Marek Wasiluk
 

Odmładzanie niejedno ma imię (porównanie metod)

Ponieważ w cyklu filmów „Medycyna estetyczna bez tajemnic” w kilku odcinkach zajmowałem się różnymi sposobami odmładzania twarzy, czytelniczki bloga pytały mnie, po co aż tyle metod. Skoro każda z nich jest taka dobra, to jaką powinny wybrać dla siebie? I wreszcie – która tak naprawdę jest najlepsza?

odmładzanie

Laser frakcyjny ablacyjny, frakcyjna rf mikroigłowa, kwas l-polimlekowy, kwas hialuronowy, czy smart lifting? Która z tych metod odmładzania jest najlepsza? (fot. Fotolia)

Bardzo dobre pytania. Rzeczywiście każdą z tych metod, czy to będzie laser frakcyjny ablacyjny, frakcyjna rf mikroiglowa, smart lifting, kwas l-polimlekowy, czy kwas hialuronowy, mogę polecić z czystym sumieniem, jako bardzo dobry sposób na poprawę urody i odmłodzenie. Jak zatem decyduję o tym, jaki zabieg zastosować w konkretnym przypadku?

Najpierw wyjaśnię, że o żadnej z tych metod nie można powiedzieć, że jest najlepsza. Stosują one odmienne mechanizmy, odpowiednie dla innych typów problemów i rodzajów skóry, kształtów twarzy, wieku i stopnia zniszczenia skóry oraz zaników w obrębie tkanek twarzy, a także zakładające różny czas rekonwalescencji po zabiegu. Każda z nich ma swoje plusy i minusy. Spróbuję je porównać i pokazać, w jakich obszarach są podobne, a w jakich działają odmiennie.

Na przykładzie analizy zabiegów odmładzających można bardziej szczegółowo przyjrzeć się temu, co nazywam indywidualizmem w podejściu do pacjenta. Nie ma jednej uniwersalnej metody. Dlatego idealnym rozwiązaniem dla osób szukających pomocy w gabinecie medycyny estetycznej jest pójście tam, gdzie istnieje wybór wielu możliwości terapeutycznych. Nie tylko dlatego, że im większy wachlarz możliwości tym leiej zindywidualizować ofertę, ale też dlatego, że zdarza się, że z jakiegoś powodu dobra wydawałoby się dla konkretnego pacjenta metoda, nie daje oczekiwanych rezultatów i wówczas trzeba zastosowac inne rozwiązanie.

Z metod odmładzających, tych najczęściej stosowanych, które wspomniałem wyżej, a także pokazałem w filmach, dwie wykorzystują działanie urządzeń (laser frakcyjny ablacyjny oraz frakcyjna rf mikroigłowa), a trzy inne są związane z wprowadzeniem w skórę lub pod nią jakiegoś czynnika (kwas l-polimlekowy, kwas hialuronowy, smart lifting, w którym podajemy pod skórę mikronici chirurgiczne).

1. LASER FRAKCYJNY

Zacznijmy od lasera frakcyjnego ablacyjnego, gdyż jest to najbardziej rozpowszechniona metoda, zresztą bardzo przeze mnie lubiana. O tym, że warto stosować laser ablacyjny, a nie laser nieablacyjny, i jak jest między nimi różnica, pisałem wielokrotnie. Żeby się nie powtarzać przypomnę jedynie, że jeśli chodzi o skuteczność działania, laser ablacyjny jest jedyną właściwą opcją.
Laser frakcyjny ablacyjny kompleksowo napina i odmładza skórę. Działa zarówno na powierzchnię skóry, przyczyniając się do jej ogromnego odświeżenia (skóra staje się gładka, ładna, miła w dotyku, ma wyrównany koloryt), jak i stymulująco na kolagen, przez co uzyskujemy efekt liftingu i pogrubienia. Laser frakcyjny ablacyjny dobrze się sprawdza przy odmładzaniu starzejącej się skóry, o poszarzałym kolorze, opadającej, wiotkiej, z oznakami fotostarzenia i zmarszczkami. Warto korzystać z tej metody zarówno profilaktycznie (30+), jak i w starszym wieku, kiedy problemy starzejącej się skóry są już mocno uwidocznione.
Jednak nawet tak doskonale urządzenie nie jest rozwiązaniem dla wszystkich. Po pierwsze skóra po zabiegu wymaga kilkudniowego pobytu w domu, a nie każdy chce i może pozwolić sobie na długi okres rekonwalescencji. Po drugie – jeśli naszym problemem jest opadająca, cienka skóra i mamy szczupłą twarz, to laserem nie osiągniemy takiego efektu, jaki by nas satysfakcjonował, nie odbudujemy nim wystarczająco mocno objętości tkanki i nie zadziałamy tak głęboko liftingująco, jak mogą to uczynić inne metody, np. RF mikroigłowa. Zobacz film z zabiegu: LASER FRAKCYJNY

2. FRAKCYJANA RF MIKROIGŁOWA

Alternatywą lub uzupełnieniem lasera frakcyjnego ablacyjnego może być frakcyjna RF mikroigłowa, czyli zabieg polegający na równoczesnym nakłuwaniu (igłami) i podgrzewaniu skóry (rf). Ponieważ igły działają głębiej niż laser (igły do 3,5 mm, laser do 1,5 mm), mamy mocniejsze działanie liftingujące (często będące nawet alternatywą do liftingu chirurgicznego), gdyż zastymulowane zostają głębsze warstwy tkanek. Krótszy jest też okres rekonwalescencji, wystarczy bowiem jeden dzień (skóra jest mocno zaczerwieniona) i potem można już normalnie iść do pracy.
Minusem jest to, że w przypadku RF mikroigłowej nie ma takiego działania odświeżającego skórę, jak przy laserze ablacyjnym.
Wspólna cecha tych metod jest taka, że obie działają przez stymulację. Odwołując się do mojego poprzedniego artykułu o 10 metodach stosowanych przez medycynę estetyczną, mamy zatem do czynienia z niszczeniem po to, by odbudować prawidłową, młodą tkankę. W laserze frakcyjnym jest dodatkowe działanie pilingujące, odświeżające skórę. A z kolei RFmikroigłowa działa głębiej i ma krótszy okres rekonwalescencji.
Jak tę wiedzę przełożyć na praktykę? Obie metody równie skutecznie działają na zmarszczki czy blizny potrądzikowe.

Jeśli wyobrazimy sobie osobę np. 45+ która ma poszarzałą i mało elastyczną skórę na twarzy, to laser frakcyjny ablacyjny świetnie ją odświeży, poprawi i wyrówna koloryt oraz pobudzi komórki skóry do produkcji kolagenu i elastyny, dzięki czemu stanie się ona lepiej napięta i sprężysta. Powinny się też wygładzić drobne powierzchniowe zmarszczki oraz zniknąć mikroprzebarwienia. W tym wieku skóra jednak bywa zbyt wiotka i mało elastyczna, by efekty po jednym zabiegu zadowoliły pacjentkę. Możliwe jest wykonanie serii np. 4 zabiegów, trzeba jednak pamiętać, że każdy z nich to kilka dni siedzenia domu. Lepszym rozwiązaniem może się okazać rozpoczęcie terapii od lasera frakcyjnego, a potem wykonanie serii zabiegów frakcyjną RF mikroigłową. Wtedy osiągniemy zarówno efekt rozjaśnienia, odświeżenia i zastymulowania skóry (po zabiegu laserem ablacyjnym), jaki i głęboki efekt liftingujący i dalszą stymulację i wygładzanie zmarszczek czy blizn (po RF mikroigłowej). Jednocześnie tylko jeden zabieg (laserem frakcyjnym) wymagać będzie tygodniowej rekonwalescencji, a pozostałe jednodniowej.

Czy to znaczy, że wystarczy mieć laser frakcyjny ablacyjny i rf mikroigłową, aby odmładzać? Nic podobnego. Gdyby tak było, inne metody nie miałyby racji bytu, a tymczasem one też są bardzo potrzebne

3. SMART LIFTING

Przy starzeniu się twarzy dochodzi nie tylko do ścieńczenia i zwiotczenia skóry, ale też do powstawania ubytków tkanek położonych głębiej. Wtedy potrzebujemy usztywnić skórę. Dobrą metodą okazuje się wówczas smart-lifting. Zabieg polega na miejscowym wprowadzeniu mikronici chirurgicznych. Działamy stymulująco, wprowadzone nici poprzez drażnienie tkanki powodują pogrubienie i usztywnienie skóry. Różnica (w porównaniu do lasera frakcyjnego czy RF mikroigłowej) jest taka, że działamy poprzez stworzenia rusztowania kolagenowego w zaplanowanych okolicach. Poza tym drażnienie skóry trwa dłużej niż w przypadku lasera frakcyjnego, bo ok. 6-9 miesięcy (tyle czasu utrzymują się nici w skórze zanim się rozpuszczą). A sam zabieg nie wymaga żadnej rekonwalescencji (co najwyżej kilkugodzinnej). Zobacz film z zabiegu: NICI LIFTINGUJĄCE

4. KWAS L-POLIMLEKOWY

Nieco podobna sytuacja jak w smart-liftingu jest przy kwasie l-polimlekowym. Tutaj także wprowadzamy do skóry substancję, której zadaniem jest stymulacja komórek do odbudowy. Proces ten trwa długo (drażnienie komórek kwasem l-polimlekowym, zanim ten nie zostanie całkiem wchłonięty, trwa kilka miesięcy), dzięki temu następuje stopniowe, wyraźne zwiększenie objętości tkanek. Metoda ta idelanie sprawdza się przy niwelacji doliny łez, bruzdy nosowo-wargowej, zapadniętych skroni czy policzków. Minusem jest to, że nie da się jej zastosować na czoło, powieki czy szyję (tutaj idealnie sprawdzi się smart lifting).

Reasumując te cztery dotychczas omówione metody:
– laser frakcyjny ablacyjny i RF mikroigłowa lepsze są do napinania, odświeżenia skóry, liftingu, pozbycia się blizn i zmarszczek;
– kwas l-polimlekowy i smart-lifting są lepsze do zwiększenia objętości , odbudowy ubytków, czyli do zabiegów wolumetrycznych

5. KWAS HIALURONOWY

Ta metoda też jest potrzebna, choć stosuję ją najmniej chętnie w porównaniu z wcześniej omówionymi. Sięgam po nią głównie wtedy, gdy pacjentki pragną szybkiej korekty np. bruzd nosowo-wargowych. Trzeba mieć jednak świadomość, że przy kwasie hialuronowym nie ma żadnej stymulacji, a jedynie kamuflaż (dlatego mniej lubię tę metodę). Pogłębione bruzdy są bowiem efektem opadającej skóry policzków i najlepiej byłoby zacząć od wzmocnienia tkanki zabiegiem laserowym lub RF mikroigłową.

Zastanawiając się nad wyborem metody trzeba jeszcze wziąć pod uwagę, że osoby, które cierpią na choroby autoimmunologiczne nie mogą korzystać z zabiegów wykorzystujących wprowadzanie w skórę preparatów, jak kwas hialuronowy, kwas l-polimlekowy i mikronici. Mikronici, kwas l-polimlekowy czy hialuronowy, mimo że są materiałami biozgodnymi, są otrzymywany procesach biotechnologicznych, nie są własną tkanką i zawsze wywołują podrażnienie okolicznych tkanek (zresztą w przypadku smart-liftingu i kwasu polimlekowego o to podrażnienie właśnie chodzi). Jednak u osób z chorobami autoimmunologicznycznymi układ odpornościowy nieprzewidywalnie i nadreaktywnie reaguje na każde ciało obce. Zobacz film z zabiegu: WYPEŁNIACZE

Innym czynnikiem decydującym o wyborze jest też cena. Ideałem byłoby, żeby względy finansowe nie miały wpływu na podejmowanie decyzji.

Wróćmy jednak do naszej hipotetycznej pacjentki, która odświeżyła twarz laserem frakcyjnym i głęboko go zliftingowała RF mikroigłową. Wyobraźmy sobie, że mimo iż odmłodziła twarz, nadal są miejsca, gdzie widoczny jest ubytek tkanki, np. ma zapadnięte policzki. Możemy wówczas wykonać jeden zabieg smart-liftingu, działając punktowo tylko na te miejsca, których regeneracja nas interesuje, odbudowując w nich rusztowanie kolagenowe.

PODSUMOWANIE I PORÓWNANIE METOD ODMŁADZAJĄCYCH

Laser frakcyjny ablacyjny

1. Sposób działania:
– stymulacja do produkcji kolagenu oraz odświeżenie skóry przez peeling
– czas „drażnienia” skóry to tysięczne części sekundy, a okres przebudowywania się skóry to 1-4 miesiące

2. Efekt:
Odświeżenie i rozjaśnienie skóry, wygładzenie nierówności (blizny, pory), poprawa kolorytu, napięcie, poprawa sprężystości, poprawa grubości, wygładzenie zmarszczek

3. Plusy:
– działanie zarówno na powierzchnię skóry, jak i na jej wewnętrzne warstwy
– silne efekty

4. Minusy:
– czas rekonwalescencji – do 7 dni
– delikatne działania wolumetryczne

Frakcyjna RF mikroigłowa

1. Sposób działania:
– stymulacja, poprzez bodziec mechaniczny i termiczny
– czas „drażnienia” skóry to dziesiąte części sekundy, a okres przebudowywania się skóry to 1-4 miesiące

2. Efekt:
Silne działanie liftingujące, wygładzenie nierówności (blizny, pory), napięcie, poprawa sprężystości, poprawa grubości, wygładzenie zmarszczek

3. Plusy:
– czas rekonwalescencji: 1 dzień
– silne efekty

4. Minusy:
– nie odświeży powierzchni skóry (nie ma złuszczenia skóry)

Smart lifitng

1. Sposób działania:
– stymulacja, poprzez podrażnienie (mikronici chirurgiczne)
– czas „drażnienia” skóry: 6-9 miesięcy

2. Efekt:
Odbudowa objętości skóry, zwiększenie jej grubości i usztywnienie, odbudowa ubytków tam, gdzie jest to akurat potrzebne, efekt liftingujący

3. Plusy:
– czas rekonwalescencji: kilka godzin

4. Minusy:
– nie odświeży powierzchni skóry (nie ma złuszczenia skóry)
– ryzyko nadreaktywnej odpowiedzi organizmu

Kwas l-polimlekowy

1. Sposób działania:
– stymulacja, poprzez podrażnienie (kwas l-polimlekowy
– czas „drażnienia” skóry: 9-12 miesięcy

2. Efekt:
Odbudowa objętości skóry, zwiększenie jej grubości i nadbudowa ubytków tam, gdzie jest to akurat potrzebne, efekt liftingu

3. Plusy:
– czas rekonwalescencji: 1 dzień (ale ryzyko siniaków)

4. Minusy:
– ryzyko nadreaktywnej odpowiedzi organizmu
– nie można stosować na wszystkie okolice (np. na szyję, czoło)

Kwas hialuronowy

1. sposób działania:
– likwiduje zmarszczki i bruzdy i ubytki poprzez ich wypełnienie
– czas „drażnienia” skóry: brak

2. Efekt:
Likwidacja zmarszczek i bruzd poprzez ich wypełnienie. Zmiana kształtu twarzy poprzez zwiększenie objętości wybranych jej partii lub uzupełnienie braków

3. Plusy:
– szybki efekt
– czas rekonwalescencji: 1 dzień (ryzyko siniaków)
– możliwość rozpuszczenia kwasu w przypadku nieprawidłpowego (nieestetycznego) wykonania zabiegu

4. Minusy:
– efekt zawdzięczamy wstrzyknięciu preparatu, a nie regeneracji tkanek
– stosunkowo krótki czas działania
– możliwość przesuwania się preparatu

Ostatnie komentarze
  • Witam.
    Podzielę się opinią odno kwasu hialuronowego. Miałam wstrzyknięty 5 miesięcy temu w bruzdy nosowo-wargowe. Efekt natychmiastowy zadowalający, natomiast z upływem czasu wyczuwam zgrubienia, grudki, po prostu wyczuwam ten kwas jako “obce ciało”, a cały czas czekałąm na to, że jakoś się ładnie ułoży i przestanie być wyczuwalny. Mam mieszane uczucia. Rzeczywiście jest on pewnego typu “protezą”. Hmmm…

    • Grudki oznaczają, że organizm nie za dobrze toleruje kwas hialuronowy. Przyczyną może być zaburzenia autoimmunologiczne (nawet nienasilone, o których do tej pory się nie wiedziało) albo słabej jakości kwas. Niestety dostępne są na rynku tanie lub podrobione preparaty, o nieznanym stopniu oczyszczenia i technologii produkcji. Może Pani wybrać się do lekarza i skonsultować się. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

  • Jestem tydzień po zabiegu RF Mikroigłowym na czole, widze różnicę w napięciu skóry, natomiast skóra w dotyku jest jeszcze szorstka i mam ślady w tz mikro drobną krateczkę czoło, ile czasu potrzebuję aby te ślady ustąpiły?

  • Witam
    Zastanawiam sie nad liftingiem RF mikroiglowa ale niepokoi mnie jeden fakt… Mianowicie bardzo duzo kobiet narzeka, że po zabiegach podgrzewania kolagenu (np zaffiro, termage) rezultat jest zaraz po a po kilku miesiącach, roku itd skóra jest jeszcze bardziej obwisla niż przed zabiegiem jako że pozbawiona jest tkanki tłuszczowej rozpuszczonej podczas zabiegu. Szczerze mowiac zgupialam i nie wiem czy to jest skutek uboczny niewłaściwie wykonanego zabiegu czy ukryta prawda o zabiegach podgrzewania kolagenu? O co chodzi?
    Jaki jest koszt jednego zabiegu RF mikroiglowej na twarzy?
    Czy RF mikroiglowa stosowana jest rowniez na cellulit i jaki daje rezultat? Ile mnie wiecej zabiegow należy wykonać i jaki byłby koszt jednego zabiegu na partie ud z przodu i tylu oraz posladki?
    Pozdrawiam

    • RF mikroigłowa bardzo dobrze sprawdza i daje bardzo dobre efekty liftingu, ponieważ wywołuje remodeling skóry. Remodeling kolagenu w skórze a podgrzanie i „rozpuszczenie” tkanki tłuszczowej pod skórą to dwie różne sprawy. Dobrze wykonane zabiegi na remodeling skóry i u dobrze dobranych pacjentów (a nie zabieg dla każdego chętnego) nie mają prawa spowodować rozpuszczenia tkanki tłuszczowej. Tylko stosując thermage (czyli odmianę radiofrekwencji kontaktowej, gdzie głowica pracuje na powierzchni skóry) czy zafiro (światło podczerwone, ale głowica pracująca też jest na powierzchni skóry) trudno jest zrobić dobrze zabieg, z prostego powodu. Głowica jest przyłożona do naskórka i ma za zadanie po kolei rozgrzewać warstwy skóry coraz głębiej. Nie chcę tu wnikać w szczegóły metod, ale w zasadzie nie ma kontroli nad tym jak głęboko urządzenia typu thermage czy zaffiro podgrzewają tkankę, a w ramach twarzy w różnych okolicach należy wnikać na różną głębokość (to jest bardzo ważne) w celu uzyskanie dobrego i trwałego efektu bez powikłań. Drugą sprawą jest to do jakiej temperatury podgrzewana jest tkanka. I to jest również kluczowa sprawa. Wspomniane urządzenia podgrzewają tkankę do temperatury wystarczającej do skurczu kolagenu, ale trochę za mało, żeby spowodować impuls do silnego, trwałego remodellingu (w jakimś stopniu on zachodzi). Dlatego właśnie często mamy efekt prawie natychmiastowy (czyli skurcz od podgrzania), ale ustępujący i niekoniecznie zastępowany przez remodelling. I z tego powodu osobiście nie stosuję i nie polecam tego typu zabiegów. RF mikroigłowa nie posiada wad w/w technologii, pozwala kontrolować i regulować głębokość podgrzania tkanki w zależności od pacjenta i od okolicy, pozwala bardzo silnie podgrzać tkankę i dokonać tego punktowo, na dowolnej głębokości. Dzięki temu możemy wywołać nie tylko skurcz kolagenu, ale i jego remodelling, a przez to lifting. I wykonać to precyzyjnie. Efekt pojawia się powoli, po 3-6 miesiącach (bo remodelling wymaga czasu), ale jest trwały (bo powstaje w wyniku przebudowy kolagenu, a nie jego skurczu), naturalny, wyraźny i to jest to chcemy uzyskać. Ale oczywiście i przy RF mikroigłowej trzeba mieć wiedzę i doświadczenie. Niestety wiele zabiegów typu zaffiro czy nawet thermage jest wykonywanych przez kosmetologów/kosmetyczki, a użytkowanie urządzeń sprowadza się często do metody opisanych w jednym z moich artykułów, czyli tabelek z instrukcji obsługi, a tymczasem każdy pacjent jest inny. Koszt zabiegu RF mikroiglowej na twarz to 2500 zł. Na cellulit RF mikroigłowa też wydaje mi się działać, to są moje wstępne obserwacje, dlatego jeszcze nie chcę o tym pisać. Ale jeśli ma Pani problem z cellulitem to proszę o kontakt e-mailowy, doradzę co w Pani przypadku najlepiej się sprawdzi. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

  • Witam.
    Choruję na boreliozę.Czy ta choroba jest przeciwwskazanim dla którejś z wymienionych metod?
    Pozdrawiam.

    • Teoretycznie nie, ale ponieważ jest to choroba przewlekła i dosyć obciążająca, to organizm może zareagować nietypowo. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

  • witam, miesiac temu mialam wstrzykniety kwas hialuronowy w lwia zmarszczke, przez miesiac bylo w porzadku, ale teraz widze ze mam zgrubienie i zrobily mi sie dwie zmarszczki po bokach, tzn przedtem mialam jedna na srodku a teraz mam za to dwie po bokach 🙁 Czy po misiacu da sie ten preparat jeszcze jakos “uklepac”? Czy jest mozliwosc ze przesunal sie pare milimtrow? Bardzo nieestetycznie sie z tym czuje…

    • Uklepać będzie trudno, ale można rozpuścić. Natomiast faktycznie pewnie się po prostu przesunął. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

  • Witam, mam trądzik różowaty o niewielkim nasileniu, dr dermatolog powiedział żeby nie stosować zabiegów kosmetycznych z użyciem podgrzewania twarzy. Czy jest możliwość wykonania zabiegu który poprawi owal twarzy” uniesie ją” a nie zaszkodzi?

    • Ja bym najpierw zmniejszył trądzik, a potem zastosował zabieg z podgrzaniem ale albo RF mikroigłowa albo HIFU (one działają głębiej niż trądzik, i nic się nie stanie). Innego podgrzewania raczej faktycznie lepiej nie robić. Można też wykonać zabiegi Scuptrą, nicmi, itp. Jest całkiem sporo możliwości, musiałbym obejrzeć. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

  • Witam – mam pytanie czy Hcv jest przeciwskazaniiem do zabiegu typu smart lift,
    Pozdrawiam Anka

    • Pani Anno, samo HCV nie jest przeciwwskazaniem, ale pod warunkiem, że wątroba funkcjonuje w miarę normalnie, i nie jest Pani w trakcie terapii na HCV. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

  • Czy choroby autoimmunologiczne wykluczaja interencje chirurgii plastycznej czy kosmetyki dermatologicznej?

    • Choroby autoimmunologiczne nie wykluczają, ale pewnych metod nie można stosować. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

  • Czy RFMikroiglowa posiada wymienne igly?

  • Czy termolifting frakcyjny infini rf dziala na podobnych zasadch jak mikroiglowa rf?

    • Jest to urządzenie do RF mikroigłowej, ale są lepsze urządzenia. Pozdrawiam, Marek Wasiluk.

  • I czy może nastąpić utrata tkanki tłuszczowej w obrębie twarzy po zabiegu rf mikroiglowej? Pozdrawiam

    • Nie za bardzo, aż tak głęboko nie wnika.

  • dlaczego osoba która ma chorobe autoimmunologiczną nie moze skorzystac z lasera frakcyjnego ? jest moze jakies stadium ktore pozwala na to jednak ?

    • Trochę zależy jaka choroba, przy niektórych spokojnie można robić laser.

  • co Pan sądzi o tzw fotoddmładzaniu t.j przy pomocy urządzenia IPL iPulse? nie potrzebuję agresywnej metody, chodzi mi o “zagęszczenie” skóry na twarzy zwłaszcza zwisających lekko policzków.

    • Fotoodmładzanie to zabieg kosmetyczny i jego efekt jest właśnie jak zabiegów kosnetycznych-nie uniesie policzków, nie zagęści skóry, a jedynie wyrówna jej koloryt, pozdrawiam Marek Wasiluk

  • Czym różnią się między sobą dostępne na rynku radiofrekwencje: np. Pelleve, Venus Legacy, AccentXL? Czy powodują one utratę tkanki tłuszczowej w obrębie twarzy? Jak można je porównać z radiofrekwencją mikroigłową?

    • To są zupełnie inne technologie. Ja ich nie polecam. Mogą spowodować utratę tkanki tłuszczowej.

  • Co jest lepsze Pana zdaniem od RF mikroigłowej Infini? (jakie urządzenie?)

    • Ponawiam pytanie dot Infini…

      • Trudno mi oceniać bez obejrzenia, ale raczej umiejętny laser co2 i ostrzykiwanie. Mezoterapii igłowej nie polecam.

    • Ja mogę polecić te, które ja stosuję. Na pewno jest lepsze od wspomnianego, i większości dostępnych na rynku (sam miałem kilka modeli). Ale ważne jest nie tylko urządzenie ale też odpowiednie jego użycie.

  • Czy w wieku 28lat mogę już zastosować zabieg laserem frakcyjnym? Nie mam żadnych problemów ze skóra, żadnych przebarwień, blizn itd bardziej interesuje mnie profilaktyka i głębsze odświeżenie skory. Co 3 miesiące stosuje zabieg oczyszczający jeet peel ( oczyszczanie pod cisnienieniem solą fizjologiczna) dodatkowo stosuje różne maski i przynajmniej 2x do roku mezoterapia igłowa głównie w celu lepszego nawilżenia skory. Napisze jeszcze ze nie stosuje ani nigdy nie stosowałam żadnych podkładów, pudrów, korektorów itd. Zależy mi na zdrowej, promiennej naturalnej skórze twarzy. Stosuje kremy nawilżające na dzień i bardziej odżywcze na noc. Kremy na dzień z filtrami.
    Zatem czy warto już wykonać zabieg laserem frakcyjnym w moim wieku jeśli nie mam żadnych problemów ze skóra.
    Bardzo proszę o doktora opinie.
    Dziękuje i pozdrawiam.

  • Co Pan sądzi na temat urządzenia Termolifting mikroigłowy RF Vivace? W moim mieście jet tylko taki dostępny.Warto się wybrać? Czy szkoda czasu i pieniędzy?

    • Nie znam tego urządzenia i nie jestem w stanie wie wypowiedzieć.

  • czy laser Skarlet RF bedzie dobrym zabiegiem po podnoszeniu piersi pytam bo jestem na diecie i boję się że kiedy schudnąć to piersi mi zwiotczeja

    • Na opadnięcie piersi się nie sprawdzi niestety.

  • Witam, interesuję mnie zabieg Thermoliftingu Zaffira.. na twarz i podbrudek, ale choruję na chorobę Hashimoto, z tym, że przeciwciała wyszły w normie, a samo USG świadczy o zapaleniu autoimmunologicznym tarczycy. Tarczyca jest maleńka/zjedzona 6ml, a powinna mieć ok. 18ml. Mam też problemy hormonalne, podwyższony kortyzol, testosteron, androstendion… i zmiany trądzikowe, jak i blizny potrądzikowe na twarzy. Często są to zmiany w fazie aktywnej zapalnej/zaognionej. Czy zatem ten zabieg byłby dla mnie odpowiedni i bezpieczny…? czy może jednak zmiany muszą się wyciszyć nieco, i dopiero wtedy można było by wykonać zabieg..? I czy choroba autoimmunologiczna, gdy nie ma aktywnych przeciwciał (choć czytałam, że te nie muszą być, a proces zapalny/autoimmunologiczny występuję) to czy nie jest to przeciwwskazanie, jak i problemy hormonalne..? Dziękuję z góry za odpowiedź i pomoc!

    • Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. W zasadzie może Pani wykonać zabieg, ale przy rozregulowanym organizmie może nie być dobrego efektu.

  • Dzień dobry, ok 2 lata temu miałam wstrzyknięty kwas hialuronowy w okolicy skroniowej i i w tzw wory pod oczami 😉 czy jest to przeciwwskazaniem do scarlet rf? Tzn jak ten laser zadziała na kwas hialuronowy?

    • Spokojnie może Pani wykonywać zabieg – kwasu już nie ma.

  • Dzień dobry!
    29.09.2017r.miałam wykonany pierwszy w życiu zabieg pelleve. Po zabiegu wyraznie zapadly mi sie w niektorych miejscach policzki. Pytalam lekarza czy istnieje mozliwosc,ze w wyniku zabiegu nastapila utrata tkanki tluszczowej,powiedzial,ze nie. Jaka moze byc przyczyna takiego stanu rzeczy?Po zabiegu znacznie powiekszyly mi sie wezly chlonne. Czym sie rozni dzialanie lasera frakcyjnego od pelleve? Pozdrawiam

  • Dzień dobry. Mam 40 lat, skóra twarzy naczynkowa. Czy laser ablacyjny w takim wypadku nie zaszkodzi ? Będę wdzięczna za opinię. Pozdrawiam D

  • Dzień dobry. Cztery miesiące temu miałam wykonaną serię 5 zabiegów falami radiowymi Exillis. Celem zabiegu było ujędrnienie twarzy, szyi i dekoltu.To był mój pierwszy zabieg w życiu. Mam 46 lat. Po dwóch miesiącach zauważalnie wyszczuplała mi twarz oraz zwiotczała skóra na podbródku/szyi. Uwidoczniły i pogłębiły się zmarszczki. Najprawdopodobniej nastąpiła redukcja tkanki tłuszczowej albo został uszkodzony kolagen. W jaki sposób można sobie pomóc? Czy takie uszkodzenie jest odwracalne?

  • Dzień dobry. miesiąc temu miałam robiony zabieg osoczem angel czy mogę już zrobić zabieg scarlet rf mam 36 lat zabieg chciała bym na ujędrnienie przebarwienia rozszerzone pory czy poleca pan ten zabieg ?

    • Zabieg może Pani robić, ale zadziała w zasadzie tylko na ujędrnienie

  • Sa różne aparaty do rf mikrofalowej, również duża jest rozpiętość cenowa… czy zabieg np. pinxel rf będzie podobny do infini lub scarlet?

    • Najlepiej to porównać do samochodów: są między nimi różnice. Co do wspomnianych urządzeń to ponieważ nie wszystkie miałem w ręce, to trudno mi doradzać.

  • Czy mógłby Pan doktor wyjasnić, jaka jest róznica między Infini a innymi zabiegami RF mikroigłowej, które uważa pan za lepsze? Infini to tez RF mikroigłowa, więc prawdopodobnie chodzi o samo urządzenie?..Ale podał Pan jedynie ogólną informację. Jakie są lepsze, jakich szukać?

  • Witam , czy po zabiegu Radiofrekwencja Mikro-igłowa można za jakiś czas zrobić sobie zabieg laserem ?

  • Świetny artykuł! Wszystko napisane zrozumiale i tak aby rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące różnic i skuteczności zabiegów. Dziękuję 😉

  • panie doktorze

    A co pAN SĄDZI O HYDROKSYAPATYT WAPNIA – CRYSTALYS.? ostatnio lekarza mi zaproponował wypełnienie policzków tym preparatem. mam 47 lat i jestem bardzo szczupłą osobą, mam szczupła twarz, brakuje w niej tłuszczowego “rusztowania. czego mogę się spodziewać po zabiegu, jakie są efekty i jakie mogą się zdarzyć powikłania? Nie chciałbym wygladać sztusznie, nie chciałbym efektu napompowania? Z góry dziekuje za odpowiedź

  • Witam czy mesotherm który posiada w sobie także fale radiowe powoduje rozpuszczenie tkanki tluszczowej? i robi się ubytek? i czy po takim zabiegu może opaść nam twarz ?????

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.