Marek Wasiluk

Gdy ostatni raz pisałem o przebarwieniach, zwracałem uwagę, jak skomplikowane są w leczeniu. Tak – w leczeniu, a nie w usuwaniu. W większości przypadków wymagają bowiem długotrwałych i skomplikowanych terapii. Dziś napiszę o dwóch najtrudniejszych rodzajach przebarwień, jakimi są melasma i przebarwienia pourazowe. Przez ostatnie dwa lata wykonałem setki zabiegów, które wzbogaciły moją wiedzę na ich temat.

 

Przebarwienia na twarzy, fot. arch. własne Triclinium

Przebarwienia na twarzy, fot. arch. własne Triclinium

Skąd się biorą przebarwienia

Są one efektem nadmiernej produkcji barwnika przez komórki barwnikowe (melanocyty). Jeśli barwnik ten gromadzi się w naskórku, to pół biedy, bo przebarwienia naskórkowe mogą się złuszczyć (choć nie muszą) same lub wystarczy piling czy cosmelan. Jeśli jednak barwnik jest transportowany do skóry właściwej i tutaj się gromadzi, a tak zdarza się najczęściej, to mamy problem. Z mojego doświadczenia wynika, że większość przebarwień jest efektem rozmieszczenia barwnika zarówno w naskórku, jak i skórze właściwej. Dzięki temu, że mam sporo pacjentek po zabiegach cosmelanem, zaobserwowałem, że po pierwszym zabiegu tym preparatem przebarwienia znikały – może nie całkowicie, ale w zadowalającym stopniu. Ale kiedy w sezonie letnim nawracały, to po drugim zabiegu nie znikały już tak łatwo, a przy kolejnej próbie cosmelan okazywał się zupełnie nieskuteczny. Z czego to wynika? Mogę tylko przypuszczać, że cosmelan usuwa przebarwienia, zlokalizowane w naskórku, natomiast te w skórze właściwej pozostają i to one nasilają się w kolejnym sezonie. Gdy zostaną usunięte, przy kolejnym nawrocie nasilają się jeszcze bardziej, aż cosmelan okazuje się bezsilny.

 

Przebarwienia łatwe i trudne

Są przebarwienia łatwe do usunięcia, np. plamy posłoneczne, piegi, przebarwienia na plecach czy dekolcie, ale pacjenci rzadko z nimi przychodzą. Najwięcej mam pacjentów z przebarwieniami uporczywie nawracającymi, jak melasma, i powstałymi wskutek stanów zapalnych i urazów. Wielu pacjentów boryka się z przebarwieniami od lat, a gdy je usuwają, te szybko wracają. Ci na ogół na wstępie zadają mi dwa pytania: czy metody, które stosuję, są skuteczne, i czy przebarwienia nie wracają. Skłamałbym pisząc, że mam stuprocentową skuteczność. W przypadku skomplikowanych przebarwień oceniam ją na 90% proc, a ryzyko nawrotu na 20-25%. Jednak biorąc pod uwagę, że większość metod ma skuteczność na poziomie 20-30 proc. A ryzyko nawrotu na poziomie 80%, to moja jest bardzo wysoka.

Z moich obserwacji wynika, że przebarwienia pourazowe i typu melasma są niezwykle wrażliwe na to, co się z nimi robi. Nie można zadziałać na nie zbyt płytko i za lekko, bo nie będzie efektu, ale okazuje się, że jeśli zadziała się odrobinę za mocno, to przebarwienia też nie znikają, albo wręcz mogą się pojawić z powrotem te, których już prawie nie było po serii zabiegów. I co więcej, nie ma uniwersalnych nastawień lasera, u każdego pacjenta musi to być dobierana do obrazu klinicznego. Oto dwa przykłady.

PRZYPADEK 1

Pacjentka miała na nogach rozstępy, które próbowano usuwać kwasem TCA. Zabieg, nie dość, że całkowicie nieskuteczny, pozostawił na skórze rozległe przebarwienia pourazowe. Pacjenta trafiła do mnie po próbach ich likwidacji IPL-em, bez efektu. Po sześciu zabiegach udało mi się sprawić, że przebarwienia były już niemal niewidoczne, jednak pacjentka zdecydowała (a ja się zgodziłem), że chce jeszcze jednego zabiegu, żeby je usunąć całkowicie. Chcąc do końca pozbyć resztek barwnika, zdecydowaliśmy się wykonać mocny zabieg. To był błąd. Po miesiącu pacjentka przyszła z nawrotem/większymi przebarwieniami niż przed ostatnim zabiegiem. Na szczęście nie wróciły do stanu początkowego, ale wyglądały tak, jak trzy zabiegi wstecz. Nie było się nad czym zastanawiać, musiałem kontynuować leczenie, potrzeba było kilka kolejnych zabiegów. Ten przypadek uświadamia, jak mocno komórki barwnikowe reagują na ingerencję i jak trzeba być ostrożnym i mieć wyczucie.

 

Ale miałem też do czynienia z przypadkiem zupełnie innym:

PRZYPADEK 2

Pacjentka przyszła z przebarwieniami nad górną wargą, powstałymi wskutek stanu zapalnego po usuwaniu włosków na wąsiku. Zimą bledły, latem wychodziły. Wówczas nie miałem jeszcze lasera Q-switch, ale w jakiejś pracy naukowej przeczytałem o użyciu w podobnym przypadku IPL-a o bardzo nietypowych, wysokich nastawach. Zrobiłem coś podobnego – ustawiłem bardzo wysokie parametry i oddałem jeden strzał. Strup po zabiegu trzymał się przez miesiąc, ale przebarwienie zniknęło całkowicie, blizna nie powstała. Mam jednak świadomość, że to był skrajny przypadek i nie odważyłbym się tego powtórzyć. Na ogół przy tak agresywnych działaniach organizm broni się i jakiś czas po zabiegu produkuje jeszcze więcej barwnika, więc przebarwienie wraca nasilone.

 

Kłopotliwa melasma

O ile przebarwienia pourazowe, choć skomplikowane, po dobrze wykonanej terapii na ogół nie wracają, to z melasmą jest gorzej, bo jest kompletnie nieprzewidywalna w leczeniu. Dość powiedzieć, że już samych jej przyczyn jest bardzo wiele – ciąża, zaburzenia hormonalne, antykoncepcja, choroby autoimmunologiczne, antykoncepcja, stres, zaburzenia w obrębie naczynek w skórze. Oczywiście do przyczyn wewnątrzpochodnych dokłada się zawsze słońce lub solarium. Jeśli melasma pojawiła się podczas ciąży, to można przypuszczać, że po urodzeniu dziecka, gdy zniknie hormonalny czynnik sprawczy, da się ją trwale usunąć bez większych problemów. Najgorzej jest wtedy, gdy nie wiadomo, co było przyczyną pojawienia się przebarwień (czy to „coś” ciągle jest), a do tego jeszcze w okresie leczenia działa jakiś inny czynnik sprawczy, np. antykoncepcja. W przypadku melasmy barwnik rozłożony jest na ogół zarówno w naskórku, jak i głęboko w skórze właściwej. Co nie znaczy, że jest ona wówczas nieusuwalną, ale leczeni jest trochę bardziej skomplikowane i jest szczególnie wtedy ryzyko nawrotu. Jeśli lekarz na wstępie nie postawi dobrej diagnozy i nie zbierze szczegółowego wywiadu (kiedy powstało przebarwienie, w jakich okolicznościach, co się z nim działo, kiedy się uaktywnia, itp.), to w ogóle nie powinien się za nie brać.

 

Jak leczę przebarwienia

Na przebarwienia, niezależnie od ich przyczyny, nie znam lepszej metody niż laseroterapia. Ale nie każda laseroterapia jest skuteczna. Najchętniej łączę laser bromkowo-miedziowy z laserem Q-switch. Pierwszy w jednym impulsie łączy dwie długości fali, a drugi działa fotomechanicznie – jego fala działa mocno i głęboko, powodując mikrowybuchy wewnątrz barwnika. Ta para jest naprawdę skuteczna. Warto tu wspomnieć o jakości laserów. Niestety ma to kluczowe znaczenie na skuteczność, słabej jakości laser q-switch nie usunie melasmy, a wręcz może ją nasilić. Terapia jest żmudna, bo nie do końca znamy mechanizmy, z jakimi mamy do czynienia. Obrazowo można to ująć tak, że poprzez cierpliwe powtarzanie zabiegów przyzwyczajamy organizm z jednej strony do naszej ingerencji, a z drugiej – do stanu, w którym przebarwienia nie występują. Musimy po prostu „oduczyć” skórę tworzenia nadmiaru barwnika. Jeśli odpowiednio długo i delikatnie będziemy ją uszkadzać i likwidować barwnik, to jest szansa, że w końcu znormalizujemy jej funkcjonowanie. Jej skuteczność zależy w dużej mierze także od pacjenta. Jeśli nie będzie ściśle przestrzegał terminów zabiegów chronił się przed słońcem, i indywidualnych zaleceń to efekt będzie marny. Ochrona przed światłem słonecznym również zasługuje na szczególną uwagę. Miałem pacjentkę, u której mimo serii zabiegów nie było efektów, a potem okazało się, że całe dnie spędzała w samochodzie, z twarzą wystawioną na działanie promieniowania słonecznego. Nie wystarczy jednak nałożyć na skórę kremu z filtrami chemicznymi. Konieczny jest np. kapelusz, a do tego filtr mineralny. Choć mniej wygodny, bo pozostawia białą powłokę, chroni skórę znacznie skuteczniej.

Na zakończenie parę słów o nawrotach. Zaobserwowałem, że nawet jeśli u pacjenta, który przeszedł moją terapię, przebarwienie wraca, to ponowna terapia jest krótsza i daje już trwały efekt. Choć to wniosek wynikający z analizy zbyt małej liczby przypadków (nawroty przebarwień po moich terapiach są rzadkie) i trudno go taktować jako dowód naukowy, skłania do optymizmu.

 

W książce Medycyna estetyczna bez tajemnic bardzo szczegółowo opisuję rodzaje przebarwień oraz sposób leczenia. Także na blogu raz po raz wracam do tego tematu.
!!!!!!!okladka_optym

 

Ostatnie komentarze
  • Panie Doktorze,

    a co z usuwaniem przebarwień potrądzikowych?

    Pozdrawiam,
    Aneta

  • Panie Doktorze,

    na początku chcę Panu bardzo podziękować za zaszczepienie we mnie nadziei, że mogę wygrać z moimi przebarwieniami:)!. Cieszy mnie Pana wpis, ponieważ wynika z niego że moje PIEGI to drobnostka w zestawieniu z innymi rodzajami przebarwień:)!. Mam pytanie – czy po zakończeniu procesu leczenia tego typu przebarwień, przy szczególnej ostrożności w kontaktach ze słońcem ;), jest szansa, że piegi nie powrócą?. I jeszcze ciekawi mnie ramowy koszt takich zabiegów. Piegi, których chciałabym się pozbyć, pokrywają część mojej twarzy. Gdyby Pan Doktor mógł przybliżyć koszt takiego leczenia(oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że uzależnione jest to od ilości zabiegów i u każdego pacjenta może to wyglądać inaczej, ale chciałabym wiedzieć mniej więcej, aby móc przygotować do tego od strony finansowej 🙂 ).

    Jeszcze raz dziękuję za ten wpis!:)
    Pozdrawiam,
    Marlena

    • Koszt jednego zabiegu na piegi to 500-800 zł. Pozdrawiam, Marek Wasiluk.

  • Przebarwienia potrądzikowe są dosyć proste w usunięciu, kilka zabiegów załatwia sprawę na dobre. Pozdrawiam Marek Wasiluk

    • 27 listopada mialaam usunieta Laserowo brodawke lojotokowa. Strupek trzymal sie 6 dni i od tego czasu skora jest Rozowa i blysCzaca. Na kontroli lek powiedzial ze nalezy nawilzac stosowac filtry i czekac .nawet kilka miesiecy . Czy jest nadzieja ze to przebarwiwnie w takim postepowaniu zniknie ?

  • Panie doktorze a ile zabiegów trzeba zrobić mniej więcej na przebarwienia pozapalne nad górna warga? I jaki laser Pan proponuje? Czy ten Bronmkowo-miedziowy jest najlepszy i szybciej da radę niż Q-switch? Dodam,ze ńie mam tendencji do przebarwień.

    • Q-switch powinien być ok. 3-4 zabiegi wystarcza. Pozdrawiam, Marek Wasiluk.

  • OD ośmiu lat mam melasmę spowodowaną zażywaniem leków antykoncepcyjnych. Stosowałam różne kremy wybielające (hydrochinon) przepisane przez dermatologa, miałam robione peelingi, a także była robiona próbka laserem, niestety bez żadnych pozytywnych wyników. Byłam u 4 dermatologów. Znajoma namawia mnie na kolejną wizytę w klinice dermatologicznej, niestety sama nie wiem co robić. Mam do Pana pytanie Panie doktorze- Czy melasmę można całkowicie usunąć, jeśli tak to jaka jest najskuteczniejsza metoda?

    • Bez dobrej diagnostyki nie mogę powiedzieć. W większości przypadków da się usunąć melasme, ale jest to trudne i czasochłonne. Pozdrawiam, Marek Wasiluk.

  • witam Panie Doktorze.Jestem po zabiegu Cosmelan 2 miesiące temu. nadal stosuję krem w domu.zostalo mi jeszcze na ok 2 mesiące. zdaję sobie sprawę ze przebarwienia prawdopodobnie powróca ponieważ cosmelan leczy skutki a nie przyczny przebarwień.co mam robić dalej/ moze warto by było skorzystac z lasera bromkowo-miedziowego(jaka jest cena tego lasera?)Chce wspomnieć ze miałam melazme.Duże ciemne plamy na polikach i mniejsze na skroniach.Pojawiły się tego lata .wzczesniej też mialam drobne przebarwienia ale tak duże dopiero tego lata.Po cosmelanie zniknęly w 90 procentach. ale co dalej??

    • Na razie proszę skończyć terapię. Jak przebarwienia wrócą to sugeruję inną metodę, może być laser bromkowo-miedziowy. Pozdrawiam, Marek Wasiluk.

  • Witam,
    miesiąc temu miałam robiony miejscowo peeling kwasem TCA w celu usunięcia przebarwień. Niestety moje przebarwienia w tym momencie są ciemniejsze niż były .czy w przypadku pociemnienia plam po peelingu TCA wskazane jest rozjaśnianie ich retinoidami? Może istnieją jakieś skuteczne farmaceutyki na takie plam?. Czy skuteczne będzie nałozenie innego kwasu na te plamy? POMOCY!

  • Witam, po jakim czasie mozna zaobserwowac pierwsze efekty po zastosowaniu lasera Q-switch na przebarwienie posłoneczne?

    • Jeśli mówimy o posłonecznych, to zazwyczaj po 1 zabiegu. Pozdrawiam, Marek Wasiluk.

  • Na zakończenie parę słów o nawrotach. Zaobserwowałem, że nawet jeśli u pacjenta, który przeszedł moją terapię, przebarwienie wraca, to ponowna terapia jest krótsza i daje już trwały efekt. …Zgadzam się,jestem kosmetyczką i w swoim gabinecie wykonuję peelingi chemiczne i na podstawie moich obserwacji też wyciągnęłam takie wnioski.Najczęściej ,jeśli przebarwienia wracają to powrót do stanu przed zabiegami jest dużo szybszy ,wymaga mniej zabiegów.Gratuluję świetnego bloga,kopalnia ciekawych spostrzeżeń( chociażby efektywność preparatów przy mezoterapii ..tak,tak,tak : )Cieszę się,że tu trafiłam .Już wiem do kogo będę wysyłać moje klientki.Serdecznie pozdrawiam.

  • Czy prewencyjnie aby nie wystąpiło przebarwienie po strupku np. stanie tradzikowym, czy strupku po kwasie, mogę stosować skinoren? czytalam, że wpływa na ziarninowanie skóry, czy to pomoże?

    • Można stosować.

  • Dzień dobry Panie doktorze.Umieściłam tu moje pytanie ale chyba się nie udało, dlatego pisze jeszcze raz. jako dziecko wiele jeżdziłam z rodzicami na wakacje do Jugosławi , opalałam się stosując olejki starej generacji często z małym filtrem . Nie miałam wtedy świadomości co sobie funduje . W czasach po studiach miałam taki nierówny koloryt skóry ale dalej mogłam się w miarę równomiernie opalać. Już w wielu po studiach szukając metod na wyrównanie kolorytu poddałam się zabiegowi nałożenia kwasów. Był to styczeń a w lutym ( głupia) pojechałam na wczasy i normalnie się opalałam.Kilka lat po skóra moja była jak dawniej ,nie idealna ale w miarę jednolita. Dopiero po 3-4 latach zaczęłam zauważać plamy na twarzy na czole i na policzkach , nad ustami i taką ciemniejsza brodę. Było to już w wieku dorosłym i muszę to powiedzieć Polak mądry po szkodzie.Od tego czasu unikam słońca , stosuje cały rok filtr 50 ale plamy mam wrażenie są z roku na rok większe. W zeszłym roku w listopadzie poddałam się zabiegowi dermamelan – w styczniu 2016 skóra wyglądała ładnie ,plamki się zmniejszyła, ale w lutym wszystko wróciło i to chyba ze zdwojona mocą .Mam wrażenie ,że jest ich nawet więcej i są ciemniejsze. Wróciłam do mojej pani dr a ta stwierdziła,że spróbujemy laserem i że teraz trzeba do jesieni zaczekać na serię zabiegów laserem Emerge a do tego czasu w domu na noc mam stosować piling na przebarwienia firmy Iwostin z 12% kwasem glikolowym.Panie doktorze czy ten laser coś da czy szkoda pieniędzy? czy po tym laserze plamy nie będą większe i ciemniejsze. Czy ten piling do stosowania na noc nie zaszkodzi? rano go zmywam iuzywam filtru 50 ? Mam tez pytanie czy teraz w lecie mogę używać na noc serum z 1% retinolem i 10 % witamina c ? czy to mi nie zaszkodzi na moje plamy? rano wszystko zmywam i używam zwykły krem

    • Najważniejsze to w tym momencie poczekanie do września, latem nie robimy zabiegów na przebarwienia. I jednak odradzam lasery typu Emerge. I proszę latem nie stosować retinolu.

  • Witam panie doktorze, mam pytanie: od około 2 tygodni leczę się na przebarwienia, które tak naprawdę mnie nękają od około 3 lat. Stosuje obecnie dwa kremy normaclin na trądzik i stan zapalny, trądzik już zeszedł(pozostały plamy)i Belogent właśnie na plamy, mam problem z określeniem ich koloru ponieważ w różnym świetle wyglądają inaczej natomiast są ciemniejsze od skóry normalnej, mam je na rękach. Gdy posmaruje je maścią Belogent, którą stosuje na noc skóra wygląda bardzo ładnie i przebarwienia są niemal niezauważalne natomiast w czasie dnia gdy nie mam skóry niczym posmarowanej to skóra powraca do mojej normy(od trzech lat). Te przebarwienia czy też plamy mi nie znikają od tego czasu. Mam przypuszczenie, że to nadmierna produkcja melaniny powoduje je, nie wychodzę na słońce ponieważ gdy to zrobiłem kilka razy plamy mi ściemniały i skóra wyglądała dużo gorzej. Czy w moim przypadku laseroterapia dałaby pożądany skutek czyli całkowite wyleczenie? Pozdrawiam.

    • Musiałbym zobaczyć na żywo, żeby dokładnie powiedzieć co byłoby potrzebne, ile zabiegów, jaki efekt.

  • Przyjezdzalam do Pana na usuwanie przebarwien, poczatkowo plamy sie rozjaśniły, ale znow efekt jest taki iz znow sa i pomimo 8 wizyt nie ma poprawy. Wszystko wrocilo do poczatkowego stani. Niestety nie moge sobie pozwolic na kolejne 8 zabiegów. Mialam zastosowane dwa lasery bromowo/ miedziowy oraz q- switch

    • Bardzo mi przykro, jak zazwyczaj wspominan leczenie melasmy jest trudne i zależy od wielu czynników. Moja metoda daje skuteczność około 80%, jest to dużo w porównaniu to innych metod, ale niestety nie 100%.

  • Od paru miesiecy mam specyficzne przebarwienie na udzie.Wczesniej bylo tu malutkie przebarwienie ktore mialam od dziecinstwa (w kolorze prawie cielistym) i pomyslalam ze przy okazji innego zabiegu laserowego usune tez je. Niestety zrobily sie piekace bable ktore oczywiscie pekly i zostal taki slad. Ten sam lekarz ktory to zrobil probowal leczyc to laserem na przebarwienia (bodajze dye:vl) ale brak poprawy. Od innego lekarza dostalam tez troche masci(badz maski?) z zestawu dermamelan ktora stosowalam na to miejsce okolo tygodnia ale tez nie moge powiedziec abym widziala jakakolwiek poprawe. Przebarwienie jest rozowo-brunatne,ale potrafi byc mniej widoczne np po spaniu czy przy ucisku,nie wiem czy chodzi o krazaca tam krew ? skora w tym miejscu jest tez troche sucha,jej faktura jest niemal identyczna a jednak mozna wyczuc lekka roznice.
    Bardzo prosze o pomoc
    Pozdrawiam

    • Da się, ale ja bym prawdopodobnie zastosował laser Q-switch na początek, a potem być może coś innego jeszcze dodatkowo.

  • Mam ogromne przebarwienia na czole podejrzewam ze są przyczyną ich powstania tabletki antykoncepcyjne czytałam ze można je usunąć laserem. Czy laser mosaic okaże się skuteczny?

    • Ja odradzam osobiście mosaic i tego typu lasery- ma Pani 20% szansy że pomoże na dłużej niż 4-6 tygodni, a dodatkowo 30% szansy, że przebarwienia będą jeszcze gorsze.

  • Witam panie doktorze. Pojawiła mi się melasma na policzkach 🙁 jaka jest najlepsza pora roku na jej usunięcie a także jaka jest cena zabiegu. Byłabym bardzo wdzięczna za wskazówki. Jeszcze jedno pytanie. Jeśli już zdecyduję się na taki zabieg jak mogę się z panem doktorem skontaktować i umówić na usunięcie tych obrzydliwych szpecacych plam?

  • Witam. Wykonywałam u doktora zabiegi usuwania przebarwień, które mi zostały po złym usuwaniu naczynek na nogach. Miałam u doktora 3 zabiegi gdzie ten trzeci był wykonany bardzo mocnym laserem i przebarwienia powinny zniknać. Niestety przebarwienia jakie były takie są i nie ma żadnej poprawy. Jaka mogła być tego przyczyna i czy można w jakiś inny skuteczny sposób usunąć te przebarwienia?

    • Pani Emilio. Problemem zazwyczaj jest duża głębokość i przez to efekty są pewnie słabe. Niestety inne metody nie zadziałają.

  • Witam, mam przebarwienia na twarzy po tetracyklinie, czy to trudne do leczenia?

    • Dosyć trudne, ale do usunięcia, przynajmniej w sporym stopniu.

  • Mam pytanie do doktora. 3 tygodnie temu mialam robiony kwas salicylowy, stezenie 25% albo 35%.. 11 dni po zrobieniu kwasu spedzilam 20 minut w bezruchu na sloncu w godzinach miedzy 14:00 a 15:00, rano nalozylam krem z filterm 50 ale do poludnia pewnie juz nie bylo po nim sladu o czym nie pomyslalam przed wyjsciem na slonce. Wydaje mi sie ze sie nabawilam przebarwien poniewaz od tamtego czasu skora w miejscach gdzie kwas mnie mocniej wzial ( broda, okolice nosa/ ust) zrobila sie czerwona, troszke zbrazowiala. Czy to moga byc glebokie trudne do usuniecia przebarwienia? Nigdy wczesniej z przebarwieniami problemu nie mialam. Co powinnam teraz zrobic, biorac pod uwage ze zbliza sie lato i na zabiegi juz jest za pozno.

    Dziekuje za porade,
    Joanna

    • Po jakichkolwiek zabiegach podrażniających nie wolno wystawiać się na ekspozycję słoneczną. Dlatego latem sporej ilości zabiegów nie wykonujemy.

  • Przed 10ciu laty stluklem dosc bolesnie lewa noge, upadajac koscia piszczelowa (20 cm ponizej kolana) na krawedz schodka. Przez pare miesiecy rozlegly siniak bielal. Niestety zostala po mim brazowa plama ktorej nie moge sie w zaden sposob pozbyc. Skora w tym miejscu jest jakby bardziej wiotka, cienka, pergaminowa i ciagle “rozgrzana”. Jest rowniez lekka opuchlizna. Czemu to trwa tak dlugo? Czym sobie pomoc?

  • ???!

  • Panie Doktorze chciałabym spytać czy istnieje możliwość , ze po laserze przebarwienie staje się bardziej intensywne??mialam dwie sesje laserem vectus i mam wrażenie, ze przebarwienie pogłębiło się

  • Mialam robiona mezoterapie pod okiem. Wyszedl mi ogromny siniak….przechodzacy od koloru niemalze czarnego do brazowego.
    W miejscu poczatkowo najbardziej zaczernionym pozostal brazowy slad. Minelo juz prawie 3 miesiace a slad po siniaku dalej jest.
    Smaruje to miejsce od samego poczatku heparyna o stezeniu 2400 ale niestety nie pomaga.
    Czy to juz przebarwienie? Czy da sie to usunac? Czy takie przebarwienie moze wrocic.
    Dodam, ze podczas wakacji aby na przebarwienie nie dzialalo slonce przyklejam w to miejsce plaster 🙂

    • Przebarwieni na pewno, jak nie zejdzie w ciągu 4-5 miesięcy, to zazwyczaj samo nie schodzi.

  • Dzień dobry:)Panie doktorze mam 18 lat od co najmniej 9 lat borykam się z przebarwieniami wystepujacymi po prawej stronie twarzy w okolicy skroni. Przebarwienie ma długość ok.5-6 cm. Moja mama ma Hashimoto i nadczynność tarczycy, natomiast ja na nie nie choruje (robiłem testy). Przebarwienie najpierw wystepowalo tylko w okolicy oka i stopniowo się powiększało. Po leczeniu laserem przebarwienie szybko wróciło. Czy jest mozliwosc całkowitego usuniecia przebarwienia?

    • Są przebarwienia, które nawracają regularnie niestety. Nie wiem czy to jest takie przebarwienie. Proszę podesłać zdjęcia (blog@marekwasiluk.pl), a najlepiej to zapraszam na wizytę bo usuwanie przebarwień jest skomplikowane.

  • Panie doktorze. Mamy czerwiec. W lipcu tamtego roku po ciązy nie karmiac oczywiście przeszłam zabieg cosmolan. Po dwóch miesiącach wróciły przebarwień lekkie które się nasilają. Przedłużyłam terapie w lutym. Bez zmian na skórze może z gorszym efektem nawet.co mam robić? Laser na jesień kiedy skóra się zagoi. Bo w tym momencie jest bardzo delikatna. Przebarwienia mam pod oczami, koło uszu, czole, pod nosem. Proszę o radę.

    • Laseroterapia głównie, być może dodatkowe zabiegi. Ale od jesieni.

  • Witam Panie Doktorze wykonałam zabieg na przebarwienie pozapalne na twarzy laserem discovery pico po pierwszym razie było super rozjaśniło się ale został cień więc zrobiłam 2 zabieg i przebarwienie jest ciemniejsze niż było czy to się rozjaśni czy już tak zostanie. Moja pierwszy tydzień od kolejnego zabiegu.

  • Czy moge pozbyć się przebarwienia nad górną wargą,przyczyny dokładnie nie znam nałożyły się w czasie,depilacja włosków plastrami veet,krem joana lub antykoncja,brak ochrony spf☹
    Gdzie moge pana znalejżć w sprawie likwidacji przebarwienia?

  • jak pozbyć się przebarwienia pozapalnego na udzie po dermapenie wykonanym na głębokość 2,5 mm? ślady utrzumują się już rok niestety 🙁

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.