Marek Wasiluk
 

Na jakie części ciała można stosować kwas polimlekowy – niezbędnik dla pacjenta

Piszę ten tekst, aby pacjenci nie dali się naciągnąć na kwas polimlekowy i na to, co mogą usłyszeć w gabinetach, że preparat ten można stosować wszędzie, bo to nie jest prawda. Samochodem też teoretycznie można wszędzie jeździć, po drodze asfaltowej, po chodniku, po drodze piaszczystej, z dziurami. Tylko nie wszędzie się w ten sposób dojedzie i nie wiadomo, w jakim stanie samochód wyjdzie z takiej podróży.

Wskazania, off label i różne szkoły stosowania

Postanowiłem rozprawić się z tym, w jakie obszary może być realnie podawany kwas polimlekowy. Niekoniecznie to, co napiszę, będzie zgodne z tym, co mówią producenci, bo jedni działają zachowawczo, a inni z kolei w drugą stronę. Zresztą pomiędzy producentami też są pewne różnice zdań.

Będę pisał więc, że coś można zrobić, mimo iż producent tego nie dopuszcza. I na odwrót – są wskazania producentów, które absolutnie odradzam.

Będę pisał o procedurach off label, czyli o stosowaniu poza wskazaniami producenta. Każdy lekarz ma taką możliwość, może to robić dla dobra pacjenta, bazując na swojej wiedzy. Osoba nie będąca lekarzem nie może takich rzeczy robić, bo nie ma wiedzy medycznej. Przy tej okazji przypomnę, że kosmetolog, zgodnie z polskim prawem, to nie jest zawód medyczny.

Istnieją dwie szkoły podawania kwasu polimlekowego, umownie nazwę je „starą” (sprzed lat) i „nową” (od mniej więcej trzech lat). Znam i stosuję obie. A precyzyjniej, z tej nowej szkoły pewne rzeczy się sprawdziły i je stosuję, a inne nie.

Zanim przedstawię szczegółowa listę obszarów ciała do stosowania kwasu polimlekowego, kilka słów o szkodliwej modzie na kwas polimlekowy.

Nie przegap:
Kwas polimlekowy, niezbędnik pacjenta. Przeczytaj koniecznie zanim zdecydujesz się na zabieg

Hit i zabiegowcy

Kwas polimlekowy to aktualny hit branży beauty. Wcale mnie nie ta sława zaskakuje, bo sam wykonuję zabiegi kwasem polimlekowym od kilkunastu lat. Zacząłem na długo przed tym, zanim stał się modny. Ale uprzedzam, kwas polimlekowy to nie jest materiał na hit, bo proces odmładzania jest procesem złożonym i po prostu jedną metodą czy urządzeniem nie da się uzyskać „hiciarskiego” efektu.
W rzeczywistości, to że stał się hitem, jest bardziej przerażające niż zachwycające. Pisałem o tym wiele razy, ale przypomnę o kilku zagrożeniach.

Jak coś jest modne, to pojawia się od razu dużo produktów, niekoniecznie lepszych od tych, które już na rynku były, często wątpliwej jakości, Bo na hicie chcą zarobić nie do końca uczciwe osoby.

Nie ma też kontroli, i teraz mam na myśli kontrolę etyczną, więc zabiegi robi właściwie każdy kto chce. Powszechne w użyciu jest teraz słowo „zabiegowiec”. Ono przykrywa fakt, że nie każdy zabiegowiec powinien się zabierać za wykonywanie zabiegu, bo niekoniecznie jest kompetentny. Zabiegowiec to jak instrumentariuszka na sali operacyjnej, która jest bardzo potrzebna, ma ważną funkcję, ma super wiedzę jak przebiega operacja, jakich narzędzi się używa, ale operacji nie zrobi. Ona nie powie do chirurga: „niech pan idzie na kawę, ja wiem, co to jest skalpel, kleszcze, igłotrzymacz, ja zrobię zabieg”.

Przez te praktyki jest dużo powikłań, które wynikają ze specyfiki samego preparatu (WAŻNE – nie zawsze i nie u każdego można go podać), ale też dużo skutków ubocznych w postaci nieestetycznego efektu, czyli zabieg może być bez zarzutu od strony medycznej (poprawnie zakwalifikowany pacjent), a i tak skończy się niepożądanym efektem, czyli pacjent źle po nim wygląda.

Jest jeszcze kwestia techniki zabiegu – ten preparat nie wybacza błędu. Może go nie być widać od razu, tylko po kilku tygodniach czy miesiącach. Nawet sam pacjent nie zawsze skojarzy niekorzystny wygląda z zabiegiem, bo upłynęło trochę czasu, ale często lekarz (czy zabiegowiec) będzie wmawiał, że to nie jest wynik zabiegu.
Wszystkie te powikłania są mega trudne w skorygowaniu. Można powiedzieć, że wręcz jest to jedna z najtrudniejszych rzeczy do skorygowania w medycynie estetycznej, bo nie da się kwasu polimlekowego rozpuścić tak jak kwas hialuronowy czy usunąć mechanicznie, np. poprzez „wyskrobanie” go z tkanki.

Mimo iż wykonuję sporo zabiegów kwasem polimlekowym i mam w jego stosowaniu być może największe w Polsce doświadczenie, to wcale nie jest to główny zabieg w mojej klinice. Robię go po prostu wtedy, gdy jest do niego wskazanie. W wielu przypadkach, w których w innych gabinetach zrobiono by na fali mody kwas polimlekowym, ja proponuję alternatywne rozwiązania.

Generalnie więcej robię kwasu polimlekowego na ciało, mniej na twarz. Nie u każdego pacjenta i nie zawsze jest sens, ale żeby to wiedzieć, trzeba naprawdę mieć już duże doświadczenie i tysiące zabiegów za sobą. O tym, jakie zabiegi wykonuję najczęściej – na końcu.

Kwas polimlekowy i części ciała. Jakie są wskazania

Gdzie więc można stosować kwas polimlekowy? Przejdźmy ciało po kolei, jego poszczególnymi częściami, od góry do dołu

1. TWARZ

Na twarzy można podawać kwas polimlekowy, ale nie wszędzie. Dwa główne wskazania to policzki (wliczam w to także linię żuchwy) i skronie. Czyli stosujemy kwas polimlekowy do modelowania kształtów policzków, poprawy kąta żuchwy i wypełniania zapadniętych skroni.
Przy skroniach trzeba zachować ostrożność, bo nie każdą technikę możemy tu zastosować. Z kolei, w przypadku policzków, możemy stosować wiele różnych technik podawania preparatu.
Możemy podać też kwas polimlekowy w marionetki i bruzdy nosowe, i czasami tak robię, ale rzadko. Na zmarszczki-marionetki istnieją lepsze rzeczy.

Na pewno NIE PODAJEMY kwasu polimlekowego w czoło, nos, górną wargę, w dolną wargę. Na pewno też NIE PODAJEMY go w powiekę górną i w powiekę dolną. Czyli nie robimy zabiegów, które teraz są bardzo promowane. Chciałbym, aby pacjenci wiedzieli o tym i nie dali sobie wmówić, że to dobry zabieg w powieki, bo producenci tak proponują

Zobacz koniecznie:
Kwas polimlekowy pod oczy – 5 powodów, dla których odradzam

2. SZYJA

Szyja to miejsce, które jest teraz dopuszczone przez producentów do podawania kwasu polimlekowego.

Ja ODRADZAM. Nie dlatego, że taki zabieg nie daje efektu, bo jak wszystko pójdzie dobrze, to efekt jest super. Niestety, jednocześnie istnieje ryzyko, że po zabiegu pojawią się nierówności w postaci „klusek” pod skórą. I to ryzyko jest bardzo duże (ok. 20%), więc to decyzja pacjenta, czy woli mieć ładą szyje z punktu widzenia jakości skóry, ale nierówną, czy jednak woli mieć ładną szyję osiągniętą innymi metodami, które nie niosą takiego ryzyka.

Ja na szyję nie robię zabiegów kwasem polimlekowym. Stara szkoła była temu przeciwna, wręcz kazała omijać szyję szerokim łukiem. Według nowej szkoły można robić zabiegi kwasem polimlekowym na szyję, ale to zły pomysł, właśnie ze względu na te nierówności. Po 2-3 miesiącach po zabiegu jest super, ale po kolejnych 2-3 czasem pojawiają się właśnie te „kluski”. Te problemy wynikają z budowy anatomicznej szyi.
Wiem, bo sprawdziłem to. Zrobiłem trochę zabiegów na szyję zgodnie z nową szkołą stosowania kwasu polimlekowego i mimo iż zastosowałam nawet bezpieczniejsze protokoły niż te proponowane przez producentów, to w ok. 20% przypadków pojawił się ten niefajny efekt. Dla mnie 20% niepożądanych efektów w zabiegach estetycznych, to zdecydowanie za dużo.

Może cię zainteresuje:
Jak odmłodzić szyję

3. DEKOLT

Zwiotczały dekolt to dobre miejsce na zabiegi kwasem polimlekowym. Podanie tego preparatu to jedna z sensowniejszych metod na tę okolicę. Jednocześnie to także jedna z trudniejszych okolic do podania preparatu, wynika to z budowy anatomicznej.
Preparat trzeba podać głęboko, trudno się to robi, zabieg jest nieprzyjemny. Dlatego jest to zabieg do wykonywania przez doświadczonych lekarzy. Ja robię te zabiegi, bo dają fajny efekt, łącznie z lekkim uniesieniem biustu.

4. RAMIONA

Ramiona są wskazaniem do podawania kwasu polimlekowego, z dwoma zastrzeżeniami:

Po pierwsze, jest to miejsce anatomicznie niebezpieczne, bo na obszarze, gdzie należy podać kwas, żeby miało to sens, przebiegają duże naczynia i nerwy, więc istnieje ryzyko ich uszkodzenia.

Po drugie, samym kwasem polimlekowym cudów, jeśli chodzi o efekt, się nie uzyska. Aby poprawić kształt ramion, oprócz kwasu polimlekowego trzeba zastosować też inne metody.
Wykonuję relatywnie niewiele zabiegów na ramiona. Nie tyle z powodu wspomnianego ryzyka anatomicznego, ale dlatego, że ciężko uzyskać spektakularny efekty. Zawsze mówię pacjentom, co jest realne i na ogół jest to za mało w stosunku do oczekiwań.

5. DŁONIE

Teoretycznie dłonie są dobrym wskazaniem do kwasu polimlekowego, i jego stosownie na dłonie jest dopuszczone przez producentów. Ale ja NIE polecam kwasu polimlekowego do korekty grzbietu dłoni z podobnych powodów, jak szyja.

Szczególnie u osób pracujących dłońmi, czyli pracujących prze komputerze, pianistów. Bardzo łatwo kwas się zbija i powstają „kluchy” pod skórą.

6. KLATKA PIERSIOWA (damska i męska)

Nie robimy tutaj kwasu polimlekowego, przynajmniej oficjalnie nie ma dopuszczenia do zabiegów w tym obszarze. Ja czasem podaję kwas polimlekowy przy modelowaniu biustu, w górnej części. Ale jest to wtedy jedynie dodatek do kilku innych stosowanych metod. Sprawdza się całkiem nieźle, ale jest to działanie off label, pozarejestracyjne. Robię to rzadko i tylko u pewnych osób, i jak wspomniałem, jako jeden z zabiegów.

7. PLECY

Nie wykonujemy tutaj zabiegów kwasem polimlekowym.

8. BRZUCH

Brzuch ma wskazania rejestracyjne do wykonywania zabiegów kwasem polimlekowym. Daje dobre efekty. Mam wrażenie jednak, że w większości przypadków popełniany jest taki błąd, że stosuje się ten preparat jako jedyną metodę na poprawę brzucha. Wtedy można pacjentowi wręcz zaszkodzić. Problem brzucha jest problemem bardzo złożonym i dotyczy trzech spraw – nadmiaru skóry, tkanki podskórnej, jakości skóry.
Sam kwas polimlekowy jest sens stosować, gdy problem dotyczy jakości tkanki podskórnej. W innych przypadkach kwas polimlekowy możemy stosować jako jeden z elementów terapii skojarzonej, a więc uwzględniającej także inne metody.

Przeczytaj koniecznie:
Brzydki brzuch – czego nie dowiesz się u chirurga plastycznego

9. POŚLADKI

Do zabiegów na pośladki są wskazania rejestracyjne i moim zdaniem to jedna z najlepszych metod modelowania i powiększania pośladków. Daje naturalny efekt, przewidywalny i realny (w odróżnieniu np. od kwasu hialuronowego). Są też inne metody, np. przeszczep tłuszczy (który teoretycznie mógłby być super, ale realnie jest trudny do zrobienia i niebezpieczny) i implanty (bardzo dobre rozwiązanie przy dużych powiększeniach, z zastrzeżeniem, że to metoda inwazyjna i że implanty czuć w dotyku i widać, że taki zabieg został wykonany).

Zabiegi modelowania pośladków kwasem polimlekowym są drogie, bo konieczne jest podanie dużej ilości preparatu. Pośladki to duże struktury anatomiczne, mają dużą objętość.

Przez to, że podajemy duże ilości preparatu i głęboko, powinno robić się to ostrożnie. Najlepiej iść na taki zabieg do bardzo doświadczonego lekarza, bo to nie są proste zabiegi i podajemy duże ilości preparatu.

Zobacz koniecznie:
Modelowanie pośladków

10. UDA

Generalnie na uda nie stosujemy kwasu polimlekowego, ale są pewne wyjątki. Można modelować nim bryczesy, gdy chcemy nadać trochę wypukłości, ale tego akurat nie polecam, bo wymaga to wyjątkowej cierpliwości. Chyba, że problemem są hip dips, czyli zapadnięcia w biodrach, które wynikają najczęściej z indywidulanej budowy anatomicznej. Wtedy jak najbardziej

Przeczytaj:
Hip dips, co to takiego i jak się ich pozbyć

W przypadku ud, główne zastosowanie kwasu polimlekowego to nieodwracalny cellulit (czyli jego 4 faza). Można też podać odrobine kwasu polimlekowego od wewnętrznej strony, gdy mamy do czynienia z wiotkością skóry jako wskazanie off label.

Polecam:
Kwas polimlekowy na zaawansowany cellulit (zdjęcia przed i po zabiegu)
/

11. OKOLICE KOLAN

Okolica dość niewdzięczna, a stanowi spory problem na wielu osób. Tutaj także czasem stosuję kwas polimlekowy off label. W niewielkich ilościach i nigdy samodzielnie jako pojedynczą metodę, ale w połączeniu z innymi, w ramach terapii skojarzonej. Ilości niewielkie, gdyż ta okolica ma specyficzną budowę anatomiczną, a w zabiegu nie chodzi o to, żeby cokolwiek powiększyć, poszerzyć czy wypełnić, ale o poprawę jakości skóry.

Przeczytaj:
Sposób na kolana

12. ŁYDKI I STOPY

Nie stosujemy w ogóle kwasu polimlekowego.

13. OKOLICE INTYMNE

Formalnie nie powinno się robić zabiegów w okolicach intymnych kwasem polimlekowym, ale mnie się zdarza – w przypadku wiotkości warg sromowych. Moim zdaniem zastosowaniu w tym przypadku kwasu polimlekowego daje lepsze efekty niż np. kwas hialuronowy.
I jako ciekawostka jeszcze jedno zastosowanie, bardzo zaawansowane, można powiedzić, że ekstremalne i rzadko się z niego korzysta, ale jest możliwe. Przy dużej luźności pochwy można podawać kwas polimlekowy wewnętrznie, bardzo delikatnie, ostrożnie, etapami, przy perfekcyjnej kwalifikacji medycznej. Celem jest zacieśnienie pochwy. Zabiegiem z wyboru jest w tym przypadku laser, ale gdyby nie to wystarczyło, pozostaje jeszcze kwas polimlekowy.

13. DZIURY W CIELE

Uniwersalnym wskazaniem do użycia kwasu polimlekowego są też dziury w ciele, powstały z jakiegokolwiek powodu – czy po wypadku, czy po ropniach. Kwasem polimlekowym jesteśmy w stanie wypełnić ubytki, czy to tkanki podskórnej czy nawet mięśniowe. Istotna uwaga – nie chodzi o blizny, tylko o dziury w ciele, wynikające np. z tego, że po wypadku zostaje np. wycięty kawałek mięśnia i po zaszyciu skóry pozostaje dziura. Kwas polimlekowy jest jedyną sensowną metoda do zastosowania w takich przypadkach, ale warto pamiętać, że nie każdą dziurę da się skorygować.

Masz wątpliwości, nie rób

Na koniec trzy istotne uwagi:
1/
Trzy preferowane przeze mnie zastosowania kwasu polimerowego to:
– modelowanie i powiększanie pośladków;
– zabiegi na brzuch– w terapii łączonej z innymi metodami;
– zabiegi na nieodwracalny cellulit.
2/
Można potraktować ten artykuł jako ściągawkę, zanim ktoś zdecyduje się na zabieg kwasem polimlekowym. Nie należy wierzyć we wszystko, co się usłyszy w gabinecie.
3/
Jeśli ktoś ma wątpliwości to lepiej nie robić, niż robić. Lepiej nie ryzykować, gdy nie mamy pewności, co do sensowności zabiegu i doświadczenia lekarza, bo niepożądane efekty ciężko się koryguje.

 

Bez komentarza

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.