Marek Wasiluk
 

Przełamanie tabu, czyli estetyka narządów intymnych

Kiedy zająłem się zabiegami ginekologii estetycznej okazało się, że zapotrzebowanie na nie jest dużo większe niż mi się wydawało i w dodatku na zabiegi inne niż przypuszczałem.
Ginekologia estetyczna to prężnie rozwijająca się gałęzi medycyny estetycznej. Koncentruje się na zabiegach poprawiających wygląd kobiecych narządów płciowych, a także zwiększających komfort życia intymnego. Do wykonania zabiegów mogą być wskazania medyczne, estetyczne oraz związane z poprawą komfortu życia seksualnego.

1. Wskazania medyczne najczęściej pojawiają się po porodzie i są związane z blizną po nacięciu krocza (jej gojeniem, bolesnością), zbyt luźnym lub zbyt ciasnym ujściem pochwy, „luźną” pochwą, odstającymi fragmentami tkanki w okolicy intymnej. U wielu kobiet problemem jest wysiłkowe nietrzymanie moczu oraz obniżenie i wypadanie narządów rodnych. W okresie menopauzalnym zaś wiele kobiet cierpi na częste infekcji i suchość pochwy. Jedną z przyczyn jest zwiotczenie warg sromowych, a przez to osłabienie ich ochronnej funkcji zamykania wejścia do pochwy. Do niwelowania tych problemów wykorzystuje się najczęściej techniki laserowe oraz wypełniacze. Wyjątkiem jest wypadanie pochwy i macicy, które wymagają już poważniejszej interwencji chirurgicznej.

2. Wskazania estetyczne. Wiele kobiet ma problem z akceptacją wyglądu swoich narządów płciowych. Nie ma ustalonych kanonów piękna miejsc intymnych (tak jak się to dzieje w przypadku twarzy czy sylwetki, lansowanych przez określony typ modelek i celebrytek), gdyż inne instynkty odgrywają tu rolę i nie obnosi się narządów płciowych na wierzchu. Nie ma więc możliwości kreowania mód i trendów. Mogą je kształtować jedynie gazety typu Playboy (gdzie wszystko jest z photoshopa, więc nieprawdziwe) i pornograficzne, które z kolei są mocno zwulgaryzowane. Należałoby przyjąć, że wszystko, czym natura obdarzyła kobietę jest właściwe. Jednak wiele kobiet nie jest zadowolonych z kształtu, koloru, wielkości części intymnych i chce je zmienić. Zabiegi ginekologii estetycznej umożliwiają rozjaśnienie warg sromowych większych (z wykorzystaniem choćby lasera bromkowo-miedziowego lub Q-swich), modelowanie ich kwasem hialuronowym (ujędrnianie, nadawanie kształtu, likwidowanie asymetrii), rewitalizację laserem frakcyjnym (odświeżenie, ujędrnienie, pogrubienie tkanki), wycinanie nadmiaru skóry nad łechtaczką, zmniejszanie warg sromowych mniejszych. Czasem do wskazań czysto estetycznych dochodzą medyczne (np. zbyt duże wargi sromowe mniejsze przeszkadzają powodując np. podrażnienia mechaniczne).

3. Wskazania związane z jakością życia seksualnego. Laserowe obkurczanie ścianek pochwy i wstrzykiwanie kwasu hialuronowego w punkt G (czyli na przednią ścianę pochwy) pomagają zwiększyć doznania seksualne, głównie wskutek zwężenia pochwy.

ZMNIEJSZANIE WARG SROMOWYCH

Zaskoczyło mnie jak dużo kobiet pragnie poddać się zabiegowi zmniejszania warg sromowych. Tłumaczą, że wystające wargi mniejsze są źródłem ogromnych kompleksów i powodują nie tylko dyskomfort psychiczny, ale i fizyczny, szczególnie gdy wystają znacznie (obcieranie, podrażnienie, szczególnie u kobiet, które chodzą w obcisłej bieliźnie lub uprawiają sport), albo są asymetryczne.
Zabieg zmniejszenia lub korekty warg sromowych mniejszych nie jest skomplikowany. Można to zrobić laserem chirurgicznym CO2, dzięki temu jest to zabieg bezpieczny, aseptyczny, niemal bezbolesny, bezkrwawy. Wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Pacjentki, które miały taki zabieg mówią, że zyskały większą pewność siebie, czują się bardziej atrakcyjne i komfort ich życia znacząco się poprawił.

Ostatnie komentarze

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.