„Czy można usunąć laserem siwe włosy?”, zapytała mnie ostatnio klientka. „Nie, nie można, bo nie mają melaniny”, odpowiedziałem. „Ale podobno jest już taki laser, który to robi”, powiedziała i pokazała mi na dowód czasopismo Cabines Polska (nr 68) z artykułem dotyczącym depilacji laserowej pod tytułem: „Laser diodowy XXX najlepszy na włosy białe, siwe, rude.”
W artykule opisany jest laser pracujący na długości fali 808nm, czyli takiej, jak wszystkie lasery diodowe do depilacji. Ta długość fali jest optymalna dla depilacji laserowej włosów z melaniną, czyli koloru brązowego i czarnego. W jaki więc sposób ma usuwać włosy białe, które melaniny nie posiadają? Biały kolor z natury nie pochłania promieniowania, ale je odbija, dlatego tak trudno jest coś białego usunąć laserem (nie da się np. usunąć białego tatuażu). Gdybym był złośliwy, zapytałbym jeszcze, kto jest grupą docelową producenta laserów (może gęsi, bo o białych włosach u ludzi nie słyszałem, poza meszkiem).
Jeśli chodzi o włosy siwe – one nie mają barwnika. A więc logiczne jest, że laser o długości fali pochłanialnej przez barwnik, nie może usunąć włosów, które barwnika nie mają. Co prawda może się zdarzyć, że barwnik jest w cebulce, a nie ma we włosie, ale tak jest niezmiernie rzadko.
W artykule jest więcej absurdalnych informacji. Laser ten podobno powoduje w skórze „drgania, które wywołują gimnastykę kolagenu, co powoduje efekt liftingu”. Byłaby to super wiadomość, gdyby nie to, że zwykły wibrator może wywołać lepsze drgania i zliftingować skórę (wibruje z częstotliwością ok. 100 razy na sekundę, a laser świeci zaledwie ok. 10 razy na sekundę), a jest tańszy i można go stosować w domu. Należałoby chyba opatentować ten pomysł.
Kolejny bezsens w artykule to promowanie lasera do usuwania przebarwień. Czytamy: „po pochłonięciu energii przebarwienie zostaje rozjaśnione”. A w rzeczywistości jest tak, że po pochłonięciu energii przebarwienie staje się ciemniejsze i dopiero po kilku dniach zaczyna jaśnieć.
Gdyby wnioskować tylko na podstawie tytułu (najlepszy na białe, siwe, rude włosy), to laser ten dedykowany jest szczególnie włosom białym, siwym i rudym (na które nie ma szansy zadziałać), a ciemnym, na które mógłby zadziałać, już nie…
Zastanawiam się, kto pisze takie teksty. I jak to możliwe, że producent urządzenia pozwala sobie na takie materiały w czasopiśmie branżowym, które z założenia nie jest skierowane do idiotów.
MamyZdrowie | 2015/06/25
|
Wątpliwości rozwiane. Dziękuję za artykuł Panie Doktorze!
/magda | 2015/10/15
|
Jest to nowy laser na rynku i zapewne chcą pozyskać klientów, ciekawi mnie jednak jak jest z efektami pozabiegowymi po tym laserze na włosach ciemnych? może ktoś ma ten laser?
Na rynku pojawiły się też tanie lasery diodowe produkcji chińskiej, i z tego co wiem nie wszystkie działają. Jak wiec zakupić do salonu dobry i skuteczny laser diodowy, który nie kosztuję 400 tys zł ?
Marek Wasiluk | 2015/10/27
|
To pewnie te chińskie lasery, które według reklamy usuwają siwe/białe włosy – z reklamy wynika, że ciemnych nie usuwają, tylko białe . A poważniej mówiąc to jest kłopot, co wybrać w sensownej cenie- problem w tym, że na papierku to parametry są całkiem dobre, a w praktyce różnie to bywa. Pozdrawiam. Marek Wasiluk
ART | 2015/10/17
|
Nieźle się uśmiałem czytając ten wpis… 🙂
Niestety Panie doktorze, czasopismo Cabines to zwykła “reklamówka”, nie weryfikująca treści swoich reklamodawców, nawet tych, którzy są oszustami zwykłymi oszustami…
Mnie zastanawia bardziej brak jakichkolwiek konsekwencji prawnych, których nie ponosi firma dystrybująca sprzęt. Przecież to ewidentne wprowadzenie Klientów w błąd!
Co do urządzenia – to azjatycki produkt, producent nawet nie wie jakie informacje są przekazywane Klientom w Polsce. Dobrze, że są takie osoby jak Pan – piętnujące oszustwo takich firm.
Marek Wasiluk | 2015/10/27
|
Moim celem nie jest piętnowanie kogokolwiek, tylko braku myślenia i niewiedzy, oraz pokazywanie prawdy. Konsekwencji prawnych nie ma nad czym też ubolewam, ale to dotyczy wielu rzeczy, nie tylko z zakresu medycyny estetycznej i kosmetologii. Pozdrawiam. Marek Wasiluk
Kosmetolog | 2015/11/09
|
Dzień dobry, mam ten laser. Jest on bardzo dobry do usuwania ciemnych włosków. Co do białych/siwych i blond włosów to rzeczywiście normalnie są marne szanse ich usunięcia- jednak przy tym laserze można wykorzystywać czarną pastę węglową która choć trochę przyciąga światło lasera. Producent spytany wprost o jasne i siwe włosy napewno powie o tej paście. Mimo wszystko szanse usunięcia jaśniejszych włosów są zawsze dużo mniejsze niż przy włosach ciemnych.
Marek Wasiluk | 2015/11/30
|
Cóż ja mogę odpowiedzieć- żeby usunąć włos wystający to pewnie, że czarna pasta czy henna zda tu egzamin i włos zostanie spalony przez laser……..tylko prościej i taniej chyba byłoby go zgolić maszynką. A jeśli chcemy trwale usunąć włosy to pasty i henny nic nie dadzą, bo one barwią włos a nie cebulkę, a my musimy laserem usunąć cebulkę, inaczej włos odrośnie. Pozdrawiam. Marek Wasiluk