Marek Wasiluk
 

Strategie na odmładzanie oka – wypełnianie powieki górnej

Istnieje dość stereotypowe przekonanie, że najlepszym rozwiązaniem na nadmiar skóry na górnej powiece, jest plastyka powiek (blefaroplastyka), czyli wycięcie skóry.

Dużo zdjęć oglądam przed i po tego typu zabiegach, więc z całą pewnością mogą powiedzieć, że pozbawienie powieki górnej nadmiaru skóry nie zawsze oznacza odmłodzenie oka. Czasem efekt jest odwrotny. Bo efekt młodego oka to zdecydowanie coś więcej niż brak nadmiaru skóry na górnej powiece.

Pisałem o tym w tekście:
„Czy Katarzyna Warnke miała plastykę powiek, czyli młode i stare oko”

Opadająca powieka – chirurgia plastyczna czy medycyna estetyczna?

Jeśli ktoś chce odmłodzić oko, a nie ma 60+ lat i sytuacji, że skóra powieka mocno zwisa na gałkę oczną, to plastyka powiek nigdy nie będzie ani jedynym, ani najlepszym rozwiązaniem. U osób 40+, 50+ i młodszych warto sięgnąć po metody medycyny estetycznej. Nie ma wtedy ryzyka, że zamiast spektakularnego efektu, oczekiwanego przy blefaroplastyce, nastąpi pogorszenie odbioru oka jako młode (bo oczywiście skóry będzie mniej)

Chcę wyjaśnić i mocno to podkreślić, że jeśli ktoś chce mieć super efekt i wybiera wycięcie powiek, to i tak musi korzystać dodatkowo z zabiegów medycyny estetycznej, aby efekt był naprawdę satysfakcjonujący.

Bo nie mówimy jedynie o powiece, ale po prostu o młodym oku. A na młode oko składa się wiele czynników, między innymi kształt szpary ocznej, objętość powieki górnej i powieki dolnej, układ brwi i ich położenie, jakość skóry i jej ilość. Plastyka powiek działa tylko na wycięcie skóry, nie poprawia jej jakości i pozostałych elementów. Więc po wycięciu nadmiaru skóry i tak trzeba się zająć się brwiami, poprawą jakości skóry powiek górnych, a także poprawą objętości w powiece górnej i kształtu szpary ocznej. U każdej osoby inaczej rozłożone są te problemy, mają odmienne nasilenie, dlatego nie da się zastosować uniwersalnego rozwiązania.

Polecam też:
Powieka dolna: cienie, obrzęki i inne problemy skóry pod oczami

„Sowie oko” po blefaroplastyce

Dlaczego plastyka powiek może postarzać oko? Oko (a dokładniej szpara oczna) naturalnie ma kształt migdała – czyli nie ma kształtu okrągłego (koła).

W procesie starzenia, powieka górna opada. Ten nadmiar skóry i jej opadanie jest wynikiem zaniku kości, a także zaniku objętość w powiece górnej, a nie tym, że z wiekiem „przybywa” nam skóry na powiece. To właśnie zanik objętości innych tkanek powodują, że skóry optycznie robi się więcej, a w praktyce jest jej tyle samo.

Wycięcie skóry w zabiegu blefaroplastyki przyniesie efekt uniesienia powieki, ale niestety może zrobić tzw. sowie oko, czyli oko okrągłe w miejsce migdałowego, a oko okrągłe jest charakterystyczne dla osób starszych (także nadmiernie chudych), a nie młodych. Dlatego finalnie skóra powieki nie będzie obwisać po zabiegu chirurgicznego wycięcia, a oko i tak może wygląda starzej. Czyli zdarza się że efektem zabiegu plastyki oka jest jego wizualne postarzenie, pomimo, że skóry ubyło.

Przed zabiegiem, który ma odmłodzić oko, każdego pacjenta trzeba obejrzeć bardzo indywidualnie, sprawdzić wszystkie elementy związane z okiem, a nie koncentrować się na wybranym, bez patrzenia na całość. I wtedy może się okazać, że wcale nie trzeba od razy wycinać nadmiaru skóry, że może wystarczyć np. wypełnienie powieki górnej, tak jak się zdarzyło u pacjentki, której przykład chce pokazać dzisiaj. A niestety najczęściej trzeba zastosować łączoną terapię, jeśli chcemy uzyskać bardzo dobry efekt.

Wypełnianie powiek kwasem hialuronowym

Jednym z elementów ładnego i młodego oka, który wymieniłem wyżej, jest właściwa objętość powieki górnej. Wypełnienie powieki górnej jest rzadko wykonywanym zabiegiem w gabinetach medycyny estetycznej, a potrafi wpłynąć niesamowicie na odmłodzenie oka. Oto jak to wygląda na konkretnym przykładzie.
Pacjentka była u mnie pierwszy raz. Powiedziała, że kiedyś, dawno temu, miała zabieg wypełniana powiek górnych. Ale osoba, która wykonywała jej zabieg wyprowadziła się i nie ma z nią kontaktu. Kobieta powiedziała też, że długo szukała kogoś, kto wykona jej zabieg, ale okazuje się, że mało kto tym się zajmuje. Poszukiwania odpowiedniego specjalisty zaprowadziły ją do mnie.

Wypełnianie powieki górnej to zabieg prosty i trudny zarazem. Stosuje się kwas hialuronowy odpowiedniej konsystencji, plastyczny, ale nie za ciężki, aby nie spływał. Trudność wynika z konieczności równomiernego podania preparatu. Aby to zrobić, zabieg często wykonuje się etapami, chociaż akurat w tym konkretnym przypadku zabieg zrobiłem od razu, w jedynym etapie.

Na zdjęciach pokazuję efekt przed i po.

wypełnianie powieki górnej kwasem hialuronowym

Wypełnianie powieki górnej kwasem hialuronowym, efekt przed (u góry) i po (na dole) / fot. arch. L’experta

Efekt jest super. Ten przykład obrazuje, jak prostym, małoinwazyjnym zabiegiem, i niskim kosztem, możemy odmłodzić oko. Obrazuje też, jak zanik tkanki tłuszczowej w powiece górnej postarza oczy i jak przez wypełnienie powieki możemy ten efekt cofnąć.
Uzyskany efekt jest nawet ciut mocniejsze niż chciałem, ale minął dopiero tydzień od zabiegu, więc możliwe, że to jeszcze delikatna opuchlizna. Zostawiliśmy więc powieki na takim etapie, bo za jakiś czas to wrażenie nadmiernego efektu zniknie.

Zobacz też:
Jak usunąć cienie pod oczami

Młode oko – podsumowanie

Plastyczny kwas hialuronowy dobrze układa się w powiece górnej i… długo się utrzymuje, o wiele dłużej niż w innych miejscach. Wynika to z tego, że przez to, że powieka „wisi” w powietrzu, więc proces metabolizowania kwasu jest wolniejszy.
Zaskoczyło mnie, że pacjentka długo szukała specjalisty, który wykona zabieg. Możliwe, że lekarze nie robią tego zabiegu, bo się go boją albo go nie rozumieją.

Bez komentarza

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.