Marek Wasiluk
 

Cienie i obrzęki pod oczami – są na to sposoby

Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy, ale nie tylko. Świeże spojrzenie jest także synonimem młodzieńczego wyglądu oraz dobrej kondycji całego ciała. Co zrobić, gdy w okolicach oczu pojawiają się nieestetyczne obrzęki i cienie, przez które wyglądamy na permanentnie zmęczonych i starszych niż jesteśmy w rzeczywistości? Na szczęście na wszystko znajdzie się skuteczna metoda.

Cienie i obrzęki pod oczami? Są na nie sposoby!

Cienie i obrzęki pod oczami? Są na nie sposoby!

Chociaż cienie pod oczami kojarzą się zazwyczaj z osobami niewyspanymi, przemęczonymi i zestresowanymi, w rzeczywistości wcale nie musi tak być. Efekt ciemniejszego koloru skóry spowodowany jest wieloma czynnikami takimi jak: uwarunkowania genetyczne, wiek czy zaburzenia procesu krążenia. Mimo że nie mamy większego wpływu na wymienione czynniki, to możemy walczyć z ich przykrymi skutkami.

Problem 1 – cienie

Cienie pojawiają się pod oczami w dwóch przypadkach. Kiedy mamy za sobą nieprzespaną noc, rozwiązanie jest proste: wystarczy odpowiednia dawka snu połączona z kremem poprawiającym mikrokrążenie. Gorzej, gdy cienie pod oczami są stałe. Dzieje się tak wtedy, kiedy w dolnej powiece dochodzi do zaniku tkanki tłuszczowej, a drobne naczynia włosowate zaczynają prześwitywać przez cieniutką skórę. Efekt potęguje wiotczenie skóry z wiekiem. W tym przypadku znakomicie sprawdza się zabieg frakcyjnej radiofrekwencji mikroigłowej polegający na jednoczesnym nakłuwaniu i podgrzewaniu skóry. Dwadzieścia pięć podgrzewanych mikroigieł skraca istniejące włókna kolagenowe, a w dłuższej perspektywie powoduje produkcję nowego kolagenu. W rezultacie grubsza i jędrniejsza skóra zakrywa prześwitujące naczynia krwionośne.

Problem 2 – dolina łez

W okolicy oczu pojawiają się również zmiany estetyczne związane z tzw. doliną łez. Powstają one w wyniku głębokich ubytków tkanki tłuszczowej rozciągających się bocznie od nosa, pod oczodołem. Zapadnięcia pod oczami w postaci długiego i wąskiego zagłębienia faktycznie przypominają dolinę, stąd nazwa. Dolina łez powstaje niezależnie od wieku, duże znaczenie ma kształt kości twarzoczaszki, grubość tkanki tłuszczowej na twarzy oraz tryb życia. By zlikwidować problem, najlepiej zdecydować się na zabieg wypełnienia ubytków, wstrzykując kwas hialuronowy lub kwas polimlekowy. Wstrzyknięcie kwasu hialuronowego pozwala na uzyskanie natychmiastowego efektu wypełnienia doliny łez, który utrzymuje się przez ok. półtora roku. W przypadku użycia kwasu polimlekowego, na efekty trzeba czekać dłużej, ale są za to bardziej naturalne i trwałe.

Problem 3 – obrzęki

Obrzęki powieki dolnej najczęściej wywołane są niewielkimi zastojami, które powstają w nocy, kiedy śpimy w pozycji horyzontalnej. Skurcze mięśni mimicznych są wówczas znacznie ograniczone, a woda i toksyczne produkty przemiany materii pozostają w tkance podskórnej. W ten sposób powstaje obrzęk. Naskórek w powiece jest wyjątkowo cienki, dlatego zgromadzona w niej woda jest bardzo widoczna. Aby zniwelować obrzęki pod oczami, najlepiej stosować masaże i drenaż limfatyczny, które usprawnią krążenie lub skorzystać z serii zabiegów mezoterapii igłowej. Polegają one na podaniu w tkankę za pomocą igły preparatów odżywiających, zmniejszających obrzęk i poprawiających krążenie. Warto także zastosować metodę radiofrekwencji kontaktowej, która polega na ogrzaniu tkanek za pomocą specjalnej głowicy, co również pozwala zniwelować obrzęki i pozbyć się toksyn.

Problem 4 – worki tłuszczowe

Nieestetyczne, opuchnięte worki pod oczami są zazwyczaj wywołane przerostem tkanki tłuszczowej pod dolną powieką. Dzieje się tak w  przypadku zaburzenia metabolizmu komórek tłuszczowych i gromadzenia się produktów przemiany komórkowej. Do najczęściej stosowanych zabiegów, mających na celu zlikwidowanie worków tłuszczowych, należy lipoliza iniekcyjna. To zabieg polegający na ostrzykiwaniu poduszeczek tłuszczowych substancją rozpuszczającą tkankę tłuszczową. Równie skuteczna jest tzw. blepharoplastyka powiek dolnych – niewielki zabieg chirurgii plastycznej, polegający na nacięciu tuż pod dolnymi rzęsami i usunięciu nagromadzonego tłuszczu.

Warto pamiętać, że skóra wokół oczy jest bardzo cienka i delikatna. Znajduje się tu znacznie mniej gruczołów łojowych i tkanki tłuszczowej, niż w innych partiach twarzy, dlatego należy systematycznie o nią dbać i dobrze się wysypiać. Najlepiej zacząć od dzisiaj.

 

Ostatnie komentarze
  • Super sprawa

  • Fajny wpis

  • Witam:)
    Mam 40 lat i borykam się z obrzękami pod oczami z tym, że po przeczytaniu tego posta sama już nie wiem czy to obrzęki limfatyczne czy worki tłuszczowe:( Czy można je jakoś odróżnić???

  • Ostatnio udałam się do lekarza w celu korekty worków pod oczami – chciałam wypełnić podkówkę kwasem, jednak lekarz odradził zabieg argumentując to tym, że w moim przypadku (na oko) są to opuchnięcia spowodowane zastojem limfy i po zabiegu może dojść do jeszcze większych zastojów. Polecił udać się na zabiegi typu fale radiowe drenaż itp. Trochę smutno mi się zrobiło bo to jeden z moich dwóch największych kompleksów … czy faktycznie taka sytuacja może mieć miejsce?

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.