediach krąży informacja, że popularna aktorka Kim Karadashian ostrzykuje się własną krwią. W rzeczywistości jednak ostrzykuje się osoczem, a jej zdjęcie z twarzą czerwoną od krwi zostało pokazane dla zrobienia szumu medialnego. Takim przekazom medialnym zabieg osoczem bogatopłytkowym nazywany jest wampirzym liftingiem.

Dlaczego odwirowuje się krew przed podaniem? Bo po pierwsze czerwone krwinki są do tego zabiegu niepotrzebne, po drugie – robi się skrzep i trudno byłoby wstrzyknąć krew albo po wstrzyknięciu zrobiłyby się pod skórą czerwone brzydkie „strupki”, po trzecie – krew jest czerwona, a osocze żółte, więc mniej widoczne. No i najważniejsze – to w odwierowanym osoczu mamy wysokie stężenie płytek krwi, co działa stymulująco na skórę.

Osocze bogatopłytkowe – jak wygląda zabieg

Na początku zabiegu z żyły pacjenta pobiera się ok. 30 ml krwi. To niedużo, dla przykładu – do standardowych badań oddajemy 10 ml krwi. Krew umieszcza się w specjalnej probówce i odwirowuje. Ponieważ składniki zawarte w krwi mają różny ciężar, przy odwirowaniu następuje rozwarstwienie (cięższe czerwone krwinki idą na dno). Po odwirowaniu pobiera się do strzykawki tę część płynu, gdzie znajdują się płytki krwi. Ma ona żółtawy kolor. Nazwa osocze „bogatopłytkowe” pochodzi stąd, że po odwirowaniu stężenie płytek krwi w osoczu jest maksymalnie duże.
Osocze bogatopłytkowe wstrzykuje się w technice mezoterapii. To oznacza, że płyn podawany jest igłą powierzchniowo w skórę. Przed wstrzyknięciu następuje aktywacja płytek krwi (w tym celu dodaje się do osocza chlorek wapnia), choć nie wszyscy to robią, gdyż według niektórych opinii nie jest to potrzebne, ponieważ już samo ukłucie i wstrzyknięcie powoduję aktywacje.
Zabieg ostrzykiwania trwa ok. 10-15 minut; osocze trzeba szybko podać, zanim przestanie być aktywne. Ostrzykiwana je głównie twarz, szyja, dłonie, dekolt. Ponieważ wygląd szyi jest bolączką wielu pań, a nie wszystkie zabiegi się kwalifikują do wykonania na tym delikatnym obszarze, warto pamiętać o osoczu, bo jest to akurat jeden z niewielu dobrych zabiegów na tę cześć ciała.

Razem czy osobno?

Mezoterapię osoczem bogatopłytkowym można stosować jako samodzielny zabieg odmładzający. Bardzo dobre efekty przynosi cykl 3-5 zabiegów w odstępach 2-3 tygodniowych. Polecam osobom 20+, 30+.

Osocze bogatopłytkowe jest też doskonałą metodą przygotowującą skórę do innych zabiegów. Dzięki niemu komórki skóry lepiej współpracują, a po zabiegu – lepiej się regenerują.
Przykładowo. Jeśli planujemy zabieg laserem frakcyjnym to możemy:
– podać osocze tydzień wcześniej oraz dzień wcześniej (aktywuje fibroblasty, co wpłynie pozytywnie na efekt zabiegu laserem frakcyjnym)
– wykonać zabieg laserem frakcyjnym i po nim podać osocze; nie musimy nawet używać igły, bo skóra jest „podziurawiona” laserem, wystarczy osocze wklepać. Dzięki niemu czas regeneracji komórek i gojenia będzie dużo szybszy. Nawet dwukrotnie!

 

Zobacz koniecznie: laser frakcyjny – odmładzanie

 

Im osoba jest starsza tym bardziej wskazane jest takie łączenie, bo tkanka w starszym wieku wolniej się regeneruje. Efekty zabiegu będą bardziej spektakularne. Można oczywiście wykonać sam zabieg laserem frakcyjnym i też będzie bardzo dobry efekt odmładzający. Jeśli jednak dla kogoś nie są przeszkodą koszty, to polecam połączenie lasera z osoczem bogatopłytkowym. Dotyczy to zresztą wielu innych zabiegów, na przykład rozstępów, o których wspominała na początku Czytelniczka. Jeśli rozstępy są świeże to warto podać osocze przed zastosowaniem właściwej kuracji wykorzystaniem rf mikroigłowej. Bardzo dobrze sprawdza się osocze przy trudno gojących się ranach, a także przy leczeniu blizn. Dobry efekt daje też w terapiach na wypadanie włosów.

 

Zobacz też: Rozstępy usuwam skutecznie

 

Osocze bogatopłytkowe to naprawdę potężne narzędzie w walce o lepszy wygląd, a w dodatku łatwo dostępne. Można wręcz powiedzieć, że zawsze mamy je pod ręka.

Ostatnie komentarze
  • czy wystepuja siniaki lub opuchlizna a jesli tak to ile to trwa?

    • Siniaki mogą powstać, jak po każdym nakłuciu igłą i utrzymywać się do tygodnia. Opuchlizna jest minimalna i szybko znika. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

  • Jestem piąty dzień po zabiegu i niestety siniaki na twarzy mam nadal. Natomiast faktycznie opuchlizna zniknęła już na drugi dzień. Pozdrawiam

    • Siniaki zazwyczaj są ok 7 dni, czasem nawet dłużej, jeśli jest bardzo duże. Pozdrawiam, Marek Wasiluk

  • 8 dni temu wykonałam mezoterapię osoczem na twarz, szyję i dekolt. Pęcherzyki i zaczerwienienia na twarzy zniknęły następnego dnia po zabiegu. Natomiast na szyi i dekolcie nadal mam grudki. Czy powinnam się martwić grudkami na szyi i dekolcie, czy one znikną i kiedy?
    Pozdrawiam

    • Czasami tak się zdarza, ale w ciągu kilku kolejnych dni grudki powinny zniknąć. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

  • Witam!Poddałam się ostrzyknięciu twarzy kwasem h usieciowanym.po 2miesiacach prawie nie ma sladu/może zbyt malo sie nawadniałam ?/ .w jakiej odległosci czasowej mogę zrobic następny zabieg KH, lub ostrzykiwanie osoczem? Dziekuje.j

    • Zabieg może Pani spokojnie już wykonywać (zarówno osocze jaki i kwas hialuronowy). Ale jeśli efekt po kwasie był tylko na 2 miesiące, to sugeruje zastanowienie się nad jego powtórzeniem, a w szczególności takiego samego kwasu hialuronowego. Usieciowany kwas powinien utrzymywać się minimum ok 4-6 miesięcy, a raczej nawet trochę dłużej. Tak krótki okres utrzymywanie świadczy albo o nieodpowiednio dobranym kwasie (nie mam na myśli marki ale raczej stopień usieciowania czy oczyszczenia) albo o tym, że Pani organizm ma szybki go metabolizm (być może prowadzi Pani aktywny tryb życia?). Pozdrawiam. Marek Wasiluk

  • a czy ta metoda pomaga w walce z wypadającymi włosami u mężczyzn?

    • Tak, pomaga, jest to jedna ze skuteczniejszych terapii. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

  • Witam
    Dokładnie dwa miesiące temu miałam wstrzykiwany botoks w czoło ale nie ma po nim już śladu dlaczego?
    Dzisiaj(19.02.15) miałam robiony zabieg na twarz osoczem ale dosłownie po wstrzyknięciu zaczęła puchnąć mi twarz w miejscu kłucia więc pani doktor przerwała ten zabieg dlaczego tak się stało?Dodam że robione próby nie stwierdziły uczulenia.

    • Trudno mi powiedzieć, dlaczego botoks krótko trzymał. Być może miała Pani robione po nim jakieś inne zabiegi, które skróciły jego działanie, być może korzysta Pani z sauny, prowadzi aktywny tryb życia, być może metabolizm u Pani jest bardzo szybki, a może było podane za mało botoksu. Co do osocza nie widziałem jak bardzo spuchła twarz, może jakieś naczynko zostało uszkodzone. A może było coś dodane do osocza, co spowodowało obrzęk – nie wiem jaki zestaw do osocza był stosowany, czy certyfikowany czy też nie. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

  • Mam pytanie do Pana Doktora.
    Pierwszy raz miałam podany botox w okolice lwiej zmarszczki i czoła.
    Wcześniej prawie wcale nie miałam tam zmarszczek mimicznych,gdyz potrafiłam makutecznue opanować swoją mimikę.
    Moja drzaproponowala ten zabieg tylko po to,zeby bardziej otworzyć oko i osiągnąć zrelaksowany wyraz twarzy.
    Niestety efekt jest zupełnie odwrotny.
    Juz 2 dni po zabiegu mój wyglad drastycznie sie pogorszył.
    Czoło zrobiło sie bardzo gładkie i napięte,lecz brwi i powieki opadły,a oczy,z natury głęboko osadzone,ale zawsze były moim największym atutem ,a teraz zrobiły sie mniejsze i zmieniły kształt na troche skośne.
    Miałam wrażenie,ze ok 2 tygodni od zabiegu te powikłania przez pare kolejnych dni były mniejsze.
    Niestety mija prawie juz miesiąc ,a ciężar na powiekach dalej mi doskwiera,i oczy nie wróciły do swojego kształtu.
    Jestem zrozpaczona,gdyz większość kobiet uzyskuje po Botoxie piękny efekt uniesienia brwi i promiennego spojrzenia,a u mnie efekt odwrotny, mimo ,iz udalam sie do sprawdzonego lekarza.
    Chciałabym poprosić o radę.
    Co moge teraz zrobic(jakie zabiegi zastosować),aby sobie nie pogorszyć dodatkowo wyglądu,i najskuteczniej skrócić czas działania toksyny,i powrócić do wcześniejszego wyglądu?

    • Problem wyniknął z przemieszczenia się botoksu tam gdzie nie trzeba. Ponieważ botoks działa tylko kilka miesięcy to problem sam zniknie. Można też spowodować, żeby szybciej puścił, jeśli efekt jest zły, najprościej poprzez rozgrzewanie. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

  • Do Nel, czy mozesz napisac jak jest dzisiaj?ja mam ten sam problem. , tez robiłam lwia zmarszczkę: Jutro mijają dwa tygodnie.. Ciężar na powiekach jest nie do zniesienia. Powieki mi opadły , twarz zmieniła rysy i jakby spuchła. Mam tez silne bóle głowy. Miało byc naturalnie a czoło mam jak blacha. Swieci sie strasznie i zamiast cieszyć sie pięknym wyglądem jestem zrozpaczona W pracy pytają czy zle sypiam bo tak zle wyglądam.. Zabieg robiłam u sprawdzonego lekarza..

    • Proszę pamiętać, że na opadniętą powiekę po botoksie da się zaradzić, nie trzeba się męczyć i czekać, aż samo puści. Natomiast samo opadniecie czasami się niestety może zdarzyć. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

  • czy osoczem bogatopłytkowym można ostrzykiwać okilice oczu?

    • Jak najbardziej można. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

  • Panie Doktorze,

    Minely 2 tygodnie od zabiegu mezoterapii osoczem bogatoplytkowym. Przyjsciu z basenu zauwazylam czrewonw podpuchniete placki na policzkach.Pozostawalm w cieniu i plywalam z twarza zakryta cieniem od szerokiego ronda kapelusza.Dwa dni pozniej skora (naskorek)w tych miejscach jest sucha i luszczy sie. znowu dzien lub dwa jest dobrze i to samo powtarza sie … zauwazylam ze ciepla temperatura na zewnatrz powoduje ten rumien.Co robic? czy pojscie do spa gdzie sa cieple baseny i sauna jest wskazane?

    Anna

    • Jest to trochę dziwna reakcja. Trudno powiedzieć czym spowodowana. Jedna możliwość to to, że zestawy do osocza nie były czyste/certyfikowane i coś zostało wprowadzone do skóry. Być może jest inna przyczyna, jak choćby infekcja grzybicza. Najlepiej byłoby się pokazać u jakiegoś lekarza, a w międzyczasie proszę smarować twarz preparatami natłuszczającymi. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

      • Panie doktorze, jestem kobietą 41 letnią o podobno dość młodym wyglądzie. Od jakiegoś czasu rozważam jednak poddanie się zabiegowi mezoterapii osoczem. Moim problemem, oprócz zmarszczek mimicznych na czole i policzkach są utrata jędrności skóry – ma zmęczony wygląd i opuchlizna pod oczami, jak też obrzęk całej twarzy. Zauważyłam, że z mojej twarzy znika obrzęk gdy mało jem, problemu nie bylo też, gdy przez jakiś czas byłam na diecie wysokobiałkowej. Nie mam w ogóle tendencji do rozstępów, a szyja i dekolt wyglądają bardzo dobrze. Mam słabe krążenie i duże tendencje do opuchlizny nóg, jak też żylaki prawej nogi. Czy przy tego typu problemach mezoterapia osoczem może pomóc, czy może powinnam ją połączyć lub zastąpić innym zabiegiem? Jesli tak, to jakim? Zastanawia mnie czym spowodowana jest wyższa cena mezoterspii osoczem w stosunku do mezoterapii kwasami? Przecież materiał pozyskiwany jest z organizmu pacjenta,więc bezpłatny, nie ma potrzeby płacenia za ampułkę, więc skąd prawie dwa razy wyższa cena zabiegu? Moja znajoma jeździ do doktora, który za zabieg ostrzykiwania osoczem w prywatnym gabinecie pobiera 200 PLN. Znajoma jest zadowolona, twierdzi, że twarz wygląda dużo lepiej, następnego dnia po zabiegu już prawie nic nie widać, a nakłucia nie są tak gęste jak to się widzi na zdjęciach. Czy skorzystanie z takiego zabiegu niesie za sobą ryzyko, jeśli tak to jakie? Jak dużo zabiegów i z jaką częstotliwością powinnam przyjąć, żeby efekt był najlepszy?

        • Bez obejrzenia skóry i porozmawiania trudno mi jednoznacznie sugerować z czego byłaby Pani zadowolona. Osocze odświeża skórę, dużo silniej niż mezoterapia, ale zmarszczek nie zlikwiduje. Wspomniane przez Panią dolegliwości nie są przeciwwskazaniem. Co do ceny, to …..cóż ja mogę powiedzieć. Wyższa cena wynika z wysokiej ceny zestawów (które same tylko kosztują więcej niż 200 zł nie mówiąc o zarobku, innych drobnych materiałach i amortyzacji wirówki). Jeśli gabinet oferuje zabieg za 200 zł dla pajenta to na 100% robi to w zwykłych probówkach, bo nikt nie dokłada ze swojej kieszeni. Co się z tym wiąże. A) jest to robione nielegalnie, niezgodnie z prawem. Bo zwykłe probówki nie są dopuszczane do autotransfuzji (a tak jest przy osoczy, krew z probówki jest pobierana i wstrzykiwana pacjentowi), tylko do wyrzucenia do kosza po analizie laboratoryjnej krwi. 2)Nie wiemy czy są sterylne 3)Nie wiemy co jest w probówce, jakie środki chemiczne, jakie zanieczyszczenia. A potem tę krew, która miała kontakt z probówką, wstrzykuje się pacjentowi 4) Trudno jest uzyskać dobrej jakości osocze z takiej probówki, z przyczyn technicznych. To znaczy, że w specjalistycznych jest bardziej stężone. Podsumowując. Decyzja należy do pacjenta, podobnie jak to czy zapinamy pasy w samochodzie czy też nie. Chociaż według nie do końca do pacjenta tylko- bo ja/jako lekarz i profesjonalista muszę po pierwsze działać etycznie a po drugie zgodnie z prawem. Nawet jak przyjdzie do mnie pacjent i podpisze zgodę przy świadkach, żeby mu odciąć obie ręce to tego nie zrobię. Pomimo, że pacjent chce. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

  • Witam
    Czy chlorek wapnia dodawany do osocza jako aktywator jest w jakims konkretnym stezeniu i ilosci ?

    pozdrawiam

    • Wielkiego wyboru nie ma, bo na rynku jest raptem dostępny jeden czy dwa rodzaje chlorku certyfikowanego do wstrzyknięć . Pozdrawiam. Marek Wasiluk

      • Witam
        Na ulotce chlorku wapnia jest informacja, że nie można stosowac go podskórnie i domięśniowo, gdyż może dorowadzić do martwicy. Jak to się ma do osocza?

        Pozdrawiam

        • Ja osobiście bardzo rzadko dodaję do osocza chlorek wapnia, bo uważam, że im mniej dodatków tym lepiej i bezpieczniej. Sam chlorek wapnia nie jest potrzebny do osocza bogatopłytkowego, a jego główna zaleta, to fakt, że jak się go doda to zabieg mniej boli. A co do bezpieczeństwa to proszę się nie martwić, bo chlorku wapnia dodaje sięw mikroilości, nawet nie pół mililitra, więc krzywdy nie zrobi.

  • Witam , mam blizny potrądzikowe wykonałem zabieg Laserem frakcyjnym Co2 4 razy , zamierzam zrobić Osocze bogatopłytkowe , ale mam pytanie co ile trzeba powtarzać zabieg Osoczem ?

    • Trochę zależy od typu blizn i tego, jak się zmieniają p zabiegach laserem. Ale raczej sugerowałbym łączenia osocza bogatopłytkowego z czymś jeszcze, samo za dużo nie poprawia blizn, to bardziej taki dopalacz a nie naprawiacz. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

  • Witam panie doktorze.
    W sierpniu tego roku miałam podawane osocze bogatopłytkowe do ścięgna ahillesa a resztę co zostało w strzykawce podano mi do stawu barkowego prawej ręki. Po wstrzyknięciu do stawu barkowego odrazu niemal utworzyła się opuchlizna i zaczerwienienie. W następnym miesiącu nadal miałam zaczerwienienie i coraz bardziej opuchnięte aż zauważyłam ze zbiera się w tym miejscu ropa. Mam pytanie w związku z tym Dlaczego wytworzył się stan zapalny w miejscu wstrzyknięcia osocza bogatopłytkowego? I jakie terz będą skutki leczenia?
    prosze bardzo pana o odpowiedz pozdrawiam Wiesława D.

    • Trudno mi jest jednoznacznie odpowiedzieć, bo nie miałem możliwości obejrzenia bezpośrednio po, i jak się zmieniało oraz nie wiem jaki zestaw był zastosowany. Prawdopodobnie doszło do wprowadzenia infekcji, ale czemu nie wiadomo- może nie był aseptycznie przeprowadzony zabieg, może zestaw nie był sterylny, albo użyta była zwykła probówka? Nie wiem. Co do skutków to mam nadzieję, że wszystko wróci do normy, ale skoro przez miesiąc stan się pogarsza to proszę koniecznie pokazać się lekarzowi. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

  • Mam pytanie, czy zabieg z osocza bogatopłytkowego będzie skuteczny dla osób powyżej 50 roku życia. Mam 55 lat i dość dobrze wyglądającą twarz, ale moim problemem są zmarszczki nad wargami, no i oczywiscie coraz bardziej wiotczejąca skóra twarzy..

  • Proszę o informację, w jaki sposób zweryfikować czy lekarz posługuje się zestawem oryginalnym z właściwą, sterylną probówką.

    • Jedyna metoda do obserwowanie, probówkę/pojemnik do osocza wyjmuje z dedykowanego opakowania/folii. Chociaż i to nie gwarantuje, że jest ok na 100%. Pozdrawiam, Marek Wasiluk.

  • W wieku 55 osocze trzeba bardziej traktowac jako zabieg wspomagający niż samodzielny. Osocze na zmarszczki nie zadziała, na wiotką skórę też w niewielki stopniu. Sugeruję innego typu zabiegi renegerujące. Pozdrawiam Marek Wasiluk

  • Witam mam pytanie .Wczoraj wykonałam zabieg osoczem wysoplytkowym
    po przeczytaniu Pana artykułu na temat działania kompleksowego z laserem
    frakcyjnym. Umówiłam się na wizytę z użyciem tego urządzenia , ale niestety
    dopiero na, nie dzień następny tylko kolejny. Piszę pan w swoim artykuje
    ”Jeśli planujemy zabieg laserem frakcyjnym to możemy:
    – podać osocze tydzień wcześniej oraz dzień wcześniej (aktywuje fibroblasty, co wpłynie pozytywnie na efekt zabiegu laserem frakcyjnym)”
    Czy ze względów działania fizjonomicznego osocza ma wpływ 24 h lub po 7
    dniach a wykonanie lasera…?Będę wdzięczna za odpowiedz
    p. D

    • Pani Doroto, tak jest optymalnie, ale nie znaczy, że nie będzie efektu jak będą to dwa dni na przykład.

  • .. i czy 48 godzin w tym przypadku ma zasadniczy wpływ..?

  • Mialam 3 zabiegi osocz twarz ,mam 46 lat i zero efektow a nawet spotkalam sie ostatnio z tym ze dawali mi co niektorzy wiecej lat niz mam,u mnie nie zadzialalo a jestem juz 4 mc po ostatnim ostrxykiwaniu,dla mnie to lipa niestety

    • Osocze bogatopłytkowe jest bardzo dobrą metodą. Jednak efekt zależy od kilku czynników. Po pierwsze w wielu miejscach robi się zwykłe osocza, nie używa dedykowanych zestawów, nieodpowiednio wiruje, nieodpowiednią frakcję wstrzykuje, czyli nie jest to osocze bogatopłytkowe. Pacjentowi trudno to jest rozpoznać. Druga rzecz to nie jest uniwersalna metoda, nie ma wszystkie problemy działa, na przykład na pewno ne daje liftingu. Nie wiem jakiego typy efektu Pani obiecano. Ale jak wspomniałem same metoda jest bardzo dobra jeśli właściwie wykonana.

  • Witam!
    Mam 38 lat i zdiagnozowane Hasimoto. Ponieważ jestem osobą lubiącą się uśmiechać, to zaczęły mi doskwierać bruzdy wargowo-nosowe. Przeszłam serię zabiegów dermapenem, ale niestety bruzdy ciągle są widoczne;( Jakimi zabiegami medycyny estetycznej można walczyć z tymi paskudnymi bruzdami przy Hasimoto???
    Z góry dziękuję za odpowiedź!

  • Dzień dobry.
    Mam pytanie do Pana doktora. W piątek miałam robiony zabieg laserem frakcyjnym w połączeniu z podaniem osocza bogatopłytkowego. Najpierw podano mi osocze a chwilę potem zrobiono mi zabieg laserem. Czy taka kolejność jest prawidłowa, ponieważ dużo czytałam na ten temat i w każdym z artykułów jest napisane że najpierw jest zabieg laserem a dopiero potem podaje się osocze. Czy to ma jakieś znaczenie dla końcowego efektu, bo szczerze mówiąc trochę się zaniepokoiłam tym faktem. Będę wdzięczna za odpowiedź.

    • Niestety robi się odwrotnie. Jeśli najpierw jest osocze a potem laser to w praktyce osocze prawie nie działa, bo laser je wypali zanim ma szansę zadziałać. Trochę dziwne, że ktoś stosuje taką kolejność.

  • Chciałabym jeszcze tylko dodać, że czekają mnie jeszcze dwa takie zabiegi, więc chciałabym mieć pewność, że są robione w odpowiedniej kolejności i przyniosą oczekiwane rezultaty.

  • Dzień dobry, Mam pytanie do Pana doktora. Choruję na pierwotny zespół sjogrena i rzs. Choroby nie są bardzo aktywne. Czy w takim wypadku mogę poddać się zabiegowi z użyciem osocza bogatopłytkowego? Niektórzy wskazują choroby autoimmunologiczne jako przeciwwskazanie do tego zabiegu, zaś inni twierdzą, że nie ma tu żadnego ryzyka, ponieważ nie wstrzykuje się w skórę żadnych obcych substancji, które mogłyby wywołać reakcję immunologiczną. Bardzo proszę o opinię Pana doktora na ten temat. Jeśli to możliwe, prosiłabym też o odpowiedź jakie zabiegi dostępne są dla osób z takimi dolegliwościami.
    Z góry dziękuję za odpowiedź.

    • Sprawa nie jest czarno-biała, ale ja uważam, że osocze można robić przy chorobach autoimmunologicznych, i nie spotkałem się w praktyce i przy czytaniu różnej literatury, żeby z tego powodu doszło do zaostrzenia choroby. Poza tym taka stymulacja immunologiczna trwa krótko. Jeśli chodzi o inne zbiegi to jest Pani skazana na te regeneracyjne i to za pomocą urządzeń czyli laseroterapia, HIFU, RF mikroigłowa, nie powinno się podawać kwasu hialuronowego, polimlekowego i wszelkich substancji, które długo (czyli nie godziny albo dni ale tygodnie i miesiące) utrzymują się w organizmie – bo to właśnie one mogą “drażnić” układ immunologiczny. Pozdrawiam, Marek Wasiluk

      • Witam, miałam robione osocze na skórę głowy przy łuszczycy. Mam wrażenie, że włosy wypadają mi teraz jeszcze 2 razy bardziej. Czy powodem może być reakcja przy łuszczycy? Zastanawiam się nad kolejnym zabiegiem, ponieważ jak tak dalej pójdzie to nie będzie mi miało juz co wypaść. Mocniejsze wypadanie zaczęło się około 2 tygodnie po zabiegu.

  • witam , tydzień temu miałam botoks na czole , pytanie po jakim czasie mogę zrobić sobie osocze, tak żeby botoks się nadal utrzymał.

    • Spokojnie osocze może Pani wykonać po około 2 tygodniach. Pozdrawiam, Marek Wasiluk

  • Dzień Dobry
    Poddałam się zabiegowi i w trakcie iniekcji jedna strona twarzy bolała mnie bardziej, teraz po paru dniach mam wrażenie, że osocze zostało podane nierówno. Część twarzy jest gładka, siniak pod oczami znikł a po drugiej stronie nie widzę różnicy. Czy to jest możliwe?

    • Osocze nie może spowodować trwałej asymetrii twarzy, bo to nie jest wypełniacz.

  • Panie doktorze czy jesli mam skore trądzikową kilka zaskórników zamkniętych, otwartych i 3 krosty ze stanem zapalnym? Na ogół co tydzien jedna krosta lub dwie mi wychodzą pomimo iż co 2 tyg stosuje kwasy chyba taka juz mam skore, ewentualnie pan doktor cos poleca ? W kazdym razie konkretnie chodzi mi o to czy jesli mam taka skore moge wykonać zabieg osocza ?

    • Można spokojnie wykonywać osocze.

  • witam serdecznie
    szykuje sie do terapii osoczem ale na skore glowy ,zostalo mi zlecone badanie ANA1(czy ono jest potrzebne?) czy wynik dodatni wyklucza mnie do zrobienia tego zabiegu?.co tak naprawde jest wazne przy tym zabiegu ?
    z gory dziekuje za odpowiedz

    • ANA nie wyklucza, ale z jakiegoś powodu zostało zlecone, więc warto zrobić.

  • Witam odd alarm krew dzisiaj I umowilam sie na zabieg ostrzykiwania osoczem nastepnego dnia czy tak mozna I czy osoczem bedzie aktywne

    • Niestety, robienie zabiegu osoczem później niż pół godziny po pobraniu krwi nie ma większego sensu.

  • Witam, chciałabym sie dowiedzieć czy SM i przyjmowanie intetferonu jest bezwglednym przeciwskazaniem do podania osocza?
    Jesli tak to czemu?

    • Na ten moment bym nie wykonywał.

  • Dzien dobry, chciałam zapytac czy mozna wykonac zbieg osoczem jesli mam niski poziom hemoglobiny. z góry dziekuje za info. Pozdrawiam

    • Można wykonywać zabieg osoczem.

  • Panie Doktorze, który z zabiegów pomoże zmniejszyć zmarszczki: osocze bogatopłytkowe czy radiofrekwencja mikroiglowa? Czy zabiegi lipo kontur mają pozytywny wpływ na skórę twarzy? Mam na Mam 42 lata. Pozdrawiam.

    • Zdecydowanie RF mikroigłowa na zmarszczki. Co do liopkontur to troszkę wpływa, ale są „mocniejsze” metody.

      • Witam.
        Wczoraj robiłam osocze na twarzy, następnego dnia dostałam uczulenia na całej twarzy, WYSKOCZYLY MI DROBNE BIAŁE KROSTKI, A TWARZ BYŁA CAŁA CZERWONA W WYSYPCE. PO ZASTOSOWANIU LEKU NA ALERGIE PRZESZŁO. CZYM TA WYSYPKA MOGLA BYĆ SPOWODOWANA? DODAM, ŻE ROBILAM OSOCZE DWA RAZY I DWA RAZY MIAŁAM TEN SAM PROBLEM.

  • Dzień dobry. Przed tygodniem miałam robioną mezoterapię osoczem. Po jakimś czasie mogę wykonać botoks ?

    • Już można.

  • Witam Panie Doktorze.
    Czy zabieg osoczem bogatoplytkowym mozna wykonac przy cerze naczynkowej, z rumieniem?

    Czy przy leczeniu izotretynoina doustna mozna zrobic mezoterapie skory glowy? W niskich dawkach 20 mg.

    • Osocze można robić, mezoterapię w zasadzie też.

  • Witam Panie Doktorze , wykonałam 3 zabiegi osocza bogatopłytkowego na włosy , gdzie mam stwierdzone łysienie tolagenowe mineło juz 4 miesiace od zabiegów , które robiłam co miesiac przez okres 3 miesiecy , a włosy tak jak wypadały to nadal wypadają garsciami , czy wirówka moze była jakaś licha lub moze doswiadczenie lekarza , który to wykonywał, na co trzeba zwrócić uwagę jak sie wykonuje sie takie zabiegi z osocza bogatopłytkowego , prosze o pomoc

    • Wiele mogło zawieść, niestety nie jestem w stanie tego określić.

  • Mamy pytanie czy można zrobić zabieg z osocza tuż przed miesiączką. Umówiłam się na zabieg w wtorek i wiem, że w tym dniu późnym wieczorem dostanę miesiączkę.

    • Można

  • Panie doktorze mam 60 lat i myślę poddać się laserowi frakcyjnemu z osoczem w związku z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Czy efekty powinny być, jeśli tak czy na dłużej? Czy to prawda, że po tym zabiegu powinnam przyjmować hormony aby wszytko nie wróciło do stanu przed zabiegiem?

    • Efekt powinien być, na kilka lat. Co do hormonów, to ja nie jestem zwolennikiem.

  • Panie doktorze,
    10 dni temu zrobiłam zabieg osoczem na twarzy, szyi i dekolcie. Wszystkie drobne siniaczki i inne ślady wygoiły sie w ciągu tygodnia, skóra była gładka.
    2 dni temu zauważyłam nierówności na powierzchni skóry twarzy. Podczas przesuwania palcem wyczuwam wyraźne, dość gęsto położone, choć nie bardzo duże nierówności pod skórą. Wygląda to jak dzień po mezoterapii. Szyja i dekolt jest ok. Czy to się wchłonie, czy może mam problem?

  • Panie doktorze man 37 lat i chcialabym poddac sie odpowiedniemu dla mnie zabiegowi. Mam bogata historie rodzinna co do chorob autoimunologicznych (mama łuszczyca i rąk piersi,jej siostra tarczyca i rzs, jej córka rzs, babcia sklerodermia). Reumatolog zalecił mi badania które nic nie wykazały. W trakcie ciąży zdiagnozowano u mnie Hashimoto. Skórę twarzy mam b. wrażliwą, naczyniowa.Zle reagowalam na kwasy (twarz bardzo rozpalona).Podejrzewam chorobę Reynaulda (piekace stopy, zmieniające kolor,wojskowa skora). Czy jest dla mnie nadzieja na jakiś zabieg. Jeżeli tak to poproszę o poradę.

  • Witam zabieg osoczem bogatopylkowym miałam wykonany tydzień temu.Byl to zabieg leczniczy na trądzik wraz z wstrzykiwaniem antybiotyku w stany zapalne. Dalej jedna strona czoła jest bardziej wypukła od drugiej.Jak długo osocze się wchłania?

  • Witam
    Jak długo osocze bogato płytkowe się wchłania ?
    Jestem tydzień po zabiegu i dostrzegam minimalną asymetrię.
    Jedna część czoła różni się lekko od drugiej.Jest to dostrzegalne w zmarszczkach mimicznych w momencie “zdziwienia”.

  • Panie doktorze mam pytanie jaka metoda podania osocza jest lepsza:ostrzykiwanie czy wprowadzanie za pomoca kaniuli
    Pozdrawiam

    • Nie ma znaczenia, chociaż ja podaję igłą.

  • Interesuje mnie zabieg osoczem na skórę głowy. Mam 38 lat, od dawna moje włosy stawały się coraz słabsze, było ich coraz mniej zwłaszcza w zakolach czoła i na czubku głowy. Od 2 lat zaczęłam się suplementować, pić wodę krzemową itd. Myślałam że już nic nie obudzi moich straconych włosów a jednak. Zaczęły odrastać…bardzo mało ich wypada, zrobiły się grubsze. W związku z tym nadzieję że może być jeszcze lepiej. Mam pytanie jakie są pana doświadczenia w ostrzykiwaniu osoczem, czy nowe włosy zaczynają odrastać, czy są zadowoleni klienci…czytałam opinie na forach w interneci i różnie piszą…a mnie ten zabieg kusi…

    • Efekty są, chociaż jak w każdym przypadku wiele zależy od szczegółów, choćby techniki przygotowania i wstrzyknięcia osocza, i na pewno trzeba więcej niż 1 zabieg.

  • Witam,
    Panie Doktorze co jest lepsze po 60 – osocze czy kwas?

    • Zdecydowanie kwas.

  • Witam, mam 37 lat w ciagu ostatnich 3 lat wykomalam mnostwo zabiegow na twarz, miedzy innymi 2 razy lipolize na “chomiki”, ulhere na twarz, laser, Rf, kwas hiauronowy, botox. Na obecna chwile wygladam na 10 lat wiecej niz te 3 lata temu, znajomi pytaja czy zapadlam na jakas ciezka chorobe, co prawda dosyc mocno schudlam i tkanka tluszczowa na twarzy zanikla bardzej niz chcialam, czy zabieg osoczem jest w stanie odbudowac mi tkanke tluszczowa na twarzy. prosze o odpowiedz, pozdrawiam

    • Wydaje mi się, że przyczyną pogorszenia wyglądu jest spore schudnięcie. Nie da się odbudować tanki tłuszczowej żadną metodą, można natomiast albo ją przeszczepić z innej okolicy ciała, albo zastąpić czymś innym, tak, że efekt estetyczny będzie ładny.

  • Panie doktorze, miałam zabieg z użyciem osocza i po pobraniu krwi czekałam na zabieg jeszcze 30-40 minut. Czy osocze było jeszcze aktywne po tym czasie czy w przyszłości bardziej pilnować lekarza żeby podał osocze zaraz po odwirowaniu?

    • Powinno się podać osocze w ciągu 20-30 minut

  • WITAM .
    P.Doktorze .
    Czy mając cerę naczyniową można wykonać zabieg osocza. Mam też niski fibrynogen ,czy to ma jakieś znaczenie.
    Pozdrawiam .

    • Można wykonać

  • Panie Doktorze mam problem ze skórą twarzy. Ciągle jest zaczerwieniona i swędząca. Lekarze stawiają diagnoze ze to AZS lub łojotokoae zapalenie skóry. Czy moge wykonać zabieg osoczem.

    • Może Pani wykonać

  • Panie doktorze co jeśli mam bardzo gęstą krew ? Zawsze podczas pobrania krwi Panie mają problem bo albo nie chce lecieć albo jest gęsta . Czy mozna wykonać zabieg osoczem i czy efekt końcowy będzie taki sam jak przy normalnej gęstości krwi ?

  • Panie Doktorze czy SM jest przeciwwskazaniem do zabiego osoczem?

    • Nie jest przeciwwskazanie

  • Mam pytanie do Pana doktora. Czy można wykonywać zabieg z osoczem bogatopłytkowym na włosy przy bielactwie nabytym ale się nie powiększa ?Pozdrawiam

  • Mam 54 lata i dwa dni po zabiegu osoczem narazie wszystko ok czy moge chodzic na basen i masaże wodne?fitnes?

  • Dzień dobry, Mam 49 lat i 13.01.2018 poddałam się zabiegowi osocza bogatopłytkowego w okolicach:twarzy, szyi i dekoltu, po dwóch dobach zaczęłam się źle czuć a mianowicie mam dziwny ból jakby mięśni, czyli nie mogę wyprostować głowy gdyż mam uczucie jakby ważyła tonę, bolą mnie ramiona oraz mam problem z połykaniem nawet śliny, nigdy czegoś takiego nie miałam. Ból mięśni podobny jak przy grypie, ale jestem całkowicie zdrowa, idąc na zabieg uprzedzałam że jestem alergikiem. zabieg robiony był na zestawie KEYMED, trochu się martwię bo naprawdę nie mam siły podnieść się z łóżka a jestem energiczna osobą, proszę o poradę. Pozdrawiam

  • Witam. Mam pytanie. Mój tata miał ostrzykiwanie osoczem stawu kolanowego. Po okolo 1’5h kolano zaczelo puchnac, wystapil silny bol, temp., 37’5, wieczorem 38,3. Noga na początku bolala od pachwiny do stopy. Pozniej tylko od kolana do stopy. Bardzo proszę powiedzieć czy to są normalne objawy po takim zabiegu.

  • dzien dobry Panie Doktorze
    mam pytanie odnosnie zrobionej mezoterapi osoczem
    jestem 2 dni po tym zabiegu,rano kiedy sie budze mam podpuchniete oczy(poduszki take jak by byly wypelnione woda)
    czy mam sie martwic?czy to zejdzie?
    bardzo dziekuje

  • Witam . Zaproponowano mi zabieg z osoczem k kwasem hialuronowym,lub osocze i karboksyterapię .Co Pan doktor mysli o tych zabiegach ?

  • Witam, ile podczas zabiegu mililitrow powinno byc pobrane na twarz ? czy 10 mililitrów to mało ? Pozdrawiam

  • Witam jeśli mam końcówkę przeziębienia i juz umówiona wizytę mogę wykonać zabieg . Pozdrawiam Ewa

    • Tak, ale jak faktycznie to już końcówka

  • czy jest jakikolwiek sens w podaniu w tym samym dniu, na 1 znieczuleniu, najpierw osocza, a zaraz potem wykonać zabieg laserem frakcyjnym?

    • Witam Panie doktorze
      miesiąc temu miałam wykonany zabieg osocza bogatopłytkowego w renomowanej klinice, zależało mi głównie na poprawie okolicy powieki Dolnej, teraz mam nierówności pod oczami i na policzkach, do tego mam wrażenie że mam większe cienie pod oczami i jakieś Wałeczki pod oczami, no jest gorzej niż przed, czy to możliwe ze osocze jescze pracuje i nierownosci sie wchłoną lub wypełnią inne miejsca.
      Bardzo proszę o odpowiedź

  • Witam, bardzo proszę o informację czy jeżeli jest słabo dodatni wynik ANA1(w dzieciństwie wystąpiła gorączka reumatyczna ok 30 lat temu)to czy można wykonać zabieg osocza bogatopłytkowego na skórę twarzy? Nigdy poza tym jednym razem nic się nie działo,żadne leki nie były przyjmowane. Z góry bardzo dziękuję

  • Witam . Zabieg osoczem miałam wykonamy 2 tygodnie temu ( kaniulą pod oczy ) obrzęk utrzymywał się kilka dni . Martw mnie ,ze nadal pod oczami mam lekki obrzęk i czerwone cienie wyglądam gorzej niż przeć zabiegiem . Czy mam się martwić ? Pozdrawiam

    • Aneta Aneta czy wszystko doszło do normy? Mam podobny problem

  • witam.
    jaki zabieg pan doktor polecił kobiecie po 55 roku zycia ,aby był widoczny efekt pozbycia sie zmarszczek i młodszy trochę wygląd.dziekuje .pozdrawiam

  • Witam
    panie doktorze od 30lat zmagam się z bielactwem (mam 41 lat). zmiany bielacze mam na stopach, dłoniach twarzy i pojawiają się nowe ogniska m.in. na udacg, ramionach. największą moja zmorĄ SA PLAMY NA TWARZY I DŁONIACH. CZY MOGĘ PODDAĆ ZABIEGOWI OSOCZEM BOGATOPŁYTKOWY? JAK SKUTECZNA JEST TA METODA?

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.