Czy rumieniec na twarzy to przejaw zdrowia czy choroby? To zależy z jakiego powodu się pojawia i jak długo się utrzymuje.
Zaczerwienioną twarz można byłoby potraktować jako defekt czysto estetyczny (uciążliwy, ale od czego są kosmetyki, fluidy, pudry). Można byłoby, gdyby nie to, że taka skłonność jest symptomem TRĄDZIKU RÓŻOWATEGO, który w zaawansowanej formę przybiera grudkowatą, trudną do wyleczenia formę.
Trądzik różowaty – objawy
Nazwa trądzik jest myląca, bo schorzenie to nie ma nic wspólnego z problemami skóry, z jakimi borykają się dojrzewające nastolatki. Trądzik różowaty pojawia się w dojrzałym wieku (po 30-35 roku życia, a nasila się po 50). Zaczyna się od zmian naczyniowych, których objawami jest zaczerwieniona twarz (głównie na policzkach, nosie, czole). W stadium zaawansowanym pojawiają się wypryski i grudki, które nieco przypominają trądzik z lat młodzieńczych.
Zobacz też:
Laseroterapię czas zacząć
Przyczyny trądziku różowatego
Przyczyna trądziku różowatego nie jest dokładnie znana. Wiadomo, że najbardziej jest rozpowszechniony u osób białej rasy, szczególnie w krajach skandynawskich. Istnieją czynniki, które sprzyjają jego rozwojowi i nasileniu:
1. Gwałtowne zmiany temperatur. Powodują one poszerzanie i zwężanie się naczyń ścian włosowatych. Jest to normalna reakcja organizmu. Kiedy jest gorąco naczynia się poszerzają, bo przegrzany organizm w ten sposób (czyli poprzez zwiększony przepływ krwi w skórze) oddaje ciepło. Gdy jest zimno – naczynia zwężają się, aby z kolei zapobiec utracie ciepła. Problemy zaczynają się wtedy, gdy naczynka stają się niewydolne i tracą zdolność powrotu do stanu wyjściowego. Pozostają w stanie permanentnego poszerzenia i twarz jest stale czerwona, a w kolejnym stadium dają się wyodrębnić gołym okiem poszczególne naczynka. Tutaj mała dygresja: jeśli u kogoś widać kilka wyraźnych naczynek, a nie ma tendencji do czerwonej twarzy, to oznacza, że ma po prostu poszerzone naczynka, a nie trądzik różowaty.
2. Czynniki drażniące, uszkadzające skórę, takie jak: promieniowanie UV, wiatr, dym z papierosów.
3. Dieta. Szkodzi przede wszystkim alkohol, ale też (choć w mniejszym stopniu) kawa, pikantne potrawy i gorące napoje.
4. Zła pielęgnacja skóry, czyli zapominanie o tym, że skóra powinna być zabezpieczona filtrami UV, a w okresie zimowym natłuszczona.
Zobacz koniecznie:
Cera naczynkowa – jak o nią dbać
Trądzik różowaty – leczenie
1. Postać łagodna (rumień) / IPL
Kiedy mamy skłonność do długo utrzymujących się rumieńców i do nadmiernego reagowania zaczerwienieniem twarzy na temperaturę, wiatr, mróz, alkohol, itp. powinna się zapalić lampka ostrzegawcza. Bo przy tym schorzeniu najważniejsze jest, by nie dopuścić do przekształcenia się trądziku różowatego w formę grudkowatą.
Z łagodną postacią trądziku różowatego, czyli z rumieniem na twarzy można sobie poradzić zabiegami urządzeniem IPL (gdy jest czerwona twarz, ale nie ma jeszcze wyodrębnionych naczynek) oraz laserem (gdy są już widoczne naczynka). Są one prawie bezbolesne i na ogół wystarczą trzy sesje, aby zahamować rozwój trądziku różowatego. Ale trzeba pamiętać, że nie na zawsze.
Zabiegi należy powtarzać, gdy pojawią się nowe naczynka i rumień na twarzy (czasem raz w roku, czasem raz na kilka lat). Ważne jest zachowanie czujności, by schorzenie się nie nasiliło.
2. Postać średnio zaawansowana (grudkowo-krostkowa) / leki
Formą zaawansowaną trądziku różowatego jest postać grudko-krostkowa, a najbardziej zaawansowaną forma przerostowa, która często umiejscawia się na nosie, ma wyjątkowo nieestetyczny wygląd i występuje głównie u mężczyzn. Ten tzw. pijacki nos kojarzony jest powszechnie z nadużywaniem alkoholu, a tymczasem może być objawem trądziku różowatego.
Trądzik grudkowaty leczy się przewlekle antybiotykami z grupy tetracyklin. Kuracja trwa trzy miesiące i często może prowadzić do wyjałowienia przewodu pokarmowego i pochwy (u kobiet), czego następstwem są grzybice.
3. Postać zaawansowana (przerostowa) / zabieg chirurgiczny
W przypadku zmian najbardziej zaawansowanych, czyli przerostowych na nosie pomóc może już tylko interwencja chirurgiczna.
Trądzik różowaty występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, u których ma ostrzejszy przebieg. Jednak panowie bagatelizują ten problem. Owszem przychodzą na zabiegi zamykania widocznych naczynek, ale rzadko decydują się na terapię, która zlikwidowałaby rumień na twarzy.
Czynniki ryzyka, czyli jak uniknąć trądziku różowatego
Przede wszystkim trzeba unikać czynników ryzyka, czyli: nadmiernych zmian temperatur, alkoholu, papierosów, kąpieli w gorącej wodzie, itp. Kiedyś przypadków trądziku różowatego było mniej i był on kojarzony z rolnikami, którzy pracując na roli byli narażenie właśnie na niekorzystne czynniki atmosferyczne. To się zmieniło i obecnie ta choroba nie odróżnia już mieszkańców wsi od prezesów dużych firm. Szczególnie że ci ostatni lubią spędzać urlop w marcu na nartach, wysoko w górach, na lodowcu. Mróz, niedostatecznie zabezpieczona twarz, mocne słońce dodatkowo odbijające się od śniegu – to najbardziej szkodliwy zestaw czynników. Po dziesięciu latach takiej aktywności trądzik różowaty gwarantowany.
Ewa | 2014/03/21
|
Mam problem z czerwonym nosem, który pojawia się głównie pod wpływem zmiany temperatur. Nie mam widocznych powiększonych naczynek w tej okolicy, ale ten kolor jest straszny. Czy pomoże tu system IPL+RF Bi-Polar 3D?
Marek Wasiluk | 2014/03/25
|
Pewnie IPL wystarczy, chociaż zawsze trochę mnie odstraszają szumne i “groźne” nazwy urządzeń typu IPL+RF Bi-Polar 3D. Tak jakby sama nazwa (a nie parametry i osoba wykonująca) miały gwarantować jakość. Akurat tego urządzenia nie znam i nie wiem czy “trzyma” parametry. Ale jak napisałem na początku, dobrze działające urządzenia IPL powinno sobie poradzić z Pani problemem. Pozdrawiam. Marek Wasiluk
DOMINIK | 2020/08/28
|
doktorze, mam popękane naczynka, rumień. Stwierdzony nużeniec leczenie sollantrą. Przymierzam się do zabegu i mam do wyboru lase niebieski 450 nanometów lub Lumenis 22 – IPL,lasera Nd: YAG Lumenis 22,
Mało jest informacji o tym niebieskim laserze. Czy dysponuje Pan jakąś wiedzą na ten temat?
i czy sam laser zatrzyma trądzik różowaty czy ipl różnież jest konieczne?
Ilona | 2015/06/15
|
Witam. Mam 29 lat. Tydzień temu pojawiło się na mojej twarzy kilka lekko swędzących krostek (policzka). Teraz są już prawie nie widoczne, ale lekkie grudki utrzymują się a na dodatek co jakiś czas pojawia się krosta na twarzy. Zapisałam się do lekarza, ale wizyta dopiero za miesiąc:( Obawiam się, że do tej pory zeszpeci mi nieodwracalnie całą twarz:( Kupiłam krem RedBlocker i rutinacea ( w necie wyczytałam, że rutyna wspomaga naczynka- czy to prawda?)Może powinnam jakiś inny preparat zakupić? Czy istnieje szansa wyleczenia tego w początkach? Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedz.
Marek Wasiluk | 2015/08/10
|
Bardzo trudno jest ocenić bez obejrzenia co jest przyczyną krostek. Ale na podstawie wspomnianych objawów sensowniejsze jest kupienie kremu z tlenkiem cynku do czasu wizyty u lekarza. Pozdrawiam. Marek Wasiluk
Katarzyna | 2015/09/10
|
Witam, mam pytanie, mam stwierdzony trądzik różowaty, przeleczony antybiotykiem. Z powodu rumienia wybrałam się na zabiegi IPL, mialam ich w sumie 6. Po piątym zabiegu buzia ładnie zjaśniała, ale po szóstym zabiegu stało się coś czego nie rozumiem, skóra ponownie jest czerwona, najbardziej nos. Rano po przebudzeniu twarz jest bardziej czerwona, jakby rozgrzana, póżniej ta czerwień ustępuje, twarz robi się jaśniejsza, ale wydaje mi się że coś jest nie tak, inaczej było po poprzednich zabiegach. Od zabiegu minął już tydzień i nic się nie zmienia. Co poszło nie tak? Parametry urządzenia za wysokie? Czy w takiej sytuacji mogę wybrać się na kolejny zabieg IPL, żeby pozbyć się rumienia? Bardzo proszę o odpowiedź, z góry bardzo dziękuję.
Marek Wasiluk | 2015/09/18
|
Należy poczekać ok miesiąca żeby ocenić, może się uspokoić, ale prawdopodobnie zabieg był trochę za mocny. Jak problem nie zejdzie, to proszę dać znać.
Kaschze | 2016/02/18
|
Witam,mam pytanie po Jakim czasie od stosowania metronizadolu mozna stosowac zabieg IPL?
kaschze | 2016/02/19
|
Witam, chciałbym zaytać jak długo na;eży odczekać przed zabiegiem IPL po zażywaniu metronizadolu?Pozdrawiam
jorguś | 2016/05/28
|
Panie Marku mam 64 lata i od 2 lat mam trądzik różowaty leczenie dermatologiczne nie przyniosło znaczącej poprawy.W obecnej chwili choroba przeniosła się również na oczy.Czy w takiej sytuacji jest możliwy zabieg światłem IPL? Twarz moja jest stale zaczerwieniona i chcę się poddać takiemu leczeniu.Czy zabieg taki można wykonać latem stosujac filtry, czy poczekać do jesieni.pozdrawiam
Marek Wasiluk | 2016/06/07
|
Prawdopodobnie laser czy IPL pomoże, ale nie wiem w jakim stadium jest trądzik różowaty u Pani, jak było prowadzone leczenie dermatologiczne. Musiałbym jeszcze zobaczyć skórę
Lukasz | 2016/08/26
|
Dzień dobry. Mój 15 letni syn ma rumien na policzkach. Nic się z nim nie dzieje po za tym że on od ponad pół roku ciągle jest. Lek dermatolog stwierdził poszerzone naczynka i zaproponował zabiegi laserowe cutera Excel v w jednej z Warszawskich klinik. Na ile taki zabieg jest skuteczny? Inaczej ile bezpieczny? Czy to dobra decyzja Panie doktorze?
Aneta | 2016/09/06
|
Panie Marku.stwierdzono u mnie tradzik rozowaty, ktorego stan poglebia sie z kazdym kolejnym dniem. Rumien na twarzy utrzymuje sie ostatni miesiac przez caly dzien. Twarz jest najczesciej goraca i czesto skora wrecz boli lub swedzi. Przeczytalam mnostwo opinii jak radzic sobie z ta dolegliwoscia i jestem gotowa na zabieg laserowy. studiuje za granica , ale jestem gotowa przyleciec by wykonac zabieg. Wiem ,ze bedzie ich wiecej niz jeden i chcialabym dowiedziec sie jakie sa odstepy czasowe miedzy zabiegami. dzwonilam rowniez do kliniki by umowic sie na wizyte konsultacyjna i dowiedzialam sie,ze jest mozliwosc wykonania zabiegu odrazu po konsultacji. jak wyglada buzia po takim zabiegu? jak nalezy postepowac ze skora przez kolejne dni po zabiegu?
Marek Wasiluk | 2016/09/26
|
Odstępy to minimum miesiąc, 3-5 zabiegów zazwyczaj potrzeba. Buzia jest zaczerwieniona.
Małgorzata | 2017/04/20
|
Witam Panie Doktorze stwierdzono u mnie trądzik różowaty Chciałabym go usunąć laserem.Zastanawia mnie tylko jedno czy po serii zabiegów potrzebnych potem mamy już spokój?Niech Pan Doktor napisze chociaż przez jaki czas nie powróci?Pozdrawiam Małgorzata.
Marek Wasiluk | 2017/09/19
|
Niestety efekt będzie na jakiś czas tylko, zazwyczaj ok 2-3 lata
Marta | 2017/06/13
|
Co Pan myśli na temat dermokosmetyków pomagających na różowaty jak np. Acnerose czy Skinoren?
Marek Wasiluk | 2017/09/19
|
Warto stosować jako wspomaganie
Daga | 2017/07/08
|
Szanowny Panie doktorze,
mam 20 lat, trądzik różowaty w postaci rumienia utrzymuje się od 4 lat, grudki pojawiły się pół roku temu. Po wizycie u dermatologa jestem sceptycznie nastawiona do 2 miesięcznej kuracji antybiotykowej, ponieważ mam zaburzenia hormonalne (niedoczynność tarczycy i zespół policystycznych jajników) i mój orgaznizm jest osłabiony przez kuracje. Zainteresowałam się zabiegiem laserowym. Co będzie lepsze? Kuracja antybiotykowa czy laser?
Z góry dziękuję za odpowiedź!
Marek Wasiluk | 2017/09/19
|
Musiałbym obejrzeć. Laser bardzo pomaga, ale czasami konieczne jest leczenie farmakologiczne, maścią lub doustne.
Marta | 2017/08/07
|
Panie Doktorze,
w piatek mialam swoj pierwszy zabieg IPL. W dniu zabiegu oraz dzien pozniej, skora byla calkowicie normalna, nawet nie jakos zaczerwieniona. Natomiast w trzeci dzien po zabiegu i w dalszych dniach obserwuje nasilone objawy rumieniowe. Czy to normalne? Czy mozliwe, ze skora reaguje podraznieniem po zabiegu tylko ‘z opoznieniem’?
Dodatkowo chcialabym zapytac, czy jesli meczy mnie bardziej rumien napadowy, choc coraz czesciej skora jest tez zaczerwieniona na stale godzinami, to czy IPL pomoze?
Czy w trakcie zabiegu dobrze jest aby ten rumieniec, teoretycznie napadowy byl widoczny i wtedy laser dziala lepiej czy nie ma to kompletnie znaczenia?
Marek Wasiluk | 2017/09/07
|
IPL powinien pomóc, ale im bardzie czerwona twarz w czasie zabiegu tym lepszy efekt
Aga | 2017/10/05
|
Czy stosując na trądzik różowaty – noc maść metronidazol, dzień – soolantra – można jednocześnie stosować laser? Czy zabiegi laserem są też na postać grudkowo-krostową czy tylko na rumień? Czy na 3 problemy: 1. trądzik różowaty grudkowy, 2. przebarwienia, 3. blizny-dołki potrądzikowe jest sekwencja leczenia, jeśli tak, to w jakiej kolejności leczyć?
mariola | 2019/06/18
|
u mnie zdiagnozowano tradzik rozowaty w wieku 34 lat i strasznie trudno sie go pozbyc… nie chce korzystac z zabiegow… trzymam sie scislej dziety, ale to samo srednio dziala… co mozna zastosowac zeby zmniejszyc rumien? jakie kremy, masci…
sabina | 2019/07/04
|
hej, ja tez sie z tym męczę już jakiś czas …. a czego uzywasz teraz? jakis specjalistycznych czy zwyklych drogeryjnych?? patrz na sklady dobrze – im mniej chemii tym lepiej dla ciebie
Marek Wasiluk | 2019/07/26
|
Jeśli rumień ma podłoże naczynioruchowe to wyeliminowanie czynników stymulujących (najczęściej odpowiednia dieta) spowoduje poprawę. Jeśli jest utrwalony to niestety kosmetyki nie pomogą.
Mariola | 2019/07/29
|
dziekuje za odpowiedz, jednak bardzo szybko zdiagnozowano u mnie rozowaty dlatego nie chce od razu korzystac z zabiegow…
sabina, teraz to ja testuje, przeroznych kosmetykow uzywam, wszystkich takich do rozowatego. ty tez sie z tym zmagasz? pomaga ci cos?
olivka | 2019/11/06
|
widzę, ze pan napisał że acnerose można używać do takiej cery. z tego co widze to jest on naturalny. takie roślinne rzeczy poradzą sobie z trądzikiem różowatym?
kasia | 2020/07/11
|
dZień Dobry, ja wyleczyłąm trądzik różowaty po 2 latach walki, byłam źle prowadzona, dawano mi antybiotyki i sterydy, metronidazol krem pomógł w niecałe 4 miesiące (trzeba go nakładać szpatułką na twarz, a nie palcami), myć wodą przegotowaną – nie trzeć twarzy. Trądzik różowaty powoduje m.in. nużeniec, na którego nie działają ani antybiotyki ani sterydy, Nużeniec nie lubi olejku z drzewa herbacianego i mydła siarkowego. jeśli masz trądzik różowaty nie opalaj się, nie nakładaj makijażu, nie pal i nie pij alkoholu, wyklucz cukier z pożywienia i dołącz suplementy diety wellnesspack z oriflame oraz jedną kapsułkę biomarine 570 na noc i tak przez rok.