Marek Wasiluk

Lasery frakcyjne nie lubią słońca, a ściślej – słońca nie lubi skóra poddana laserowym zabiegom. Dlatego jesień to optymalny czas na rozpoczęcie zabiegów odmładzania twarzy, szyi dekoltu i dłoni laserem frakcyjnym. Kto jednak nie zdążył jesienią, nadal może zimą zapisać się na zabieg. Ważne żeby zakończyć laseroterapię do kwietnia. Potem promieniowanie słoneczne jest na tyle intensywne, że doradza się wstrzymanie z zabiegami aż do kolejnej jesieni.

Laser frakcyjny ablacyjny CO2 – co to jest i jak działa

Stosowanie laserów w medycynie estetycznej sprowadza się do tego, żeby najpierw w sposób kontrolowany coś uszkodzić, aby wymusić proces odbudowy. Światło lasera frakcyjnego CO2 wnika w głąb skóry i jest pochłaniane przez zawartą w komórkach wodę. W wyniku reakcji fototermicznej dochodzi do błyskawicznego podgrzania wody w tkankce, a potem jej odparowania, czyli ablacji, oraz wydzielenia ciepła, które uszkadza komórki, w tym także komórki kolagenowe. Równocześnie uruchamiane są procesy naprawcze, które powodują tworzenie się nowego kolagenu.
Najważniejsze jest to, że laser frakcyjny nie uszkadza całej skóry, ale ją dziurkuje, tworząc w niej mikrokolumny uszkodzeń, które są otoczone zdrową, nienaruszoną tkanką. To przyspiesza regenerację uszkodzonych fragmentów skóry i zwiększa bezpieczeństwo zabiegów.

Kolagen – po co ten szok

Istota zabiegu sprowadza się więc do stymulacji odtwarzania kolagenu. Kolagen jest głównym czynnikiem odpowiedzialnym za napięcie naszej skóry, tworzy bowiem podstawowe rusztowanie skóry właściwej. Oczywiście, procesy degeneracji kolagenu i odtwarzania go zachodzą w skórze przez całe życie. Niestety, z wiekiem produkcja nowego kolagenu nie nadąża za ubytkami istniejącego, a te stanowią ok. 1 proc. całego kolagenu w skali roku. W starzejącej się skórze zaburzona jest aktywność białek szoku cieplnego (HSP), które odgrywają kluczową rolę w regeneracji tkanek. Silne ich podgrzanie (szok termiczny) stymuluje produkcję tych ważnych białek. Dokonują tego lasery i dlatego są tak skuteczne w stymulowaniu odnowy skóry właściwej. A nowy kolagen to jędrniejsza, napięta, bardziej elastyczna, zagęszczona i bardzo mocno odświeżona skóra.

Lasery ablacyjne i nieablacyjne

Lasery frakcyjne można podzielić na ablacyjne i nieablacyjne. Ten, który opisałem na początku, to laser CO2 ablacyjny. Przy zabiegach nim występuje złuszczanie skóry, czyli ablacja. Natomiast przy stosowaniu lasera nieablacyjnego skóra jest podgrzewana wewnątrz bez naruszenia zewnętrznej warstwy. W praktyce oznacza to krótszy czas gojenia, ale dużo słabszy efekt.

Gdyby więc porównywać te dwa typy lasera, to różnią się przede wszystkim SKUTECZNOŚCIĄ. Aby uzyskać laserem nieablacyjnym taki efekt, jaki daje jeden zabieg laserem ablacyjnym, trzeba wykonać 3 do 5 zabiegów. To oznacza dużo wyższe koszty i zajmuje dużo więcej czasu, a i tak efekt nie będzie równie dobry. Poza tym brak złuszczania skóry po zabiegu laserem nieablacyjnym powoduje, że nie ma tego mocnego efektu odświeżenia i odmłodzenia skóry, który jest charakterystyczny dla lasera ablacyjnego.

Lasery nieablacyjne mają swoich zwolenników, jednak według mnie, mimo iż są młodsze od laserów ablacyjnych CO2, ich los jest przesądzony, bo są za słabe. Zostaną wyparte choćby przez frakcyjną radiofrekwencję mikroigłową (w skrócie RF mikroigłowa), która według mnie przebojem wejdzie do gabinetów. Co do mnie, to mam obydwa lasery, ale nieablacyjnego używam wyjątkowo rzadko.

Jak wygląda zabieg laserem frakcyjnym – krok po kroku

1. Zabieg laserem frakcyjnym zaczyna się od nałożenia na skórę kremu znieczulającego, tak aby zapewnić komfort w trakcie operowania laserem na skórze.

2. Po ok. 30-45 minutach przystępuje się wykonania procedury, czyli oczyszczoną i odkażoną skórę poddaje się działaniu promieniowania laserowego.

3. W trakcie naświetlania skóry laserem, i przez kilkanaście minut po, bardzo wskazane jest stosowanie chłodzenia nadmuchowego lub kontaktowego.

4. Po zabiegu twarz jest czerwona i obrzęknięta.

5. Można też odczuwać lekki ból i dyskomfort.

6. Z bliska i w dotyku skóra wygląda trochę jak papier ścierny (jest podziurkowana; występuje na niej kratka po laserze frakcyjnym).

7. Złuszczanie i gojenie się trwa kilka dni. Zdarzały mi się wprawdzie pacjentki, które na czwarty dzień po zabiegu szły do pracy (skóra regenerowała się rewelacyjnie lub miały słabszy zabieg), jednak w większości przypadków wymagane jest sześciodniowe pozostanie w domu.

Laser frakcyjny – ile zabiegów

Jeśli zabieg ma mieć charakter profilaktyczny i odświeżający skórę, wówczas poprzestajemy na jednej sesji. Jeśli jednak potrzebujemy większej regeneracji (na przykład redukcji zmarszczek i większych porów) wówczas zaplanujmy cykl 2-3 zabiegów. Ponieważ cykl regeneracyjny komórek trwa 28 dni, na kolejny zabieg można przyjść najwcześniej po tym okresie. Pełen cykl regeneracji tkanki to trzy miesiące, więc w pełni ocenić efekt zabiegu można dopiero po takim czasie.

laser frakcyjny zabieg

Laser frakcyjny CO2 to najskuteczniejsze narzędzie odmładzanie jakie może zaoferować medycyna estetyczna, fot. archiwum własne Triclinium

Powikłania po laserze frakcyjnym

Zabiegi laserowe, szczególnie, gdy urządzenie jest w doświadczonych rękach, są nie tylko skuteczne, ale i bezpieczne. Niemniej jednak każda pacjentka powinna mieć świadomość powikłań, które teoretycznie mogą się zdarzyć. Oto ich lista w kolejności od najczęściej do najrzadziej występujących.

1) Przebarwienie pozapalne. To najczęstszy skutek uboczny zabiegów laserowych. Na początku jest to zaczerwienienie, a potem czerwone plamy, które na ogół po 2-3 tygodniach schodzą. Zdarza się jednak, że utrzymują się kilka miesięcy. Ocenia się, że przebarwienia mogą się pojawić przy 10-30 proc. zabiegów. W mojej praktyce obserwuję je jednak bardzo rzadko. Staram się tak dobierać parametry zabiegów, aby ich uniknąć. Poza tym na zakończenie zabiegu zacząłem stosować dodatkowo laser bromkowy, co stanowi skuteczną profilaktykę antyprzebarwieniową. Zdarzają się kobiety, dla których szybki efekt liftingujący jest ważniejszy od przebarwień (ich likwidacją można się zająć później), dlatego decydują się od razu na mocniejszy zabieg pomimo ryzyka przebarwień.

2) Opryszczka. Jej pojawienie się byłoby niebezpieczne dla gojenia się twarzy, dlatego – szczególnie gdy ktoś ma do niej skłonności – trzeba profilaktycznie zastosować lek na opryszczkę, np. acyklowir (doustnie).

3) Nadkażenie bakteryjne. Bardzo rzadko, ale jest możliwe. Dlatego niektórzy lekarzy przepisują po zabiegach laserowych antybiotyk (maść lub doustnie). Ja tego nie stosuję, bo skóra lepiej się goi, gdy nie podajemy żadnych leków, nie chcę też, by organizm produkował szczepy bakterii uodpornionych na antybiotyk. W zamian proszę o obserwację gojenia, jestem do dyspozycji pacjenta w każdej chwili jeśli ma obawy co do stanu skóry po zabiegu. Nadkażenie bakteryjne nie zdarzyło się jeszcze u żadnego z moich pacjentów.

4) Blizny przerostowe. Są osoby, które maja skłonność do blizn przerostowych. Takim osobom nie wykonuje się zabiegów laserem frakcyjnym.

Skóra po zabiegu ma tworzyć suchą, jednorodną skorupę. Jeśli pojawi się na niej jakikolwiek wysięk, trzeba od razu przyjechać do lekarza.

 Odmładzanie laserem frakcyjnym to nie wszystko

Skupiłem się dziś na zabiegach odmładzania laserem frakcyjnym. Ale trzeba pamiętać, że laser ten jest też bardzo skuteczny w usuwaniu blizn zanikowych (np. po trądziku) i w redukcji rozstępów. W przypadku świeżych rozstępów powinien wystarczyć sam laser. Przy starych stosuję terapię łączoną – laser plus radiofrekwencja mikroigłowa (rf mikroigłowa).

Pisałem już kilka razy o tym, ale podkreślę jeszcze raz, że laser frakcyjny nie służy do usuwania przebarwień. Trafiają do mnie pacjentki, którym próbowano usuwać przebarwienia laserem frakcyjnym i efektem zabiegu były kolejne przebarwienia.

Dla kogo laser frakcyjny

Każdy przypadek jest inny. Pewne reguły mogą dotyczyć trzech grup wiekowych. I tak:

25+ – zalecany jeden zabieg o delikatnych parametrach (krótki czas gojenia) nie częściej niż raz w roku. Dzięki ablacji, działającej jak porządny, bardzo skuteczny piling, mamy efekt odświeżenia skóry, a dzięki stymulacji kolagenu – profilaktyczne działanie przeciwstarzeniowe.

35+ zalecany jeden zabieg o silniejszych parametrach lub 2 zabiegi w odstępie 1 miesiąca.

45+ – zalecana seria 2-3 zabiegów, czasem więcej, których głównym celem jest stymulacja skóry do produkcji kolagenu. Osoby dużo starsze mogą wymagać już większej liczby zabiegów.

Inne problemy niż starzenie, np. blizny i rozstępy – traktowane są bardzo indywidualnie.

Laser frakcyjny – efekty zabiegu (prawdziwe przypadki)

 laser frakcyjny efekty zdjęcia

Laser frakcyjny, efekt zabiegu, fot. archiwum własne Triclinium

Zdjęcie po prawej stronie wykonane zostało miesiąc po trzecim zabiegu (zatem efekt nie jest jeszcze ostateczny)

Uzyskany został ewidentny efekt liftingu twarzy, pacjentka wygląda na bardziej zadbaną i młodszą o kilkanaście lat:
– skóra odmłodzona, zagęszczona, jaśniejsza i świeża i napięta
– znacznie zmniejszona bruzda nosowo-wargowa
– wygładzone zmarszczki w okolicy oczu
– znaczna poprawa okolicy kącika ust oraz skroni
– znaczna redukcja porów (widać przy większym powiększeniu)

To jest efekt po zabiegu laserem ablacyjnym, nieosiągalny nigdy przy laserze nieablacyjnym. Wcześniej pacjentka nie miała wykonywanych żadnych zabiegów medycyny estetycznej

 

Ostatnie komentarze
  • Panie Doktorze, dowiedziałam się już, że laser raczej nie pomoże na blizny potrądzikowe (w innym kolorze niż skóra, bo pisał Pan niżej, że przebarwienia to jeszcze coś innego:)). Zastanawiam się jednak jaki z zabiegów poleciłby Pan na ciemne zmiany na skórze spowodowane przez zdrapywanie i wyciskanie. Być może to błahy temat, ale trafiłam tutaj właśnie z pomysłem zastosowania lasera na te zmiany. Będę wdzięczna za odpowiedź.

   • Najlepiej laser Q-switch, ale można też inne. Pozdrawiam Marek Wasiluk

   • Hej. Tez dowiedzialam sie od lekarza, ze laser na takie zmiany nie pomoze takze jesli pan doktor moglby nam zasugerowac zabieg byloby milo. Ja czytalam pana wczesniejsze artykuly I pamietam, ze chwalil pan zabieg radiofrekwencji wiec moze w polaczeniu z laserem da to dobre efekty? A MOZE jeszcze inny zabieg docelowo na takie CIEMNE/czerwone zmiany po TRADZIKU.

  • Panie doktorze,po tygodniu od zabiegu laserem frakcyjnym co 2 na blizny potradzikowe wystapilo u mnie:prawa polowa twarzy jest wieksza niz Lewa,prawa reka i noga mi DRETWIEje.Trwa to już tydzień i nie widać POPRAWY.Po zabiegu smarowalam twarz mascia Argosulfan ,wszystko bylo ok.A teraz taka sytuacja.Czy to może być od lasera?

   • Panie doktorze chodzę od kliniki do kliniki każdy proponuje co innego, Mam 38 lat, a moja skóra wygląda jakbym miała koło 60, lat najgorzej pod oczami zmarszczki pod oczami bardzo duże trochę nadmiaru skory ale już jestem po plastyce powiek i nie wiele to pomogło 😭

  • Panie Doktorze, super artykuł! Wszystko opisane od A do Z 🙂

 • Grubsza historia!!! Czekam na kolejne wpisy bo widze, ze akcji wam nie braknie. Trzymamy kciury za was i za Renie

 • Ciesze sie ze znalazlem twoja stronke, teraz jestem tu stalym gosciem, tylko troche ciezko bylo ja znalezc w wyszukiwarce na podana fraze, trzeba ja lepiej wypozycjonowac. Podepnij sobie ja do systemu wymiany linkow i masz pozycjonowanie za darmo, ruch powinienen ci wzrosnac kilkakrotnie jak wbijesz sie na pierwsza strone google.
  Wpisz sobie w google – seo stronka z seo poradami – tu jest wszystko opisane, napewno ci sie przyda
  pozdro

 • witam, mam rzebarwienia spowodowane słońcem po zabiegu głębokiego złuszczania ziołami jadwigi. Próbowałam kremów,w tej chwili chodzę na naświetlanie laserem IPL (8 zabieg) i nie bardzo widzę efekty.Dermatolog poradził mi zabieg Fraxelem za 400 ł.Mam wątpliwości,ponieważ lekarz który nie ogląda przebarwien z bliska,a twierdzi że wie o co chodzi bo widzi przez makijaż nie wydał mi się zbyt wiarygodny. Nie chcę wyrzucić pieniędzy w błoto,a tym bardziej nie chcę powtórki z rozrywki i kolejnych zmian na twarzy. Co Pan radzi?pozdrawiam K.

  • Zdecydowanie odradzam laser frakcyjny. Jeśli skóra w ten sposób zareagowała na peeling to prawie na 100% po laserze frakcyjnym przebarwienia się pogłębią. IPL może pomóc, jeśli przebarwienia nie są za głęboko. Warto zastosować laser typowy na przebarwienie, ewentualnie peeling wybielający. Pozdrawiam, Marek Wasiluk

 • Witam
  We wrześniu miałam wykonany zabieg laserem frakcyjnym,miały być kolejne jednak efekt mnie przestraszył.Na chwile obecna mam twarz całą w dziurkach,a była jednolita, oraz w drobnych piegowatych przebarwieniach, boję się wykonywać kolejne zabiegi.Wstydzę się tego co zrobiono mi z twarzą. Jak zlikwidować to co zrobił mi fraksel? Mam 33 lata,celem zabiegu była likwidacja blizn potrądzikowych,drobnych przebarwień,zmniejszenie porów. Szukam rozwiązań po różnych gabinetach,każdy chwali swoje,ale ja już nie ufam. Czytam Pana wpisy,mnie nikt nie informował o wielu kwestiach wspominanych tutaj.Czy można zlikwidować tą podziurkowaną i zsypaną przebarwieniami skórę?
  Pozdrawiam

  • Bardzo Pani współczuję problemu. Serdecznie zapraszam do przesłania zdjęć, a jeśli to możliwe do podjechania do mnie. Z przyjemnością doradzę co można zrobić, ale bez obejrzenia nie jestem w stanie podpowiedzieć co zrobić z Pani problemem i dlaczego powstał. Być może zabieg nie został dobrany do Pani problemów, być może zrobiony za mocno, być może coś było nie tak ze sprzętem, być może jest jeszcze inna przyczyna. Na pewno da się poprawić wygląd skóry, choć to może wymagać trochę cierpliwości i kombinowanej terapii. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

  • Udało się Pani popraeić wygląd skóry?

 • Dziś miałam trzeci zabieg zamykania naczynek i Pani , która mi to robiła ( swoją drogą jestem zadowolona z efektów choć moja skóra dochodzi do siebie po ok.4 tyg) zaproponowała wlaśnie laser frakcyjny na cienkie płytkie ewentualnie pozotałe jeszcze naczynka, tworzące się przebarwienia ( mam 45 lat ), zamarszczki , bruzdy przynosowe,cienie wokół oczu. Mam problem z tzw piegami i na ich likwidacji zależy mi najbardziej . Oczywiście wizja odmodzenia też mnie zachęca do poddania się laserowi. Czy tego typu przebarwienia da się zlkwidować tą metodą ?

  • Nie jestem w stanie w 100% odpowiedzieć bez obejrzenia choćby zdjęcia (a najlepiej oceny Pani twarzy na żywo). Ważnie też czy to jest laser ablacyjny czy nieablacyjny. To co mogę powiedzieć o laserze ablacyjnym to:
   a) laser frakcyjny nie zadziała na naczynka
   b) usuwa pewnego rodzaju przebarwienia (ale raczej trzeba to traktować jako działanie przy okazji, ponieważ niektóre przebarwienia może wręcz pogłębić). Poza tym nie usunie w 100%, ale gdzieś w 30-40 % (bo dziurkuje skórę jak maszyna do szycia materiał, pozostawiając większość skóry nieuszkodzonej, a więc i większość przebarwień nieuszkodzonych
   c) na zmarszczki zadziała, ale to nie jest jeden zabieg tylko kilka
   d) na bruzdy nosowo-wargowe zadziała i może dać fajny efekt, ale jak będą zrobione minimum całe policzki, bardzo mocno (7 dni gojenia i siedzenia w domu) i 3-4 zabiegi. Przy 1 słabym zabiegu efekt będzie minimalny. Są skuteczniejsze metody liftingu (i redukcji bruzd), niewymagające aż takiego długiego okresu rekonwalescencji
   e) na cienie może zadziałać fajnie albo w ogóle, zależy to od przyczyny cieni
   g) piegi usunie częściowo z przyczyny opisanych przy przebarwieniach, są lepsze metody usuwania piegów.
   Podsumowując: laser frakcyjny ablacyjny daje bardzo duże możliwości i efekty zabiegów są spektakularne, ale nie jest to urządzenie na wszystko i trzeba wiedzieć, u kogo w jakim wskazaniu oraz w jaki sposób je stosować. Ja często łączę z innymi laserami, bo to jest skuteczniejsze i bezpieczniejsze. Terapię laserem nieablacyjny odpuściłbym całkowicie. Niestety więc nie jestem w stanie powiedzieć, bo nie mam możliwości oceny Pani problemów. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

   • Doktorze, jaki laser najlepiej zadziałą na naczynka na twarzy? Byłam u pewnego doktora, kilkukrotnie robił mi laser frakcyjny na naczynka, ale za każdym razem po dwóch tygodniach one znów się pojawiały. Jestem bardzo rozczarowana, bo zabieg miałam już robiony co najmniej 4 razy.

    • Bo laser frakcyjny nie jest na naczynka. Proszę poszukać lasera ze światłem zielonym, a najlepiej żółtym.

  • Pani Marzeno, chciałam zapytać jakim laserem miała Pani zamykane naczynka?

 • Dziękuję Panu za odpowiedź. Poszukałam sama informacji o laserze frakcyjnym i szczerze mowiąc trochę jestem zaniepokojona gdyż właśnie o przebarwienia/ piegi chodzi mi najbardziej. Bruzdy i zmarszczyki także ale te piegi … Nie staram się bezkrytycznie i za wszelką cenę zatrzymać młodości ale piegów chętnie bym się pozbyła. Zwłaszcza teraz gdy zniwelowałam ilość naczynek.Rozumiem ,że to nie miejsce na udzelanie porady ale byłabym wdzięczna za podpowiedź co mam zrobić z tymi przebarwieniami ,żeby było pewne, bezpieczne i z krótkim okresem ” rekonwalescencji ” . Jakoś zapewnienia tej Pani , która tak zachwala laser i wciąz utrzymuje ,że po weekendzie będę mogła iść do pracy mnie nie przekonują. Proszę wybaczyć ,że tak śmiało zwracam się o radę tutaj ale nie mam możliwości konsultacji bezpośrednio w Pana Klinice. Pozdrawiam.

  • Do pracy po weekendzie będzie mogła Pani pójść, ale każdy będzie się przyglądać i zastanawiać co się Pani stało. Chyba, że to będzie jednak laser nieablacyjny, ale wówczas nie będzie prawie efektów na problemy, na których Pani zależy. Jeśli zależy Pani na terapii wymagającej krótkiego okresu rekonwalescencji, to trzeba zaplanować różnego rodzaju terapie (co innego na zmarszczki, co innego na piegi), i zrobić kilka powtórzeń. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • witam, jestem własnie po laserze frakcyjnym,3 dzień , niepokoi mnie spuchnięte worki pod oczami a także dziwna wysypka na brodzie. moja lekarka nie odbiera tel. nie wiem co robić

  • prosze mi doradzic może na wysypke jakaś maść. pozdrawiam

  • Proszę o przesłanie zdjęć. Opuchnięcie 3 dnia może jeszcze być. Co do wysypki to jest kilka możliwości. Albo od nadmiernego natłuszczania (nie jest to problem), albo reakcja na preparaty, które Pani stosuje po zabiegu (trzeba zmienić), może też być po kosmetykach (chociaż one na 3 dzień nie powinny być jeszcze stosowane), albo zaostrzenie trądziku (jeśli ktoś ma problemy z trądzikiem to laser frakcyjny bez odpowiedniego zabezpieczenia pacjenta bezpośrednio po zabiegu powoduje zaostrzenie trądziku, chociaż w dłuższym okresie poprawę). Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam,jestem tydzień po zabiegu laserem frakcyjnym. Martwię sie ponieważ na całej brodzie mam jedna wielka czerwona plamę lekarka mówi ze to zjedzie ale a nie widzę żeby to wchodziło 🙁

  • Proszę się nie martwić. Z punktu widzenia efektu zabiegu im dłużej jest zaczerwienienie tym efekt jest lepszy. Ale rozumiem, że jest to uciążliwe. Nie wiem jaki był powód zabiegu, jakie parametry były stosowane, jak reagowała skóra, ale zaczerwienienie może być przez kilka tygodni, a rzadko nawet miesięcy (przy bardzo silnych zabiegach na blizny albo głębokie zmarszczki). Więcej nie jestem w stanie powiedzieć, ale na razie sugeruję poczekać. W razie czego, jeśli za 2 tygodnie nie przejdzie proszę dać znać. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Bardzo proszę o poradę. Pragnę usunąć przebarwienia na dłoniach tzw starcze. Jestem po krioterapii, laserze /zabieg dwukrotny / i niestety plamki starcze zamieniły się w plamki brązowawe o charakterze blizn. Czy jest ryzyko pozostania na zawsze tych “pamiątek” po zabiegach medycyny estetycznej?

  • Nie wiem ile czasu upłynęło od zabiegu i jak w tym momencie wyglądają ślady. Dlatego trudno mi jest coś doradzić. Proszę ewentualnie o przesłanie zdjęć i napisanie trochę więcej, ile było zabiegów i jaki odstęp pomiędzy krioterapią i laserem, oraz jakim laserem był wykonywany. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam. Mam blizny (dużo na policzkach, ale nie są zbyt głębokie) oraz przebarwienia po przebytym parę lat temu trądziku. Mam zamiar wybrać się na zabieg ablacyjnym laserem, ale przyznam, że nie wiedziałam, że nie usuwa on przebarwień, nigdy wcześniej się z tym nie spotkałam. Czy Pan Doktor wspomina tu o przebarwieniach “posłonecznych” (moja mama ma np. takie brązowe plamki), czy o zaróżowionych lub prawie czerwonych bliznach typowo potrądzikowych? Czy one się w ogóle od siebie różnią jeśli brać pod uwagę możliwości lasera? Jakiekolwiek zdjęcia efektów “przed i po” zabiegu laserem, wydaje mi się, że pokazują właśnie głównie poprawę jeśli chodzi o intensywność tych przebarwień, a gorzej jest z bliznami. Jeśli można, to proszę o rozwianie moich wątpliwości 🙂

  • Jeśli chcielibyśmy być precyzyjni to przebarwienie jest wówczas, gdy skóra ma kolor brązowawy. Czerwone ślady po urazie, trądziku itp. potocznie nazywa się też przebarwieniami ponieważ mają inny kolor od zdrowej skóry. Ale formalnie to nie są przebarwienia,, tylko tkanka z nadmierną ilością naczyń krwionośnych (i dlatego jest czerwony kolor). Inaczej postępuje się ze zbrązowieniami a inaczej z zaczerwienieniami. Lasera frakcyjnego nie powinno się stosować na brązowe zmiany i w zasadzie na czerwone. Co do czerwonych to czasami się go stosuje z dobrym efektem, ale to zależy od oceny danej zmiany. Z tym, że zabiegi na blizny zanikowe muszą być bardzo mocne. Oznacza to w praktyce, że po takim zabiegu jest długotrwałe (kilka tygodni) zaczerwienienie, nawet jeśli blizna była w kolorze skóry (nie czerwona) przed zabiegiem. Jest to uciążliwe, widoczne, ale niestety tak musi być, chyba, że blizny są płyciutkie. Alternatywą jest RF mikroigłowa, o czym wspomniałem w tekście. Nie ma zaczerwienienia, a efekty redukowania blizn są. Co do pokazywania na zdjęciach efektów blednięcia koloru czerwonego raczej niż zanikania samych blizn to wynika to z faktu, że zniwelować blizny wcale nie jest tak łatwo, często trzeba stosować terapie skojarzone i potrzeba na to czasu. Jeśli ktoś zakłada, że każdą bliznę naświetla się i redukuje w ten sam sposób, to niestety efekt nie musi być taki super. Nie chcę się tutaj za dużo rozpisywać, ale podsumowując: 1) prawidłowa strategia niwelowania blizn to najpierw walka ze strukturą, a potem z kolorem (co nie znaczy, że nie może się to dziać równolegle, ale czasem też w trakcie kolor się pogarsza) 2) Wymagany jest czas i pewna ilość zabiegów (prawie nigdy 1 czy 2 nie są wystarczające) 3) Warto stosować terapie skojarzone (przy trudnych bliznach wręcz trzeba) 4) Jeśli blizna jest przebarwiona (brązowa, czerwona, mix) to oczywiście stosujemy laser frakcyjny czy inną metodę, bo nie przejmujemy się na tym etapie kolorem tylko strukturą. Może ściemnieć, ale nie mamy innego wyjścia. Z kolorem walczymy na koniec i nie laserem frakcyjnym. Jeśli jest jeszcze coś niejasne to proszę pisać. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

   • Witam,
    miałam tydzień temu zabieg laserowy na rozstepy na brzuchu laserem fotona. Obecnie na skórze zrobiła sie skorupa i zaczyna się łuszczyć. czy tak ma to wygladać? I czy można skórę natłuszczać?

    • Jeśli tydzień po zabiegu jest skorupa to było to naprawdę mocno, ale raczej wszystko jest ok. Gojenie może jeszcze potrwać około tygodnia. Natłuszczanie skóry jest jak najbardziej wskazane. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam,Tydzien temu miałam zabieg na brzuch laserem frakcyjnym fotona Obecnie mam brzuch lekko brązowy i zrobiła mi się na nim “skorupa”. Ile będzie trwało gojenie i czy takie są efekty po zabiegu. Czy można to czymś natłuszczać?:)

 • Witam,
  Mam 31 lat i byłam już zdecydowana na zabieg laserem Co2 na obrębie całej twarzy, lecz inny lekarz mnie przed nim przestrzegł. Powiedział,że laser powoduje olbrzymie przebarwienia i często robią się bliznowce w skórze, które mogę niekorzystnie zmienić mimikę twarzy. Załamało mnie to, gdyż miałam olbrzymie oczekiwania wobec tego zabiegu. To,że nie polecają państwo lasera na przebarwienia, wyczytałam z poprzednich wypowiedzi. Moje pytanie, czy często zdarzają się trwałe podskórne blizny?

  • W teorii po każdym zabiegu mogą się pojawić blizny, tak jak po każdym urazie. Ale nie muszą. Mnie się jeszcze nie zdarzyło, żeby po laserze frakcyjnym ablacyjnym CO2 powstały blizny. Dla ścisłości rozumiem, że też planuje Pani zabieg laserem frakcyjnym CO2, a nie zwykłym (niefrakcyjnym). Zwykły powoduje dużo większe ryzyko blizn, jeśli zabieg jest wykonany na dużej powierzchni. W Pani przypadku domyślam się, że chodzi o odświeżenie skóry, poprawę napięcia, sprężystości, a nie głębokie zmarszczki czy bruzdy (z racji młodego wieku). W takiej sytuacji nie ma potrzeba wykonywania mocnego zabiegu i proszę się nie martwić, nie powstaną blizny. Co do przebarwień to inna sprawa, ale jeśli nie ma Pani problemu z przebarwieniami, zabieg nie będzie mocny, to też nie powinno się nic pojawić. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Ostanio dużo czytam blogów, stron a także bywam na forum dyskusyjnym gazety.pl.
  Ta strona mnie bardzo zaciekawiła, dodałam sobie ją do ulubionych. Pozdrawiam Anita 🙂

 • Witam! Poszłam na usunięcie kilka blizn i plam pigmentowych,zaproponował mi zabieg laserem Fraxel Dual,zgodziłam się.Niestety po zabiegu dostałam w prezencie od p.dr.nowe blizny,rozciągniętą twarz,bo zostałam poparzona,”nowe czoło” z bliznami,z nowymi zmarszczkami,obniżył mi brwi zamiast podnieść,gdzie nie zależało mi na tym,bo cel wizyty był inny,wcale go oto nie prosiłam,bo akceptowalam siebie z takim czołem jakie miałam,zmienił mi całkowicie twarz i postarzał o dobre 5 lat! Mam wrażenie,że cała twarz mi opadła!Najgorsze bylo to, że całe czoło bardzo mnie bolało,bo wszystko ciągnęło,ja chciałam czoło podnieść,a ono się obniżalo,brew prawa opada,oko łzawi!Kiedy pobiegłam w panice do dr.powiedzial,że to niemożliwe,blizn nie widział,bo nawet korektoru nie zmył,nie możliwe,że takie czoło się stało,ogólnie wszystko nie możliwe!Nigdy nie narzekałam na ból głowy i nie jestem meteopatką!Kazal się udać do neurochirurga.Tylko,że zapomniał,że laserem można modelować twarz!Jest już lepiej 4 dzień i 4 razy po 15 min.masaż czoła,wręcz klepanie go,maść na blizny na przykurcze i bóle powoli ustępują,ale jak wyglada czoło i cała twarz pozostawiam bez konementarza!a i jeszcze przypalił brew,że włosów zabrakło,teraz widzę,ze trochę odrastają.Co do zabiegu,to przebiegał on w niezłym haosie!Non stop wchodziła jego asystentka i o coś go pytała,non stop przerywał i zaczynał zabieg,nie założył okularów ochronnych,myślałam,że wie co robi!Teraz już wiem,że odwalił niezłą fuszerkę! Tylko,że czasu nie cofnę i to najbardziej boli

  • Bardzo mi przykro z powodu zaistniałej sytuacji. Pani opis wygląda naprawdę drastycznie, moim zdaniem coś poszło nie tak (np. laser się rozkalibrował, za mocne parametry). Nie wiem ile czasu minęło od samego zabiegu i jak Pani teraz wygląda. Proszę przesłać zdjęcia a odpiszę co można z tym zrobić. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • W danej chwili nie wiem co mam z tym wszystkim zrobić?czuje sie nieatrakcyjna! Najgorzej jest z czołem i opadajacymi brwiami. Wyglądam poprostu na osobę smutną i zmęczoną! Panie doktorze co Pan może doradzić wątek kwestii,może mogłabym Panu przesłać kilka zdjeć dla oceny? Dziekuję za odpowiedz!

  • Proszę przesłać zdjęcia a odpiszę co można z tym zrobić. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam,8 tygodni temu miałam zrobiony zabieg laserem ablacyjnym, pozostała mi na twarzy kratka. Czy ona zniknie czy tez pozostanie juz na stałe? Mam nadzieję ze skóra jeszcze sie przebuduje.

  • Tak się zdarza, ale to nie jest raczej nic niepokojącego (nie widzę zdjęć, więc na 100% nie mogę odpowiedzieć). Stopniowo kratka powinna zejść, ale u części osób utrzymuje się długo. Wtedy można zastosować delikatne złuszczenie skóry. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Panie doktorze na jaki adres mailowy mogę Panu przesłać zdjęcia? Jestem z Warszawy i ewentualnie mogłabym również przyjechać do Pana na wizytę i się pokazać osobiście.

 • Witam! Zapomniałam odpisać na Pana pytanie. Laser miałam zrobiony 17 marca. Strupki utrzymywały się w niektórych miejscach 11 dni i właśnie tam gdzie były najdłużej powstał problem. Koło oczu rozciągnięta skóra, na czole gdy je marszczę pojawiły się wgłębienia, jakby to nazwać bruzdy, na domiar złego przez to powieki opadły. Jestem załamana szczerze mówiąc i nie wiem czy da to wszystko jakoś naprawić. Będę wdzięczna za odpowiedź i pomoc ! Dziękuję! czekam na jakiegoś maila, gdzie bym mogła wysłać Panu zdjęcia. Tak jak wspominałam jestem z Warszawy, ewentualnie mogę się również umówić na wizytę. Pozdrawiam! Olga

 • panie doktorze 2 lata temu miałam kładziony dermamelan cała twarz muszę przyznać że efekt jest mało widoczny broda czoło zostały bez zmian zastanawiam się czy mogę zastosować laser.Dziękuje za odpowieć.

  • Jak najbardziej może Pani, jest to całkowicie bezpieczne. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Fajna strona, nawet ciekawy wpis, dodam se do ulubionych niech strace 🙂

 • Jestem w trakcie serii zabiegów z użyciem kwasu azelainowego, który miał pomóc na moje przebarwienia na twarzy . Większość z nich to znane wszystkim piegi . Mam je od dzieciństwa i zawsze miałam z tego powodu kompleks. Mam mały problem z naczynkami więc podobno ten kwas miał mi pomóc i jest odpowiedni dla mojej cery. Po piątym zabiegu nie mam nowych piegów co prawda ale stare także jakość szczególnie nie zniknęły. Moje pytanie brzmi – czy nie użyć lasera frakcyjnego zamiast dalszych zabiegów z kwasem . Czy w ogole laser w moim wypadku ma sens. Czytam dużo i nie chciałabym dostać nowych przebarwień po zabiegu laserem.

  • Kwasem azelainowym nie za bardzo usunie Pani piegi. Ale laser frakcyjny to też nie jest dobry pomysł. Z prostego powodu. On dziurkuje skórę co ok 1 mm. Dlatego 1 zabieg nie wystarczy, bo laser nie trafi wszędzie tam gdzie są piegi. Najlepiej byłoby zastosować laser typowy na usuwanie przebarwień. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Z przyjemnością stwierdzam, że Pan Doktor okazał się bardzo dobrym człowiekiem! Dziękuję Panu bardzo za wiadomości, które otrzymałam od Pana i informację! Pozdrawiam!!! Olga

  • To ja dziękuję. Miło mi, jak mogę pomóc. Pozdrawiam, Marek Wasiluk

 • Miałam serie zabiegów z laserem fraksyjnym i zniszczylam sobie twarz doszczętnie znaczy nie ja tylko lekarz!!!! Przypalił mi dosłownie twarz laserem mam mnóstwo nowych blizn jeden policzek mam większy a drugi mniejszy i padły mi powieki a mam 28 lat 🙁 co ja mam zrobic on mi zabrał cała twarz ja siebie nie poznaje 🙁 proszę o pomoc

  • Bardzo współczuję. Myślę że da się wiele poprawić, ale trzeba trochę różnych zabiegów wykonać. Zapraszam jeśli tylko Pani chce i może do mnie, spojrzę na żywo i coś więcej powiem. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

  • Czesc Aniu bardzo bym sie chciala ,z Toba skontaktowac mam ten sam problem !!!!!!!!!!!! Odpisz jak mozesz?

 • Czy byłoby nietaktem zapytać Pana Doktora w jakich granicach cenowych mogę się spodziewać zabiegu wspomnianym specjalnym laserem na przebarwienia ( moje nieszczęsne piegi )? Najbardziej frustrujące są w okolicach oczu na kości policzkowej i policzkach i nosie . Czoło i broda mam prawie wolne od nich.

  • Nie jest to żadną tajemnicą. Mniej więcej 500-800 zł (zależy jak dużo), prawdopodobnie na część trzeba by było zrobić powtórkę. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam!
  Planuje zakupić na prezent dla mamy zabieg laserowy. Jednak jej przypadek nie jest prosty. Mama ma 55 lat i przykrą przypadłość skórną jaką jest rak podstawnokomórkowy skóry. Na twarzy miała wycinane zmiany i robiony przeszczep skóry z pleców. Czy takiej osobie wolno robić jakiekolwiek zabiegi na skórze? Czy poprostu pomija się rejony gdzie skóra nie jest zdrowa. Czy laser CO2 pomógłby na blizny po szyciach? Chciałabym się upewnić, żeby nie zrobić jej prezentu niespodzianki, który byłby bezużyteczny. Serdecznie pozdrawiam!

  • Nie wolno robić zabiegu w miejscach, w których są zmiany albo podejrzewa się że mogą być zmiany o charakterze raka podstawnokomórkowego. Co do wykonywania zabiegów na zdrowej skórze to w zasadzie nie ma przeciwwskazań, na blizny również. Chociaż boję się, że Pani mama może mieć obawę przed jakąkolwiek ingerencją. Dlatego tego typu prezent chyba bym jednak skonsultował przed zakupem. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam

  Nie znalazłem w internecie zadnej informacji na temat :Czy po zabiegu nie ablacyjnym mozna wykonac w ciagu tygodnia zabieg ablacyjny?

  • Niestety nie, bezpieczniej jest poczekać chociaż 3 tygodnie. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam,planuje w najblizszym czasie zabieg na twarz laserem mosaic CO2.
  Chcialabym uzyskac informacje, czy po zagojeniu skory, po okolo tygodniu mozna wykonac mezoterapie iglowa w celu wzmocnienia procesu rewitalizacji i regeneracji skory.
  Pozdrawiam

  • Oczywiście można, chyba ciut później niż po tygodniu, ale moim zdaniem jeśli myśli Pani o wzmocnieniu efektu to lepiej zrobić osocze bogatopłytkowe i to przed laserem głównie, a po zabiegu opcjonalnie. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam .Chcę przestrzeć wszystkich przed wykonywaniem zabiegu laserem fraxel jesli miały kiedykolwiek,, zimno,,Miałam 20 lat wczesniej w tym miejscu co był wykonywany laser..Dopiero z tego artykułu się dowiedziałam o leku antywirusowym wczesniej.Mi lekarz z Łodzi(ma gabiety też w okolicy Łodzi) o tym nie wspomniał ani słowa!Straciłam masę pieniędzy,nerw,wiele płaczu i bólu, firmę musiałam zamknąć na 1 m-c.Po wyskoczeniu ,,zimna,,po zabiegu na pół twarzy dostałam jeszcze po tym w tym miejscu liszajca zakażnego. I znów leczenie i ślady na twarzy.Mam nadzieję że kiedyś znikną. Mam ogromny żal do doktora.

  • Nadkażenie wirusowe lub bakteryjne to najczęstsze powikłania po zabiegu, co nie znaczy, że pojawia się oni często. Pacjent musi o tym widzieć przed zabiegiem. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Kurcze, z tego co czytam to zabieg może być całkiem niebezpieczyny… Czy to jednostkowy przypadek czy takie sytuacje jak p. Olgi zdarzaja się częściej

  • Powiem uczciwie, że od czasu to czasu otrzymuję e-maile od osób, którym laser frakcyjny zaszkodził. Mnie osobiście nie zdarzyło się jeszcze żadne poważniejsze powikłanie po laserze frakcyjnym (a robię ich sporo), nawet po bardzo agresywnych zabiegach. Drobne tak. Nie znaczy to, że nie można laserem zrobić krzywdy. Jak najbardziej można. To są zabiegi dające spektakularne efekty, ale z założenia silne. Dlatego ważne jest jakiej jakości sprzęt jest stosowany i jakie doświadczenie ma osoba wykonująca zabieg. Chodzi o to, żeby optymalnie dobierać parametry do problemu danej osoby, i żeby laser faktycznie naświetlał dokładnie tak, jak lekarz ustawi parametry. Jeśli jedna z tych 2 rzeczy nie zadziała to może być problem. A jeśli dodatkowo osoba wykonująca zabieg nie wie jak powinna reagować skóra, a chce wykonywać mocne zabiegi, to problem może być duży. Chociaż zdarza się też druga wersja – zabiegi robione są za słabo na dany problem i nie ma efektu. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam. Mam 17 lat i miałem trądzik w wieku 14-17 lat. Obecnie z nim wygrałem i go już nie mam. Nie mam żadnych blizn na czole na skroniach. Mam pare małych blizn na policzkach. Ale dziwne jest to że na lewym nie mam wcale ,może 1 a na ,prawym pare które chcę usunąc (są płytkie). Co pan panie Marku poleca? Laser frakcyjny Co2?

  • Bez obejrzenia nie mogę na 100% powiedzieć, ale skoro blizny są nieduże to albo laser frakcyjny CO2 albo RF mikroigłowa (obie będą równie skuteczne). Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam,
  Bardzo proszę o poradę.
  kilka miesięcy temu miałam przeprowadzone 2 zabiegi IPL na rumień na twarzy w renomowanej klinice. Zapowiedziano mi, że oprócz likwidacji rumienia moja skóra będzie lepiej ujędrniona (mam 37l). W zasadzie wszystko poszlo w porzadku, zaczerwienienia i opuchlizna zeszły po kilku dniach.
  Po 3 miesiącach, w zasadzie z dnia na dzień, zauważyłam jak moja twarz zmieniła się na niekorzyść – poliki opadły, ich objętość bardzo się zmniejszyła, po jednej stronie twarzy widać wyraźne zapadnięcie. Pogłębiły się bruzdy nosowe, a owal twarzy wyraźnie opadł i skóra twarzy zaczęła wisiec. Twarz straciła swój kształt. Nie mam najmniejszej wątpliwości, że zostało to spowodowane przez IPL. W ciągu 3 m-cy postarzałam się o kilka lat.
  Im bardziej zagłębiałam się w internet tym więcej czytałam o podobnych skutkach stosowania IPL.
  Prosze powiedziec czy wie Pan co mogło pojsc nie tak, czy te skutki można jakoś odwrócić. Czy można lekarza pociągnąć do odpowiedzialności za to, który twierdzi, ze to na pewno nie przez IPL??

  pozdrawiam i z góry dziekuje za odpowiedz.

  • Trudno jest mi jednoznacznie ocenić bez obejrzenia zdjęć i informacji jakie parametry były stosowane, oraz dokładniejszej jak zachowywała się skóra w ciągu tygodnia po zabiegu. Nieprawidłowo wykonany zabieg może spowodować różne powikłania, ale z Pani opisu wynika, że problem jest duży, a to mógł wywołać jedynie bardzo silny zabieg albo zastosowanie nieodpowiedniego sprzętu – IPL nie jest zbyt inwazyjnym sprzętem, i prawidłowo stosowany takich efektów nie wywołuje, a stosowany nieprawidłowo też nie powinien takiego efektu spowodować, co najwyżej poparzenie czy przebarwienia. Mnie się nigdy taka sytuacja nie zdarzyła, ale też się z tym nie spotkałem w literaturze. Na pocieszenie mogę powiedzieć, ze są metody, które poprawiają tego typu problemy, jakie pojawiły się u Pani. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam panie doktorze prosilabym o porade.Prosze mi powiedziec jak to jest z tym laserem frakcyjnym co2. Czy po roku od zabiegu laserem skora twarzy wraca do punktu wyjscia i wyglada tak samo jak przed zabiegiem lub gorzej.Czy te zabiegi trzeba powtarzac non stop co jakis czas .Co pan mysli o kwasach chemicznych czy rzeczywiscie mozna odmlodzic skore o kilka lat.Dziekuje.

  • Trochę wszystko zależy od parametrów/mocy zabiegów. Fizjologicznie starzejemy się cały czas. Laser wymusza regeneracje, czyli obrazowo cofa czas o 1-2 lata. Dlatego po roku, skóra jest jedynie starsza o ten rok fizjologicznego starzenia, czyli w sumie jest lepsza, niż by była bez zabiegu laserowego. Peeling chemiczne te bardzo głębokie są skuteczne, ale też dosyć niebezpieczne. Laser jest dużo bezpieczniejszy i lepiej kontrolowany. Dlatego nie wykonuję i nie polecam bardzo mocnych peelingów (głównie z powodów bezpieczeństwa). Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Mm pytanie co do zażywania antybiotyku na trądzik po zabiegach laserem frakcyjnym. Wiadome że nie można zażywać antybiotyku przed i w trakcie trwania zabiegów a jak to się ma po ostatnim zabiegu, musi minąć kilka dni czy musi być to dłuższy okres czasu ?

  • Po można zażywać antybiotyk od razu. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam, bardzo proszę o poradę.
  Chciałabym usunąć drobne blizny po trądziku na dekoldzie. Niestety od 2 lat mam plamy bielacze pod pachami – czy taki stan skóry uniemożliwia zabieg laserem frakcyjnym ?

  • Nie powinno się nic stać. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam Dr Wasiluk !!! Mam pytanie 21 dni temu mialam robiony laser frakcyjny CO2 marki Smartxide ,na blizny po tradziku zabieg wykonywany byl tylko na policzkach ,w miejcach po laserze sa ciagle czerwone plamy i widoczne sa male dziurki ? Czy to zejdzie??? Dziekuje ,za odpowiedz !!!!!!!!!

  • Zejdzie, ale jak zabieg był mocny, to może nawet dopiero ok 4-6 tygodniach. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Miałam robiony zabieg usuwania małego znamienia na skroni w okolicy łuku brwiowego laserem CO2. Ani ja ani lekarka nie stosowała żadnej ochrony oczu. Czy taki zabieg laserem w okolicach oczu lub na twarzy jest bezpieczny dla oczu, kiedy nie stosuje się żadnych okularów ochronnych?

  • Każdy laser medyczny jest niebezpieczny dla oczu, ale akurat laserem CO2 trudno przez przypadek zrobić krzywdę. Proszę się nie martwić. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • A czy za pomoca lasera frakcyjnego mozna usunac zmarszczki pod oczami oraz zliftngowac powieki? Czy tez na te okolice lepsze sa inne zabiegi? A jesli laser, to jakiego rodzaju?

  • Na zmarszczki laser zadziała dobrze, na powiekę lepsza jest radiofrekwencja mikroigłowa, chociaż laser też daje efekt, tylko koniecznie frakcyjny ablacyjny, bo nieablacyjny działa słabiej. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Czy moglby Pan zamiescic wiecej zdjec pacjentek, ktorym zrobil Pan laser frakcyjny? Bo przyznam szczerze, ze na tym tutaj, mozliwe ze to wina oswietlenia, nie widac za bardzo efektow.

  • Pacjentki z filmików to nie są moje stałe pacjentki mieszkające niedaleko, tylko osoby, które zgodziły się na upublicznienie wizerunku w związku z zabiegiem. Poza tym miały wykonany 1 zabieg, a zazwyczaj potrzeba 2-3. Dlatego niestety nie mam możliwości pokazania u nich ostatecznego efektu. Za to mam zdjęcia innych osób, ale nie mam ich zgody na wstawienie do internetu. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

  • Ja wstawiam jedynie rzeczywiste zdjęcia. A co do efektów to się nie zgodzę. Oczywiście nie jesteśmy na zdjęciu zobaczyć poprawy sprężystości czy napięcia skóry, bo trzeba ją dotknąć. Ale na zdjęciach widać wyraźnie efekt liftingu-wystarczy porównać głębokość bruzd nosowo-wargowych. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam,
  Ja zabieg laserem CO2 miałam wczoraj, chodziło o usunięcie prosaków. Pani doktor objęła zabiegiem nos (między oczami) i drobniutkie prosaki pod oczami. Bezpośrednio po zabiegu było leciutkie zaczerwienienie. Natomiast rano obudziłam się z obrzękiem i dosyć silnym zaczerwienieniem. Obecnie skóra w miejscu, gdzie był zabieg, zamienia się jakby w skorupę (nie ma pojedynczych drobniutkich strupków jak wczoraj), zgodnie z Pana opisem. Ale i tak wygląd mnie bardzo martwi, i przyznam że gdybym wiedziała prędzej, że tak odbywa się te gojenie, to nie zdecydowałabym się na ten zabieg. Spodziewałam się maleńkich strupków w miejscu prosaków. Teraz jednak już muszę swoje odcierpieć. Martwię się jednak o powikłania. Trochę poczytałam o możliwych odbarwieniach, o tym że laser powinno się wykonać na całą twarz, aby nie było potem różnicy między skórą poddaną a nie poddaną zabiegowi… Jak długo trwa proces znikania tej skorupy, a następnie blednięcia skóry pod spodem? Jakim kremem smarować twarz, aby nie zrobić sobie problemu? Naprawdę się martwię, żeby nie wyglądać gorzej, niż przed zabiegiem.

  • Proszę się nie martwić. Powikłania się zdarzają, ale rzadko. Dochodzenie do siebie zazwyczaj trwa ok 7 dni. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam, czy laser frakcyjny co2 może zredukować “worki” pod oczami? Jeśli tak, to ile zabiegów w serii trzeba wykonać? Dodam, że mam 38 lat. Pozdrawiam

  • Da się, zazwyczaj trzeba 3-5 zabiegów, co 4-6 tygodni. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Mam plytkie blizny po wyciwkaniu na jednym policzku sa swierze maja miesiac moze troche wiecej smaruje to sluzem slimaka moze zejdzie.. i 2 kropki po ospie sa prawie niewidoczne ale chce to jakos zlikwidowac mam zamiar zrobic to laserem frakcyjnym co2 i tylko tym bo jest bezpieczny. Mam zamiar zobic 3 serie tym laserem na policzki chcialem sie dowiedziec ile kosztuje taki zabieg u pana bo jak mam robic taki zabieg to ja musze byc pewny zeby nie bylo skutkow ubocznych a do pana mam zaufanie. I czy to sie oplaca mam 20 lat

  • Koszt zabiegu to pewnie ok 300-400 zł. A czy jest sens, nie jestem w stanie powiedzieć bez obejrzenia. Proszę podesłać zdjęcia. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam,
  mam pytanie dotyczące kratki na twarzy po zabiegu laserem frakcyjnym ablacyjnym. Od zabiegu mineło prawie 4 mce a kratka nie znikła. Czy jest szansa, że zniknie, w jakim czasie powinna zregenerować się skóra?

 • Witam, miałęm robiony zabieg frakselem pierw abelacyjnym a potem co2 dosłownie za jakies 3 h pozniej bo lekarz powiedział ze tamten laser był bardzo słaby i poprawi go swoim od 3 dni peka mi skóra w okolicach pach nie moge ruszać rekoma taki ból okoropny ze szok, ciagle leci jakas dziwna wydzielina(jak spie) nie wiem co robic czy nie pogorszyłem tego wszystkiego. Stram sie ciagle nawilżać. Dzwoniłem do swojego lekarza powiedział ze to jest normalne i tak sie bedzie goić skóra, tylko dlaczego sa pekniecia bo to okolice pach a tam jest bardzo cienka skóra czy to mozliwe? to normalne prosze o kontakt . pozdrawiam P.

 • Dzien dobry Dr Wasiluk !!! Dziekuje ,za odpowiedz dotyczaca lasera Smartxide firmy Deka ,czerwone plamy zniknely teraz sa brazowe jestem 8 tygodni po laserze dziwne ,ze ciagle nie moge dojsc do siebie !!! Mam pytanie na policzku wyskoczyl mi bialy pecherzyk i policzek spuchl dzis biore mocne antybiotyki i jest mi smutno !!!!!!!!!!! Nie wiem co to moze byc lekarz powiedzial ,ze jesli nie zejdzie zrobie skaner !!!!!! Dziwne laser robilam w Paryzu mysle ,ze wszystko sie dobrze skonczy i nie dlugo odwiedze doktora w Polsce !!!!! Dziekuje ,za szybka odpowiedz z powazaniem Sylwia

 • Dzien dobry Dr Wasiluk !!!!!!! Na poczatku dziekuje ,za odpowiedz dotyczaca lasera Smartxide dokladnie tak jest jak doktor odpisal czerwone plamy zniknely teraz sa brazowe i powoli bledna bardzo wolno !!!!!!!!!!!! Pisze bo mam pytanie 31 dni po laserze policzek zrobil sie ogromny i spuchl byl zaczerwieniony Dermatolog przepisal antybiotyk dzisiaj go koncze i na policzku pojawila sie biala plamka pod ktora sa male grudki powiedzial ,ze jesli nie zejdzie dostane skierowanie na skaner !!!!! Jest mi smutno laser mialam robiony w Paryzu ,prosze o odpowiedz !!!!! Zpowazaniem Sylwia !Dziekuje

  • Pani Sylwio, Musiałbym obejrzeć skórę, żeby twierdzić w czym jest problem i co z nim można zrobić. Proszę podesłać chociaż zdjęcia. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • prosze o pomoc..po zabiegu laserem worki pod oczami przesunely sie na policzki..na kosciach policzkowych mam cos w rodzaju rogali..straszny obraz..byly 2 zabigi w odstepie miesiaca po drugim lekarz zapewnial ze skora sie obkurczy i znikna ale to sie nie stalo..czy jest na to rada?bardzo prosze o pomoc..wstydze sie pokazywac innym

  • Prosiłbym o podesłanie zdjęcia to odpiszę, co można zrobić. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam. A czy taki laser pomoże przy brzydkiej bliżnie po poparzeniu?

  • Jak najbardziej, zazwyczaj efekty są bardzo dobre.

 • Witam Panie Doktorze. Na poczatku grudnia miałam robiony zabieg laserem FRAXEL RE:PAIR R ablacyjny na blizny po tradziku. Parametry były duże.Blizny miałam z 20 lat. Skóra goiła sie z trzy tygodnie. Po miesiacy zaczęły wyskakiwać mi krosty. Doktor przepisał mi Izotek 10. Biorę go juz 3 m-ce.Skóra wyglada niezle, jest zarózowiona i tochę sucha po izoteku.Ale na policzku nie jest tak gładka jakbym chciała Są bruzdy nierówne. Doktor chce wykonac meziterapię mikroigłową. Ale czytałam, ze mezoterapię mozna stosować pół roku po izoteku.Co Pan o tym sądzi

  • Mezoterapia niewiele da, bo nie powoduje ona wygładzania się nierówności skóry. Natomiast taka nieduża dawka nie stanowi przeciwwskazania do mezoterapii i można ją stosować (nie powinno się robić agresywnych zabiegów przez pół roku, ale mezoterapia nie jest agresywna). Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam Panie Doktorze,
  Miałam zabieg laserem frakcyjnym na stara bliznę po oparzeniu na nodze.Lekarz kazał smarować Agrosulfanem i robić opatrunek przez tydzień.Z jednego miejsca ciągle sączyła się wydzielina.Po ok 9 dniach zrobił mi się w tym miejscu strup.Obawiam się, że pozostanie mi po nim blizna. Czy coś zrobiłam żle?Powinnam była robić opatrunek dłużej?Nie pozwolić temu miejscu wyschnąć?Czy jest jakaś maść na strupy zmniejszająca ryzyko powstania blizn, którą mógłby Pan polecić?

  • Najważniejsze jest odkażanie i smarowanie tłusta maścią. Opatrunków raczej się nie robi, bo nie ma takiej potrzeby i jeszcze może wydłużać się okres gojenia. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam, prosze o porade, 4 dni temu mialam zamekane naczynka laserem Girona dynamis, wiem ze lekarza uzyl mocnej sily lasera. Do dzis utrzymuje mi sie duza opuchlizna wokol oczu, mialam ostrzelane czolo, policzki, nos i brode. Nie martwie sie sladami a jedynie tym opuchnieciem, czy to normalne ze na 4 dzien nie schodzi opuchlizna? Wrocilam do lekarza gdzie to wykonywalam ale nie widzial nic w tym zlego.

  • Tak może być. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Byl to laser Fotona Dynamis, Przepraszam za blad

 • Panie Doktorze, wyszła mi na twarzy mała kurzajka w postaci odstającej kuleczki. Jakim sposobem najlepiej ją usunąć, żeby zrobić to skutecznie i żeby nie pozostała blizna? Pozdrawiam serdecznie !

  • Najlepiej wymrozić albo wyciąć laserem. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Panie Doktorze, świetna strona i bardzo dużo informacji. Zaplanowałam zabieg laserem frakcyjnym CO2, ale muszę przyznać, że po przeczytaniu komentarzy trochę się przestraszyłam. Mam 42 lata a od zabiegu oczekuję głównie ujędrnienia skóry – mam trochę wiotką szyję i sieć małych zmarszcek wokół oczu. Liczę także, że owal twarzy trochę się poprawi – nie jest dramatycznie, ale chciałabym żeby “chomiczki” się schowały 🙂 Miałąm robioną próbę na przedramieniu 10 dni temu – 4 “moce” od najsłabszej do najmocniejszej. Opuchnięcie zeszło dość szybko, “kratki” trochę dłużej, ale teraz w miejscu działania lasera skóra jest ciemniejsza (nie czerwona, ale może raczej brozowawa, ciemniejsza niż obok). Czy tak powinno być? Czy to zniknie? Nie chciałabym zrobić sobie zabiegu, który zmieniłby moją twarz – tak jak pisały niektóre Panie lub pozostawił ją czerwoną na długie miesiące. Zabieg planuje na twarz, szyję i dekolt i tu znowu pytanie czy takie duże powierzchnie można robić za jednym razem? Bedę wdzięczna za odpowiedź czy laser frakcyjny co2 poprawi napięcie i jędrność skóry, poprawi owal i spłyci sieć drobnych zmarszczek pod oczami (na kości policzkowej)? Czy taka reakcja na póbę na przedramieniu jest włąściwa?

  • Można jednorazowo wykonać zabieg na twarz, szyję i dekolt. Sam zabieg jest bezpieczny o ile sprzęt jest właściwy, a parametry dobrane do pacjenta. Brązowy kolor 10 dni po oznacza pewnie przebarwienie pozapalne – tak się czasem zdarza chociaż to oznacza, że tak samo może być z twarzą i szyją. Na ujędrnienie skóry są jeszcze inne metody, które nie pozostawiają przebarwień, a ich skuteczność na chomiki czy szyję jest nawet lepsza. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Prosze o porade. Mam 28 lat okropne cienie i worki pod oczami które przeszkadzają mi .Chciałabym się ich pozbyć tylko niewiem jaka metoda byłaby najlepszai najskuteczniejsza. Jaki byłby czas działania danego zabiegu? Wysłałam Panu na meila zdj . Prosze o odp .Dziekuje;)

  • Bez obejrzenia i kilu pytań nie jestem w stanie powiedzieć, bo przyczyny mogą być różne, a przez to metoda różna. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Dzień dobry, p.doktorze jestem czwarty dzień po zabiegu laserem ablacyjnym CO2, twarz oraz powieki: górna i dolna. Gojenie skóry jest prawidłowe jednak utrzymuje mi się opuchlizna powiek dolnych w okolicy kości policzkowych. Czy mogę przyjąć Encorton 5mg raz dziennie rano?

  • Lepiej nie przyjmować sterydu, bo to osłabi efekty stymulacji i regeneracji. Ale nie spowoduje to żadnych komplikacji zdrowotnych od strony medycznej. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam Pana jestem po 3 zabiegach laserem emerge Palomar i jakos efektu nie widze,mam zaplanowane jeszcze 2 zabiegi.Pisze pan ze po zabiegu nie mozna wychodzic z domu kilka dni a ja tak naprawde juz na drugi dzien mam tylko lekkie zaczerwienienie i skóra zaczyna byc szorstka.Pani robiaca zabieg mówi ze bardzo fajnie ze tak szybko sie goi.Zabieg wykonuje na bruzde nosowo wargową,bez znieczulenia.Pani kosmetolog powiedziala mi ze stosuje taki poziom nakłuwania jaki jest dopuszczalny dla cery w naszym klimacie.Boje sie robi to za słabo i nie bedzie efektu,co pan o tym mysli?Pozdrawiam

  • Ja w ogóle na temat skuteczności tego typu laserów na takie problemy mam sceptyczne zdanie i nie polecam jako zabiegi z wyboru. A z drugiej strony, jak ktoś mówi „dobrze, że się szybko goi” to dla mnie oznacza to, że nie wie co robi, na czym polega mechanizm zabiegu, który wykonuje. Bo ja mówię wręcz odwrotnie – jeśli jest większy problem do naprawy, to zabiegi regeneracyjne muszą być silne i im dłużej są ślady, tym lepszy jest efekt (oczywiście trzeba wyważyć skuteczność i bezpieczeństwo). A swoja drogą nie widziałem co prawda jaki dokładnie jest problem, ale na bruzdę nosowo-wargową proszę się za dużego efektu tego typu terapią nie spodziewać.

 • Witam,
  3 tygodnie temu poddałam się zabiegowi laserem frakcyjnym CO2. Mam płytkie ( jak to określiła Pani dermatolog wykonująca zabieg) blizny zanikowe. Nie spodziewałam się, że po pierwszym laserze dziurki całkowicie znikną, ale liczyłam na to, że choć troszkę się spłycą. Pani doktor stwierdziła, że potrzebuje 2-3 laserów żeby dziurki całkowicie zniknęły. Szczerze powiedziawszy nie widzę żadnej poprawy a nawet wydaje mi się, że w niektórych miejscach się pogłębiły.. Czy efekt zabiegu powinien być zauważalny natychmiastowo? Czy będzie widoczny po jakimś czasie? Proszę o odpowiedź, bo przyznam szczerze, że jestem podłamana:(

  • 3 tygodnie to bardzo krótki okres i to jest normalne, że nie widać jeszcze efektu. Najwcześniej coś widać po 6-8 tygodniach. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam.
  W sobote poddałam się zabiegowi laserem frakcyjnym co2. Mam pytanie czym smarowac twarz( czoło i bruzdy przynosowe. Lekarz zalecil na poczatku tylko wode termalna. Czy to wystarczy?
  Pozdrawiam

  • Twarz koniecznie trzeba natłuszczać, wystarczy nawet zwykła wazelina. Sama woda to za mało. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Dzien dobry

  Mam 37 lat,delikatne zmarszczki mimiczne na czole i wokół oczu oraz przebarwienia po laserowym usunieciu wąsika,a raczej próbie jego usunięcia.Intensywnie myśle o zabiegu laserem frakcyjnym w Pana klinice.Czy jest szansa na usunięcie obu problemów równocześnie? Jest to dla mnie ważne gdyz nie mieszkam w Warszawie. Drugie pytanie-na co dzień używam kremu z tretynoiną na jaki czas przed zabiegiem laserowym należy go odstawić i jaki czas po można zacząć używac? Czy to,że po usunięciu wąsika powstały przebarwienia oznacza,ze mam takie tendencje i fraxel też jespowoduje?
  Pozdrawiam. Proszę o odpowiedź

  • Bez obejrzenia na 100% nie mogę powiedzieć precyzyjnie, ale laser frakcyjny bardzo odświeży twarz, zadziała na delikatne zmarszczki (ale musi być mocno wykonany w tych okolicach). Co do przebarwień to laser frakcyjny nie służy do ich usuwania – co prawda usuwa on przebarwienia w jakimś stopniu (bo laser usuwa wszystko), ale niestety bardzo często one wracają. Nie usunie też przebarwienia całkowicie, bo laser frakcyjny uszkadza około 30% skóry podczas zabiegu, reszta jest nietknięta, żeby dobrze się wszystko regenerowało. Dlatego po zabiegu na cała twarz przebarwienie się rozjaśni, ale jest duże prawdopodobieństwo, że po miesiącu powróci. Krem z tretynoiną należy odstawić ok 3 tygodnie przed zabiegiem. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Dzień dobry, przez kilka lat walczyłam z trądzikiem. Do tego dołożył się ogromny problem z wągrami. Pozostały mi po nich na skórze niewielkie, ale bardzo liczne wgłębienia. Największy problem występuje oczywiście na policzkach i na nosie.Czy zabieg Fraxelem Re:Pair będzie w tym przypadku skuteczny? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

  • Jeśli będzie dobrze wykonany to pomoże- chociaż na 100% musiałbym obejrzeć jak wygląda skóra. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam,chcialabym sie poddac zabiegowi z uzyciem lasera frakcyjnego co2,moim problemem jest zauważalne dla mnie zwiotczenie twarz,najgorzej wyglada rzuchwa.Mam lekkie wglebienia po niciach liftingujacych 4d.czy laser frakcyjny co2 pomoże na moje problemy?

  • Na zwiotczenie tak, na wgłębienia po niciach raczej nie, bo to jest zaciągnięta skóra. Ale musiałbym zobaczyć. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Proszę o poradę. Mam 33 lata i moją zmorą są przebarwienia występujące prawie na całej twarzy. Wstydzę się wyjść z domu bez makijażu. Polecono mi laser fraxel duo. Czy taki zabieg może w 100% usunąć przebarwienia? Jaki jest koszt takiego zabiegu?

  • Laser frakcyjny, fraxel duo osobiście odradzam, bo może być nawet jeszcze gorzej. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Mam 36 lat.Zostały mi duże dołki,dziury po trądziku na polikach i skroniach.Jak można i czym pomóc abym nie miał tak dużych widocznych dziur?Zastanawiam się nad laserem mixto zrobionym w Katowicach.Jest to laser miktofrskcyjny.Czy oznacza że jest on słabszy od tradycyjnych co2.Proszę o pomoc za ci z góry dziękuję

  • Już odpowiedziałem wcześniej. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam Panie doktorze.W latach młodzieńczych miałem duży problem z trądzikiem.Teraz mam 36 lat i zostało mi duże dołki(dziury)na polikach i skroniach,które sprawiają mi duży dyskomfort!Słyszałem ostatnio o laserze Mixto w Katowicach.Czy ten laser jest faktycznie mocniejszy i skuteczniejszy o tradycyjnego lasera CO2?Proszę o sugestie Panie doktorze,będę wdzięczny.
  pozdrawiam

  • Mixto to laser CO2. Nie może się istotnie różnić od innych laserów CO2, chociaż nie znam go. Moje zdanie jest takie, że jeśli ktoś reklamuje się nazwą urządzenia a nie technologią, jaką stosuje, to być może nie do końca się zna na technologii, którą stosuje. Proszę pamiętać, że ważne jest nie tylko posiadanie odpowiedniego sprzętu, ale też odpowiednie jego stosowanie. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

   • Witam Panie doktorze 6 dni temu miałam wykonywany zabieg laserem re:pair na blizny potradzikowe na policzkach dodam,ze były to wgłębienia czy jest możliwe aby laser sobie z nimi nie poradził jak na razie na twarzy nie ma nowych przebarwień i w miejscach tych dołków jest jakby takie uwypuklenie czy to normalne?

    • Pierwszy efekt po zabiegu można zobaczyć najwcześniej po 4-5 tygodniach

 • Witam Panie doktorze. Mam 60 lat i chce zrobić zabieg laserem frakcyjnym co2 ablacyjnym aby ujedrnic skore brzucha a może i bokow. Dodam ze skora nie jest tragiczna, pomarszczona. Robilam wcześniej zabieg SCULPTRA ale jednak skora jest wiotka.Czy zabieg laserem przyniesie spodziewane efekty ?I czy można go robic również na bokach i udach ? Z góry dziekuje za porade i pozdrawiam . Aleksandra.

  • Na wiotka skórę są obecnie skutecznejsze metody niż laser frakcyjny choćby HIFU i RF mikroigłowa, i raczej polecam te metody, mocniej napną skórę. Zabiegi można robić na dowolną okolicę ciała (skórę, śluzówkę). Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Panie doktorze a co w przypadku dużych blizn potrądzikowych(dołki,wgłebienia)byłoby najlepsze?Czy sam laser CO2 byłby wystarczający?Czy można u Pana wykonać taki zabieg?Proszę o ewentualnie namiary na Pana doktora.Z góry dziękuję

  • Bez obejrzenia nie mogę powiedzieć co byłoby najlepsze, ale serdecznie zapraszam. Proszę wejść na stronę Triclinium. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam doktorze
  Chcialam zapytac o zabieg dermapen czyli mezoterapie mikroiglowa bo ponoc jest ona podobna do lasera frakcyjnego w efektach a wiec nadaje sie ona na blizny i przebarwienia po tradziku? Slyszalam tez o tym zabiegu polaczonym z kwasem tca lub jakims innym na przebarwienia np i ze to daje jeszcze lepsze efekty co Pan o tym mysli?pozdrawiam

 • I jeszcze mam pytanie czy ten dermapen nie spowoduje nowych przebarwien lub nie spoteguje tych starych?

  • Dermapen nie będzie podobny do lasera frakcyjnego na blizny, ale jak się zrobi kilkanaście zabiegów to na pewne blizny pewną poprawę się uzyska. Co do łączenia z TCA to można, ale ja nie doradzam, szczególnie na przebarwienia, bo TCA jest trochę nieprzewidywalne, i mogą powstać przebarwienia, lub odbarwienia, a czasem nawet blizny. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam!Czy zażywanie hydrokortyzonu w tabletkach w dawce 5-5-0 na dobę jest przeciwwskazaniem do zabiegu laserem frakcyjnym nieablacyjnym?

  • Hydrokortyzon nie jest przeciwwskazaniem do lasera nieablacyjnego………ale nie ma za wielkiego sensu zabieg. Laser nieablacyjny jest słaby w działaniu a hydrokortyzon jeszcze osłabia efekty. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Dzień Dobry Panie Doktorze, jestem 4 dzień po zabiegu laserowym erbowo yagowym na twarz w celu zmniejszenia porów, przebrawień i ogólnie poprawienia kondycji skóry. Mam 40 lat. Pieczenie, opuchlizna minęly 2-go odnia, skóra się już prawie całkiem złuszczyła, jednakże niepoki mnie fakt, że zmarszczki pod oczami są dużo bardziej głebsze i jest ich więcej. czy jest to normalne? tzn. czy moge liczyć, że zmianyy te cofną się przynajmniej do stanu sprzed zabiegu? Czy raczej został tu popełniony jakiś błąd i będę musiała poddać się jakiemuś innemu zabiegowi zmniejszającemu te zmarszczki, jeżeli tak, to proszę mi poradzic Panie Doktorze jakiemu. pozdrawiam i z góry dziękuję za poświęcenie mi czasu

  • Trudno mi ocenic bo nie wiem jakie były parametry, jakiej jakości laser i jak to wygląda. Proszę poczekać jeszcze z tydzień i patrzeć jak się skóra zmienia. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Dzien Dobry…ja tez prosze o rade..jestem tydzien po laserze na czole i nad gorna warga(zmarszczki) 2 dni robilam oklady z yogurtu,nastepnie nakladalam wazeline kiedy skora zeszla zaczelam uzywac masci Madecassol..nad gorna warga mam jednak jeszcze strupek rowniez miedzy oczami czy mam moze nadal uzywac wazeliny? kiedy bede mogla wrocic do swojego dziennego i przeciwslonecznego kremu(zamieszkuje w kraju slonca)
  Dziekuje za wszelka pomoc

  • Zazwyczaj po 7-10 dniach można wrócić do zwyczajnych kosmetyków, chociaż przy agresywnych zabiegach czasem trzeba nawet i ponad 2 tygodnie przerwy. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Panie doktorze jestem prawie trzy tygodnie po laserze Fraxel restore i cały czas mam przebarwienia w miejscach gdzie był użyty. Proponują mi zrobić laser Q swith Medlite C6 na te przebarwienia. Moje pytanie czy ten laser nie pogłębi mi bardziej tych przebarwień i nie będzie jeszcze gorzej

  • Wszystko zależy jakiego koloru są to przebarwienia, jak czerwone ślady to proszę nie robić. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • witam miałam zabieg laserem frakcyjnym na dosyć mocnych parametrach około 2 miesiące temu skóra wygląda lepiej ale jest bardziej zaczerwieniona niż była szczególnie po kąpieli widać te zaczerwienienia w tych miejscach gdzie przejechał laser co prawda to zaczerwienienie i tak jest trochę mniejsze co miesiąc temu i moje pytanie brzmi ile potrzeba czasu do pełnej regeneracji skóry ??

  • Czasem potrzeba nawet 6-7 miesięcy do pełnej regeneracji i ustąpienia objawów. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Dzisiaj miałam robiony zabieg laserem fraxel co2. Pierwszy raz miałam mieć robiony ten zabieg dlatego lekarz zmniejszył parametry tak jak mówił.Nie pytałam na jakie..Wyobrazałam sobie ten zabieg na mniej bolesny i szybszy .Trwał 1,5 godz. szyja i twarz. Zrozumialam ze po dwuch godz. po zabiegu mam przemyć twarz Dalacin t ..połaczonym z wodą lub bez a nastepnie posmarować mascią Solcoseryl 2,07 Tak też zrobiłam ..Tylko, że z mojej czerwonej mało krwawiącej twarzy zrobiła się strasznie czerwona i KRWAWIĄCA TWARZ i szyja !! Mam całą TWARZ W CZERWONYCH krwawiących punkcikach tak jakbym robiła zabieg Wampitrzy Liffting Krew mi zastygła i chodze po domu i strasze..Czy to jest normalne __Boję sie zeby mi z tego nie utworzyły się przebarwienia czy strupy czy wogóle jakies zakarzenie..Obawiam się może czy to nie jest aby skutkiem zbyt szybkiego umycia skóry twarzy_ Czytałam że przeważnie zalecaja żeby dobę po zabiegu nie myć a ja umyłam 3 godz. po i na dodatek zimną wodą..żeby zniwelować opuchliznę ..Teraz mam ..Co pan radzi dalej robić żeby moja twarz doszła do siebie..Z pozdrowieniami Anna S.

  • Myślę, że zabieg był bardzo agresywny. Po taki zabiegi trzeba bardzo ostrożnie obchodzić się ze skórą, co prawda podkrwawianie to normalna rzecz przez kilka dni, ale powinniśmy jak najmniej je stymulować poprzez intensywne mycie czy smarowanie. Samo przemycie twarzy kilka godzin po zabiegu nic złego nie powinno spowodować.. A co do postępowania po zabiegu, to trzeba to przeżyć, natłuszczać, odkażać, i w razie jakichkolwiek obaw pokazać się lekarzowi. Pozdrawiam Marek Wasiluk

 • Muszę dodać niestety iż po nałożeniu masci zaczęła mi ze skóry wypływac dziwna ciecz nie wiem czy to woda..czy coś innego Musiałam przykładać chusteczki aby osuszać twarz..W nocy nie mogłam przez to spać przerażona co bedzie dalej i czy dalej stosować to co stosuję ..Lekarz nie odbiera bo to okres świąteczny jestem zdana na siebie.. 🙁 Ju nigdy nie pozwolę sobie na taki zabieg, modlę się żeby wszystko się dobrze zagoiło,..Wstyd pokazać się nawet rodzinie w domu kazdy patrzy i kiwa głowa i martwi się ze mną czy wszystko dobrze sie zagoi..

 • Moja twarz wyglada i jest “poparzona” , zabieg zaczął wykonywać lekarz a potem robiła mi go jakas asystentka..Na czole gdzie przykładała laser jeden raz jest najlepiej ..Ale policzki i szyję powtarzała kilka razy i tam jest najgorzej. Po zabiegu dostałam wogóle gorączki.. Niech każdy się powaznie zastanowi zanim pozoli sobie na taki zabieg ..ja postapiłam zbyt lekkomyślnie a teraz cierpię ..Wygladam po prostu jak MONSTRUM jakieś.

 • Dzień Dobry,
  Panie doktorze, miałam robiony laser frakcyjny 3 dni temu – buzia jest strasznie spuchnięta, na twarzy nie ma jednolitej skorupy, tylko oprócz brązowych plam są świeże, różowe rany. Smaruję twarz dermoprotektorem cetaphil ale on mi się zwyczajnie “zważa” na twarzy więc dwa razy dziennie dodatkowo przemywam wodą. Oprócz tego strasznie mnie swędzi i piecze i nie mogę otworzyc szeroko ust bo wszystko się naciąga. Martwie się, że o te różowe miejsca że one nie chcą się wysusza. Jak powinien wyglądac proces regeneracji? Dziękuje.

  • Troche zależy jak mocny był zabieg. Ja sugeruję przedw wszystkim delikatne odkażanie i silne natłuszczanie, cetphil aż tak nie natłuszcza. I sotpniowo skóra wróci do normalności. Pozdrawiam Marek Wasiluk

 • prawie 4 tygodnie po laserze..twarz nadal bardzo czerwona..jak dlugo to trwa?

  • Nie wiem jak mocno był wykonany zabieg- czerwona twarzy utrzymuje się zazwyczaj 1-3 tygodnie, ale czasem i pół roku jak był bardzo agresywny zabieg. Pozdrawiam Marek Wasiluk

 • Panie doktorze 3 miesiące temu miałem zabieg laserem eco2 na blizny zanikowe ( 180 mj / 75 spread ) . Do dziś mam równomierne zaczerwienienie na całym obszarze gdzie był zabieg ( policzki ) . Co można z tym zrobić i kiedy czy to zejdzie ?
  Czy z taką zaczerwienioną twarzą można pójść na IPL by pomóc czy też lepiej na lampy LED ? Czy stosować kremy antyrumieniowe ? Bardzo proszę o odpowiedz . Pozdrawiam .

  • Musiałbym jeszcze dokładniej zobaczyć, ale to był dosyć mocny zabieg. Co do rumienia to zarówo IPL jak i LED są ok. Kremy też warto stosować, ale po tak mocnym zabiegu jeszcze trochę twarz będzie czerwona. Swoją drogą o ile się nie mylę to laser eCO2 nie jest w stanie wygenerować takiej gęstości energii. Pozdrawiam Marek Wasiluk

   • Dziękuję za odpowiedz . Na szczęście zaczerwienienie już schodzi . Problemem są natomiast przebarwienia ( zwykłe i pozapalne ) które teraz gdy równomierna czerwień w dużym stopniu zeszła zaczęły być widoczne . Czy IPL ( dobrej klasy Dye-VL ) tu nie zaszkodzi ? Jestem wstępnie umówiony równo 4 miesiące po eco2 lutronik ( max moc aparatu to 240 mj – ale moja twarz przy 180/75 jak pisałem była cała we krwi jak po “rzeźni ” ) na ten IPL .Chciałbym na niego pójść obecnie głównie z powodu przebarwień zwykłych ( melasma ) a także pozapalnych ( czerwone obszary/punkty które pozostały głównie wewnątrz granic blizn) . Zależy mi bardzo na bezpieczeństwie a w poście MALY80-197 z 13.12.2015 pisał Pan by nie robić zabiegu gdy tak te przebarwienia wyglądają jak u mnie – czerwone/pozapalne. Czy po 4 miesiącach jeśli nadal są czerwone to IPL można wykonać bezpiecznie ? Proszę o odpowiedz . Pozdrawiam .

    • Na czerwone ślady IPL jest ok, na melasmę ryzykowny. Pozdrawiam, Marek Wasiluk.

 • Witam

  Panie Doktorze czy po zabiegu laserem frakcyjnym C02 zastosowanym na bliznę pooperacyjną na piersi mogę po 3 tygodniach stosować maść contratubex czy lepiej się wstrzymać? kolejną sesję laseerem mam zaplanowaną za 3 tygodnie.

  • Można spokojnie stosować.

 • Witam,
  Panie doktorze moja córka miała usuwany chirurgicznie pieprzyk na policzki.Po miesiącu odbył się pierwszy zabieg z laserem frakcyjnym a następnie kolejne 2 ,w sumie 3 .Efekt zerowy.
  Musimy teraz poszukać gabinetu w łodzi ( wcześniej jeżdziłyśmy do W-wy ale zbyt daleko i drogo)czy coś pan poleci?
  Jaka jest różnica miedzy laserem frakcyjnym a fotona?Naprawdę chcę o to zadbać ale brakuje mi wiedzy.?Pozdrawiam

  • Fotona to słoweńska firma produkująca lasery. Mają różne typy. Jeśli chodzi o polecenie to trudno mi to zrobić bo nie wiem jak wygląda blizna, a co do gabinetów w Łodzi to nie mam orientacji.

 • Witam. Panie doktorze czy na bliznę zanikową po wycięciu pieprzyka lepszy będzie laser CO2 czy RF mikroigłowa. Pozdrawiam

  • Trochę zależy, ale po wycięciu zazwyczaj jednak laser frakcyjny. Pozdrawiam, Marek Wasiluk.

 • Witam , panie doktorze 25 stycznia miałam robiony laser frakcyjny na twarz przez pierwsze 2-3 dni miałam przemywać twarz borasolem i nakładać maść z antybiotykiem triderm albo tribiotyk ale po jednym dniu wyskoczyły mi na brodzie czerwone plamki i wypełnione są biała ropa wygląda to jak u nastolatka trądzik z białymi syfkami . Najpierw było tylko trochę na brodzie teraz czoło i nos po prostu się to rozprzestrzeniło wyglądam okropnie cala twarz wysypana proszę o pomoc czy mogę w jakiś sposób się tego pozbyć? czy to zniknie? coraz bardziej mnie to przeraża

  • Malutkie zmiany ropne same powinny zniknąć. Pozdrawiam, Marek Wasiluk.

 • A i jeszcze chciałam dodać że po 3 dniach miałam zacząć stosować filtr +50 oraz krem Bioderma Cicabio no i tak tez od dzisiaj rana czyli 30.stycznia zaczełam stosowac krem ale wydaje mi sie ze tych czerwonych plam czy syfków mam jeszcze wiecej. Prosze o pomoc!

 • Witam Panie doktorze! Proszę o poradę, 8 tygodni temu miałam wykonywany zabieg laserem co2, twarz miała być bez blizn, bez wykwintów, wiadomo lekarz powiedział ze najpierw opuchnie, zrobi się brązowa skorupa i zejdzie – tak było ale później nastąpił wysyp i tutaj sobie wmawiałam, że potrwa on chwile i zejdzie.. ale okolice brody są straszne! Wyglądam dużo gorzej niż PRZED zabiegiem!! Jestem załamana, na policzkach również widać małą krateczkę jeszcze (!) Nie wiem co mam robić, proszę odpowiedzieć czy mogę iść do dermatologa żeby mi przepisał Izotek?? Tylko w to wierzę bo tylko to pomogło mi z trądzikiem 2x, a walczę z nim od 12 r.ż.

  Z góry bardzo dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam,

  • Laser frakcyjny nie jest metodą na aktywny trądzik, on się wręcz może po zabiegu nasilać. Krateczka czasami utrzymuje się trochę czasu, ale powinna zejść. Co do trądziku to prosiłbym o podesłanie większej ilości informacji.

 • Panie doktorze mam jeszcze pytanie czy po 8 tygodniach od laseru Co2 mogę uzywać kremu z kwasami na twarz?? Jestem przerażona tym wysypem, a wiem, że kremy z kwasami mi w jakimś stopniu pomagały.

  • Można, ale proszę uważać na słońce.

 • Witam serdecznie,
  Mam pytanie, czy przed zabiegiem frakcyjnym Co2( Pixel) poprawne jest stosowanie kremu Emla? Czytałam wiele opinii, że nie powinno się stosować takiego znieczulenia.
  I drugie pytanie – zapytałam w jednym gabinecie czy posisdają sprzęt do schładzania przy wykonywaniu zabiegu laserem frakcyjnym, Pani odpowiedziała, że nie ale mogą przygotować woreczki z lodem.. Czy powinnam mieć obiekcje co do profesjonizmu tych osób??
  W jaki sposób pacjent może zorientować się, czy sprzęt, którym miałby być wykonany zabieg jest sprawny/ nie powodujàcy wyżej opisanych skutków ubocznych?? Jakie pytania w związku z tym zadać w gabinecie?

  • Emla nie szkodzi. Co do chłodzenia w trakcie i po, to są dwie szkoły. Jedni twierdzą, że trzeba, warto. A ja wręcz odwrotnie, nie chłodzę i uważam że nie warto. Bo jednym z celów zastosowania lasera co2 jest poparzenie, to ono daje pozytywny bodziec dla skóry. Nie warto więc go hamować/zmniejszać, nawet troszkę kosztem komfortu pacjenta. Oczywiście, żeby wszystko było ok, to musi być dobry sprzęt laserowy i dobrze dobrane parametry do zabiegu.

 • Będę ogromnie wdzięczna za odpowiedź na moje pytania. Pozdrawiam serdecznie.

 • witam, mam przebarwienia na czole, policzkach i na górnej wardze. pojawiły się po pierwszej ciąży, bledły zimą, a teraz po drugiej ciąży są ciemniejsze (choć teraz zimą znów są bledsze), boje sie lata. najciemniejsze są na górnej wardze (pewnie przez dodatkowe usuwanie włosów pensetą). nie wiem jaki laser pomógłby w moim przypadku. trafiłam do lekarza, który bez oceny glębokości przebarwień polecił mi laser frakcyjny – a Pan go właśnie odradza na przebarwienia. co robić?

  • Ja niezmiennie odradzam laser frakcyjny na przebarwienia na twarzy szczególnie. To jak gra w ruletkę, można wygrać ale można też stracić.

 • Witam ,mam do pana pytanie.Mianowicie czytałam jedną z pana wypowiedzi i zasugerował pan ,że laser frakcyjny nawet ablacyjny co2 nie pomoże na stare roztępy i nie ma sensu go próbować,lepiej natomiast stosować rf mikroigłową,ponieważ sięga głębiej nawet do 3,5 mm.Stąd moje pytanie ,a jakie ma pan zdanie na temat lasera encore który sięga nawet do gł. powyżej 4mm? Czyż nie jest to skuteczniejsza metoda także w przypadku blizn niż zwykłe lasery co2, który jak się nie myle sięga na głębokość ok 2 mm?

  • Żaden laser nie się sięga na 4mm. Oczywiście śladowa ilość promieniowania dotrze, ale klinicznie bez znaczenia. Możemy też zrobić kilka naświetleń, tylko wtedy mamy wielką ranę i gwarantowane blizny. Dlatego uważam, że nie warto.

 • Witam Panie Doktorze, mam dość nietypowe pytanie i chciałabym prosić o informację i odpowiedz. 3 dni temu miałam drugi zabieg laserem co2, jednak tym razem laser naszedł mi na usta (górna warga – widoczne trzy punkciki lasera na skórze ust) nad wargą pojawiło się wczoraj zaczerwienienie i trochę mnie to martwi, bo raczej usta powinny być omijane przy zabiegu. Czy to samo zniknie i nie spowoduje żadnych zmian na skurze ust, czy może się źle skończyć? Będę bardzo wdzięczna za informację w tej sprawie, pozdrawiam.

  • Zniknie, proszę się nie martwić

 • Panie doktorze miałam zaplanowany zabieg laserem frakcyjnym co2 ablacyjnym na 22 stycznia,wcześniej byłam na urlopie w Egipcie.Wróciłam opalona mimo osłaniania twarzy.Lekarka nie wykonała z tego powodu zabiegu.Teraz mam nowy termin na 22 lutego czy można po tym okresie już go bezpiecznie wykonać.Będzie to mój pierwszy zabieg opalenizny nie widać mam 50 lat pozdr

 • Witam Pana doktora mam pytanie dwa dni temu miałam zabieg lasere frakcyjnym prefektus zaczerwienienia zanikły natomiast pod jednym okiem mam pouchnięcie jakby limfa czy jest to normalna reakcja skóry pozdrawiam Renata

  • Taka reakcja jest normalna. Pozdrawiam Marek Wasiluk

 • Witam Panie Doktorze,miesiąc temu miałam U pana wykonywany zabieg laserem frakcyjnym co2,troszkę się martwię bo nie widzę żadnych efektów,owal w ogóle się nie poniósł.,zmarszczki które były bardzo płytkie też są widoczne,panie czy to mu wystarczający czas na efekty czy jeszcze muszę poczekać?

  • Efekty lasera pojawiają się szybko (ładniejsza skóra) i po 3-4 miesiącach (lepsza jakość skóry, regeneracja, napięcie). Poza tym proszę pamiętać, że zmiany pojawiają się bardzo stopniowo, i najlepiej porównywać zdjęcia. Każdy też reaguje trochę inaczej, bo to są zabiegi regeneracji, i jedna skóra reaguje lepiej, druga słabiej.

 • Witam mam pytanie dotyczące redukcji blizn potrądzikowych, moja siostra ma ogromne kratery( ma 39l) mieszka w stanach i zdecydowała się zrobić laser, zastanawia mnie czy tak to ma wyglądać tzn: 30 grudnia 1 laser za 4 tygodnie drugi i po 4 tyg miała wpuszczany w blizny kwas po którym blizny wyglądały jak posmarowane plynem na ospę, i po 3 tyg od kwasu ma mieć zabieg laserem, jednak na skórze nie widać zadnych efektów, a sóra robi się jak papier, moje pytanie dotyczy tego czy to ma tak wyglądać i czy cały zabieg tak przebiega, dodam że ma głębokie kratery po czyrakach na twarzy,
  pozdrawiam

  • Moim zdaniem zbyt agresywny plan i wcale nie musi być skuteczny. Ale też nie widziałem blizn. Pozdrawiam Marek Wasiluk

 • Witam. Panie Doktorze, czy wykonanie zabiegu laserem frakcyjnym Fraxel restore (ablacyjny) w miesiąc po wypełnieniu preparatem Neauvia Stimulate (kwas hialuronowy + hydroksyapatyd wapnia) nie spowoduje błyskawicznego “zniknięcia” wypełniacza? Lekarz zapewnia, że po 2 tygodniach kwas jest przez komórki wiązany i jeżeli był właściwie podany (w innej klinice – niestety), to nic nie ma prawa się dziać. Miałam też wypełnianą 8 miesięcy temu okolicę pod oczami (świetnie się utzymuje!) i baaardzo bym nie chciała utracić tych efektów. Czy mogę bezpiecznie poddać się zabiegowi laserem? W sieci znalazłam opinie, że kwas i laser to niedobre połączenie nawet po czasie. Jak jest naprawdę? Baardzo proszę o jakąś poradę, bo za kilka dni mam zaplanowany zabieg.
  Serdecznie pozdrawiam.

  • Laser, szczególnie wykonany mocno, przyczynia się do szybszego wchłonięcia kwasu hialuronowego. Kwas nie jest wiązany przez komórki. Laser można bezpiecznie wykonać, ale kwas trochę zniknie

 • Witam Panie Doktorze.Mam 25 lat.Zniszczylam sobie skórę, ponieważ poszłam na zamykanie naczynek IPL do kosmetyczki,co okazała się później, że te nie był prawdziwy IPL i po miesiącu zaczęły tworzyć mi się zmarszczki pod oczami. Jest to dla mnie bardzo przykre. Zaczęłam wstydzić się wychodzić z domu w dodatku mam lekkie AZS. Czy możliwe jest zlikwidowanie tych zmarszczek jakieś laserem, lub innym sposobem?

  • Powinno się dać, ale musiałbym obejrzeć.

 • Jaką mógłby Pan polecić mi literaturę odnośnie lasera frakcyjnego ?

  • Nie wiem na jakim poziomie, na pewno głównie anglojęzyczną. Pozdrawiam Marek Wasiluk

 • Witam – jestem po CO. nie znalazłam wcześniej tej strony a szkoda. gdyż pewnie po lekturze tutaj pewnie bym się nie zdecydowała. żadnych niepokojących objawów na szczęście nie miałam ale się dowiedziałam że nie całkiem był to zabieg który rozwiąże moje problemy. Co by Pan polecił na naczynka i przebarwienia drobne zmarszczki wokół oczu. ogólnie cerę mam ze skłonnością do wyprysków z pozostałościami po nich przebarwienia… czy jest coś co by mogło pomóc. mam 42 lata.. z góry dziękuję.

  • Na naczynka laser typowo naczynkowy, zmarszczki przy oczu laser ablacyjny jest najlepszy, ale pewnie dodałbym osocze bogatopłytkowe, ale tylko punktowo, a na całą buzię laser bromkowo-miedziowy w połączeniu z pilingiem.

 • Dzien dobry panie doktorze .Bardzo prosilabym pana o odpowiedz jak to jest z tymi laserami. Czy skora ktora jest zniszczona np promieniami slonecznymi i zostanie poddana zabiegowi lasera co2 jest wymieniana na nowa ?przez zluszczanie sie lub odparowanie ?czy po pewnym czasie powraca z przed zabiegu wraz z wszystkimi niedoskonalosciami .?Prosilabym jeszcze o doradzenie mi lasera ktory bylby lepszy przy wszelkich niedoskonalosciach skory :laser frakcyjny co2 smart X Golden Touch czy laser frakcyjny co2 perfectus TM 40 L .Bardzo prosze o odpowiedz I serdecznie dziekuje .Pozdrawiam Malgosia.

  • Ja lasery frakcyjne ablacyjne dzielę na 2 grupy- dobre i niedobre. Nie jest prosto wytłumaczyć który jest ok, a który się nie nadaje. Można przyjąć zasadzę, że jak nie jest chiński to ok, jak chiński to lepiej nie ryzykować, ale i niektóre chińskie są ok. Albo kryterium ceny zabiegu, zabieg poniżej 1000 zł to na 95% słaby laser, poniżej 1500 zł to na 50% słaby laser. Co do wspomnianych przez Panią to ich nie znam, co prawda miałem pacjentkę po laserze perfectus zrobionym gdzieś i było nie najlepiej, ale to mogło wynikać ze złego zastosowania. Laser co2 jest super, ale można super pomóc lub super skrzywdzić, jeśli ma się nieodpowiedni sprzęt i/lub nieodpowiedni się go używa. Natomiast jeśli chodzi o efekty to po laserze frakcyjnym co2 są bardzo dobre, jest to metoda, która najsilniej odmładza skórę w czasie jednego zabiegu. Co do powrotu niedoskonałości to znowu nie ma prostej odpowiedzi – skóra odmłodzona dalej podlega procesowi starzenia – jak ktoś pali papierosy, prowadzi niezdrowy tryb życia, itp. to szybko efekty zanikną. Ale też niedoskonałości w postaci na przykład przebarwień wracają bardzo szybko. Pozdrawiam, Marek Wasiluk

 • Witam. Proszę o odpowiedz, miałam wykonywany zabieg 3 razy na brzuch na rozstępy laserem alma harmony ipixel, efekty mało zadawalające, teraz zasnatanwiam się nad laserem fotona spectro, oraz frakcjonowaniem mikroigłowym vivace. Co Pan myśli o tych zabiegach? Czy jest sens próbować, czy nastawić się tylko na Pana zabiegi radiofrekfencji mikroigłowej?

  Proszę o odpowiedz, ponieważ zależy mi na czasie, aby jak najszybciej rozpocząć zabiegi.

  • Stosowanie innego lasera na 100% nie ma sensu – efektu nie będzie. Co do frakcjonowanie mikroigłowego to proszę pamiętać, że to nie jest to samo co radiofrekwencja mikroigłowa, ja nie polecam. Pozdrawiam, Marek Wasiluk

 • Dzień dobry Pani Doktorze mam pytanko odnośnie brązowych plam na czole i policzkach zapisałam się do Pana na wizytę i zapewne laser jonowo bromowy czy coś podobnego może mi Pan powiedzieć czy po jego zastosowaniu pozbędziesz się plam czy wyjdą wyżej jak po coś cosmelanie?

  • Trudno mi wirtualnie oceniać co się będzie działo – szczególnie w przypadku przebarwień – potrzebuję je obejrzeć i uzyskać trochę informacji od Pani zanim mogę ocenić co zrobić, na ile będzie to skuteczne. Pozdrawiam, Marek Wasiluk

 • Panie Doktorze, zachwala Pan laser, a podobno podgrzewanie kolagenu w przyszłości skutkuje jego ,,ugotowaniem,, czyli twarz bardziej zwisa a my jesteśmy coraz starsze. Na Zachodzie podobno nie stosuje takiej formy odmładzania i podobno lasery w naszym kraju sa forma testowa, jak przejda i się sprawdzą na kobietach wschodu to może pójść w ,,świat,,. Bardzo proszę o ustosunkowanie się do tych wiadomości.

  • Nie wiem skąd takie wiadomości. Ale to przecież w USA został wymyślony i cały czas jest stosowany laser frakcyjny. Zresztą jest mnóstwo publikacji na temat efektywności lasera frakcyjnego. I nie można mówić o przyszłym ugotowaniu kolagenu. Dlatego proszę nie czytać i nie słuchać takich opowieści – jeśli ktoś tak pisze/mówi to niech napisze/pokaże publikacje. Jedyna ważna rzecz to to, że są lasery słabej jakości, i one mogą faktyczne zaszkodzić, ale po pierwsze to nie technologia/metoda jest zła tylko tani/słaby sprzęt, a po drugie negatywne efekty pojawiają się wtedy nie po latach, ale w ciągu kilku tygodni po zabiegu. Pozdrawiam, Marek Wasiluk

 • Proszę o pomoc. Mam kilka deformacji po nieudanych zabiegach wypełnienia doliny łez. Załamuję ręce bo wyglądam źle i przestaję widzieć jakieś realne możliwości zlikwidowania problemu. Marzę o pełnych dolinach łez, bez ubytków i deformacji. Bardzo proszę o wskazówki, czym powinnam się zainteresować ? dodam, że próbowałam wcześniej zabiegów z osoczem (2 sesje) i 3 mezoterapie light eyes

  • Trudno doradzać bez obejrzenia, ale o ile u Pani można, to polecam zabiegi regenerujące. Pozdrawiam, Marek Wasiluk

 • Witam. Mam.blizny. głębokie. Czy laser fraxel mi.pomoże? Chciałabym wykonać taki zabieg. Cz jeśli moja skóra caly czas pracuje i mam podskórne syfki to czy zabieg ten mi pomoże?

  • Laser jak najbardziej pomoże, zaskórniki nie są przeciwwskazaniem.

 • Witam Panie Doktorze, Mam 31 lat i drobne zmarszczki na czole, trochę głębszą już “lwią” zmarszczkę i bruzdy nosowo-wargowe. Poza tym żadnych przebarwień, tylko rozszerzone naczynka na nosie. Chciałabym zastosować na twarz laser frakcyjny nieablacyjny, ale mam tendencję do powstawania bliznowców i trudno goją się u mnie wszelkie urazy czy rany. Czy taki laser jest bezpieczny? I czy będą widoczne jakieś efekty? Boję się zastosować lasera ablacyjnego ponieważ jego działanie jest mocniejsze. A jeśli nie laser, to co Pan poleci w swojej klinice na zmarszczki na czole?

 • Witam,
  Panie Doktorze, miałam 2 tygodnie temu fraxel na całą twarz. W sumie skóra jest bardziej napięta, mniejsze pory…Jednak “dziurki potrądzikowe” nadal są i to mnie przeraziło- nowe dwa wgłębienia na policzku…Nie wiem, czy to jest efekt uboczny tego zabiegu..Boję się teraz powtórzyć po drugi ten zabieg, skoro przybyły mi nowe wgłębienia na twarzy…

  • Brak efektu po 2 tygodniach to norma (za krótko), ale nowe dziurki to już nie jest normalne. Coś jest nie tak.

 • Witam . Jak długo utrzymują się otwory abalacyjne po laserze co2 ??

  • ja tez tak mam, robilam we wroclawiu. Odpiszcie czy to zniknie , jestem rok po co2 smart xite.

  • Otwory kilka dni.

 • Wlasnie przymierzam sie do wykonanaia jeszcze raz tego zabiegu u innego lekarza aby poprawic te wglebienia. Bede zupelnie sama bo przyjade do Wrocl i musze wynajac pokoj w hotelu. Byloby mi razniej z jakas kolezanka ktora tez chce dokonac poprawy swojej urody laserem CO2. Jezeli ktoras chce to niech odpisze na ten post poda num tel i razem bedzie nam razniej przejsc przez to pieklo. Ostatnio przechodzilam katusze widzac jak puchna mi oczy i nie moglam dodzwonic sie do dokt K.u do ktorego juz nie wroce.Prawda jest ze jest to czas w zupeln niedyspoz, nawet nie mozna glowa pokrecic a bedac sama w hotelu to 3 dni nudow. Widzac kolezanke po tym samym zabiegu mozna byc spokojn ze to normalna reakcja po laserze. Wykonam zabieg miedzy 14-2 grudnia. ODEZWIJCIE SIE.

 • Witam. Trzy tygodnie temu miałam zrobiony zabieg laserem frakcyjnym na rozstępy obszar brzuch. W miejscach gdzie był używany laser skóra jest ciemniejsza i odróżnia się od pozostałych miejsc. O czym to świadczy i czy to normalne?

 • Nie polecam tego zabiegu u bylekogo…Po jednym zabiegu mam same powikłania- nowe blizny- jakieś zagłębienia na twarzy, nowe zmarszczki na czole i pod oczami…Ogólnie wyglądam gorzej niż przed tym zabiegiem, postarzałam się o jakieś 5 lat…Jestem przybita i teraz będę musiała dużo zainwestować kasy, aby zlikwidować to…Nawet nie wiem, czy da się zlikwidować te niektóre ubytki 🙁

 • dzień dobry Panie Doktorze , miałem kilka razy zamykane naczynka na nosie , ipl, ostatnio laser VariLite firmy Iridex ale jakoś nie widzę żadnych spektakularnych efektów po tym zabiegu , miałem go wykonywanego już trzy razy. Jak ilość zabiegów może być konieczna w usunięciu pojedynczych naczynek tego typu laserem ? ponadto pani kosmetolog zaproponowała mi laser nieablacyjny emerge za zmniejszenie porów na policzkach czy taki zabieg jest bezpieczny i jak z jego skutecznością , czy w trakcie tego zabiegu mogą zostać zamknięte pojedyncze naczynka na policzkach ?

  • Na nosie czasami jest ciężko zamknąć naczynka, a przynajmniej tak, żeby nie narobić blizn. Nie wiem jakie były parametry, ale podejrzewam, że ciężko będzie zamknąć te naczynka. Co do lasera niaablacyjnego na pory, to za dużego efektu proszę się nie spodziewać

 • Witam w poniedziałek miałam zabieg usuwania blizny na twarzy. Było to rozcięcie nie szyte. Dodam że miesiąc minąl od zdarzenia. Proszę powiedzieć czy to normalne że skóra zrobiła sie ciemno czerwona? czy zawsze powstają strupki? kiedy zejdą przebarwienia?

  • Wszystko zależy jaki to był zabieg, ale ogólnie mówiąc to zabiegi na blizny zazwyczaj polegają na kontrolowanym uszkadzaniu skóry, mogą więc być strupki, zaczerwienienie.

 • Witam!
  Chciałabym się dowiedzieć, jaki zabieg polecałby Pan doktor na czerwone plamy po trądziku?

  • IPL lub laser naczynkowy

 • Witam,
  czy mogę wykonać zabieg powiększania ust preparatem Juvaderm smile podczas brania sterydu Encorton 4mg dziennie? Encorton biorę na zatrzymanie utraty wlosow. Finasreryd i Dutasteryd bardzo mi pomagały ,niestety po 6 miesiącach organizm się przyzwyczaja i leki przestają działać.Sterydy trochę spowalniają proces łysienia.Dodam ,że usta powiększałam już dwukrotnie ale wtedy nie brałam sterydów.

  • Można powiększać usta.

 • Dzień dobry,
  Pan Doktor wydaje się być najbardziej kompetentną osobą, która mogłaby udzielić mi właściwej odpowiedzi na moje pytanie. Otóż proszę mi napisać czy po zabiegu laserem frakcyjnym CO2 ablacyjnym można wykonać zabieg mezoterpii igłowej? A jeśli tak to po jakim czasie? Z góry dziękuję za odpowiedź

  • Pewnie że można, ale nie wcześniej niż po 7-10 dniach

 • Witam Panie Doktorze

  Bardzo proszę Pana o opinię na temat lasera -Perfectus™ Laser 3D. Czy rzeczywiście jest on tak bardzo skuteczny w redukcji zmarszczek, czy nie pozostawia takich uszkodzeń skóry jak pozostale? Klinika rekomenduje, że na drugi dzien po zabiegu można iśc do pracy. Czy może być skuteczny w walce o lepszy wygląd skóry w wieku 55 lat? Ile należałoby wykonać sesji- aby był efekt?

 • Witam, jestem 3 dzień po laserze frakcyjnym ablacyjnym i nic nie dzieje się z mija twarza tzn. jest trochę spuchnieta i widać na niej dziurki po laserze ale nie ma nawet zaczerwienienia i nic nie wskazuje na to, że skóra będzie się złuszczac. Czy powinnam się niepokoić ?

  • Nie wiem jaki był cel lasera, jaki typ, może tak być, ale to był raczej słaby zabieg.

 • Panie Doktorze, dziś jest juz piąty dzień po laserze ablacyjnym i twarz wygląda źle. .Przebarwienia, które były na twarzy są jeszcze ciemniejsze, cała twarz jest wyraźnie podziurkowana od lasera, pod oczami mam małe wylewy podskórne. Nic nie wskazuje na to, że skóra będzie się złuszczac. Dlaczego tak się dzieje ? Czy wg Pana coś poszło nie tak ?

  • Bez obejrzenia i wiedzy jakie parametry trudno mi oceniać, ale 5 dnia może jeszcze ta być.

 • Dzień Dobry. Czy laser frakcyjny daje lepsze efekty od dermapen?

  • Daje lepsze efekty

 • Witam Panie Doktorze, mialem dwukrotnie robiony zabieg laserem frakcyjnym na cala twarz. lekarz wykonujacy na moje pytanie o ochrone wzroku powiedzial, ze przy tym laserze nie ma potrzeby zabezpieczas oczu, wystarczy je zamknac. Czulem sie dosc niepewnie, zwlaszcza, ze laser spotkal sie z moim wzrokiem niestety. Przy drugim zabiegu lekarz rowniez potwierdzil, ze nie stosuje sie tu zabezpieczen. Po zabiegach przez pare dni mialem problemy z przeczytaniem czegokolwiek i lzawia mi oczy. Wszelkie zabiegi jakie ogladam na Youtube sa wykonywane przy zabezpieczonych oczach. Prosze o opinie na ten temat.

  • Witam! Ja również miałam wykonywany zabieg laserem frakcyjnym na dolnych powiekach bez żadnych zabezpieczeń. Po 3 dniach od zabiegu dostałam zapalenia spojówek, potem rogówek, a teraz leczę się na zespół suchego oka. Lekarz stwierdził, że to nie od lasera, a od noszenia szkieł kontaktowych lub przesiadywania przed monitorem. Czy mogło dojść do powikłań w takim przypadku? czy jest prawdą, że nie trzeba zabezpieczać oczu przy takich zabiegach? Bardzo proszę i jakiekolwiek informacje, ponieważ jestem załamana i nie wiem, co robić. Pozdrawiam

   • Taki efekt nie może być od lasera, o ile ktoś nie strzelił bezpośrednio w oko, ale to byłoby czuć.

    • Panie doktorze, mam dokładnie taKĄ SAMĄ SYTUACJĘ, 2 DNI PO ZABIEGU LASEREK FRAJCYJNYM BEZ ZABEZPIECZEŃ ZACZĘŁY MI SIĘ PROBLEMU Z OKIEM, oKULISTA STWIERDZIŁ ZAPALENIE BRZEF=GÓW POWIEK, MIAŁAM TEŻ ZAPALENIE SPOJÓWEK. cO POWINNAM ZROBIĆ?

  • Wiele zależy jak to był laser frakcyny – jeśli co2 lub EYAG, to nie za bardzo mógł negatywnie wpłynąć na oczy (zakładam, że nikt bezpoźrednio w oczy nie strzela), ale przy innych już pewne ryzyko jest, ale tylko jak są otwarte oczy. Zamknięte oczy zabezpieczają. A okulary służą głównie służą zabezpieczeniu przypadkowym otwarciem oczu

 • Witam! Miałam wykonany zabieg laser frakxel z podaniem osocza zaraz po zabiegu. Wspomnialam lekarzowi o wypełnieniu zmarszczek wargowo nosowych 2 miesiące przed zabiegiem i powiedział że to nie koliduje Ale ja widzę i czuje że efekty kwasu zniknęły a efektów lasera jeszcze nie widzę. Jak się ma frakxel a wypełniacz?

  • Fraxel skraca czas utrzymywania się wypełniacza, jeśli jest wykonywany w tej samej okolicy

 • Panie Doktorze, dzisiaj miałam wykonany zabieg laserem frakcyjnym nieablacyjnym i mam pytanie czy mogę nakładać na twarz serum z 20%kwasem askorbinowym i 10%kwasem laktobionowym, jeżeli tak to po jakim czasie?

  • Proszę poczekać ok. tygodnia.

 • Dzień dobry
  Jestem dokladnie 8. dzień po zabiegu leserem frakcyjnym. Zabieg miałam zrobiony na całej twarzy. Do tej pory wszystko przebiegało tak jak powinno, cała skóra ładnie się złuszczyła. Stosuje kremy nawilżające i ochronne przed słońcem filtrem 50. Teraz twarz jest czerwona i bardzo mnie swędzi i widzę, że coś sie dzieje pod skórą (nie jest gładka, wygląda jakby robiły się jakies zaskórniki) i to mnie niepokoi. Z niecierpliwością czekam na odpowiedź.

 • Jestem drugi dzień po zabiegu usuwania przebarwień z całej twarzy laserem frakcyjnym fotona, Twarz wygląda makabrycznie, wcześniej miałam nieliczne, niewielkie przebarwienia. Przed zabiegiem nie zostałam dokładnie poinformowana o efektach. Osoba wykonująca wspomniała o 3-4 dniach podrażnienia skóry , a potem miało wszystko najpóźniej w ciągu tygodnia wrócić do normy. Przeczytałam wiele opinii i wiem , że byłam naiwna. Obecnie mam twarz bardzo zaczerwienioną z licznymi ciemnobordowymi przebarwieniami, niektóre z nich się złuszczyły. Przemywam twarz wodą i stosuję maść Alantan plus. Proszę o radę , co mogę jeszcze zrobić, aby zapobiec powikłaniom, o których niestety czytam dopiero po zabiegu. Czekam na szybką odpowiedź.

  • Proszę się nie martwić, powikłania nie muszą się pojawić. Najważniejsze to unikanie słońca i dbanie o szybkie wygojenie

 • Dzień dobry, Panie Doktorze mam pytanie dotyczace lasera frakcyjnego. Mam naprawde niewielka dziurke ktora pozostala mi po kolczyku w pepku. Pisałam emaila do medycyny estetyczej ze wykonuje sie własnie tym laserem co2. Tylko boje się że tych zabiegow trzeba będzie zrobić więcej, a chodzi mi najbarziej o koszt. Mysli Pan że na taką dziurkę wystarczy jeden zabieg? Jezeli bylaby mozliwosc to mogłabym zdjecia dziurki wysłac emialem. Czekam na odpowiedz

 • Witam .

 • Wiatam,
  Chciałam sie dowiedziec czy moge pojsc na zabieg krioterapii, (tzn mam wykupionych 10 wejsc do kriokomory ) jesli 2 dni temu mialam wykonywany laser frakcyjny co2 ? Czy to zimno nie zaszkodzi ?

  • Nie zaszkodzi

 • Witam Panie doktorze. Mam duży problem…. powstały mi okropnie brzydkie blizny od wyciskania pryszczy wokół ust… Czy jakiś zabieg laserowy by mi mógł pomóc? Mogę wysłać Panu zdjęcie… proszę o pomoc

 • Witam Panie Doktorze, miałam już 5 zabiegów laserem ( frakcyjny i Fotona- nie wiem czy to to samo ) ale zbytnio efektów nie ma. Mam blizny ( na policzkach przede wszystkim po trądziku i niestety po woli tracę cierpliwość i nadzieję,że kiedyś się tego pozbędę 🙁 Przez to niestety moja samoocena jest bardzo niska. Poczytałam że jeszcze na blizny trądzikowe można zrobić dermapen , a ponieważ idzie lato i mam mieć jeszcze 2 zabiegi laserem, Pani kosmetolog powiedziała żeby to przełożyć na jesień ze względu na słońce- i nie wiem co mam robić, czy są jakieś inne metody. Niestety u mnie trądzik, jak pani dermatolog stwierdził wynika z wysokiego podwyższonego poziomu prolaktyny.Może Pan Doktor ma jakieś inne pomysły. Bo zabiegi laserem do tanich nie należą.Będę wdzięczna za jakąkolwiek wskazówkę,pozdrawiam Monika

 • Panie Doktorze, miałam wykonane dwa zabiegi laserem frakcyjnym co2 flaming frax z powodu blizn. Po pierwszym, słabszym zabiegu wszystko zagoiło się jak należy. Po miesiącu (pod koniec marca 2017r.) miałam drugi zabieg już na wyższych parametrach, strupki zeszły szybko, bo już po 3 dniach. Do tej pory mam na twarzy widoczne dziurki po strzałach lasera. Makijaż jeszcze bardziej to uwydatnia, nie da się tego w żaden sposób ukryć… Czy te dziureczki kiedykolwiek znikną? Czy możliwe jest to, że mogą one zostać na stałe? Może powinnam zakupić jakąś maść np. na blizny poparzeniowe? Nie wiem co w tej sytuacji zrobić. Proszę o pomoc.

  • Krateczka potrafi się utrzymywać bardzo długo niestety.

 • Witam,
  Panie Doktorze, mam 49 lat i problem z dolnymi powiekami. Zwiotczala skora przy usmiechaniu tworzy liczne zmarszczki. Czy zabieg korekty dolnych powiek laserem frakcyjnym CO2 zaradzi temu problemowi? Czy jeden zabieg wystarczy?

 • Panie doktorze . Bardzo pana proszę o odpowiedz . Mam 27 lat, od 20go roku życia borykam się z trądzikiem . Przez wyciskanie zmian na jednym policzku mam blizny potrądzikowe, a na całej twarzy plamy również po trądziku. Miałam 3krotnie wykonany laser fotona na blizny i raz kwas TCA. Trądzik uspokoił się po Ok 3 miesiącach od zabiegów laserowych , czasem wyskoczy mi pojedyncza zmiana. Dermatolog proponuje mi terapie izotekiem ( jak pisze trądzik uspokoił się ) , rownolegle drugi dermatolog proponuje ,i laser frakcyjny co2. Moja twarz wyglada okropnie, nawet makijaż nie może ukryć plam i blizn. Co wybrać ? Pozdrawiam serdecznie

 • Witam. Panie doktorze, mam 27 lat. Mam niezbyt okazałe zapadłe policzki, prawdopodobnie wynikające z utraty dużej ilości tkanki tłuszczowej, są też na niej zmarszczki, które rano wręcz są wklęsłe.Na prawym policzku są równiez dziwne dziurki po pryszczach tworzące bliznę ( coś w rodzaju bruzdy ). Miałem robiony, laser frakcyjny C02, który zostawił jedynie przebarwienie a także wstrzykiwany kwas hialorunowy, efekt piorunujący na 2 miesiące. Sprawia mi to sporo kompleksów, widząc często ludzi 20 lat starszych, bez żadnych okropnych oznak starzenia. Czy doktor radziłby wrócić do lasera ( w grę w wchodzi zabieg jedynie u Pana w gabinecie ) czy może coś innego ? Pozdrawiam serdecznie

  • Panie Pawle. Musiałbym zobaczyć, ale raczej nie laseroterapia

 • Witam Panie doktorze.Dwa miesiące robiłem laser z mniejszą siłą i po 7 dniach twarz była rewelacyjna.Natomiast w środę Pan dr.zrobil mi mocniejszy laser i nie mogę Dax sobie rady.Na twarzy mam bordowe brązowe skorupa, zaczęła powolutku schodzić, ale pod nie moja twarz jest czerwona, nadal delikatnie piecze i swędzi. Boję się czy taki efekt to normalne? Minęło już 4 dni a wyglądam okropnie a najgorsze jest to że moja twarz pod stropem jest tak intensywnie czerwona.Czy to jest Ok? Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

  • Proszę podesłać zdjęcia na e-maila. Czerwone może być, ale pieczenia raczej nie. mai: blog@marekwasiluk.pl

 • Panie Marku
  laser frakcyjny miałam 18 października, mam 39 lat. Dzisiaj zauważyłam na twarzy nowe “dziurki” i blizny zanikowe, krechy na pół cm. Jestem zdołowana. Może robię coś nie tak? stosuję na dzień derm krem bepanthen (jestem po nim trochę czerwona, czasem szczypie) a na noc maść bepanthen. Może jakiś inny krem? a co z bliznami czy one znikną, zregenerują się? nie po to robiłam laser żeby teraz martwić się o wygląd.z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Proszę podesłać zdjęcia jak to wygląda (blog@marekwasiluk.pl).

 • Witam serdecznie. Mialam robiony laser co2 i lekarz zezwolil na mycie twarzy woda juz tego samego dnia. Czy moze to miec wplyw na koncowy rezultat?

 • Dzień dobry, jestem 7 dni po zabiegu. Dbałam po zabiegu zgodnie z zaleceniami lekarza, jednak skóra trochę swędzi i pokryta jest drobniutkimi krostkami, które wyglądają bardziej jak uczulenie niż trądzik. Czy mogę prosić o podpowiedzenie co z tym fantem uczynić?

 • Panie Doktorze, czy tydzień po zabiegu laserem frakcyjnym ablacyjnym mogę pojechać w góry na narty biegowe (wyjazd weekendowy)? Używałbym kominiarki zasłaniającej w zasadzie większość twarzy, poleconego mi środka zapewniającego b. wysoką ochronę przez promieniami UV (avene sunsimed) oraz starał się aby dziennie aktywność sportowa nie przekraczała 3 godzin. Pogoda ma być pochmurna , temperatura około 0’C. Czy nawet z takimi dużymi środkami ostrożności mogę nabawić się przebarwień/innych negatywnych konsekwencji? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

 • Witam Panie doktorze
  Co będzie bardziej skuteczne na blizny potrądzikowe : laser frakcyjny czy dermapen i ewentualnie po ilu zabiegach można spodziewać się efektów ?
  Pozdrawiam Agnieszka

  • Laser jest bardzie skuteczny, ale na pewno kilka zabiegów jest potrzebnych.

 • Witam Panie doktorze miałam Plazme pod oczy i laser frakcyjny na chomiki na jednym zabiegu wszystko przez okularów.Teraz czuję lekki dyskomfort w jednym oku tak trochę mi łzawi na razy jak by mi rzęsa wpadła.Zastanawiam się czy to nie konsekwencje nie założenia mi okularów do zabiegu.Jakie mogą być tego skutki?

  • Raczej nie ma to związku.

 • Witam,
  bardzo proszę o opinię,czy dla 65 latki jest sens robienia zabiegów laserem frakcyjnym CO2 dla poprawienia jędrności skóry? Czy proces regeneracji kolagenu – w tym wieku -nie przebiega już w takim stopniu w jakim oczekiwalibyśmy? Bardzo proszę o odpowiedź,co Pan sądzi ?
  Dziękuję i pozdrawiam serdecznie
  Danuta

  • Jest sens, tylko trzeba mocniej i więcej niż 1 zabieg.

 • Proszę mi powiedzieć jaki zabieg jest najlepszy i najskuteczniejszy na blizny trądzikowe, głębokie na polikach i brodzie, na reszcie w miare płytkie. Wykonuję obecnie laser frakcyjny, efekty są, ale nie rewelacyjne. Dlatego chciałabym zapytać, czy jest coś równie skutecznego? I czy tymi zabiegami uda mi się usunąć wszystkie blizny i mieć cerę, jak kiedyś (przed trądzikiem) ??

  • Trudno mi oceniać bez obejrzenia niestety, ogólnie laser jest ok, chociaż znaczenie ma czy ablacyjny czy nie, jakie parametry.

 • mam pytanie czy mozna zastosować laser na usynięcie blizn a potem za jakiś czas laser na naczynka

 • Panie doktorze mam czerwone ślady po laserze frakcyjnym, które utrzymują się już pół roku po zabiegu. Czy takie blizny po laserze mogą zostać na stałe? Dodam, że zabieg robiony był na łydach w celu usunięcia rozstępów, bardzo zależy mi na Pańskiej odpowiedzi.

 • Witam, w jednym ze swoich artykułów pisze Pan, o możliwości wystąpienia martwicy tkanki jako powikłania po podaniu kwasu hialuronowego w okolice lwiej zmarszczki, oraz o możliwości zatkania tętnicy w wyniku czego może dojść do utraty wzroku. Ponieważ mam lwią zmarszczkę i zanim przeczytałam Pana artykuł chciałam ją wypełnić właśnie kwasem, po artykule mam jednak obawy. W związku z powyższym, czy decydując się na zabieg laserem w/w powikłania ( głównie chodzi o uszkodzenie tętnicy)są wyeliminowane? Czy przy użyciu lasera nie można uszkodzić tętnicy?

  • Laserem tętnicy nie uszkodzimy.

 • Doktorze, czy po zabiegu laserem fraxel (zastosowany w moim przypadku by przywrócić gęstość skory itp) mogę dla wzmocnienia kuracji zastosować maść z retinolem lub doustny izotrek 5 mg co drugi dzień ? Czy raczej nie jest to wskazane ? I nie przyniesie żadnych korzyści pobudzających skore z zewnątrz czy od wewnątrz .

 • Dzień dobry. Mam twarz naczynkową, z niewielkimi zmarszczkami wokół oczu, wiekszymi na czole i widoczne bruzdy nosowo wargowe. Mam 43 lata i chciałabym poprawić gęstość skóry, tak by przez następne kilka lat świetnie wyglądała. Chętnie usunęłabym rozszerzone naczynka wokół nosa i na policzkach. Jakie zabiegi by mi Pan polecił i ile czasu potrzeba po nich na rekowalescencję. Dodam, że regularnie ćwiczę, w tym biegam w różnych warunkach atmosferycznych ( śnieg, deszcz,mróz). Z góry dziękuję za podpowiedź.

 • Witam doktorze Szkoda że dopiero teraz znalazlam sie na tej stronie jestem dwa msc po zabiegu z dermapenm mam 31 lat a moja skora po zabiegu jakby zwiotczala! Dwa miesiace plakalam poniewaz pod oczami mialam mocne zaczerwienienie i mase nowych zmarszczek. Z ladnej dziewczyny chcacevj ijedrnic skore stalam sie Pania po 40roku zycia. Do tego dziurki po iglach z dermapenu delikatne juz zaczerwienienie pod okiem ale nadal widoczne do tego doszla Wiotkala skora i nowe zmarszczki. Co moge zrobic Jak znowu wygaldac przynajmniej Jak przed zabiegiem? Prosze o pomoc jak ta skore ujedrnic Czy skin booster pomoze Czy moze RF? Prosze doktorze o pomoc

 • Szanowny Panie Doktorze, Miałam korektę chirurgiczną blizny na nodze, ponieważ pierwsza się rozeszła (zakażenie gronkowcem złocistym przy operacji). Efekt był super, blizna cieniutka i ładna. Następnie lekarz po pół roku zastosował fraxel repair na bliznę. Teraz po 10 miesiącach od lasera mam czerwone plamy na bliźnie które prześwitują nawet przez rajstopy. Blizna wygląda jakby to była świeża rana. Jestem załamana, gdyż efekt wycięcia blizny który był dobry został zmarnowany. Czy da się jakoś usunąć te przebarwienia? Bardzo proszę o pomoc

 • Witam,
  Czy ktoś robił laser CO2 na trądzik zaskórniakowy? Czy zadziałała na zaskórniki zamknięte mam wysyp na policzkach, czoło i broda, nos oczywiście otwarte czarne kropki. Kosmetolog jak i dermatolog poleciły mi laser i zanim wydam kasę chciałabym się upewnić że zadziałała.

 • Dzień dobry, kilka dni temu miałam wykonany zabieg lasera frakcyjnego ablacyjnego, teraz trochę żałuję że nie połączyłam tego z osoczem czy mogę wykonać sam zabieg Osocze bogatopłytkowego kilka tygodni po zabiegu? jakie zabiegi wykonywane przez kosmetologa/lekarza zalecane są lub można wykonywać po laserze? po jakim czasie od wykonania laseru?
  zabieg wykonywałam na blizny potradzikowe, nie jest ich duzo ale glownie są to blizny na policzkach i taka zmęczona, pozbawiona blasku cera zniszczona długoletnim leczeniem trądziku.

 • Dzien dobry, mam dosc rozlegly rumien twarzy i chcialabym wykonac laser ablacyjny co2 na wiotkosc i ujedrnienie. czy powinnam najpierw zamknac rumien laserem cutera a nastepnie wykonac co2 ? czy kolejnosc zabiegow ma tu znaczenie?

 • Szanowny Panie Doktorze,

  Bardzo proszę o informację. Tydzień temu miałam wykonywany zabieg laserem frakcyjnym ablacyjnym w jednej z renomowanych klinik. Nie założono mi okularów mimo ze o nich mówiłam, położono mi patyczki drewniane na oczy. Okolica wokół oczu była robiona. Delikatnie tuż pod linią brwi oraz pod dolną powieką, jak również kurze łapki. W trakcie zabiegu przeszkadzała mi żólta poświata świetlna, gdyż miałam wrażenie,że jest “zbyt jasno” w oczach. Proszę mi powiedzieć czy penetracja takiego lasera jest na tyle głęboka, że przy niestarannym przyłożeniu głowicy w obrębie oka (POD Złym Kątem), wiązka może Pójść dalej i uszkodzić gałkę oczną wgłąb? Czy to są tylko moje przypuszczenia ? Również czy niewystarczające osłonięcie oczu tak, że wyraznie przy zamkniętych oczach miałam non-stop jasno – czy ta poświata laserowa również może oddziałowywać na oko (inne fale, któę oko wyłapuje) i spowodować jego uszkodzenie ? Okulary zaciemniłyby oczy i osłoniły je. Tutaj patyczki leżały tylko na małym fragmencie powieki. Czy to jest częsta praktyka i w ógóle zrozumiała/akceptowalna by osłaniach oczy w taki sposób ?

  Przede wszystkim proszę jednak o informację Czy Taki laser jest w stanie uszkodzić oko ? Czy ewentualne uszkodzenia są trwałe ?

  Bardzo proszę o odpowiedz. Mam do Pana zaufanie.

  Łączę pozdrowienia

 • Witam Pana Doktora serdecznie 8 dni miałam robiony laser co2 lutronic skóra była jak papier ścierny lusczyla się przez te wszystkie dni nie wychodziłam z domu aby unikać słońca skóra się zluszczyla ale jest zanieczyszczona najprawdopodobniej od kremu avene cicalfate, ale problem tkwi w kolorze skóry skóra jest brązowa jak czekolada a szyja biała wygląda to strasznie czy to zejdzie czy twarz wróci do poprzedniego kolory myślałam że po złuszczeniu skóra będzie lekko różowa świeża a tutaj po laserze skórą jest zaniczyszczona świeci się i ten brązowy kolor czy mogę stosować jakieś maski wybielajace lub krem bardzo proszę o poradę będę wdzięczna pozdrawiam

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.