Marek Wasiluk
 

Od czego zależy skuteczność osocza bogatopłytkowego?

Moda na osocze bogatopłytkowe w medycynie estetycznej trwa od kilku lat. I bardzo dobrze, bo jest to zabieg o bardzo dużej skuteczności działania. Chciałbym jednak uświadomić, zarówno pacjentom, jak i wielu lekarzom, że o tej skuteczności decydują niuanse, o których warto wiedzieć. Oto one:

1. Czy to co podajemy pacjentowi jest na pewno osoczem bogatopłytkowym (a nie ubogopłytkowym)?

To, o czym piszę w pierwszym punkcie, to podstawa zabiegu. Jeśli się tego nie rozumie to może się okazać, że pacjent zamiast osocza bogatopłytkowego, otrzyma osocze… ubogopłytkowe.
Nasza krew składa się z:
– płynnego osocza (ok. 55%), jest to głównie woda oraz białka, witaminy, sole mineralne i inne składniki odżywcze i przemiany materii
– leukocytów (czyli białych krwinek) i trombocytów (czyli płytek krwi) – ok. 1%
– erytrocytów, czyli czerwonych krwinek (ok. 44%.)
Po odwirowaniu pobranej od pacjenta krwi, następuje rozdzielenie tych składników, zgodnie z zasadą, że cięższe opadają na dno, lżejsze idą do góry. Na dole są erytrocyty, u góry osocze, a pomiędzy nimi najważniejsza dla zabiegu warstwa leukocytów i płytek krwi (tzw. warstwa leukocytarno-płytkowa). Gdyby ktoś po odwirowaniu pobrał z probówki i podał pacjentowi to, co jest w górnej warstwie, to mielibyśmy zabieg osoczem ubogopłytkowym, bo akurat ta część jest pozbawiona najważniejszych dla zabiegu składników, czyli płytek krwi, które są w cieniutkiej warstwie leukocytarno-płytkowej. Tutaj stężenie płytek krwi jest nawet 70-krotnie większe w porównaniu do stężenia w krwi nieodwirowanej. Ale jest tego stężonego płynu tak niewiele (ok. 0,2-0,3 ml, w zależności od ilości pobranej krwi), że po pobraniu dociąga się jeszcze trochę samego osocza, jednak oczywiście nie w całości, ale ok. 20% zawartości probówki (resztę wyrzucamy), tak, żeby uzyskać np. 4 ml preparatu. Tyle wystarczy na ostrzyknięcie całej twarzy. Oczywiście wtedy stężenie już nie jest 70-krotne, ale 7-krotne (przy założeniu, że pobieramy 30 ml krwi, z czego ok. 0,3 ml to warstwa leukocytarno-płytkowa, a ok. 3,7 ml osocze). Takie stężenie do zabiegów na twarz jest skuteczne, przy niższym – skuteczność drastycznie spada. Ponieważ im wyższe stężenie leukocytów i płytek krwi, tym większa skuteczność zabiegu, można też postępować w ten sposób, że ostrzykujemy twarz punktowo osoczem o wyższym stężeniu, np. zamiast 4 ml preparatu przygotowujemy z tej samej objętości krwi 2 ml mocno stężonego preparatu i ostrzykujemy nim tylko okolice oczu. Z kolei na małe blizny można stosować minimalnie jedynie rozcieńczony osoczem preparat, w którym stężenie może być nawet 30-50-krotnie wyższe w porównaniu ze stężeniem płytek w krwi.

Najlepsze do odwirowywania osocza są próbówki z przewężeniami lub kanalikami. Fot. Triclinum

Najlepsze do odwirowywania osocza są próbówki z przewężeniami lub kanalikami. Fot. Triclinum

2. Czy stosujemy odpowiednie probówki do odseparowania osocza?

Chodzi tu zarówno o bezpieczeństwo (a więc zawsze niech będą to zestawy z certyfikatem), jak i optymalizację probówek pod względem odseparowania osocza. Wyobraźmy sobie, że ktoś wiruje krew w zwykłej probówce. Warstwa leukocytarno-płytkowa pomiędzy erytrocytami a osoczem jest tak cienka, że naprawdę bardzo trudno jest ją pobrać, jest to wręcz niemożliwe technicznie. Dlatego najlepsze są probówki do osocza profilowane, z przewężeniami lub zestawem kanalików do odseparowania osocza.

 

Zobacz też: Sekrety zabiegu osoczem

 

3. Czy mamy odpowiednią wirówkę i dobrze dobrane parametry wirowania osocza?

Proces wirowania nie może być ani zbyt szybki (żeby nie doszło do uszkodzenia płytek krwi), ani zbyt wolny (bo wtedy nie nastąpi prawidłowe odseparowane składników krwi). Na jakość separacji ma wpływ kąt wirowania. Najlepiej jeśli w wirówce próbówki ułożone są horyzontalnie, gdyż siła dośrodkowa działa równolegle do długiej osi probówki. W wirówkach kątowych próbówka jest wirowana pod kątem 20-30 stopni i to już daje gorszy efekt. Wirówki horyzontalne są dwa razy droższe od kątowych, więc większość gabinetów ma te drugie, gorsze.

Po włączeniu wirówki probówki ustawiają się w niej w pozycji horyzontalne, najlepszej do wirowania. Fot. Triclinium

Po włączeniu wirówki probówki ustawiają się w niej w pozycji horyzontalne, najlepszej do wirowania. Fot. Triclinium

4. Czy podajemy preparat w odpowiedni sposób?

Płytki krwi w osoczu są aktywne mniej więcej 20 minut. Dlatego zabieg ostrzykiwania trzeba wykonać szybko i sprawnie, żeby zmieścić się w tym czasie. To, co w osoczu „działa” to są płytki krwi, które podane do tkanki aktywują się i uwalniają czynniki wzrostu. Ta aktywacja następuje wskutek kontaktu preparatu z fibroblastami. Można też podać przed wstrzyknięciem do osocza chlorek wapnia, który jest aktywatorem, ale nie jest to niezbędne. Z racji krótkiego żywota aktywnych płytek krwi bezsensowne są wszelkie kremy na bazie osocza, które coraz częściej gabinety oferują pacjentom po zabiegu. Część osocza pozostałą po zabiegu miesza się z kremem-bazą i sprzedaje bardzo drogo klientom, nieświadomym, że osocze w takiej postaci nie ma prawa zadziałać. Pisałem na ten temat w artykule Osocze w kremie

Osocze trzeba podać od razu po odwirowaniu, bo jego żywotność to ok. 20 minut. Fot. Triclinium

Osocze trzeba podać od razu po odwirowaniu, bo jego żywotność to ok. 20 minut. Fot. Triclinium

Na koniec warto pamiętać, że osocze bogatopłytkowe to bardzo bezpieczny i skuteczny zabieg, ale nie jest to panaceum na wszystkie problemy starzejącej się skóry, dlatego powinno być stosowane tam, gdzie faktycznie ma prawo zadziałać. I jeszcze warto pamiętać, że zabieg osoczem prawdziwie bogatopłytkowym trochę musi kosztować, bo profesjonalne zestawy sporo kosztują i są jednorazowego użytku.

Więcej o osoczu bogatopłytkowym można przeczytać w mojej książce Medycyna estetyczna bez tajemnic. Piszę w niej m.in. dlaczego osocze jest „dopalaczem” dla komórek, jakie są wskazania dla stosowania, kiedy łączyć je z innymi zabiegami, a kiedy stosować samodzielnie, a także, w jakich sytuacjach jest najbardziej skuteczne, a kiedy nie zadziała.

!!!!!!!okladka_optym

Ostatnie komentarze
  • Dzien dobry
    Jaka jest roznica pomiedzy zabiegiem osoczem bogatoplytkowym a zabiegiem regeneris, ktory tez jest osoczem
    Dziekuje

    • Regeneris to nazwa marki zestawu do osocza. Pozdrawiam Marek Wasiluk

  • Witam!

    Jaką prędkość wirowania i jaki czas doktor ustawia na wirówce z poziomym rotorem podczas preparacji PRP do zabiegów regenerujących na twarz.?

    Dziękuję za odpowiedź.

    • Prędkość wirowania nie ma znaczenia, ważna jest siła odśrodkowa, która tylko częściowo jest związana z prędkością wirowania.

  • A ja mam trochę inne pytanie, dlaczego ten zabieg jest taki drogi? Przecież przy tym zabiegu nie są ponoszone koszty np na zakup preparatu jak to jest w przypadku kwasu hialuronowego, bo “preparat” jest pacjenta. Właściwie koszt to czas i wiedza lekarza, nie wliczając strzykawek. Jest jeszcze praca urządzenia odwirującego, ale czy rzeczywiście ten zabieg nie mógłby być tańszy? Moim zdaniem jest przesadnie wyceniony.

    • Paradoksalnie koszt zestawu do osocza (jest jednorazowy) jest wyższy niż koszt kwasu hialuronowego. Oczywiście część klinik robi nielegalne zabiegi, stosując zwykłe probówki, tylko po pierwsze jest to nieetyczna, a po drugie, bardzo często wstrzykują zwykłe osocze, nie bogatopłytkowe. I cena wówczas jest niska.

  • Maryla Podczas zabiegu pani wyraziła się ,że mam bardzo mało osocza- jak należało się przygotować wobec tego czy to nie ma znaczenia. A skoro było tak malutko osocza dlaczego byłam nakłuwana długo i czym zapłaciłam kwotę bardzo wysoką. Czuję się oszukana

  • Jaką wirówkę może mi Pan polecić? Ta od firmy Regeneris to koszt 6 tys. Czy istnieje tańsza a równie dobra alternatywa ?

  • Witam,
    kilka dni temu miałam wykonany zabieg Regeneris i usłyszałam, że osocze pozostaje aktywne przez 72 godziny i w tym czasie należy wykonać zabieg…bardzo się zdziwiłam bo z tego co kojarzyłam na blogu padła informacja o 20 minutach…?

  • Witam,
    Pana gabinet jest tylko w Warszawie, czy w innych miejscowościach Pan przyjmuje? Planuję się wybrać na zabieg osoczem. Jestem z Wrocławia.
    Czy ewentualnie mógłby Pan polecić jakąś zaprzyjaźnioną klinikę/gabinet z Wrocławia, gdzie jest dobry sprzęt do wykonania ww. zabiegu?
    Pozdrawiam

    • Niestety tylko Warszawa. Trudno mi polecać kogoś z innych miejsc, ale dr. Englander ma gabinet we Wrocławiu. Pozdrawiam, Marek Wasiluk

      • panie doktorze,przymierzam się do zakupu wirówki do osocza i fibryny.Berzie to raczej kątowa z uwagi na budżet ale chciałabym ,żeby była z tych lepszych.Sa wirówki które majá skok co 10 lub co 100.Nie wiem,czy ma to duże znaczenie i czym się kierować przy zakupie sprzętu.Proszę o poradę.Dziekuję

  • Witam,

    trafiłem na ta strone zupelnie przez przypadek. Od 7 lat pracuje z osoczem bogatopłytkowym (pod kątem sprzedażowym). Nie będę pisał z jakimi systemami pracuowałem czy pracuje, bo to nie o to chodzi. Chciałbym wyrazic ogromny szacunek dla Pana Doktora – jestem zafascynowany Pana strona i artykułami. Ja jako sprzedawca mówię, próbuje tlumaczyc lekarzom to wszytsko i w ten sam sposób jak Pan, ale jest to bardzo trudne. Chyba będę się musiał posiłkować linkiem do Pana strony. Wreszcie czuje, że to co robiłem i robie ma sens i rzeczywiście tłumaczenie o koncentracji, aktywacji, zywotności płytek krwi, składowi procentowemu elementów morfotycznych krwi, sile odśrodkowej, cenie zestawu ma sens. Wciąż jednak cięzko jest zrozumieć, że dobry system do PRP musi kosztować. Powyżej było pytanie skąd bierze się cena, skoro materiał jest od pacjenta. A to właśnie z odpowiedniej kapsuły/systemu. Podoba mi się, że nazywa Pan rzeczy po imieniu, mi jako sprzedawcy nie wypada, ale bardzo dziękuję Panu za ta strone. Pozdrawiam serdecznie.

    • Dziękuję.

  • Witam serdecznie. Strona jest niesamowita i wielkie DZIĘKUJĘ za zawarte tutaj informacje. jestem lekarzem stomatologiem, mieszkam we Wrocławiu uczestniczyłam w kilku szkoleniach natomiast czuję duży niedosyt ponieważ wiedza tam przekazywana była bardzo uboga, czy mógłby Pan wskazać miejsca, które są dobre, a może doktor prowadzi szkolenia czy pokazy?
    Pozdrawiam serdecznie

    • Cieszę się, że to co piszę jest przydatne. Niestety nie ma kompleksowo dobrych szkoleń, z każdego można coś cennego wynieść, chociaż czasem jest to tylko 10%.

  • Witam,

    Proszę o info co jest ważniejsze w kwestii skuteczności próbówka czy wirówka? tzn., mając do wyboru w.kątowa z Włoskimi probówkami, które nie maja certyfikacji polskich urzędów czy w.horyzontalna do zestawów Prolo 30, firmy Medisolution posiadajacych certyfikat polskiego urzędu rejestracji produktów medycznych. Którą opcję wybrać tak by zabieg był skuteczny?

    • Nie polecam probówek bez certyfikacji. Wirówka horyzontalna też jest lepsza, bo lepiej oddziela składniki krwi. Co do zestawu Prolo to ja je akurat stosuję i są b. dobre.

  • Witam,
    co jest bardziej istotne w kontekście skuteczności zabiegu, wirówka czy próbówka? jeżeli próbówka jest niecertyfikowana przez Polskę tzn.że jest gorszej jakości?

    • Ważna jest i probówka i parametry wirowania, sama wirówka w mniejszy stopniu.

  • Dziękuję za ten artykuł. Wysyłając do Pana swoje klientki-pacjętki wiem że oddaje je w najlepsze ręce. Teraz świadomie będę mogła wyjaśnić skąd się bierze ta różnica cenowa w zabiegach osocza, bo przyznam że ostatnio nie umiałam dogłębnie wytłumaczyć swojej klientce dlaczego u pana 1000 a gdzie indziej 300. Zawsze mówię że różnice sprzętowe ale również jak pan napisał wiele innych składników. Pozdrawiam.

    • Zawsze staram się obiektywnie i szeroko pisać o zabiegach. Każdy pacjent ma prawo do pełnej informacji i podjęcie decyzji.

  • Ja dostaje osocze bogatopłytkowe na uszkodzenie chrzastki kolana- chondromalacja.Pielegniarka pobiera mi 4 probowki po 10 ml kazda krwi z zyly. W strzykawce do podania w kolano jest czerwony płyn jak krew. Czy to znaczy, ze lekarz- ktory sam oddziela osocze- cos żle robi i takie osocze nie jest skuteczne?

    • Nie wiem, bo nie wiem jak wygląda separacja krwi.

    • Dzień dobry . Prosze mi odpowiedzieć ile powinno być odwirowanego osocza bogatoplytkowego ze 10 ml pobranej krwi ,bo wydawało mi się ze otrzymałam taka sama ilość ODWIROWANEGO osocza w próbować, wiec nie wiem za co zapłaciłam 600 zł. Dziekuje z gory za odpowiedz

  • A co Doktor sądzi o probówkach do osocza z żelem separującym?

    • Ja nie stosuję i nie widzę konieczności/szczególnych zalet

  • jak moge sprawdzic czy ten zestaw ktory bedzie u mnie uzywany ma certyfikat zeby mnie nie oszukali

    • Proszę zapytać, inaczej się nie da

  • Dzień dobry. Proszę o opinię na temat różnicy w zabiegach osocza. Pierwszy robiłam u Pani dr, która pobrałem mi aż 6 orobowek krwi. Drugi zabieg robiłam w innym gabinecie i pobrano tylko jedną probówkę. Proszę o Pana metodę, jak należy to wykonywać i który zabieg był prawidłowo wykonany. Serdecznie dziękuję.

    • Ilość krwi bezpośrednio wpływa na efekty, ale 1 próbówka może mieć 7 ml a druga 30. Tak więc nie ma co przeliczać na probówki. Ale nawet duża ilość pobranej krwi nie gwarantuje efektu, jeśli zabieg jest wykonany niewłaściwie

  • Witam serdecznie, mam problem z wypadajacymi wlosami. W poszukiwaniu rozwiazania trafilam na Pana strone. Poniewaz zalezy mi na jak najlepszych rezultatach, chcialabym sie dowiedziec jaka jest roznica pomiedzy systemem Angel, a Magellan, ktory jest kontynuacja Angel? Jak wyglada tu sprawa parametrow?

    Pisze Pan rowniez ze plytki krwi sa aktywne w osoczu przez 20 min. Czas zabiegu na mezoterapie skory glowy wynosi ok. 1 godz. Czy osocze musi byc w takich wypadkach przygotowywane 2-3 razy?

    • Proszę się nie kierować jedynie marką/nazwą urządzenia, bo jest wiele innych czynników, które są ważne. Pomiędzy angel a Magellan istotnej różnicy nie ma. Co do czasu to idealnie 20 minut powinno nie być przekroczone od momentu pobrania krwi.

  • Witam,
    Prosze mi powiedziec jaka powinna byc odpowiednia sila dosrodkowa w przygotowaniu osocza. Na rynku jest duzy wybor wirowek z rozna sila dosrodkowa I zastanawiam sie nad trafnym wyborem.
    Dziekuje

  • Witam,
    mam pytanie czy antykoagulant ma jakiekolwiek znaczenie? Chodzi mi o to jakiego antykoagulantu używa się do separacji osocza bogatopłytkowego?
    Czy jest to cytrynian, heparyna czy wersenian?
    Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

    • Ma znaczenie.

  • Panie Doktorze, czy system komputerowy- Angel, który kosztuje dużo więcej niż inne manualne rozwiązania jest wart swojej ceny? Czytałam, że pobiera się tam znacznie więcej krwi niż w przypdku innych systemów. Będę zobowiązana za odpowiedź

    Pozdrawiam Iza

    • Angel jest ok, ale jest drogi. Są inne znacznie tańsze, które są też dobre.

  • Panie Marku,
    Co jest bardziej skuteczne: zabieg osoczem czy dermapen z użyciem koktajli na bazie kwasu hialuronowego ?

    • Trochę zależy na jakie wskazania. Ale osocze jako jednorazowy zabieg będzie lepsze niż jednorazowo dermapen z koktajlem.

  • Czy przyjmuje Pan w Łodzi, a jeśli nie to prosze o polecenie dobrego gabinetu i lekarza w Łodzi . Już 2 razy miałam zabieg osoczem bogatoplytkowym i nie widzę żadnego efektu. Czy cukrzyca typu I może mieć na to wpływ ?

    • Przyjmuję w Warszawie

  • mam wazne dla mnie pytanie.czy to jest mozliwe zeby osocze wogole nie zadzialalo?mialam zrobione zabiegi takim zestawem jak pan robi razy 3 przed zrobilam botox ktory tez nie wyszedl i nie wiem czy cos ze mna nie tak.mam chorobe autoimunologiczna hashimoto.prosze o dpowiedz

    • Hashimoto wpływa negatywnie na efekty, ale raczej tylko osłabi efekty i bardzo rzadko zdarza się, że nie ma żadnego efektu, raczej po prostu słabszy.

  • Dzien dobry,
    Czy mozna ostrzykiwac osoczem skore glowy aby powstrzymac wypadanie wlosow.
    CZy to ma sens?
    Trychologowie polecaja ten zabieg ale nie wiem czy mozna in zaufac.
    Prosze Pana o opinie na ten temat.

    • W większości przypadków wypadania włosów osocze bardzo pomaga.

  • witam mam pytanie a osocze polaczone z kwasem hialuronowym w kolano

    • Ogólnie ok, ale podane raczej oddzielnie.

  • Witam Panie Doktorze
    Mam dwa pytania.

    1. Czy to prawda, że podczas wirowania krwi w systemach do PRP z żelem separującym 20 % płytek zostaje uwięzionych w tymże żelu ?

    2. Czy jeżeli przygotowujemy PRP z systemu bez separatora żelowego i do końcowego produktu ( osocza bogato-płytkowego ) dostanie się odrobinka erytrocytów ( osocze zmienia kolor ze słomkowego na lekko różowe – czerwonawe ) to taki produkt jest pełnowartościowym i nie niesie za sobą żadnych powikłań ?

    3. Słyszałem że dobre PRP wykorzystywane do zabiegów powinno mieć minimum 1 000 000 płytek. Czy to prawda ? Oraz jakie stężenie jest najlepsze do zabiegów z medycyny estetycznej a jakie do zabiegów ortopedycznych ?

    Pozdrawiam.

  • Witam, p. Doktorze wybieram się na osocze bogatopłytkowe systemem Magellan. Bardzo proszę o poradę czy to dobry wybór?
    Czy zabieg jest skuteczny? Słyszałam, że wystarczy 1 zabieg. Jest drogi, więc bardzo proszę o opinie. Z góry dziękuje. Małgorzata

  • Panie Doktorze,
    Czy lepszy jest Regeneris czy Magellan?
    Pozdrawiam

    • Nie mogę publicznie chwalić czy krytykować konkretne marki.

  • Witam serdecznie . Wybieram z na zabieg z osocza boagatopłytkowego i z tego co mi wiadomo jest tam uzywany zestaw DermaMed PRP na próbówce jest napisane “sodium citrate 9Nc+gel 8ml. Czy jest to dobry zestaw ?Tyle zauwazyłam 😉 Pozdrawiam

    • Akurat nie znam tego zestawu, ale jak opisywałem wiele drobnych rzeczy ma wpływ na jakość uzyskanego PRP

  • Witam.
    Jestem zapisany na zabieg na piątek.
    Dużo ostatnio czytam na forach, i zastanawiam się czy mój zabieg przyniesie jakikolwiek rezultat.
    Doktor będzie pobierał tylko 1 próbkę, 8ml, metodą Regeneris.
    Większość lekarzy pobiera ok. 20ml, także z 8ml zostanie niewiele płytek krwi.
    Jaką ilość osocza trzeba dodać, żeby nie było to osocze ubogopłytkowe?
    Dodam, że chodzi o zabieg na skórę głowy.
    Jeżeli 8ml to za mało, to proszę napisać to zrezygnuję z zabiegu.

    Pozdrawiam.

  • Witam.
    Szkoda że tak późno znalazłem ten artykuł.

    Dziś miałem zabieg osoczem na skórę głowy, i było zupełnie inaczej.
    Pobrano mi 20 ml krwi, z tego było 10 ml osocza. O płytkach krwi pani nawet nie wspomniała. Po prostu nabierała osocze strzykawką (4 x 2,5 ml).
    Całe 10 ml zostało wstrzyknięte w skórę głowy.
    Igłę wbijała głęboko, myślałem że nie wytrzymam z bólu.

    Czy może ktoś polecić jakieś sprawdzone miejsce w kujawsko – pomorskim?

  • witam,
    Jestem zainteresowanym mezoterapia osoczem w systemie angel ale co mnie zastanawia po przeczytaniu art.to fakt ,ze przegladajc oferty klinik niemal wszystkie maja napisany czas trwania 60 minut. Czy należy polegac na specjalistachw klinice Iwierzyc ,ze podadza osocze do 20 minut?? te pozstale 40 minut nie do końca wiem na czym upływa..

    • Czas często jest podawany trochę na wyrost i oznacza czas całej procedury, a to jest pobranie krwi i jej odwirowanie, przygotowanie preparatu i jego podanie. To zajmuje troszkę.

  • Prosze o info czy jest roznica w osoczu uzywanym od ostrzykiwania kolan i tym do medycyny estetycznej?

  • Witam, słyszałam ostatnio ze tylko do pewnego momentu im większe stężenie płytek krwi którą się podaje tym lepiej. Później efekt jest odwrotny. Czy to prawda?

  • Witam.. Ja miałam zabieg osocza z Fibryną na twarz, robiłam to w lipcu 2019r.Dzisiaj jest luty a ja nie widze żadnych efektów zaraz po i do dzisiejszego dnia. Wiem że może jednorazowy zabieg nie wystarczy, muszą być trzy serie(tak mi powiedziano) ale żeby zero efektów to chyba coś nie tak.. Dla mnie to było wyrzucenie nie małych pieniędzy w błoto

  • Jaka siła odsrodkowa jest odpowiednia do OD Wirowania Osocza?

  • Witam,

    Mam pytanie dotyczące osocza, ale chodzi o staw kolanowy. Ceny takiego zabiegu w Warszawie wahają się w różnych gabinetach od 800 do nawet 1800 zł. Teoretycznie wszystkie przychodnie oferują to samo, a jednak cena diametralnie się różni. O co powinnam pytać, aby wybrać najlepszy GABINET OFERUJĄCY TAKI ZABIEG?
    z GÓRY DZIĘKUJĘ ZA POMOC.

  • Panie doktorze co moze byc przyczyna malej ilosci osocza w pobranym materiale? .Badania krwi pacjentka miala ok.,byla nawodniona ,a preparatu niestety bylo minimalnie do podania

  • witam sedecznie,wlasnie zamowilam pana ksiazke bo jest pan moim mentorem od dluzszego czasu i tak sie zastanawiam czy pan doktor rowniez szkoli ? i jeszcze jedno pytanie odnosnie probowek czy do prolo 30 lub dr prp 20 tez uzywa sie antykoagulanta lub heparyny ?

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.