Ogromny rozwój technologiczny sprawia, że metody odmładzania, oferowane przez medycynę estetyczną, są coraz skuteczniejsze i coraz mniej inwazyjne. W programie Medycyna Estetyczna Bez Tajemnic od trzech lat pokazuję nowatorskie zabiegi i technologie. Właśnie rusza czwarta edycja programu. Siedem nowych filmów, siedmiu nowych pacjentów i siedem problemów – od blizn pooparzeniowych, wypadających włosów, uporczywego tłuszczyku na boczkach po nieakceptowalne objawy starzenia twarzy. Wszystkie filmy są dostępne na YouTubie w kanale Triclinium. W „Mieście Kobiet” prezentuję trzy pacjentki, które przed kamerami rozprawiły się ze zmarszczkami na szyi, drugim podbródkiem i śladami upływu lat na twarzy.
1. NICI TYPU SPRING NA ZMARSZCZKI POPRZECZNE NA SZYI
Hanna: Moja szyja starzeje się szybciej niż ja. Co robić?
Skóra szyi starzeje się szybko z kilku powodów. Mało jest struktur, które by ją podtrzymywały, jest cienka, a w dodatku szyja stanowi długą i płaską powierzchnię. Odmładzanie szyi wcale nie jest proste, bo nie wszystkie narzędzia, które sprawdzają się w zabiegach na twarz, są skuteczne w przypadku skóry szyi. Na przykład laser frakcyjny nadaje się do zabiegów na tę część ciała wtedy, gdy problemem jest wiotkość skóry, ale już na zmarszczki poprzeczne typu obręcze, jakie ma pani Hanna, niewiele pomoże. W tym przypadku rozwiązaniem są nici liftingujące typu spring. Mają one kształt sprężynek, które po wprowadzeniu pod skórę rozprężają się i wypychają zmarszczki. Taki zabieg ma wiele plusów. Jest prosty, nieinwazyjny i szybki. Nić można podać bardzo precyzyjnie, tam gdzie jej potrzebujemy, i nie będzie się przesuwać. Dodatkowo nici stymulują tkanki do regeneracji. A efekt jest bardzo naturalny i długo się utrzymuje.
2. UJĘDRNIANIE TWARZY ZA POMOCĄ HIFU
Anna: Nie potrafię sobie poradzić z brakiem jędrności twarzy. W ostatnich latach mam wrażenie, że ciągnie ku dołowi, opadają też kąciki ust.
Z biegiem lat nasilają się procesy starzenia twarzy, a wiotczenie i opadanie to podstawowe tego objawy. Odmładzanie polega na przywracaniu skórze jędrności i gęstości, ale i utraconych objętości. Jest na to wiele metod. Dobieram je w zależności od szczegółowego rozpoznania problemu i potrzeb pacjentów, wykorzystując m.in. laser frakcyjny, RF mikroigłową, osocze bogatopłytkowe i kwas l-polimlekowy. Chętnie łączę te metody. Ostatnio coraz częściej sięgam po nową technologię HIFU. Wykorzystuje ona falę ultradźwiękową do głębokiego (nawet do 4,5 mm w głąb) podgrzania tkanki, zarówno skóry właściwej, jak i tkanki podskórnej. To stymuluje ją do regeneracji i odbudowy, co daje efekt liftingu. U pani Anny wykonałem tą metodą zabieg na twarz, można jednak HIFU stosować na każdą partię ciała, np. ręce, uda, biust, pośladki. Plusem jest nieinwazyjność metody, a także to, że na zewnątrz nie pozostawia żadnych śladów.
3. LIKWIDACJA DRUGIEGO PODBRÓDKA LIPOLIZĄ INIEKCYJNĄ I FRAKCYJNĄ RF MIKROIGŁOWĄ
Hanna: Mój drugi podbródek najbardziej widać z profilu, w postaci lekkiej wypukłości pod brodą. Chciałabym, żeby ta linia była ładniejsza i żeby nie zdradzała mojego wieku.
Najczęstsze przyczyny powstania drugiego podbródka to nadmiar tkanki tłuszczowej i nadmiar skóry połączony z jej wiotkością. Rzadziej zdarza się on z powodu budowy anatomicznej, czyli mięśnia zbyt nisko przyczepionego do żuchwy. Drugi podbródek jest kłopotliwy, bo trudno jest go usunąć w naturalny sposób, czyli np. ćwiczeniami. U pani Hanny usuwanie go przebiegało dwuetapowo. Najpierw zastosowałem lipolizę, czyli podanie pod skórę preparatu, którego zadaniem jest rozpuścić tkankę tłuszczową. Potem RF mikroigłową ujędrniłem skórę, zagęściłem ją i poprawiłem jej sprężystość. RF mikroigłowa wykorzystuje mocne i głębokie nagrzanie skóry, by pobudzić ją do regeneracji. Na pełny efekt trzeba poczekać ok. trzech miesięcy, ale za to będzie się on utrzymywał bardzo długo.