Okolice oczu to bardzo trudne miejsce do odmładzania dla medycyny estetycznej. A z drugiej strony starzenie się tej okolicy jest bardzo mocno widoczne, bo patrząc na drugą osobę skupiamy wzrok najpierw na okolicy oczu i ust.
W cyklu kilku artykułów skupię się na części tego obszaru, na skórze pod oczami, a precyzyjniej – na powiece dolnej oraz obszarze bezpośrednio do niej przylegającym
Główne problemy skóry pod oczami:
1. Cienie pod oczami
Zaciemnienie/zacienienie to objaw pojawiający się wówczas, gdy przez cienką skórę przebijają drobne naczynka włosowate albo gdy wskutek zapadnięcia skóry światło inaczej się odbija/rozprasza, albo gdy skóra jest przebarwiona. Wszystkie te objawy będą powodować efekt zacienienia. Cienie, potocznie często nazywane też sińcami pod oczami, sprawiają, że człowiek wygląda na bardziej zmęczonego i starszego niż jest w rzeczywistości. Więcej o tym zjawisku oraz zabiegach, które pomagają w likwidacji cieni piszę w oddzielnym artykule „Cienie pod oczami”.
2. Obrzęki
Obrzęki pod oczami, tak jak każdy inny obrzęk, także na kostce czy stłuczonym nadgarstku, pojawiają się w wyniku nagromadzenia się wody w tkankach. W naturalnym procesie starzenia powstają pod oczami głównie wskutek spowolnienia krążenia krwi, ale również z powodu stanów zapalnych i w przebiegu chorób (np. zaburzeń krążenia, chorób nerek, niedoczynności tarczycy). Dokładnie problem opuchniętych powiek dolnych omawiam w artykule: „Obrzęki pod oczami”
3. Zapadnięcia i tzw. dolina łez
Zapadnięcia/nierówności powieki dolnej to nie to samo co tzw. dolina łez, bo ona powstaje już poniżej powieki, ale w popularny użyciu stosuje się te nazwy zamiennie. Zapadnięcia powstają z wiekiem wskutek zaników tkanki tłuszczowej lub jej przepuklin, czasem zwłóknień. W gabinetach medycyny estetycznej bardzo popularne jest używanie kwasu hialuronowego albo przeszczepu własnego tłuszczu do wypełniania powiek dolnych i „doliny łez”, co prowadzi często do pogorszenia efektu estetycznego (np. do powstania obrzęku lub cieni), zamiast poprawy, dlatego cały oddzielny artykuł przeznaczam na wyjaśnienie kwestii tego, jak wypełniaczami można zepsuć powiekę dolną i okolice. Zobacz: „Kwas hialuronowy pod oczy?”
4. Zmarszczki powieki dolnej
Na dolnej powiece powstają poziome zmarszczki, które są efektem ścieńczającej się i zwiotczałej z wiekiem skóry oraz stałego działania mięśni mimicznych.
Na zmarszczki powieki dolnej można zastosować botoks, ale bardzo ostrożnie, gdyż paraliż mięśni w tej części może nasilać obrzęki. Można też stosować inne zabiegi, szczególnie sensowe jest terapia laserem frakcyjnym ablacyjnym, a także RF mikroigłowa, o których bardzo dużo pisałem w moich różnych artykułach na blogu.
5. Przepuklina (i wory pod oczami)
Przepuklina tłuszczowa na dolnych powiekach, czyli przerośnięta tkanka tłuszczowa, pojawia się najczęściej u osób starszych (60, 70 lat), ale bywa że i młodzi mają z nią problem. Przepuklinę tłuszczową można usuwać chirurgicznie w zabiegu blepharoplastyki powiek dolnych albo poprzez rozpuszczenie tłuszczu np. lipolizą iniekcyjną. Niestety lipoliza nie zawsze przyniesie efket, bo często więcej jest zwłóknień niż samego tłuszczu. Wówczas można działać poprzez zmiękczanie zwłóknień i spłaszczanie ich z jednoczesnym wypełnianiem zapadnięć.
Czasem słyszy się określenie „wory pod oczami”. To nie jest fachowe określenie, raczej opisanie wyglądu. Wory pod oczami mogą być spowodowane obrzękiem, zwłóknieniem lub przepukliną tłuszczową.
6. Przebarwienia
Przebarwienia na powiece dolnej i poniżej powstają wskutek promieniowania słonecznego lub urazu i wymagają takiej samej terapii, jak inne przebarwienia na twarzy. Naturalnie skóra powieki dolnej jest jaśniejsza od skóry policzków, ale zdarza się, że skóra powieki dolnej jest naturalnie ciemniejsza. Rozjaśnienie takiej skóry jest trudne, ale możliwe przy zastosowaniu odpowiedniej terapii.
Problemy skóry pod oczami w zależności od wieku
Mogłoby się wydawać, że problemy z dolną powieką związane są ze starzeniem, więc pojawiają się w późnym wieku. Tymczasem niestety one istnieją niezależnie od wieku. Tyle tylko, że coś innego jest bolączką młodych (20+), a co innego starszych pacjentów (50+).
– U osób młodych spotykamy najczęściej dwa problemy: cienie pod oczami, występujące w mechanizmie zaczerwienienie lub zasinienie (a nie zapadania tkanki) oraz niewielkie zapadnięcia (ale to jeszcze nie jest „dolina łez”) na granicy powieki i policzka.
Zdarza się też problem nadmiernej widoczności pojedynczego naczynia, które objawia się niebieskawo-siną, czasem czerwonawego koloru „pręga” w skórze powiek, którą trudno jest zniwelować nawet makijażem. Takie naczynko można zamknąć laserem, ale to nie może być byle laser. Potrzebny jest bardzo dobry sprzęt do zamykania naczynek i, co ciekawe, jest to jedyny przypadek, że na twarzy używamy lasera przeznaczonego do zamykania naczynek na nogach! Gdybyśmy użyli lasera dedykowanego naczynkom na twarzy, to zazwyczaj nie uzyskamy efektu.
– W miarę dojrzewania, czy raczej starzenia się, dochodzą kolejne problemy. Cienie pod oczami się nasilają, zapadnięcia się pogłębiają i poszerzają o „dolinę łez”, pojawiają się zmarszczki.
– W okolicy 45+, 50+ zaczynają się pojawiać przepukliny tłuszczowe, czyli wypukłości na powiece dolnej.
Trudności i powikłania przy zabiegach na powiekach dolnych.
Trudność w wykonywania zabiegów na powiece dolnej wynika z „delikatności” tego miejsca: z delikatności skóry (jest nawet czterokrotnie cieńsza niż w innych częściach), budowy anatomicznej, delikatności mięśni pod spodem, które wspomagają krążenie krwi (działają jak pompka).
Niestety relatywnie często wykonywane zabiegi korygowania powieki dolnej czy doliny łez prowadzą do powikłań lub efektu przeciwnego do zamierzonego, bo wygląda na to, że osoby je wykonujące nie zdają sobie sprawy ze skomplikowania sytuacji wyjściowej tej okolicy, czyli tego, że przy bardzo słabych mięśniach powieki dolnej, wiotkiej skórze i delikatnej strukturze naczynek krwionośnych, nawet minimalny ucisk naczynek może zaburzać krążenie krwi. A to oznacza powikłanie w postaci obrzęku.
Dodatkowo nawet minimalne różnice w wyglądzie, minimalna nierówność, minimalne przebarwienie, są bardzo łatwo zauważalne, bo oczy są najbardziej zauważalną dla mózgu okolicą twarzy, na którą patrzymy. Naprawdę mało kto potrafi tak dobrze wykonać zabieg technicznie na dolnej powiece, aby nie pojawił się obrzęk. A nawet przy perfekcyjnym zakwalifikowaniu pacjenta do zabiegu (medycznie, anatomicznie, problemowo) takie powikłania się pojawiają dużo częściej, niż w przypadku innych okolic twarzy, szczególnie w przypadku podawania kwasu. Gdy coś takiego już się zdarzy, trzeba zareagować bardzo szybko, rozpuścić kwas, bo potem nastąpi zwłóknienie i bardzo trudno jest skorygować taką zmianę.
Dlatego mocno podkreślam, że powieka dolna to niewdzięczny obszar dla działań medycyny estetycznej i zabiegi w tym obszarze wymagają dużego profesjonalizmu i ostrożności.
Wojtek | 2021/04/14
|
Ja niestety mam wory pod oczami. Zawsze cieszyłem się że tłusta skóra da mi więcej czasu bez zmarszczek. Niestety trądzik załatwił mi tak policzki ze wydaje się że nadmiar skóry pod oczami zatrzymuje się na tej sztywniejszej niż normalna skóra.
I tym sposobem wyglądam na 20 lat starszego albo wiecznie przemęczonego.
To smutne bo jestem pełnym energii 40latkiem.
Moze kiedyś się zdecyduje coś z tym zrobic jeśli medycyna pójdzie do przodu. Póki co za duże ryzyko.
Trzeba jakiś z tym żyć :/
Małgorzata | 2021/06/03
|
Bardzo interesujące wiele się dowiedziałam