Marek Wasiluk

Tatuaże są bardzo modne, ale robiąc je, szczególnie w młodym wieku, trudno przewidzieć, czy na jakimś etapie życia nie staną się niechcianą pamiątką. 

Decydując się na tatuaż warto mieć świadomość, że jego usunięcie jest dużo droższe, bardziej bolesne i dłużej trwa, niż zrobienie. Polecam też pamiętać, że ciało się starzeje i to, co wygląda ładnie na młodej, napiętej skórze niekoniecznie będzie estetyczne, gdy tkanka straci elastyczność, stanie się wiotka i pomarszczona. Dlatego lepiej zawczasu zaplanować tatuaż np. na kostce, przedramieniu, karku czy plecach (szczególnie dolnej części), bo w tych miejscach procesy zwiotczenia skóry przebiegają wolniej, niż na brzuchu, udach czy szyi. Tak jak wstępując w związek małżeński człowiek nie planuje rozwodu, tak robiąc tatuaż nie myśli o jego usuwaniu, jednak na wszelki wypadek lepiej unikać w tatuażu koloru zielonego i żółtego oraz białego, bo z nimi najtrudniej się potem rozstać.

Tatuaż – ciało obce

Tatuaż to barwnik wprowadzony do skóry właściwej. Można powiedzieć, że jest to implant, ciało obce. W normalnych warunkach organizm dąży do usunięcia ciał obcych. Jeśli są wystarczająco małe (np. bakterie) zjadają je makrofagi. Jeśli duże, np. drzazga, powstaje stan zapalny, zmiana zapalna, ropna i następuje pozbycie się z organizmu przez „wypchnięcie” powstałej zmiany. Jeśli ciało obce jest duże, ale wykonane z materiału biologicznie obojętnego dla organizmu, to pozostaje ono na trwałe, organizm je toleruje i nie dąży do eliminacji. Dlatego implanty zębowe czy endopreotezy mogą przetrwać wewnątrz ciała wiele lat, i podobnie jest z tatuażem – barwnik do tatuażu nie daje się usunąć, ale jest obojętny dla organizmu. W skład barwnika wchodzą często metale ciężkie (żelazo, ołów) o dużej masie atomowej, więc są za duże, by makrofagi mogły je usunąć. Dodatkowo jest on wprowadzony zbyt głęboko, by stopniowo uległ wydaleniu z fizjologicznym złuszczeniem skóry. Organizm reaguje na obecność barwnika otorbieniem jego cząstek, żeby na wszelki wypadek odizolować obce ciało od własnych tkanek. Dzięki temu barwnik utrzymuje się w skórze całymi latami i nie wywołuje żadnych reakcji alergicznych.

Gdy makijaż permanentny staje się tatuażem

Makijaż permanentny od tatuażu różni się jedynie głębokością umieszczenia barwnika. W makijażu permanentnym pozostaje on w głębokich warstwach naskórka, i w ciągu kilku lat ulega naturalnemu złuszczeniu. W przypadku tatuażu, barwnik wprowadza się głębiej, do skóry właściwej, która się nie złuszcza. Ale uwaga, różnica głębokości jest niewielka, rzędu pół milimetra. Może się więc zdarzyć, i zdarza się niestety, że zrobiony zbyt głęboko makijaż permanentny staje się tatuażem, czyli pozostaje w skórze na stałe. To, czy głębokość w trakcie wykonywania zabiegu jest prawidłowa można poznać po tym, że w czasie wykonywania makijażu permanentnego nie powinno być krwawienia, a przy tatuażu delikatnie występuje.

Jak usunąć tatuaż – tradycyjne metody

Odpowiedź na to pytanie jest oczywista – aby usunąć tatuaż trzeba się dobrać do barwnika i go usunąć. Trzy tradycyjne metody takiego usuwania to:
– dermabrazja
– laser chirurgiczny (np. CO2)
– głęboki piling chemiczny
Są skuteczne i wystarczają 2 zabiegi, czasem nawet jeden, ale niestety skutkiem ubocznym jest powstanie w tym miejscu blizny. Nie ma właściwie szansy, aby przy zastosowaniu tych metod uniknąć blizny. Dlaczego? Ponieważ, żeby dostać się do barwnika trzeba niemal całkowicie zedrzeć skórę.

Jak usunąć tatuaż – laser Q-switch

Bardziej nowoczesnym podejściem jest usuwanie tatuaży z użyciem laserów Q-switch. Są to lasery, które funkcjonują zupełnie inaczej niż np. frakcyjne, naczyniowe, gdzie istotą działania jest reakcja fototermiczna, czyli niszczenie wyselekcjonowanych komórek i tkanek poprzez ich rozgrzanie i odparowanie.
W laserach Q-switch nie ma reakcji fototermicznej, występuje natomiast efekt fotoakustyczny. Zasadę działania tego lasera można porównać do wywoływania fali uderzeniowej, która jest jak mini-wybuch bomby. Sam impuls lasera jest krótki, ale ma ogromną moc, milion razy większą od np. lasera frakcyjnego. Gdybyśmy mieli obrazowo porównać działanie tych dwóch laserów, to kontakt z laserem frakcyjnym jest jak włożenie palca do gorącej wody o temperaturze 65 st. C; potrzeba kilku sekund, by poczuć gorąco. Tymczasem laser Q-switch to jak dotknięcie rozżarzonego do 1000 st. C kominka, wystarczy pół sekundy, żeby nas poparzył
Impuls lasera Q-switch kumuluje się tam, gdzie znajduje się barwnik, powoduje jego rozbicie na mniejsze cząsteczki, jak również rozerwanie otorbienia. Pojawia się stan zapalny, uruchamiany jest układ odpornościowy, i makrofagi mogą wyeliminować barwnik (po rozbiciu rozmiar cząsteczek jest na tyle mały, że jest to możliwe).
Q-switch jest wyjątkowo selektywny. Podczas pracy lasera słychać odgłosy podobne do strzałów, ale tylko jeśli laser trafia w barwnik. Gdyby trafić w skórę obok, zdrową, bez tatuażu, nie będzie ani dźwięku, ani bólu, nie powstanie żaden uraz. Możemy więc śmiało mówić, że jest to zabieg bardzo bezpieczny.

Ile i jak często, czyli usuwanie tatuażu w liczbach

Aby usunąć tatuaż laserem Q-switch potrzeba kilka zabiegów. To dlatego, że tatuaż ma określoną grubość. Pomiędzy zabiegami skóra musi się zregenerować dlatego zabiegi wykonuje się co 4 tygodnie, a najlepiej co 6.
Trudno z góry określić, ile zabiegów będzie potrzebnych. Zależy to od głębokości umiejscowienia barwnika, od jego składu chemicznego, a także od grubości tatuażu, jego koloru i od jakości lasera. Czasem to, co uzyskamy u jakiejś osoby jednym zabiegiem, u innej będzie wymagało aż trzech. Im bardziej profesjonalnie wykonany tatuaż, czyli im głębiej zrobiony i im lepsze barwniki zostały użyte, tym trudniej go usunąć. Orientacyjnie można przyjąć, że tatuaż profesjonalny wymaga ok. 10 zabiegów, nieprofesjonalny 3-4. Usunięcie źle zrobionego makijażu permanentnego to mniej więcej 2-3 zabiegi. Przy usuwaniu makijażu permanentnego trzeba się liczyć z tym, że jeśli będziemy usuwać np. czarny kolor z brwi, to może się pojawić przejściowo kolor rudo-różowy.
Usuwanie tatuaży laserem Q-switch jest bezpieczne i rzadko występują powikłania. Należy jednak pamiętać, że ponieważ laser Q-switch generuje impulsy o ogromnej mocy, to zarówno na skuteczność, jak i brak powikłań, ogromne znaczenie ma jakość lasera (w dużo większym stopniu niż w przypadku innych laserów). Może się zdarzyć blizna (w zabiegach laserami bardzo dobrej jakości może, przy tanich prawie na pewno się zdarzy). Ewentualnym powikłaniem jest odbarwienie skóry, które występuje zawsze, ale czasami może być trwałe. Zawsze na początku, po usunięciu tatuażu pozostaje ślad po nim w postaci jaśniejszej skóry. Po kilku miesiącach kolor się wyrównuje i nie ma praktycznie śladu po tatuażu. Ewentualne fragmenty skóry z blizną można poddać zabiegom laserem frakcyjnym czy innym zabiegom estetycznym, tak, że efekt ostateczny jest bardzo dobry.
Ponieważ usuwam dość dużo tatuaży miałem możliwość przetestowania ostatnio u pacjentki na trzech tatuażach metody kombinowanej (było to wymuszone koniecznością szybkiego usunięcia tatuażu). Połączyłem laser Q-switch z laserem chirurgicznym CO2. Zastosowałem dużą moc i częstotliwość zabiegów. Cała seria trwała 4 miesiące i okazała się skuteczna. Generalnie jednak nie polecam na co dzień takiego działania, bo zwiększa ono ryzyko powstania blizn. Piszę o tej metodzie, bo zdarza się czasem, że pacjentka lub pacjent nie mają wyjścia i muszą przyspieszyć drastycznie działanie na rzecz usunięcia tatuażu, nawet kosztem ryzyka blizny.

Q-switch Q-switchowi nierówny

Jeśli chodzi o skuteczność usuwania, bardzo dużo zależy też od lasera. Nie ma jednego lasera Q-switch. Tą nazwą określa się typ lasera, który działa fotoakustycznie, natomiast jego rodzajów i producentów jest bardzo dużo. Można spotkać na rynku nawet chińskie wersje urządzenia za 10 tys. zł. Jednak do skutecznego i bezpiecznego usuwania tatuaży nadają się lasery w cenie od ok. 150 tys. w górę. Z czego wynika taka różnica? Głównie z stosowania innego rodzaju jakości materiałów, innej mocy urządzenia, innej jakości źródła promieniowania laserowego.
Q-switch nie jest zbyt dynamicznie rozwijającą się technologią ze względu na średnią komercyjną opłacalność. Taki laser służy właściwie tylko do usuwania tatuaży (i jeszcze niektórych przebarwień), a tego typu zabiegów nie wykonuje się na tyle dużo, żeby się opłaciło w niego inwestować.
Zasada jest taka, że im w laserze wyższa energia i krótszy czas impulsu tym lepiej. Ale to wymaga bardzo zaawansowanych technologii i wysokiej jakości części. Jak wspomniałem wcześniej ma to znaczenie nie tylko dla skuteczności, ale też radykalnie ogranicza ryzyko powikłań. Od pół roku mam bardzo nowoczesny laser Q-switch z bardzo wyśrubowanymi parametrami. Porównywałem go z aparatem, którego używałem wcześniej przez kilka lat. Różnica jest kolosalna!
Jak poznać czy gabinet ma dobry laser Q-switch? Najlepszą metodą będzie generalna ocena gabinetu. Można założyć, że jeżeli gabinet dysponuje jedynie sprzętem typu: laser frakcyjny + IPL + Q-switch, to prawdopodobnie nie jest to dobrej jakości sprzęt, gdyż akurat te urządzenia można kupić po 10-20 tys. zł (podróbki chińskie). Jeśli natomiast ma inne lasery, np. na naczynka, przebarwienia, czyli takie, których nie da się kupić w podrobionej wersji, to najprawdopodobniej także Q-switch w tym gabinecie będzie dobrej jakości. Zabiegi laserowe zawsze najlepiej robić w miejscach, o których wiadomo, że specjalizują się w terapiach laserowych, gdzie jest zarówno dobry sprzęt, jak i specjaliści.

Czarny – tak, zielony – nie, czyli jakie barwnik usunąć najłatwiej

W tatuażach występują różne kolory barwników, na które skuteczne są inne długości fal. Tak jak wspominałem wcześniej Q-switch to typ lasera, w jego obrębie są różne rodzaje urządzeń, zarówno jeśli chodzi o jakość, jak i długość fali. Najpopularniejsze są lasery: neodymowo-yagowe (Nd-Yag), rubinowe i aleksandrytowe.
Najłatwiej jest usunąć tatuaż w kolorze czarnym, granatowym i niebieskim. Robi się to laserem neodymowo-yagowym.
Ten sam laser jest używany do usuwania tatuaży w kolorze brązowym i czerwonym, przy czym to już trudniejszy zabieg.
Bardzo trudny do usunięcia jest kolor żółty, a jeszcze trudniejszy, wręcz niemożliwy – kolor zielony. Używa się w tym celu lasera aleksandrytowego lub rubinowego.
Jak widać, aby podejmować się usuwania wszystkie kolorów tatuaży należałoby mieć dwa lasery, Nd-Yag i aleksandrytowy (lub rubinowy). Niektóre firmy do lasera Nd-Yag sprzedają dodatkowe końcówki, które teoretycznie mają usuwać kolor zielony i żółty, ale uprzedzam, że to jedynie chwyt marketingowy. Mają one bowiem zbyt małą energię, więc są nieskuteczne.
W ostatnim czasie modne stały się tatuaże białe, świecące w promieniach UV. Taki tatuaż jest nieusuwalny laserem Q-switch. Można go jedynie wypalić laserem chirurgicznym CO2

Ostatnie komentarze
  • Zdecydowałam się na usuniecie tatuażu u doktora Wasiluka po długich poszukiwaniach właściwego lekarza – czytaniu opinii w internecie i telefonach do kliku warszawskich klinik.
    Dr Wasiluk wykazał najwieksze zainteresowanie moim problemem i zaproponowal laser Q switch. Aktualnie jestem po 4 zabiegu i efekty sa juz widoczne – tatuaz jest coraz bardziej “wyblakły”. Do pelnego szczescia potrzebnych jest jeszcze kilka zabiegów.
    Szczerze polecam dr Wasiluka jako wybitnego fachowca, a jednoczesnie bardzo sympatycznego i zyczliwego czlowieka.
    Alicja

    • Dziękuję za miły komentarz, pozdrawiam, Marek Wasiluk

  • Ja się chciałbym dowiedzieć ile pan doktor bierze.
    I czy pobiera opłatę za sesje czy za całość. Chciałbym się dowiedzieć bo moja znajoma chciała by sobie usunąć lecz nie wie ile ma pieniędzy uzbierać.

    • Nie wiem jaki tatuaż. Koszt to zazwyczaj 300-1000zł, płatność za każdy zabieg oddzielnie. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

  • Jakiego laseru używa Pan do likwidacji tatuażu. Zrozumiałam że nie chińskiego, ale jaki konkretnie? Jakiej marki?

    • Ja posiadam laser największego koreańskiego producenta. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

  • Miał Pan może stycznośść z nowym laserem Pico Way? Ponoć jest skuteczniejszy od Q-switcha ze względu na szybsze impulsy przekładajace się na lepszy efekt. Jeśli tak, to co Pan o nim sądzi?

    • Niestety jest to marketingpóki co. Impulsy w laserze picosekundowym są krótsze co jest dobre, ale ważne jest jeszcze energia jaką niosą ze sobą, i z tym w obecnie dostępnych laserach picosekundowych jest słabo. Dlatego póki co dobry laser q-switch jest lepszą opcją niż laser picosekundowy. Ale za kilka lat pojawia się pewnie odpowiednie lasery picosekundowe. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

  • Ja wprawdzie stosuję z reguły inne rozwiązania, ale następnym razem na pewno wezmę pod uwagę kilka powyższych pomysłów.

  • Ile kosztuje usuniecie samych kontur prosze kontakt emailem

    • Nie wiem jak jest duży tatuaż, proszę podesłać zdjęcie. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

  • Witam Panie Doktorze, chciałem zapisać się do Pana na usunięcie tatuażu dość sporej wielkości ale wcześniej chciałbym podesłać zdjęcie i upewnić się czy będzie to możliwe za pomocą tego lasera,który Pan wykorzystuje. Bardzo proszę o kontakt mailowy.

    • Łatwiej byłoby, jak by Pan podesłał mi zdjęcie mailowo.

  • Witam Panie Doktorze,
    Chciałabym usunąć makijaż permanentny oczu – cienkie kreski na górnych powiekach. Czy jest to możliwe?
    Pozdrawiam.

  • Witam, czy usuwa Pan makijaż z górnych powiek?

    • Usuwam. Pozdrawiam, Marek Wasiluk.

  • Napisałem panu e-mail więc jesli oan znajdzie czas proszę o odpowiedz,pozdrawiam

  • Mozna dostac maila bo na tego ze strony nikt nie odpisuje.

    • Na głównej stronie jest NAPISZ DO MNIE i mail

  • Jak długo trwa usuwanie pigmentu po makijażu permanentnym. Jestem 3 dni po zabiegu laserem jest już dużo jaśniejszy i mocno swędzi. Czy jest szansa że w.ciagu kilku tygodni makijaż jeszcze Zblednie?
    Dziekuje

    • Blednie kilka tygodni, a czasem nawet miesięcy, ale zazwyczaj około 3 zabiegi są potrzebne. Pozdrawiam, Marek Wasiluk

  • Witam czy usuwając makijaż permanentny na brwiach wypadają włosy ???

    • Mogą się osłabić i czasowo cześć może wypaść, ale nie jest to laser depilujący, więc włosy odrastają.

  • wWitam posiadam takie cos które chce rozjaśnić zeby zrobić cos innego ale jest problem bo tatuaż jest prawie w całości na bliźnie od poparzenia która mam od dzieciństwa i słyszałem ze laser na bliźnie moze prowadzić do poważnych powikłań czy to prawda ?

    • Usunięcie tatuażu zrobionego na bliźnie jest trudniejsze, ale sam fakt blizny nie oznacza, że to jest obce ciało, po prostu skóra o innej strukturze

  • Witam.
    Czy posiada Pan laser aleksandrowy 775nm?
    Usuwam niewielki tatułaż już 3 lata, laserem spectra…Został kolor zielony( teraz już jasno zielony i pojawił się miejscowo kolor biały…
    Chciałabym w końcu usunąć ten tatułaż.
    Pozdrawiam.

    • Niestety nie mam.

    • Czy spotkal sie pan ze zmianami pokrzywkowymi na laserowo usuwanym tatuazu? Ja jestem ponaD rok od ostatniego zabiegu i takie zmiamy srednio raz. Dwa razy w miesiacu sie pojawiaja. ZniKaja same do 24 h . Przed laserem nie mialam zaDnego problemu z tatuazem. Bardzo prosze o kontakt poniewaz nie ma za bardzo kto mi pomoc.

  • Panie Doktorze,
    jestem w trakcie usuwania kresek na powiekach górnych laserem Picosure. Po dwóch zabiegach nie ma wielkiej zmiany. Wydaje mi się, że kreski są tatuażem, a nie makijażem półtrwałym. Czy jest sens robić dalsze zabiegi tym laserem, skoro wydaje się, że Q-Switch odniesie podobny rezultat, czyli zapewne będzie potrzebne nawet 10 zabiegów? Jaka jest Pana opinia? Dziękuję

    • Moim zdaniem nie warto przepłacać za laser picosekundowy.

  • Witam
    Dwa miesiące temu miałam usuwany tatuaż z ramienia sam kontur ryby to był tatuaz sprzed prawie 18 lat. Po usunieciu nie mialam żadnych objawów typu strupy czy obrzęk lecz po prawie 3 tygodniach doszedł bol od ramienia i czułam bo przy nadgarstki. Dodam ze nie zawsze ten bol jest jednakowy. Śpię bactym ramieniu i najgorzej jedt wstać po nocy bo wtedy bol jest największy. Dostałam jakiś lęk na naczynia jrwionosnie ale niewiele pomógł. Do tego doszło jeszcze czasem M rowienie w palcach. Szukałam po Internecie ale nigdzie nie znalazłam takich objawów jak mam ja. Proszę o odp

    • Objawy są nietypowe i nie powinny być związane z zabiegiem q-switch.

  • Mialam juz usuwany 6 razy laserem Q-switch makijaz z ust,byl rozowy a po pierwszym razie przebarwil sie na czarno. Lekarz eksperymentuje,usuwa raz koncowka do czarnego,raz do koloru i właściwie nie ma zadnego efektu. Czy jest taka ewentualność,ze nie zejdzie ten czarny kolor?Pozdrawiam.

    • Może się tak zdarzyć niestety

  • ..dzien dobry…jestem po pierwszym zabiegu usuwania makijazu permanentnego brwi..zabieg nie bolał..jestem zadowolona juz z pierwszych efektów,jednak skutki uboczne mnie przeraziły…przez cztery dni po zabiegu mialam tak spuchniete powieki,ze nie bylo widac oczu…w związku z tym chcialabym zapytac, czy to normalne…będę wdzięczna za odpowiedz…

    • Niestety opuchlizna jest normalna

  • Dzień dobry Panie Doktorze:)
    A jeśli po usunięciu pieprzyka został mi bliznowiec, czy jest ryzyko że po usunięciu tatuażu również może zostać bliznowiec ? Z góry dziękuję za odpowiedź:) pozdrawiam Dosia

  • Dzień dobry. Miałam wykonany kilka lat temu zabieg kreski górnej (makijaż permanenty), który był wykonany bardzo źle (tusz rozlał się na powieki). Potem miałam zabiegi korekty – które poprawiły sytuację. Było to już kilka lat temu. Teraz powinnam wykonać sobie kolejną korektę – ale myślę właśnie o laserowym usunięciu. Czy podejmuje się Pan takich zabiegów? Biorąc pod uwagę, że jest to kreska na górnej powiece, i że jest już po zabiegu korekty (a więc wchodzi w grę tusz nie tylko czany). Dziękuję. Pozdrawiam.

    • Jest pewne ryzyko, że kolor od lasera zmieni się na szary, albo zielonkawy. Niestety bez spróbowania nie da się tego przewidzieć.

  • Laser q switch mimari czy to w miarę dobry laser pod który mogę spokojnie poddać się zabiegowi usuwania tatuażu czy raczej szukać kogoś z lepszym sprzętem…pytam bo laserów qswitch jest mnóstwo i wiele tandetnych chinoli…

  • Mimari q switch nd yag

  • Panie Marku, w poniedziałek miałam usuwanie resztek makijażu permanentnego brwi laserem Nd:YAG Q-Switch. Do dziś w miejscu gdzie był barwnik utrzymuje się bardzo silne zaczerwienienie. Wygląda to jak popękane naczynka. Czy powinnam się martwić?
    Na kolejny zabieg, pofatyguję się jednak do Pana.

  • Panie doktorze, w czwartek miałam usunięcie makijażu permanentnego brwi pierwszy raz bardzo źle znoszę całe oczy mam spuchnięte, nic nie widzę. Kiedy można wykonać piling chemiczny po tym zabiegu jako dopełnienie depigmentacji

    • Nie wcześniej niż po miesiącu.

  • Witam. Mialam robione 3 zabiegi laserowego usuwania tatuazu w profesjonalnej klinice. Byl to laaer rubinowy. Tatutaz byl usuwany na przedramieniu. Jestem obecnie 8 tyg. po zabiegu, a mimo to skora jest zarozowiona( czasami mniej czasmi bardiej) najbardziej to widac przy nadgarstku. Czy cow takiego jest normalne? Bardzo prosze o odpowiedz. Bede bardzi wdzieczna

  • Witam. Mam pytanie i bardzo proszę o odpowiedź. Miałam 3 zabiegu usuwania tatuażu laserem qswitch rubinowym. Obecnie jestem 2 i pół miesiąca po ostatnim zabiegu, martwi mnie jednak cały czas pojawiające się zaczerwienienie( tatuaż był usuwany na przedramieniu) najbardziej zaczerwienia się miejsce przy nadgarstku. Czy coś takiego jest normalne? Jeżeli tak jak długo może występować taki stan? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

  • Witam Panie Doktorze, miałam prawie 2 miesiące temu usuwany tatuaż laserem Q-switch, jak się okazało jakiejs chińskiej marki. Zabieg prawdopodobnie został wykonany na za wysokich parametrach. W miejscach, gdzie byl robiony laser pojawiły się blizny, skóra nie goi się prawidłowo jest zaczerwieniona. Specjalista stwierdził, że skóra jest poparzona, co mogę zrobić żeby skóra się wygoiła ?

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.