Najlepszym sezonem na zabiegi odmładzające laserem frakcyjnym ablacyjnym jest jesień i zima. Dla kogo ten zabieg i w jakich mechanizmach odmładza pisałem w dwóch poprzednich tekstach. Dziś jeszcze kilka odpowiedzi na często pojawiające się pytania
Zobacz też:
Da kogo odmładzanie laserem frakcyjnym ablacyjnym (wiek i wskazania)
Czy zabieg laserem frakcyjnym ablacyjnym jest bezpieczny?
Laser frakcyjny ablacyjny CO2 to zabieg bardzo inwazyjny, więc wymaga świadomego działania. Kiedy jednak lekarz ma doświadczenie, a pacjent jest odpowiednio przygotowany, zarówno co do samego zabiegu, jak i postępowania po, wówczas procedura ta jest dużo bezpieczniejsza niż mi się kiedyś wydawało.
W L’expercie wykonujmy tych zabiegów bardzo dużo i właściwie nie zdarzają się powikłania typu infekcja (np. nadkażenie rany po zabiegu). Opryszczka też występuje bardzo rzadko. Jeśli już coś się pojawia, ale też nie za często, to jakieś przebarwienie pourazowe.
Obserwuję, że kiedyś każde z tych powikłań zdarzało się częściej. Ich zminimalizowanie jest prawdopodobnie efektem usprawnienia wielu elementów procedury zabiegowej, postępowania pozabiegowego, a także coraz częstszego łączenia lasera frakcyjny z osoczem bogatopłytkowym.
Jakie mogą być powikłania po zabiegu pisałem w artkule: „Zasady działania i możliwe powikłania”
Po co łączyć osocze bogatopłytkowe z zabiegiem laserowym?
Bo laser frakcyjny ablacyjny i osocze bogatopłytkowe to duet doskonały. Im częściej stosuję to połączenie, tym bardziej je lubię i doceniam za synergię. Synergia oznacza, że laser i osocze zastosowane razem dają lepsze efekty niż zastosowane oddzielnie. Efekt pobudzenie skóry jest lepszy, gdyż jeden zabieg intensyfikuje działanie drugiego. Z perspektywy pacjenta najważniejsze jest, że twarz po zabiegu szybciej się goi. Jedynym negatywnym aspektem jest mniej przyjemna procedura, bo po laserze trzeba jeszcze podać osocze. Jednak biorąc pod uwagę synergię działania, szybsze gojenie oraz mniejsze ryzyko powikłań – warto znieść ten krótki dyskomfort.
Jak połączyć zabiegi, aby rzeczywiście uzyskać synergię, to już oddzielny temat, trzeba to umieć zrobić. Pisałem o tym nieco w artykule: „Przetestowałem na sobie laser frakcyjny ablacyjny – efekty przed i po”
Czy laser nie poparzy i skóry?
Poparzy, i bardzo dobrze, bo z założenia na tym polega zabieg. Bez poparzenia to nie byłby zabieg laserem frakcyjnym albo efekt byłby zerowy.
Krótkie przypomnienie – laser frakcyjny ablacyjny działa poprzez ablację, czyli odparowanie wody (a wraz z nią części skóry). Fala lasera wnika w tkankę i jest pochłaniania przez zawartą w niej wodę. Dochodzi do błyskawicznego podgrzania wody i jej odparowania z fragmentem skóry. Uszkodzenie tkanki uruchamia procesy naprawcze w skórze, m.in. tworzenie nowego kolagenu.
To poparzenie przebiega w określony sposób. Określenie lasera „frakcyjny” oznacza, że skóra uszkadzana jest nie w całości, tylko frakcyjnie, w równych odstępach (co jeden-półtora milimetra). Skóra jest „dziurkowana” w taki sposób, by mikrokolumny uszkodzeń otoczone były nienaruszoną, zdrową tkanką. To nie tylko stymuluje procesy naprawcze w tkance, ale też przyspiesza regenerację skóry po zabiegu.
Co więcej, „dziurkowanie” w odstępach umożliwia ustawienie większych parametrów, a tym samym wypalanie głębszych „dziurek” przy zachowaniu bezpieczeństwa. Dzięki temu możemy uzyskać lepszy efekt pobudzenia do regeneracji, a w konsekwencji odmłodzenia.
Kluczem do skuteczności zabiegu jest takie ustawienie parametrów, by w wyniku zabiegu otrzymać zaplanowany efekt.
Czy laser usuwa zmarszczki i bruzdy?
Z założenia odmładzający zabieg laserem frakcyjnym ablacyjnym CO2 nie jest zabiegiem na zmarszczki i bruzdy, co może dziwić osoby, które łączą starzenie się jedynie z takimi objawami. Starzenie się skóry to przede wszystkim utrata jej jakości, brak sprężystości, wiotkość, ścieńczenie. Powstanie zmarszczek, bruzd, jest następstwem właśnie utraty tych właściwości przynależnych młodej skórze, a także kilku jeszcze innych mechanizmów, które opisywałem na blogu w artykułach o starzeniu się 3D. Zobacz np. „Dwa komponenty starzenia się twarzy”
Niemniej jednak zabiegi laserowe mogą spłycić zmarszczki w okolicach oczu czy nad górną wargą. Natomiast, aby taka zmiana nastąpiła w przypadku zmarszczek na czole czy zmarszczki w brudzie nosowo-wargowej (zmarszczki, bo nie samej bruzdy), zabieg musiałby być wykonany bardzo mocno, więc mało kto się na to decyduje.
Mam pacjentkę, która przyjeżdża do mnie na zabiegi co parę lat, jak już wyjątkowo mocno jej coś przeszkadza. Dwa lata temu robiłem jej zabieg laserowy na zmarszczkę w bruździe nosowo-wargowej. Uzyskałem bardzo dobry efekt, ale ślady po laserze były na skórze przez 3 miesiące po zabiegu. Nie każdy więc jest na to gotowy.
Czy laser frakcyjny ablacyjny jest zabiegiem liftingującym?
Generalnie nie, chociaż czasami tak. Efekt liftingujący na twarzy ma szanse pojawić się u osób o szczupłych twarzach i u osób 60+.
Liftingujące działanie można zaobserwować u młodszych, szczupłych pacjentów przy zabiegach na wiotkie pośladki i brzuch. U starszych osób – w zabiegach na wiotkość ramion. Konieczna jest wtedy terapia skojarzona i z zastosowaniem innych parametrów niż przy zabiegach na twarz.
Co lepsze, laser czy peeling chemiczny?
To zależy co porównujemy – chodzi zarówno o rodzaj lasera i peelingu, jak i to jaki efekt chcemy uzyskać i jak długotrwały. W długotrwałej perspektywie i w działaniu zarówno na odświeżenie skóry, jej jakość i grubość, najlepszy jest laser frakcyjny ablacyjny CO2. Natomiast jeśli porównujemy jedynie kwestię efektu świeżości/promienności skóry po zabiegu to laser nieablacyjny w ogóle na to nie działa, laser ablacyjny działa bardzo dobrze, a peeling chemiczny najlepiej. Ale tylko świeżości… Warto przyjrzeć się temu z perspektywy linii czasu.
Te dwa zabiegi mają inny mechanizm działania. Peeling złuszcza skórę przez chemiczne wypalenie na całej powierzchni. Laser frakcyjny wypala ok. 30 procent skóry.
Wyobraźmy sobie, że robimy dziś zabieg – część twarzy laserem frakcyjnym ablacyjnym, część peelingiem średniogłębokim i część peelingiem głębokim.
– Po tygodniu twarz po laserze i peeelingu średniogłębokim będzie wygojona, po peelingu głębokim nie.
– Po 2 tygodniach, po peelingu średniogłębokim skóra będzie promienista, po laserze będzie skóra zagojona i promienista, ale nie będzie aż tak promienista jak po średniogłębokim peelingu. Po głębokim peelingu skóra będzie w miarę wygojona, ale jeszcze zaczerwieniona.
– Po miesiącu efekt promienistości po peelingu średnim już nieco zejdzie. Po laserze i po peelingu głębokim powiększy się.
– Po 6 miesiącach efekt odświeżenia skóry po peelingu średniogłębokim zejdzie całkowicie. Po laserze utrzyma się, a dodatkowo będą widoczne inne efekty zabiegu – jakość skóry, jej grubość i sprężystość. Po peelingu głębokim utrzyma się świeżość i promienistość skóry, ale niestety pojawi się efekt maski.
W przełożeniu na praktyczne zastosowanie – jeśli potrzebujemy szybkiego odświeżenia skóry, to można zastosować peeling średniogłęboki, ze świadomością, że jest to efekt na miesiąc i że taki peeling nie pobudza istotnie skóry do dłuższej i głębszej regeneracji.
Laser daje nieco mniejszy efekt odświeżenia, dlatego, że nie złuszcza skóry w stu procentach. Za to ta świeżość utrzymuje się do roku. A przecież świeżość skóry to tylko i tak jeden z kilku efektów lasera, są jeszcze dwa ważniejsze – pogrubienie skóry i poprawa jej jakości (sprężystości, gęstości).
Peeling głęboki złuszcza skórę i pobudza komórki, ale… gdyby miał to robić tak głęboko i skutecznie jak laser, byłoby to bardzo niebezpieczne dla skóry, dodatkowo robi się wtedy maska na twarzy wskutek wytwarzana kolagenu typu 3, a nie typu 1, naturalnie występującego w skórze.
Peelingów powierzchownych w ogóle nie umieszczam w tym zestawieniu, bo ich działanie jest mini.
Pamiętam podręczniki do medycyny estetycznej z około 2000 roku. Były w nich zdjęcia kobiet po głębokich peelingach chemicznych, po wielokrotnym stosowaniu i dłuższym czasie od zabiegów – nie miały zmarszczek, ale ich skóra wyglądała na plastikową.
Czyli, jak ktoś chce szybkiej krótkotrwałej poprawy to może zastosować peeling średniogłęboki, jak komuś nie przeszkadza plastikowa twarz i nie obawia się powikłań po zabiegu – to peeling głęboki, jak ktoś chce się sensownie odmłodzić to pozostaje laser.
Zobacz koniecznie:
Na czym polega odmładzanie laserem frakcyjnym ablacyjnym
Czy laser frakcyjny ablacyjny działa na rozstępy?
Nigdy nie stosuję lasera frakcyjnego na rozstępy jako zabiegu solo. Czasem zdarza mi się stosować laser jako wspomaganie terapii na rozstępy, ale to bardziej na poprawę jakości skóry niż same rozstępy. Stosowanie więc lasera frakcyjnego na rozstępy ma sens w kilku procentach przypadków.