Najlepszą porą do wykonywania zabiegów laserowych jest jesień i zima. Dlatego zamieszczam dziś krótkie podsumowanie tego, jaki laser do czego służy.
Informacje podstawowe
Dlaczego akurat jesień i zima jest najlepsza pora na laserowe zabiegi? Zabiegi laserowe są inwazyjne, uszkadzają skórę. Po zabiegu nie można jej wystawiać na słońce, gdyż:
– podrażniona skóra jest nadreaktywna i mogą pojawić się przebarwienia pourazowe,
– słońce zaburza gojenie się (promieniowanie UV działa niekorzystnie na skórę).
Jesień jest bardzo dobrym momentem na rozpoczęcie zabiegów nie tylko dlatego, że słońce świeci mniej intensywnie, ale też dlatego, że po lecie ujawniają się defekty, które wymagają zajęcia się nimi. Poza tym, zabiegi wymagają też czasu, na ogół jest potrzebna seria, a na to trzeba kilku miesięcy. Dobrze jest wykorzystać na to czas od października do kwietnia.
Miejsc poddanych zabiegom nie wystawiamy na działanie słońca minimum przez miesiąc. Po silnych zabiegach lepiej byłoby wydłużyć ten okres do półtora-dwóch miesięcy. Niezależnie od używania kremów z filtrami, to właśnie unikanie słońca jest najważniejszym zabezpieczeniem.
Czym się charakteryzują lasery
Najważniejszą cechą laserów jest to, że emitują jedną długość fali (czyli jeden laser = jedna długość fali). To pozwala laserom działać selektywnie na dany problem, nie uszkadzając innych tkanek. Dzięki selektywności można na dany problem zadziałać bardzo mocnymi parametrami nie powodując dużego urazu. Dla porównania – laser dedykowany przebarwieniom ma fale działającą na komórki barwnikowe i nie uszkadza sąsiednich tkanek. Gdyby te same przebarwienia chcieć usunąć pilingiem, to owszem można to zrobić, ale piling musi być tak mocny, że razem z przebarwieniami zedrze całą skórę.
Selektywność jest zarazem minusem – nie ma bowiem uniwersalnego lasera. Na każdy problem potrzebna jest inna długość fali, czyli inny laser.
Mechanizm działania
Lasery działają w dwóch podstawowych mechanizmach: biostymulującym i uszkadzającym tkanki
1. Lasery biostymulujące oparte są o działanie fotochemicznym. Wpływają one na metabolizm komórek, czyli zmieniają ich aktywność. Niczego nie uszkadzają, przeciwnie – pobudzają. Najważniejsze wskazania:
– trądzik zapalny (laser hamuje proces zapalny i aktywność gruczołów łojowych, taki zabieg można robić cały rok, wymagana jest duża liczba zabiegów).
– stany zapalne skóry, stany atopowe u dzieci.
– zabiegi kształtujące sylwetkę (laser biostymulujący uwalnia tłuszcz z komórek)
– pobudzanie porostu włosów
Lasery biostymulujące stosuje się też w terapiach odmładzających, ale mają nieduże działanie, więc w tym przypadku lepiej sięgnąć po skuteczniejsze metody.
2. Lasery uszkadzające wykorzystują najczęściej selektywną fototermolizę. Światło kumuluje się w komórkach, zmienia w ciepło i uszkadza skórę. Większość laserów działa właśnie w tym mechanizmie. Do najważniejszych należą:
Laser frakcyjny
Najważniejsze zastosowanie to odmładzanie skóry. Są dwa rodzaje lasera frakcyjnego: ablacyjny i nieablacyjny. Laser ablacyjny stymuluje kolagen (czyli poprawia jakość i gęstości skóry) oraz złuszcza skórę, mocno ją odświeżając. W laserze nieablacyjnym nie ma efektu złuszczania, działa on delikatniej, czas gojenia jest krótszy, ale i rezultat jest dużo słabszy.
Efekt jaki można uzyskać przy zastosowaniu lasera frakcyjnego ablacyjnego to: odmłodzenie skóry (poprzez jej zagęszczenie, napięcie, rozjaśnienie i odświeżenie), wygładzenie drobnych zmarszczek, redukcja porów, redukcja blizn).
Inaczej robi się zabiegi u osób młodych, inaczej u starszych.
Laser frakcyjny, wbrew temu, co się ostatnio mówi, nie działa na naczynka i bardzo ostrożnie należy podchodzić do jego działania na przebarwienia. Bo owszem w czasie zabiegu laser wypala wszystko, łącznie z przebarwieniami, jednak, po pierwsze: laser frakcyjny nie działa na całej powierzchni, tylko dziurkuje skórę, więc usunie ok. 30 procent przebarwienia, reszta zostanie, a po drugie: laser frakcyjny mocno stymuluje do regeneracji, więc może pobudzić inne komórki do produkcji przebarwień, czyli efekt będzie odwrotny od zamierzonego.
Przebarwienia można usuwać laserem frakcyjnym na dłoniach, przy okazji odmładzania ich.
Ważnym wskazaniem do użycia lasera frakcyjnego są blizny.
Lasery do depilacji
Można je podzielić na trzy rodzaje: diodowe, aleksandrytowe i neodymowo-yagowe (Nd:YAG).
Każdy z nich nich ma plusy i minusy. U osób z polskim fototypem dwa pierwsze są równie skuteczne. Aleksandrytowy (o fali 755 nm) jest nieco lepszy, bo najmniej bolesny, jednak najpopularniejsze są lasery diodowe (o fali 810 nm). To dlatego, że lasery są produkowane w większości przez amerykańskie firmy na globalny rynek, a laser diodowy jest bardziej uniwersalny od aleksandrytowego, bo sprawdza się także przy ciemniejszym fototypie. Najgorzej wypada laser neodymowo-yagowy o fali 1064 nm. Teoretycznie nadaje się do depilacji, ale zabieg jest bardzo bolesny. Ten laser najbardziej nadaje się do usuwani naczynek na nogach, ale jak gabinet nie chce zainwestować w laser do depilacji, używa go także do usuwania owłosienia.
IPL do depilacji odradzam, jest za słaby i w związku z tym nieskuteczny. Jeśli można zauważyć jakikolwiek rezultat jego działania to wynika on z osłabienia cebulek włosów, a nie likwidacji, należy więc założyć, że włosy szybko odrosną.
Dobry za to jest E-light, czyli urządzenie łączące działanie energii światła IPL i prądu zmiennego o wysokiej częstotliwości (RF). Światło IPL ma w tym zabiegu za zadanie nie usunięcie włosa, lecz jego podgrzanie, by „wskazać drogę” impulsowi elektrycznemu, i to on właśnie niszczy komórki macierzyste w mieszku włosowym.
Po depilacji laserowej skóra jest podrażniona i nie można eksponować jej na słońcu. Po zabiegach E-light skóra nie jest tak bardzo podrażniona i można je wykonywać przez cały rok.
Zabiegi są dość bolesne (najmniej boli E-light i laser aleksandrytowy).
Lasery do przebarwień
Do usuwania przebarwień najlepsze są lasery ze światłem zielonym, bo ono jest przez najlepiej pochłaniane przez melaninę odpowiedzialną za przebarwienia. Najpopularniejsze lasery dedykowane przebarwieniom emitują światło o długości fali 532 nm. Najskuteczniejszy laser bromkowo-miedziowy emituje falę 511, ma ona najwyższy stopień selektywności. Laser ten dodatkowo emituje światło żółte, pochłaniane selektywnie przez kolor czerwony (naczynka), co ma duże znaczenie przy leczeniu melasmy typu naczyniowego.
Ostatnio mocno jest reklamowany na przebarwienia VPL, BBL, ale to nie są zabiegi selektywne. Owszem, usuną przebarwienia, ale po zabiegu pojawiają się poparzenia, a po niedługim czasie często jeszcze większe przebarwienia pourazowe.
Nieselektywną metoda jest też IPL. Można go stosować na dłonie, dekolt, plecy. Ma ten plus, że powierzchnia końcówki jest duża, więc zabieg wykonuje się szybciej. Nie stosuję natomiast IPL na twarz, bo gdybym miał być skuteczny, to musiałby to być bardzo bolesny zabieg i destrukcyjny dla skóry, która byłaby poparzona, nieestetycznie by wyglądała i długo schodziła. Poza tym przebarwienia mogą być pohormonalne (np. melasma) i w ich przypadku IPL możne tylko pogorszyć sytuację.
Lasery do naczynek
W tym przypadku najważniejsze jest rozróżnienie, że inne lasery dedykowane są zamykaniu naczynek na twarzy, a inne na nogach. Wynika to stąd, że inna jest głębokość położenia naczynek na twarzy i na nogach (płytko na twarzy, głębiej na nogach), inny ich kolor (na twarzy czerwone, na nogach sine) i inna średnica (na nogach większa).
Na twarz, szyję, nos i dekolt najskuteczniejszy jest laser ze światłem żółtym (bromkowo-miedziowy lub barwnikowy). Ewentualnie można używać światła zielnego. Te lasery nie sprawdzą się na nogach, tutaj najlepsze są lasery emitujące światło podczerwone.
Dlaczego zielone i żółte światło nie sprawdza się na nogach? Ponieważ zazwyczaj naczynka na nogach położone są dużo głębiej i światło tam nie dociera w odpowiedniej ilości. Jeśli ktoś próbuje wykorzystywać ten sam laser na naczynkach na nogach i na twarzy, to tylko dlatego, że nie chce kupować dwóch laserów, ale jest to ze szkodą dla pacjenta, lasery dedykowane zabiegom na nogach zastosowane na twarzy dają częściej powikłania niż te dedykowane zabiegom na twarzy
Mity na temat laserów
1) Laser frakcyjny dobry jest na wszystko, na trądzik, naczynka, przebarwienia. MIT. Laser frakcyjny jest najlepszy na odmładzanie i blizny. Inne zastosowania mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.
2) Lasery są uniwersalne. MIT. Nie ma uniwersalnych laserów, są one selektywne, wąskowyspecjalizowane. Jeden laser = jedna długość fali = jeden problem.
3) IPL to laser. MIT. Urządzenia IPL nie mają najważniejszej cechy laserów, nie emitują światła o jednej długości fali. Nie działają więc selektywnie. IPL to lampa, która ma filtry do odcinania mniejszych zakresów długości fal. Jest bardziej uniwersalna od lasera, ale mniej skuteczna
4) Lasery są banalnie proste w stosowaniu. MIT. Lasery w medycynie są laserami o dużej mocy, trzeba podchodzić do nic z ostrożnością i wiedzieć, co chcemy nimi osiągnąć. Zbyt słabe działanie – nie będzie efektu. Zbyt mocne – można poparzyć.
5) Możliwa jest depilacja laserowa jasnego owłosienia. MIT. Jasnego owłosienia (włosów blond i siwych) nie usunie się laserem, gdyż takie włosy nie mają komórek barwnikowych, na które działają lasery do depilacji.
6) Lasery są niebezpieczne. MIT. Lasery wykorzystują zjawiska biofizycznych i są generalnie bezpiecznie. Jeśli dochodzi do powikłań w zabiegach laserowych, to są one na ogół efektem złego sprzętu lub źle zastosowanego.
7) Lasery mogą indukować powstawanie komórek nowotworowych. MIT. Nie znajduje to potwierdzenia w badaniach i w doświadczeniu stosowania laserów już od kilkudziesięciu lat.
Renia | 2016/10/27
|
Szkoda, że dopiero teraz pojawił si ę ten post. Tydzień temu robiłam właśnie laser frakcyjny na ostudę, skóra juz się złuszczyła , jest zdecydowanie odświeżoną ale przebarwienia pozostały w stanie niezmienionym. Proszę o informację czy po miesiącu od tego zabiegu,można wykonać kolejny zabieg ale już innym laserem?Gabinet do którego chodzę, oferuje na przebarwienia laser Alma Harmony Xl DVl,czy działanie jego będzie skuteczne?
Marek Wasiluk | 2016/11/22
|
Po miesiącu można spokojnie wykonać kolejny zabieg, ale jaki będzie efekt zależy od wielu czynników, szczególnie w przypadku ostudy, nie da się tak po prostu powiedzieć.
AgataN | 2017/10/05
|
Byłam u Pana na konsultacji, nie dopytałam, na jakim sprzęcie Pan pracuje, Hifu i Laser Co2?Nie znalazłam informacji na stronie, dlaczego? (producent) Drugie pytanie, przeglądając opisy powikłań na stronach obcojęzycznych, ale i polskich, zauważyłam, ze jednym z powikłań, a może normalnym następstwem jet uszkodzenie, czy zmniejszenie tkanki tłuszczowej, której ubytki na twarzy moge przecież przynieść mało pożądane efekty, jakie jest pana zdanie na ten temat? Czas działania lasera – efekty to okres 1 roku?
Ala | 2016/10/27
|
Panie Doktorze, bardzo proszę o odpowiedź na pytanie- jestem po zabiegach laserowych na przebarwienia posłoneczne nad ustami i chciałabym jeszcze używać jakiegoś kremu na przebarwienia. Czy to może zaszkodzić kuracji laserowej? Czy jeśli zacznę używać takiego kremu a później przestanę po zalecanym czasie to czy skóra nie zareaguje nawrotem przebarwień? Z gory dziękuję za odpowiedź.
Marek Wasiluk | 2016/11/22
|
Krem na przebarwienia może Pani stosować bez obaw.
Mariola | 2016/10/28
|
Witam Panie Doktorze, kończę wlasnie kurację izotretynoiną i niestety mam blizny potrądzikowe z którymi chciałabym się rozprawić. Kiedy najwcześniej mogłabym wykonać zabiegi radiofrekfencji mikroigłowej i w jakich odstępach czasowych wykonuje się te zabiegi? Czy to prawda, ze RF mikroiglowa np. w polaczeniu z osoczem pomoze jednoczesnie leczyc blizny i zagescic strukturę skóry, która w wieku 30 lat straciła na jędrności? Czy lepiej np. połączyć inne zabiegi? W szczególnosci przeszkadza mi utrata tkanki tluszczowej na twarzy, przez co skóra utraciła rusztowanie i niestety,moim zdaniem,nie wygląda świeżo i atrakcyjnie.
Marek Wasiluk | 2016/11/22
|
Trzeba odczekać chociaż 4 miesiące. Osocze zawsze wpływa pozytywnie na każdy zabieg, pomaga i na blizny i na zagęszczenie. Więcej mogę powiedzieć po obejrzeniu.
nina | 2016/11/03
|
śledzę pana już od dawna,ale wciąż nie wiem jaki typ lasera wybrać w leczeniu trądziku pospolitego u dorosłych ;-(
Marek Wasiluk | 2016/11/22
|
Niestety wszystko zależy od postaci trądziku.
Joanna | 2016/11/22
|
Dzien dobry.Od lat borykam sie z problemem przebarwien.Wszystko wskazuje na to ze to przebarwienia hormonalne.Czy jest mozliwosc oceny przebarwienia na podstawie zdjecia?a w momencie zakwalifikowania na zabie wykonania go na jednej wizycie z wizyta konsultacyjna?pozdrawiam Joanna
Marek Wasiluk | 2017/01/17
|
Przebarwienia muszę na żywo zobaczyć, ale w zasadzie prawie zawsze od razu można wykonać zabieg
Katarzyna | 2016/11/25
|
Witam serdecznie. Z tej strony Katarzyna, mam 28 lat.
Panie doktorze, walczę z bliznami po trądziku juz od ok 2 lat (kwas pirogronowy i migdałowy systematycznie i naprzemiennie od 2 lat w odstępach ok miesiaca, karboksyterapia, 2 zabiegi z PRP, 2 lasery frakcjonalne-ostatnio rok temu). Efekty są ale jak sie Pan pewnie domysli nie w pełni zadowalające;)
Lewy policzek jest juz generalnie ok, niestety prawy nie. Znajduje się na nim kilka głębszych blizn zanikowych, ktore szpecą.
I teraz pytanie-czy mozna stosowac laser co2 tylko na te blizny? Jaki jest koszt? Nie ukrywam ze czas rekonwalescencji jaki jest potrzebny po zabiegu jest dla mnie zbyt dlugi (praca). Poza tym czy na taką twarz zmęczoną ciągłymi zabiegami i wrażliwą mozna dalej stosowac co2?
Nigdy nie stosowałam RF mikroigłowej, moze to jest wyjscie dla mnie?
Pani kosmetolog wykonująca mi zabiegi odradzala mi RF mikroigłową, twierdzi, ze laser daje szybsze i lepsze efekty, jak to jest?
Jaki jest koszt konsultacji u Pana? Jaki jest koszt zabiegu RF mikroigłowej na policzki i na całą twarz? Jaki jest koszt lasera co2 na same policzki i czy generalnie mozna go stosowac tylko na wybrane partie ciała? (to tez mi odradzano ze wzgledu na to ze odcięcie bedzie widoczne dlugi czas).
pozdrawiam serdecznie Katarzyna
Marek Wasiluk | 2017/01/17
|
Pani Kasiu. Nie ma uniwersalnej metody, zależy od rodzaju i charakteru blizn, czasem laser CO2 jest lepszy, czasem RF mikroigłowa. I nie jest prawdą, że jedna metoda jest szybsza a druga wolniejsza. Tak czy tak i RF mikroigłową i laser można stosować punktowo. Co do kosztów – za policzki to 800-1000 zł. Koszt konsultacji to 200 zł.
paulina | 2016/11/27
|
Witam,co Pan sądzi na temat zabiegu laserem sPTF+ na przebarwienia posłoneczne? Z góry dziękuję za odpowiedź
Marek Wasiluk | 2017/01/17
|
Niestety nie znam tego lasera.
Anna | 2016/12/03
|
Panie doktorze, jestem świeżo po podaniu kwasu hialuronowy restylane emervel Deep na kości policzkowe w celu modelowania , bruzdy nosowo- wargowe i linie marionetek w celu wypełnienia. Jaki czas musi upłynąć do wykonania zabiegu laserowego miedziowo- bromkowego na naczynka lub frakcyjnego, i w jakiej kolejności najlepiej to zrobić?
Mój problem to Popękane i widoczne naczynka na twarzy oraz rozszerzone pory i przetłuszczajaca się skóra. Co najpierw – naczynka czy pory?
Czy po laserze miedziowo- bromkowym wygląda się kiepsko? Pozdrawiam 🙂
Marek Wasiluk | 2017/01/17
|
Lepiej najpierw wykonać laser frakcyjny, a potem bromkowo-miedziowy. Ale laser przyspiesza metabolizm wstrzykniętego kwasu. Warto poczekać kilka miesięcy. Po laserze bromkowo-miedziowym może być zaczerwienienie, ale nie jakieś straszne.
ada | 2016/12/06
|
Dzień dobry! Panie Doktorze, usuwałam przebarwienia laserem i zostało mi w tych miejscach coś w rodzaju cienia, to chyba nie jest przebarwienie, bo barwnika tam nie widzę tylko właśnie raczej cień. Czy da się jeszcze coś z tym? Czytałam o takim efekcie po kuracji cosmelanem, że może być wrażenie cienia.W świetle dziennym jest ok, natomiast w świetle sztucznym widzę opisywany cień.
Marek Wasiluk | 2017/01/17
|
To pewnie resztki barwnika, bardzo głęboko umieszczone niestety trudne w korekcie.
Ada | 2016/12/11
|
Miałam zabieg Laserem frakcyjnym CO2 “DEEPER”, dwa lata temu dekolt, szyja, twarz, i dwa dni temu dekolt, szyja, twarz i powieki. Pod dolnymi powiekami, u góry kości policzkowej pojawiła mi się opuchlizna, takie woreczki, czy to zniknie?
Marek Wasiluk | 2017/01/17
|
Obrzęk to normalna rzecz po zabiegu laserowym, schodzi po kilku dniach
Wiola | 2017/01/05
|
Witam, proszę o pomoc!!! Mam 26 lat i 13 lat walczylam z trądzikiem….moje blizny na twarzy nie sa duze….jednak twarz sprawia wrazenie…jakby na jej calej powierzchni znajdowaly sie malitkie wgłębienia….jakie zabiegi mozna na to zastosowac? Jaki bylby maksymalny, orientacyjny koszt pozbycia sie tego z calej twarzy? Bardzo prosze o odpowiedź.
Marek Wasiluk | 2017/02/06
|
Bez obejrzenia nie jestem w stanie powiedzieć, co byłoby optymalne, ile zabiegów i jaki koszt.
Agnieszka | 2023/04/21
|
Dzień dobry, czy czerwiec byłby dobrym miesiącem do wykonania laseru BROMKOWO-MIEDZIOWEGO?
Ola | 2017/02/26
|
Witam. Miałam zabieg laserem frakcyjnym co2 2 tyg temu niestety zanosi się ze będę miała plamy przebarwienia brązowe plamki właściwie juz je mam jest tez cis w stylu lini demarkacyjnej.jestem ewidentne jakby opalona/ brązowa z miejscami przebarwień. Proszę powiedzieć czy to moze być okres przejściowy kiedy będę mogła przystąpić do zabiegu laserem bromkowo-miedziowym. I do kiedy ( chodzi o porę toku/miesiąc ) można go wykonać.
Marek Wasiluk | 2017/04/12
|
Jeśli same nie zejdą to zapraszam, ale już po lecie.
N | 2017/05/07
|
witam, czy laser bromkowo miedziowy można zastosować w ciąży ?
Rumień | 2017/05/15
|
Czy można udać się do Pana na zabieg usuwania rumienia twarzy? Miałam już kilka takich i efekty słabe, podejrzewam że nie dobrane do mojego problemu.
Marek Wasiluk | 2017/05/22
|
Tak, oczywiscie
ewa | 2017/05/23
|
Witam. Moje pytanie dotyczy ginekologii estetycznej. Od 12 lat mam w miejscu intymnym bielactwo. Jest rozłożone pomiędzy udami wokół plam mam ciemniejszą skórę . Wygląda to kosmicznie i bardzo mnie ogranicza. Czy w takim przypadku można wykonać zabieg przy użyciu lasera? Choć troszkę rozjaśnić koloryt ciemnej skóry. Jak to wygląda w takiej sytuacji. Bardzo proszę o odpowiedź.
Marek Wasiluk | 2017/09/19
|
Można rozjaśnić ciemniejsze fragmenty, tylko to wymaga kilku zabiegów.
KAROLINAaaaa | 2017/08/07
|
Witam.
Mam od jakis 6 tyg przenarwienie nad gorna warga pewnie po sloncu. Moge to usunac u Pana? Ile zabiegow mniej wiecej potrzeba?
Marek Wasiluk | 2017/09/07
|
Musiałbym zobaczyć jak to wygląda, ale na pewno troszkę zabiegów jest potrzebnych
Weronika | 2017/09/11
|
Panie Doktorze! Od trzech lat zmagam się z przebarwieniami po poronieniu. Każdego lata wracają. Mam ciemną karnację i pomimo stosowania wysokich filtrów z “wyższej półki” bardzo szybko się opalam. Przebarwienia mam na czole, skroniach, polikach no i wąsik. Zastanawiam się nad laserem bromkowym w Pana klinice. Wiem, że to kwestia indywidualna ale jako wieloletni praktyk może mógłby Pan napisać ile najmniej takich zabiegów trzeba wykonać w jakim odstępie czasu i jakie są szanse, że przebarwienia nie wrócą. Bardzo dziękuje za odpowiedz.
tereska | 2018/01/22
|
Panie doktorze. Rok temu robilam ipl twarz na delikatne naczynka. I po czwartym i piątym zabiegu została mi do tej pory czerwona plamka na jednym policzku. Gdzie przed zabiegami jej nie było. Czy zostałam poparzona, za mocne parametry? ta plamka ma ciągle takie same granice, i robi sie mocniejsza w zaleznosci od zmian temp. itp. Czy moge ją potraktowac ipl, oczywiscie delikatniejsze parametry?
Aneta | 2019/02/08
|
Panie doktorze mam 46 lat i rumień na twarzy. 3 lata temu wykonywała serię (4 zabiegi) laserem VPL. Teraz muszę zabiegi powtórzyć. Proszę mi doradzić czy wykonać je tym samym laserem czy lepsze efekty da laser fotona spectro sp?
Ewelina | 2019/03/09
|
Pani doktorze, mam ogromną ilość owłosienia (również związane z chorobami hormonalnymi), poza tym mam bardzo jasna skórę, a włoski są ciemne i niesamowicie grube (jak u mężczyzn prawie). Niestety jestem bardzo wrażliwa na ból. Nie jestem w stanie sobie nawet wyrwać włosów pod pachami, bo mam taką skore, że zaraz pojawia się krew. Jak laser pan doktor poleca? Żeby najmniej bolao? Czy można zastosować jakiś preparat znieczulajcy wcześniej samrmu? Tylu emipil?