Marek Wasiluk
 

Czy Katarzyna Warnke miała plastykę powiek, czyli młode i stare oko

Amerykański chirurg plastyczny dr Mahryar Ray Taban na swoim profilu na Instagramie napisał „What not to do” (czego nie robić) na zdjęciach aktorki Katarzyny Warnke, aby pokazać jak nie należy wykonywać plastyki powiek górnych, o czym od razu poinformowały polskie media, na czele z Onetem [artykuł: Warnke skrytykowana przez amerykańskiego chirurga plastycznego].  Co prawda zdjęcie z instagrama dr. Tabana dzisiaj rano zniknęło, ale problem, jak wygląda młode a jak stare oko, pozostaje cały czas aktualny i niejasny dla wielu osób.

Nie mam zamiaru wdawać się w dyskusję na temat wyglądu Katarzyny Warnke, natomiast wykorzystam ten przykład, by odpowiedzieć na pojawiające się bardzo często pytania moich pacjentek o opadające górne powieki, oraz by zobrazować różnicę między „młodym okiem” i „starym okiem”, niezależnie czy się jest młodym czy starym, i czy miało się wykonywaną plastykę oka czy nie.
Dodam też dla jasności, że nie znam faktów, nie wiem, czy, gdzie i co miała robione aktorka, i nie ma to dla mojego artykułu żadnego znaczenia. Opieram się wyłącznie na wpisie na Ig, Fb oraz tekście w Onecie i zdjęciach tam umieszczonych (mimo usunięcia zdjęć z Ig, dostępny jest ten sam wpis na fb).

What NOT to do!!Polish actress Katarzyna Warnke has had unnatural aggressive upper blepharoplasty with likely too much…

Opublikowany przez Mehryar Ray Taban MD, Oculoplastic Surgeon Wtorek, 11 sierpnia 2020

Załączam też kilka zdjęć z różnych źródeł znalezionych w internecie, żeby zobrazować młode i stare oko
Proszę spojrzeć na te zdjęcia. Na lewym skóry jest mniej na powiece górnej niż na prawym, ale to zdjęcie z prawej strony daje wrażenie troszkę młodszego oka [zdjęcie pochodzi ze strony https://drmassry.com/content/revisional-photos ] W tym przypadku pacjentka nie miała zabiegu wycinania powieki górnej, zdjęcie po lewej to stan „przed”, oko jest zbyt duże (zbyt otwarte), powieka dolna ściągnięta, a zabieg polegał na nadaniu oku bardziej naturalnego elipsoidalnego kształtu.

Oko po prawej stronie wygląda bardziej naturalnie

Na czym polega blefaroplastyka (plastyka powiek)?

Czy warto taki zabieg robić i kiedy jest na niego czas? Mam dużo pacjentek, którym opadają powieki, czasem już około 35 roku życia i mówią, że chciałyby sobie zrobić plastykę powiek, a ja im zawsze powtarzam, że to nie jest dobry moment. Plastyka powiek jest operacją chirurgiczną, a więc zabiegiem inwazyjnym, i nie zawsze wyjdzie dobrze. Albo inaczej – nie zawsze skuteczność plastyki powiek idzie w parze z lepszym wyglądem!

Wynika to stąd, że przyczyna opadających powiek jest złożona. Jest to trochę kwestia wiotkości skóry, trochę zaniku tkanki tłuszczowej w okolicy powieki, przebudowy kości oczodołu, a także zaniku tkanki tłuszczowej na czole i zapadania skroni. Skóra powieki siłą ciężkości zaczyna obwisać, robi się podwójna fałdka, do tego jeszcze brwi się często obniżają, co powoduje, że wyglądamy starzej.

Jak temu zaradzić i dlaczego plastyka nie zawsze jest skuteczna dla odmłodzenia? Dlatego, że plastyka powiek (blefaroplastyka) to jest zabieg wycięcia skóry, a nie odmłodzenia oka. I naprawdę warto o tym pamiętać. Gdybyśmy wyobrazili sobie samochód z karoserią uszkodzoną przez rdzę i ubytkiem lakieru w tym samym miejscu, to plastyka powiek byłaby usunięciem rdzy, ale bez polakierowania samochodu. Czyli byliśmy skuteczni dla jednego problemu, ale nie odtworzyliśmy dobrego stanu samochodu.
Wycięcie nadmiaru powieki nie oznacza, że oko będzie młodziej wyglądało. Spójrzcie na zdjęcia poniżej [zdjęcie pochodzi ze strony: http://hiltonheadsun.com/eyelid-surgery-an-option-for-those-tired-of-looking-tired-cms-2543]

Czy zabieg wycięcia skóry dał efekt odmłodzenia? Niekoniecznie (mimo braku nawisu skóry). A może wręcz odwrotnie?

I tu dochodzimy do momentu, kiedy niezbędne jest wyjaśnienie, dlaczego oko postrzegamy jako stare albo młode. Pamiętajmy o efekcie optycznym i o tym, że mózg interpretuje po swojemu, co jest stare, a co młode.

Oko młode i sowie oko

Oko młode nie tylko ma powiekę górną, której skóra nie opada na tęczówkę oka, ale też, co jest bardziej istotne, oko ma kształt bardziej elipsoidalny niż okrągły, kształtuje się w łagodne łuki. Okrągła jest część z tęczówką, natomiast reszta to już elipsa, a nie koło. Skóra górnej powieki tworzy malutką fałdkę u każdego, bo powieka górna ma część nieruchomą, „przyklejoną do gałki ocznej” i powyżej część ruchomą, która siłą ciężkości zawsze delikatnie opada na część nieruchomą. Ważne jest tak naprawdę, jak układa się ta część ruchoma. Ale powieka to nie tylko skóra. Pod spodem, w powiece jest jeszcze tkanka tłuszczowa. Młoda powieka jest nią wypełniona, i to całkiem mocno. To ona nadaje jej właśnie obły kształt, lekko wypukły. Tworzenie się nadmiernej fałdki i zaburzenie obłości kształtu związane jest w dużym stopniu z zanikiem tkanki tłuszczowej w okolicy powieki górnej.

Kiedy skóra powieki górnej zostanie nadmiernie podciągnięta w czasie operacji, tak jak na dolnym zdjęciu powyżej, robi się tzw. sowie oko, optycznie, w odbiorze wyglądu uwypukla się wielki oczodół, powstaje wrażenie głębokiego osadzenia oka, zapadnięcia. Traci też elipsoidalny kształt na rzecz bardziej okrągłego. „Sowie oko” występuje u osób mocno już starszych oraz u osób, które za bardzo wycięły sobie powiekę. Głębokie osadzenie dodatkowo powoduje inne odbijanie światła, tworzą się cienie, przez co wygląd oka jest ciemny, smutny.

Dlatego, jeśli ktoś myśli o odmładzaniu, a nie ma 50-60 lat i jakiegoś ogromnego problemu, powinien odłożyć plastykę na później, ewentualnie zrobić minimalną plastykę i połączyć ją z zabiegami medycyny estetycznej, pamiętając przy tym, że po 10 latach problem powróci (bo procesu starzenia nie zatrzymamy) i będzie konieczny kolejny zabieg chirurgiczny. Wcześniej sensowniej jest pomagać sobie metodami mniej inwazyjnymi, czyli zabiegami medycyny estetycznej. Można działać w wielu różnych mechanizmach, można w powiece górnej odtwarzać zanikające tkanki lub je uzupełnić, można powiekę unieść (np. przez zabiegi na czole), można napiąć skórę. Metod jest bardzo dużo i właściwie użyte mogą znacząco odroczyć w czasie konieczność zabiegu chirurgii plastycznej. Ten potraktujmy jak ostateczność. A nawet jeśli się decydujemy już na zabieg chirurgiczny, to sensowniej jest go wykonać delikatnie, a nie drastycznie.
Inaczej może niestety zdarzyć się tak, że pozbyliśmy się problemu, czyli nadmiaru skóry na powiece, ale nie ma efektu odmłodzenia, a czasami wręcz odwrotnie oko wygląda starzej.

Ponieważ temat opadających powiek stale powraca w pytaniach moich klientek, planuję jeszcze jeden artykuł, w którym opiszę dokładnie, jakie zabiegi medycyny estetycznej wykonywać, by opóźnić w czasie zabiegi chirurgiczne. A także napiszę, w jakim przypadku można wykonywać plastykę powiek, a kiedy jest ona niewskazana.

Ostatnie komentarze
  • bardzo ciekawy temat z tą plastyka powiek! Od dawna podzielam podobne zdanie – blefaroplastyka wcina nadmiar skóry ale powoduje efekt starczego oka! takie oko naturalne, bez operacji, ma np. aktorka katarzyna zielińska – spójrzcie jakie ma stare, wręcz brzydkie oko, spowodowane powiekami jak u starszej mocno pani. Gdzie jest clue problemu: otóz plastyka powiek powinna sie zaczynać dopiero od połowy oka od źrenicy do kącika, wtedy zachowujemy poziomość powieki i a nie robimy tego brzydkiego łuku, który postarza. Racja panie doktorze?

  • Dzien dobry,
    Czy mozna jakos „naprawic” takie oko. Mam 32 lata, zrobilam plastyke w Szwecji i mam wlasnie taki efekt „sowiego oka” , nie Moge PaTrzec w lustro. Zastanawiam sie czy mozna jakos powrocic do dawnego wygladu
    Pozdrawiam

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.