Marek Wasiluk
 

Odmładzanie: frakcyjna rf mikroigłowa

Mam to urządzenie od pół roku i z każdym kolejnym miesiącem, z każdym kolejnym zabiegiem, utwierdzam się w opinii, że frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa (w skrócie radiofrekwencja mikroigłowa lub RF mikroigłowa) to jedna z lepszych rzeczy, jakie medycyna estetyczna ma do zaoferowania współczesnej kobiecie. Efekty zabiegów ciągle mnie zadziwiają. Jestem bardzo ciekawy, kiedy inni specjaliści medycyny estetycznej odkryją skuteczność tej metody i masowo wprowadzą rf mikroigłową do swoich gabinetów. 

Radiofrekwencja mikroigłowa ma wiele zastosowań. Najczęstszymi zabiegami, jakie wykonuję z jej użyciem jest odmładzanie oraz usuwanie rozstępów i blizn zanikowych. Dziś skupię się na zabiegach odmładzających.

rf mikroigłowa

Urządzenie do RF mikroigłowej zakończone jest głowicą z 25 mikroigłami

Frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa, czyli siła synergii

Od dawna wiadomo, że synergia jest kluczem do sukcesu wielu terapii, bo połączenie zabiegów daje wielokrotnie lepszy efekt niż wykonywanie ich osobno. Tak jest też w tym wypadku. Radiofrekwencja mikroigłowa to jednoczesne działanie znanych wcześniej zabiegów – radiofrekwencji (RF) i mikronakłuwania.

 Jak działa radiofrekwencja (RF) i mikronakłuwanie

Radiofrekwencja RF to fale elektromagnetyczne o częstotliwości fal radiowych (RF), które powodują mocne ogrzanie skóry właściwej. W ten sposób wywołują szok termiczny prowadzący do wzbudzenia procesów regeneracji i przebudowy struktury kolagenowej. Tak więc poprzez podgrzanie można sztucznie wywołać proces odnowy skóry właściwej, a w konsekwencji uzyskać efekt jędrniejszej i bardziej elastycznej skóry. Kluczowe jest to, aby z temperaturą 45-60 stopni dotrzeć na odpowiednią głębokość. Niższa temperatura nie uruchomi właściwych procesów regeneracji, a zbyt wysoka powoduje zwęglanie tkanek.
Mikronakłuwanie to z kolei zabieg, w którym wykorzystuje się wałek z mikroigłami do mechanicznego pobudzenia skóry. Takie działanie, poprzez uszkodzenia mechaniczne, także stymuluje procesy naprawcze.

 Radiofrekwencja mikroigłowa – co to jest i na czym polega

Zobaczmy jaki uzyskamy efekt, gdy połączymy te dwa zabiegi – radiofrekwencję i mikronakłuwanie. Urządzenie do frakcyjnej radiofrekwencji mikroigłowej ma głowicę wyposażoną w 25 mikroigieł, które po wkłuciu na głębokość od 0,5 do 3,5 mm podgrzewane są na całej długości. To bardzo ważne, bo w ten sposób podgrzewana jest nie tyle naskórek, co jej wszystkie warstwy. Tradycyjna radiofrekwencja miała (i ma nadal) z tym problem. Aby podgrzać głębsze warstwy, powierzchnia skóry musiała być mocno przegrzana, pomimo stosowania chłodzenia, poza tym trudno jest uzyskać jednolite podgrzanie na całej głębokości. W radiofrekwencji mikroigłowej wiemy dokładnie, jak głęboko i z jaką temperaturą docieramy. Jest to więc zabieg nie tylko efektywny, ale też precyzyjny i bezpieczny.

Co jest lepsze? Radiofrekwencja mikroigłowa czy laser frakcyjny?

W poprzednim poście pisałem o odmładzaniu laserem frakcyjnym CO2. Nadal podkreślam, że jest to zabieg liftingujący, który nie ma sobie równych. Jednak nawet on ma swoje ograniczenia. Przede wszystkim takie, że można go wykonywać tylko od jesieni do wiosny, bo latem promieniowanie słoneczne jest zbyt silne. A RF mikroigłową można wykonywać przez cały rok i w dodatku czas, jaki po zabiegu musimy spędzić w domu, jest o połowę krótszy. Z kolei jednak RF mikroigłową nie uzyskamy tego efektu złuszczania skóry, który daje laser frakcyjny CO2, dzięki któremu uzyskujemy efekt idealnie świeżej, odmłodzonej skóry. Warto podkreślić, że te dwa zabiegi mogą się idealnie uzupełniać, np. przy usuwaniu blizn dobrze jest najpierw zadziałać laserem frakcyjnym, a potem rf mikroigłową.

Efekty zabiegu

Efekty RF mikroigłowej można podzielić na te od razu widoczne i te, które uaktywniają się z czasem. Bezpośrednio po zabiegu następuje obkurczanie się włókien kolagenowych, przez co skóra staje się bardziej napięta. Jednak to co najważniejsze, dzieje się przez kilka kolejnych tygodni (do 3 miesięcy) po zabiegu. Następuje wówczas stymulacja powstawania nowego kolagenu, skręcania się i zagęszczania jego włókien oraz budowania między nimi nowych wiązań. Skóra staje się przez to jędrniejsza i sprężysta. Dzięki odbudowie kolagenu wypełniają się drobne zmarszczki twarzy, szyi i dekoltu. Ta metoda daje dobre efekty przy usuwaniu zmarszczek w okolicy oczu, a także przy podnoszeniu skóry i poprawie jej elastyczności.

Efekt RF mikroigłowej jest w pełni widoczny około trzech miesięcy po zabiegu. Aby uzyskać długotrwały efekt liftingu, zalecam wykonanie 2-3 zabiegów w miesięcznych odstępach.

Kilka miesięcy temu zabieg testowała dziennikarka Miasta Kobiet. Zobacz test zabiegu.

Zobacz też artykuł: Usuwanie rozstępów rf mikrogłową 

usuwanie blizn potrądzikowych

Usuwanie blizn potrądzikowych – efekt zabiegu

 

radiofrekwencja mikroigłowa, likwidacja zmarszczek

Likwidacja zmarszczek – efekt zabiegu

Ostatnie komentarze
  • Czy ten zabieg mozna wykonywac na gorna powieke? Mam lekko opadajace powieki z duza iloscia tluszczu pod skora,wyglada to jak poduszeczka.

    • Jak najbardziej można.

  • dzień dobry, bardzo proszę o informację jaki zabieg poleciłby Pan Doktor kobiecie w wieku 39 lat? Czy radiofrekwencja mikroigłowa nie jest zabiegiem zbyt wczesnym?)
    z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

    • Bez obejrzenia bardzo trudno mi doradzać, czy i co można by było zrobić. Ale w wieku 39 lat raczej warto już pomyśleć o jakimś zabiegu.

  • Jaka głębokość nakłuwania stosuje się na powieki ? Czy działanie fal radiowych nie ma wpływu na oczy ?

    • Proszę się nie martwić, zabieg jest bezpieczny dla oczu.

  • od jakiego wieku można stosować zabieg?

  • Czy taki zabieg jest bezpieczy? tzn. nie powoduje późniejszych powikłań lub pogorszenia się stanu obszaru poddawanego zabiegowi (przebarwienia, ścienienie skóry)?

  • Słyszałam, ze najskuteczniejszy jest zabieg Scarlet – czy to prawda?

    • Nie ma najskuteczniejszego urządzenia – to nie urządzenie daje efekt, a dobranie metody do problemu, zastosowanie dobrego sprzętu i wykonanie dobrze zabiegu.

  • Witam, czy można zrobić zabieg RF pod oczy jeśli mam wypełniona dolinę łez kwasem?

    Pozdr

    • Można, ale kwas, jeśli był podany płytko, szybciej zejdzie.

      • Czyli lepiej byłoby najpierw zrobić RF pod oczy a potem ew. wypełnić dolinę łez?

  • Jak długo utrzymuje się efekt zabiegu? Chodzi mi o zabieg odmładzania twarzy a szczególnie podniesienia górnej powieki. Mam 54 lata, dosyć dobry stan napiecia skóry ale moim słabym miejscem są okolice oczu

    • Wiele zależy od trybu życia, chorób, leków. Od 6 do 18 miesięcy.

  • Czy możliwe jest popękanie naczynek po zabiegu rf igłowej i czy radiofrekwencja w rf igłowej nie oddziałuje na komórki tłuszczowe jak uderzeniowa fala które mocno je rozgrzewa, przyczyniając się do ich rozbijania i wydalania z organizmu, co przecież byłoby niekorzystne w sytuacji kiedy chcemy osiągnąć efekt liftingu i ujędrnienia twarzy ?Na jakiej zasadzie dopiera się parametry zabiegu na twarz jeśli chodzi o temperaturę? (im wyższa temp tym lepszy efekt?)Czy nakłuwanie podczas jednego zabiegu na twarz powtarzamy w danym obszarze kilkukrotnie ? Czy zabieg można wykonać bardzo blisko okolicy oczu ?

    • Od RF naczynka nie będą pękać w sensie pozostawienia efektu popękanych naczynek po zabiegu, bo w trakcie zabiegu oczywiście może dochodzić do uszkodzenia naczynek, ale od razu są one zamykane. Prawidłowo wykonany zabieg, z prawidłowo dobranymi efektami ma dawać zaplanowany efekt, i nie prowadzić efektów jak rozpuszczenie tłuszczu. Tylko to właśnie zależy od posiadania właściwego sprzętu (RF mikroigłowa to nazwa jak samochód osobowy to też nazwa, i nie każdy samochód nadaje się do wyścigu czy przewożenia towaru, tak są różne urządzenia do RF mikroigłowej), oraz odpowiedniego dobrania parametrów zabiegu.

      • A jeśli parametry to: głębokość nakłucia: 1,5, czas: 0,5 (dalej nie jestem pewna, co miałam) to jest szansa, że dotrze się do tłuszczu? jaki jeszcze parametr powinnam znać? Jestem pacjentką, mam pewne wątpliwości co do wykonanego na mnie zabiegu w pewnej klinice…

  • Jakiego sprzętu do rf mikroigłowej Pan używa?
    Pozdrawiam

  • Reply
    Jakiego sprzętu do rf mikroigłowej Pan używa?
    Pozdrawiam

    • Nie chcę publicznie podawać takich informacji.

  • Dzień dobry, czy są jakieś przeciwwskazania do wykonania frakcyjnej rf mikroigłowej? na przykład choroby autoimmunologiczne? czy nie ma to wpływu na efekty jakie można uzyskać dzięki temu zabiegowi?

    • Do każdego zabiegu są przeciwwskazania. Do rf mikroigłowej też. Co do chorób autoimmunologicznych, to trochę zależy które, większość nie jest przeciwwskazaniem, ale leki przyjmowane mogą osłabiać efekty zabiegów.

  • Jeśli mam zrobione fillery z HA czy mogę bezpiecznie zrobić RF na całą twarz? Wydaje mi się że gdzieś Pan pisał że nie

    • Kwas hialurowowy w postaci wypełniacza nie jest przeciwwskazaniem do RF mikroigłowej, można robić zabiegi.

    • panie Doktorze, czy rF mikroigłowa może być wykonana po nieszczesnych stymulatorach i w miejscach gdzie jest botoks? ponawiam pytanie o skórę naczynkowa

  • Witam ja miałam taki zabieg u kosmetyczki na twarz i szyję ale był bez znieczulenia i bardzo bolało (ponoć jets lepszy efekt bez znieczulenia)teraz mam miec drugi ale jak pomysle jak bolało to nie za bardzo mam ochote choc efekt jest niesamowity po zabiegu.

  • panie Doktorze, będę wdzięczna za odpowiedź:
    1. czy melasma, nawracające przebarwienia, są przeciwskazaniem do zabiegu rf? czy mogą pojawić się owe lub utrwalić obecne przebarwinia?
    2. czy po zabiegu z kwasem polimlekowym można wykonać rf? w jakim odstępstwie czasowym?

    Dziękuję

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.