Marek Wasiluk
 

Na czym polega odmładzanie laserem ablacyjnym

Mimo rozwoju medycyny estetycznej, jedno się od lat nie zmienia. Nadal najlepszą metodą odmładzania skóry jest laser frakcyjny ablacyjny, i na zmianę na razie się nie zapowiada.

Dla przypomnienia napiszę, że laser frakcyjny może być nieablacyjny i ablacyjny. Z kolei pod pojęciem laser frakcyjny ablacyjny też kryje się kilka rodzajów laserów: tulowy, erbowo-yagowy i CO2. Bezsprzecznie najlepszym laserem do odmładzania twarzy jest ten ostatni –laser frakcyjny ablacyjny CO2. O dokładnych różnicach pisałem szczegółowo w artykule: „Laser frakcyjny ablacyjny do odmładzania twarzy
Na czym polega odmładzanie twarzy laserem ablacyjnym? Laser ten działa w 3 mechanizmach: poprawy jakości skóry, pogrubienia jej i poprawy kolorytu. Co to dokładnie oznacza?

1 / JAKOŚĆ SKÓRY

Przez jakości skóry rozumie się jej sztywność, elastyczność i gęstość. Po zabiegu laserem te parametry poprawią się. Skóra nabiera większej sztywności, staje się bardziej elastyczna gęstsza, sprężysta. Dzieje się tak wskutek celowego uszkodzenia skóry przez laser, co jest silnym bodźcem stymulującym komórki – zaczynają one wytwarzać więcej kolagenu i elastyny, kwasu hialuronowego i innych pożytecznych składników skóry. Stare włókna kolagenu zastępowane są przez nowe, a przez to, że przybywa nowych włókien, tworzy się mocniejsze ich utkanie – zwiększa się więc gęstość skóry i jej sprężystość.

Przeczytaj koniecznie:
Dla kogo odmładzanie laserem frakcyjnym ablacyjnym (wiek i wskazania)

2 / KOLORYT SKÓRY

Koloryt skóry poprawia się w 2 mechanizmach. Pierwszy to rozjaśnienie skóry o jeden odcień przez zniszczenie naskórka i odbudowanie nowej tkanki. Z wiekiem zaburza się naturalny proces tempa złuszczania naskórka, przez to warstwa rogowa jest grubsza. Laser wymusza przebudowę naskórka i poprawia obieg regeneracji.
Drugi mechanizm wynika z tego, że tam gdzie wypalimy laserem skórę, nowa odrodzi się świeższa. Po zabiegu ta świeżość jest bardzo widoczna. Efekt jest najmocniejszy u osób, które mają zszarzałą skórę (np. palących albo starszych, u których jest już widoczne zażółcenie z powodu tzw. glikacji białek). U młodych osób (20-30 lat) różnica w kolorycie skóry po laserze nie jest aż tak bardzo widoczna, ale u troszkę starszych (40-50 lat) już tak, a po 70 roku życia efekt jest spektakularny.
Przy okazji zabiegu mogą także zniknąć lub zmniejszyć się przebarwienia niektórego typu.

3 / POGRUBIENIE SKÓRY

Mam wrażenie, że nikt o tym nie mówi, że pogrubienie skóry to jeden z najważniejszych efektów, jakie daje zabieg laserem frakcyjnym. Z wiekiem skóra cieńczeje o kilka procent rocznie. Gdyby porównać skórę 15-lata i 70-latka, to u tej starszej osoby jest ona połowę cieńsza. Dlatego właśnie tworzą się zmarszczki czy prześwitują naczynka. Grubość skóry jest istotna także ze względu na jej funkcje ochronne przed czynnikami chemicznymi i fizycznymi. Skóra cieńsza, która ma mniej warstw, nie spełnia prawidłowo swoich funkcji. Jest bardziej narażona na różne bodźce – promieniowanie słoneczne, mycie mydłem, naciąganie. Bodźce o tej samej sile powodują mocniejsze uszkodzenie cieńszej skóry, przez to starzeje się jeszcze szybciej i tworzy się zamknięte koło. Aby je przerwać, potrzebne jest pogrubienie skóry, a laser frakcyjny robi to doskonale. W kontekście odmładzania, pogrubienie skóry jest mega ważne, bo ono spowalnia starzenie się twarzy. Laser frakcyjny ablacyjny jest jednym z nielicznych urządzeń, które wpływają na grubość skóry, czyli po zabiegu skóra jest grubsza niż przed, a tym samym jest bliższa modelowi młodej skóry niż starej.

Zobacz też:
Laser frakcyjny ablacyjny – pytania i odpowiedzi

 

NATURALNY KOLAGEN

Jest jeszcze jedna, bardzo istotna sprawa – dobrze wykonany zabieg, dobrym sprzętem, pobudza komórki skóry do tworzenia kolagenu głównie typu pierwszego, tego naturalnie występującego w skórze twarzy. Ale żeby była jasność, to jest trudne, nie zawsze da się osiągnąć i często tworzy się kolagen innego typu (typu IIII). Dobrzy specjaliści potrafią ustawić parametry lasera tak, aby komórki po zabiegu tworzyły kolagen typu I.
Jako ciekawostkę podam, że w organizmie istnieje ponad 20 rodzajów kolagenu, z tego w skórze występują głównie 2. Ten najważniejszy to kolagen typu I, który odpowiada za to, że skóra jest sztywna i mocna. Po urazach i przy powstawaniu blizn, ale też po niektórych zabiegach medycyny estetycznej (np. po kwasie l-polimlekowym) tworzy się głównie kolagen typu III. Ma on trochę inną budowę i konsystencję, jest bardziej zbity, więc przy jego nadmiarze może powstać sztuczny efekt. Jest też mniej elastyczny w porównaniu z kolagenem typu I .

Bez komentarza

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.