Marek Wasiluk
 

Malformacja naczyniowa w Klinice Urody TVN Style

W środę 17 lipca brałem udział w nagraniu programu „Klinika Urody” TVN Style. Do programu zgłaszają się osoby, którym jakiś defekt urody przeszkadza w życiu, a różni specjaliści – między innymi lekarze medycyny estetycznej – pomagają im się z tymi problemami uporać.

malformacja naczyniowa

Potocznie na taką zmianę mówi się NACZYNIAK, ale prawidłowa nazwa to MALFORMACJA NACZYNIOWA (fot. arch. własne Triclinium)

NACZYNIAK CZY MALFORMACJA NACZYNIOWA?

Do mnie trafiła pani Sylwia z MALFORMACJĄ NACZYNIOWĄ na nodze. Potocznie mówi się na taką zmianę NACZYNIAK, ale nie jest to nazwa prawidłowa. Medycyna wprowadziła już wiele lat temu podział na naczyniaki i malformacje naczyniowe. Jaka jest różnica?
– Naczyniaki tworzą się u małych dzieci, w okresie noworodkowym lub wczesnoniemowlęcym i na ogół same znikają.
– Malformacje to wady wrodzone i same nigdy nie znikają. Powstają w okresie płodowym, kiedy tworzą się tkanki organów. Z nieznanych nam przyczyn (rzadko genetycznych) naczynia przyjmują nieprawidłową budowę i z taką wadą człowiek się rodzi. Problem ten dotyczy ok. 1 promila populacji. Malformacje najczęściej występują na twarzy, rzadziej na tułowiu, a jeszcze rzadziej na nogach. Mogą mieć różny kształt, wielkość, głębokość, strukturę. U pani Sylwii występuje tzw. zmiana typu plama po winie, czyli czerwone płaskie zmiany, które wyglądają jak rozlane na skórze wino. Zmiany dotyczą tylko naczyń, bo sama skóra ma prawidłową budowę. Istnieją też: „plamy łososiowate”, podobne do „plam po winie”, tylko w jaśniejszym kolorze. Albo „pocałunki anioła” – mniejsze, za to jest ich na ogół kilka.

U mojej pacjentki malformacja dotyczy powierzchownych naczyń włosowatych i jest defektem typowo estetycznym. Istnieją też malformacje, które stwarzają problemy zdrowotne, np. malformacje dotyczące tętnic, bo mogą być przyczyną krwotoków. Jednak nawet ta wydawałoby się jedynie drobna estetyczna zmiana negatywnie wpływa na życie pani Sylwii. Nie przeszkadzała jej, kiedy była dzieckiem, dopiero jako nastolatka i potem dorosła kobieta odczuła, że ludzie zwracają uwagę na jej nogę, natarczywie się w nią wpatrują, dopytują się stało. Malformacja stała się źródłem jej kompleksów do tego stopnia, że kiedy poznała swojego obecnego męża, dopiero po kilku miesiącach zdecydowała się, że w końcu przyszedł czas, żeby się przyznać do tego „defektu”. Bo dla pani Sylwii, mimo oczywistej akceptacji męża, jest to problem. Szczególnie dotkliwy w wakacje. Nawet, gdy jest największy upał, nie założy ani krótkich spodenek ani sukienki.
Żeby to zmienić, trafiła do mnie.

JAK USUNĄĆ MALFORAMCJĘ NACZYNIOWĄ?

Generalnie są dwie metody usuwania malformacji naczyniowej, chirurgiczna i laserowa.
Metoda chirurgiczna polega na wycięciu zmiany. Nie polecam tego rozwiązania, bo wymaga wycięcia kawałka skóry i przy dużej szczególnie zmianie wykonania przeszczepu. Przeszczepiona skóra, na ogół z pośladka, będzie mieć ciut inny kolor, mogą powstać blizny i będzie widoczny ślad.
Laseroterapia jest najskuteczniejszą metodą pozbycia się zmiany.
Najpierw przypomnę, jak działa laser. Laser emituje wiązkę światła, która w tkance zmienia się w ciepło i następuje koagulacja tych tkanek (zjawisko to nazywane jest fototermolizą).
Cudowną cechą lasera jest to, że jego fala potrafi przenikać przez warstwę zewnętrzną skóry, nie uszkadzając jej, i działać selektywnie na tkanki, które chcemy poddać jego działaniu. Różne tkanki pochłaniają różne długości fal lasera, zależy to od ich koloru. A więc na wodę, hemoglobinę, melaninę, kolagen działa inna fala lasera, właśnie dlatego, że mają różne kolory.
W przypadku zmian naczyniowych tak trzeba dobrać falę, żeby była maksymalnie pochłaniana przez hemoglobinę, a w jak najmniejszym stopniu przez inne tkanki, szczególnie przez melaninę (bo różnica między kolorem czerwonym a brązowym nie jest aż taka ogromna)
Długości fal, które są najlepiej pochłaniane przez hemoglobinę to: 408nm, 540nm i 578nm.
Przy czym ta pierwsza fala jest za krótka i zbyt płytko przenika, w związku z tym nie robi się w ogóle takich laserów. Są lasery o długości fali 540 nm, ale tych nie polecam, gdyż fala ta jest też w sporej mierze pochłaniana przez melaninę. Najlepsza jest fala o długości ok 578nm, bo jest bardzo dobrze pochłaniana przez hemoglobinę, a słabo przez melaninę. Są dwa lasery, które mają zbliżoną długość fali: naczyniowy o fali 586 nm i bromkowo-miedziowy o fali 577 nm i ten właśnie stosuję, bo jest najbliższy optymalnej długości fali. Dzięki temu zabieg jest mniej bolesny, bardziej bezpieczny i bardziej skuteczny (melanina nie konkuruje z hemoglobiną).
Jeszcze wyjaśnieniem, dlaczego tak ważne jest, aby fala działająca na hemoglobinę (czyli naczynka) była w jak najmniejszym stopniu pochłaniana równocześnie przez melaninę. Chodzi po prostu o to, aby nie powstały odbarwienia.

malformacja naczyniowa

Laser bromkowo-miedziowy to najskuteczniejsza metoda pozbycia się malformacji naczyniowej (fot. arch. własne Triclinium)

JAK WYGLĄDA ZABIEG?

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu kremem Emla. Potem miejsce przy miejscu naświetla się laserem skórę. W przypadku zmiany tej wielkości jak u pani Sylwii trwało to 15 minut. Ponieważ zabieg laserowy to nic innego jak kontrolowane poparzenie skóry, musi się ona po zabiegu wygoić i zregenerować. Musi się wytworzyć tkanka o prawidłowej strukturze.
Malformacje nie są łatwe do usunięcia. Każda ma inną rozległość, głębokość. Nie jest to też zbyt rozpowszechniony problem, stąd niewiele gabinetów jest w stanie się z nim zmierzyć, bo brakuje im zarówno odpowiedniej metody, jak i sprzętu (np. laser bromkowo-miedziowy, który posiadam jest rzadkim zjawiskiem w gabinetach medycyny estetycznej). Na ogół potrzeba kilku zabiegów, co miesiąc-dwa. Po każdym z nich malformacja będzie coraz bledsza. Im młodsza osoba tym łatwiej usunąć zmianę.
Zabieg jest bezpieczny. Jak przy każdej tego typu procedurze istnieje ryzyko powstania blizn, ale jest ono minimalne. Nieco większe jest ryzyko powstania odbarwień, co w praktyce może oznaczać, że miejscowo skóra może mieć nieco jaśniejszy kolor. Wszystkie pacjentki jednak godzą się na takie ryzyko twierdząc, że lepsza jest skóra jaśniejsza od nieestetycznych czerwonych plam.

Z panią Sylwią jestem umówiony na kilka zabiegów. Jesienią będzie można obejrzeć ich wstępnie efekty w „Klinice Urody” w TVN Style, chociaż cała terapia potrwa troszkę dłużej.

Klinika urody tvn style

Nagrania z zabiegu ukażą się jesienią w „Klinice Urody” w TVN Style (fot. arch. własne Triclinium)

Ostatnie komentarze
  • Witam serdecznie. Bardzo się cieszę, że posiada Pan laser, który może poradzić sobie z tak trudnym problemem jak malforamcja naczyniowa. Mam ją w tym samym miejscu, co bohaterka programu, tylko jeszcze większą, sięgającą kostki i stopy. 3 lata temu na “znamieniu” w okolicy kostki zaczęły pękać mi naczynka. Lekarze jednogłośnie twierdzą, że w takim przypadku nie wolno używać laserów. Czy Pan zgadza się z taką opinią? Niestety nie widziałam programu, nie ma go też w sieci. Czy mógłby Pan napisać, ile zabiegów potrzebowała bohaterka, jaki był ich koszt? Serdecznie dziękuję za pomoc.

    • Ilość zabiegów waha się od ok. 5 do ok 15. Trudno jest to przewidzieć na początku niestety. Co do kosztów to zależy on w pewnym stopniu od powierzchni, ale jeden zabieg to ok. 500-1000 zł, ale całej nogi na raz nie da się zrobić prawdopodobnie. Co do pękających naczynek i zakazu stosowania laserów to nie do końca jest to prawda – czasem tak, a czasem nie. Po obejrzeniu można stwierdzić. Jednak drobne pękające naczynka nie są przeciwwskazanie. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

  • Witam.
    Jestem ojcem 23-latka,który w/g tego co wyczytałem ma malformację naczyniową.Obszar zmian jest rozległy /od kciuka poprzez łokieć,ramię sięgajac po obojczyk/.Jest to zmiana wrodzona,która rośnie wraz z naszym synem,a jest on dużym “chłopcem”/185cm/110kg/
    Proszę o konsultaccję.

    • Trudno jest mi coś bliżej powiedzieć bez osobistego zobaczenia zmian. Na pewno terapia to kilka/kilkanaście zabiegów. Serdecznie zapraszam na konsultację. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

  • Witam
    Mój problem to malformacja naczyniowa na prawym policzku ciągnąca się od wargi aż do oka. Miałam już wiele zabiegów prawie wszystkimi dostępnymi laserami w Polsce. Wiele lat jeździłam na zabiegi, aż w końcu się poddałam bo nie przynosiły większych skutków. Niedawno dowiedziałam się, że posiada Pan laser laser bromkowo-miedziowy i zastanawiam się czy nie spróbować kolejny raz usunąć mojej malformacji. Czy mógłby Pan napisać czy faktycznie jest on skuteczny? Boję się, że powstaną mi kolejne blizny po zabiegach.
    Pozdrawiam Ewelina

    • Czy mogę poprosić o przesłanie na e-mail-a trochę więcej informacji, jakie zabiegi, jakim sprzętem i jakiej ilości miała Pani robione, i
      jeśli nie kłopot to zdjęcie malformacji. Odpiszę, czy jest sens stosować laser bromkowo-miedziowy. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

  • Witam.
    Mam 34 lata moje pytanie odnosnie mojej tzw.plamy ktora jest ze mna od urodzenia jest tylko na jednej nodze od czubkow palcow tyl lydki I uda na posladku I przechodzi na brzuch.Na tej nodze sa tez zylaki juz wczesniej operowane druga noga jest kompletne zdrowa bez zylakow przebarwien itp.Czy zylaki sa przeciwskazaniem do zrobienia tego zabiegu?I czy skora niemoze byc opalona?To by byla moja pierwsza konsultacja w tej sprawie mam duuza nadzieje ze mozna chociaz w jakims stopniu ja usunac.Jesli tak to byla bym chetna przyjechac do pana w sierpniu czy jest taka mozliwosc? Bardzo prosze o odp.Pozdrawiam serdecznie Dorota

    • Żylaki nie są przeciwwskazaniem. Natomiast skóra nie powinna być opalona, ponieważ to obniża skuteczność lasera, a zwiększa ryzyko poparzenia. Jeśli się Pani zdecyduje to zapraszam.

  • witam, moja córka ma malformację na podudziu i również razem z nią rośnie. obecnie ma 10 lat. Ale cena zabiegu jest pokładająca, co ma wpływ na 1000zł? Kogo na to stać?

    • Jest wiele czynników mających wpływ na ceny zabiegów. Akurat laser bromkowo-miedziowy to jeden z najdroższych laserów na rynku, a jego użytkowanie (zużycie części zamiennych) też należy do najwyższych. Staramy się w Triclinium kalkulować ceny rzetelnie. Zresztą wystarczy spojrzeć w cennik i porównać z cenami w innych miejscach (często gabinetach kosmetycznych), które mają wyższe ceny np. za botoks czy kwas hialuronowy. Niestety na pewne koszty nie mamy wpływu, a kryterium doboru sprzętu i oferowania terapii jest ich skuteczność, a nie cena zakupu, co w jakiś sposób wpływa na cenę zabiegów. Ale ja się nie podpiszę pod terapią słabym sprzętem i dającą słaby efekt. Rozumiem, że nie zawsze to co robimy jest w zasięgu kosztowym dla każdego, i naprawdę przykro mi z tego powodu.

  • Witam! Moja córka ma 4 miesiące, urodziła się z malformacją naczyniową na prawym przedramieniu. W ciągu dwóch pierwszych miesięcy ze zmianą tą nic się nie działo, ale po dwóch miesiącachpojawiła się mała ranka, jakby stan zapalny. Smarowaliśmy to maścią o nazwie Tribiotic, ale nic nie pomogło, wydaje mi się nawet, ze obok powstaje druga taka ranka. Czy to może oznaczać ze dzieje się coś złego? I czy u tak małych dzieci też przeprowadza sie usuwanie laserowe malformacji? Pozdrawiam

    • Bez obejrzenia trudno mi się wypowiedzieć. Myślę, że najlepiej, jakby Pani się skonsultowała z dobrym pediatrą co do przyczyny rany (jest bardzo dużo możliwości, a bez obejrzenia na żywo trudno jest coś powiedzieć). A jeśli chodzi o zabiegi na malformację to raczej u tak małych dzieci się nie robi – czasami nie są to malformacje a naczyniaki i same zanikają, chociaż mogą się też powiększyć. Warto poczekać tak do 5-6 roku życia. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

  • Witam, mam 25 lat od urodzenia posiadam melforacje naczyniowa umiejscowioną w okolicy skroni, kolejną u dołu żuchwy ciągnącą się w stronę ust, oraz ku tyłowi na szyję i część ucha. Melforacja jest płaska, skóra w tym miejscu niczym nie rożni się od zdrowej,zmiany mają niejednorodny kształt, i tworzą kilka plam sąsiadujących ze sobą. Kolor zmiany – malinowy/czerwony nie tak jak u Pani na zdjęciu. Czy jest szanasa całkowitego usunięcia melforacji? Czy kolor zmiany ma wpływ na ilość zabiegów, czy jest to uzależnione od innych czynników?

    • Kolor ma troszkę wpływ na skuteczność, także głębokość jej położenia. Trudno na 100% powiedzieć, czy uda się usunąć zmianę całkowicie przed rozpoczęciem zabiegów. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

  • Witam.
    Mam 29 lat, kiedy miałam około 11-12 lat pojawiło mi się na udzie skupisko rozlanych plam naczyniowych , średnicy około 10 cm ( nierówny zarys czerwonych plam ), dodam,że było to po ekspozycji skóry na pierwsze słońce tamtego lata i w dodatku bez filtra ). Plamy te z wiekiem bardzo się rozrosły, ” rozlanie ” to dotyczy już całego uda, boku, pośladka i widzę ,że atakuje już brzuch pod pępkiem, wygląda to nieciekawie ,zwłaszcza , gdy jest ciepło , plamy od razu różowieją i są bardziej widoczne, to samo jest w trakcie kąpieli czy korzystania z sauny. Nie wiem czy jest to naczyniak, bo byłam u kilku lekarzy, nie stwierdzono konkretnie problemu z żyłami czy jakąś niewydolnością, dermatolog twierdzi ,że to naczyniak ( z tego co czytam to człowiek się z tym rodzi , albo nabywa w okresie noworodkowym , co nie pasuje do mojego przypadku ), po czym wysyła mnie na laser ,a z miejsca , gdzie usuwają naczyniaki odsyłają mnie z kwitkiem twierdząc , iż tego nie da się usunąć. Jestem załamana i już nie wiem gdzie mam się udać. Który lekarz da prawidłową diagnozę i pokieruje na leczenie ? Nie chcę ,aby za kolejne 20 lat ta choroba pokryła być może całe moje ciało.
    Proszę o pomoc jeśli choć domyśla się Pan co to może być za schorzenie.
    Dodam ,że nie jest to na pewno alergia pokarmowa , nie swędzi , a jedynie bardzo uwidacznia się od ciepła czy po wypiciu alkoholu.
    Będę bardzo wdzięczna za wszelką pomoc.
    Pozdrawiam
    Joasia

    • Trudno mi ocenić co to jest za problem i co można by było zrobić,bez obejrzenia. Pozdrawiam, Marek Wasiluk.

  • Witam mam pytanie a mianowicie jaki okres jest najlepszy na usuniecie melforacje naczyniowej na buzi corka ma 6 lat naczyniak jest umiejscowiony na buzi a dokladnie na policzku zmiany sa rozproszone takze blisko oka czy to moze miec jakies skutki z utrata wzroku? Czy jest szansa na całkowite usuniecie przy pierwszym zabiegu jezeli melforacja jest tuz pod skora .Z niecierpliwością czekam na odpowiedź.

    • Malformację usuwa się dosyć długo, zazwyczaj potrzeba około 10 zabiegów. Blisko oka trzeba uważać, aby laserem nie naświetlić gałki ocznej, ale poza tym można nawet na samej krawędzi skóry przy oku wykonywać zabieg. 6 lat to chyba trochę za wcześnie- zabiegi są nieprzyjemne, a jeśli jest przy oku to nie wolno się ruszyć.

  • P.Doktorze ja jestem juz umowiona do Pana nna 24.08 z coreczka i po tej wiadomosci nie wiem co robic.Moze przyjade a Pan zobaczy jak to wyglada i mi cos doradzi.Moze tak byc? Serdeczne pozdrowienia z gor.Kinga

  • Pani Kingo. Nie jestem lekarzem ale jestem posiadaczką malformacji na twarzy. Walczę z nią już 24 lata. Proszę nie czekać z zabiegami. Takie zabiegi przeprowadza się również w znieczuleniu ogólnym np. Szpital Wojewódzki Gdańsk dr Wyrzykowski robi je laserem barwnikowo- pulsacyjnym. Wiem że im skóra jest młodsza tym większa szansa na całkowite usunięcie malformacji. Pozdrawiam

  • Witam Panie doktorze mój syn ma malformacja nalewek stronie twarzy. Przeszliśmy juz jakieś 15 zabiegów laserem pulsacyjno barwników. Spora część malformacji wyjaśniła ale jeszcze jest widoczny. Czy pański laser nadaje się na tego typu malformacja, czy działa głębiej niż pulsacyjny

    • Witam serdecznie, nie ma sensu zmieniać lasera, oba działają bardzo podobnie. Pozdrawiam, Marek Wasiluk

  • Dziekuje Pani bardzo za porade ale Gdansk to strasznie daleko od nas my mieszkamy 20 km od Zakopanego.Mam taka wielka nadzieje ze Pan Wasiluk tez nam pomoze , Madzia czyli moja corka chodzi dopiero do zerowki a juz miala komentarze na temat jej wygladu boje sie co bedzie w starszej klasie, moze jakos porozmawiamy na jakims innym portalu serdecznie pozdrawiam Kinga

  • Witam serdecznie. Moja córka od urodzenia ma naczyniaka na prawej części twarzy. Od dwóch lat z przerwami jeździmy do Wrocławia, miała już 10 zabiegów laserem Cutera Exel V i powiem szczerze ,że zmiana naczyniowa jest nadal widoczna ( jest mniejsza i dużo jaśniejsza ale niestety nadal jest ). Proszę o odpowiedź czy może powinna mieć to usuwane innym laserem, jaki laser jest w tej chwili najlepszy. Pozdrawiam

  • Witam.Mam pytanie odnośnie lasera pulsacyjno-barwnikowego.Nasz 9 letni syn ma mieć zabiegi tym laserem w Łodzi.Im bliżej terminów,tym mój większy strach.W znieczuleniu miejscowym syn pewnie nie da rady wytrzymać, a malformacja umiejscowiona jest na lewej stronie twarzy,a znieczulenia ogólnego też się boję.Po pierwsze syn źle znosi narkozę,a po drugie chciałabym się dowiedzieć,jak znieczulenie ogólne wpływa na serce???Po prostu bardzo się boję,a wiem też że syn jest strasznym historykiem.Pozdrawiam, Katarzyna.I dziękuję za odpowiedź.

  • Witam.Mam pytanie odnośnie lasera pulsacyjno-barwnikowego.Nasz 9 letni syn ma mieć zabiegi tym laserem w Łodzi.Im bliżej terminów,tym mój większy strach.W znieczuleniu miejscowym syn pewnie nie da rady wytrzymać, a malformacja umiejscowiona jest na lewej stronie twarzy,a znieczulenia ogólnego też się boję.Po pierwsze syn źle znosi narkozę,a po drugie chciałabym się dowiedzieć,jak znieczulenie ogólne wpływa na serce???Po prostu bardzo się boję,a wiem też że syn jest strasznym histerykiem.Pozdrawiam, Katarzyna.I dziękuję za odpowiedź.

    • Zabiegi są bolesne, tym bardziej, że to jest twarz. Znieczulenie ogólne zawsze się wiąże z jakimś ryzykiem, co prawda nowoczesne środki są bardzo bezpieczne, ale 100% gwarancji nikt nie może dać

  • Witam
    Panie doktorze,mam pewien problem dotyczący przebarwień po zabiegu laserowym. 8 tygodni temu moja córka (11miesięcy) miała pierwszy zabieg usunięcia malformacji (plamy typu port wine stain, niezbyt intensywne)z twarzy,którą ma na policzku na linii żuchwy oraz na szyi. Zabieg miała robiony laserem pulsacyjno-barwnikowym. Po zabiegu pojawiły się ciemnoczerwone plamy.Plamy te zniknęły z szyi natomiast na twarzy choć mniej intensywne nadal są. Teraz są różowe. Martwi mnie to ponieważ malformacja jest teraz bardziej widoczna niz przed zabiegiem.Czytałam że slady powinny zniknąć w ciągu dwoch tygodni. Lekarz powiedział ze mogą utrzymywac się dłużej i nalezy jeszcze poczekać kilka tygodni. Sugerował także ze moze to jakies przebarwienia posłoneczne. Od czasu zabiegu chronie córkę przed słońcem więc wydaje mi się to mało prawdopodobne.Nie wiem czy decydować się na kolejny zabieg tym laserem czy spróbować innego typu terapii. Czy przebarwienia w ogole znikna?Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.Małgorzata

    • Jeśli jest różowe to zejdzie. Niestety tak się może dziać, bo na malformację trzeba stosować silne parametry.

  • Dzień dobry,
    Posiadam malformację na prawej łydce rozmiarami odrobine większą niż Pani Sylwia.
    Chciałabym poddać sie leczeniu laserem. Czy karmienie piersią jest jakimś przeciwwskazaniem do zabiegu laserowego??
    Z gory dziękuje za odpowiedz

    • Karmienie nie przeszkadza w zabiegach

  • Dzień dobry. Moja córeczka (2 miesiące) urodziła się z naczyniakiem(tak stwierdzili lekarze w szpitalu) na lewym policzku i kazali czekać, a ja jestem przekonana, że to malformacja kapitalna. Czy mogę przesłać zdjęcia, żeby potwierdzić co to jest dokładnie?

  • Witam, dziecko ma malforamacje na łydce. Obecnie ma 5 tygodni. W jakim wieku najlepiej poddac się laseroterapii? Do jakiego wieku zabieg musi byc przeprowadzony w znieczuleniu OGÓLNYM (ktorego wolalbym uniknąć))?

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.