Marek Wasiluk
 

Medycyna estetyczna – konieczność czy fanaberia?

Zostałem poproszony przez redakcję Beauty Forum o artykuł, który odpowiedziałby na pytanie, czy korzystanie przez coraz młodsze osoby z zabiegów medycyny estetycznej jest dobrym zjawiskiem. Czy wynika to z potrzeby czy jest fanaberią? Czy media mają w tym swój udział. A może istnieją inne powodu, dla których młode kobiety przychodzą do lekarzy medycyny estetycznej. Poniżej pełna treść artykułu.
beautyforum

MEDYCYNA ESTETYCZNA – KONIECZNOŚĆ CZY FANABERIA?

Z najnowszych badań TNS Polska wynika, że ponad pół miliona Polaków ma zamiar w ciągu najbliższego roku skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej. Większość, bo prawie 90 procent, to kobiety, zainteresowane poprawą swojego wyglądu i zabiegami przeciwdziałającymi starzeniu się skóry. Coraz bardziej obniża się też granica wieku, kiedy po raz pierwszy udajemy się do gabinetu medycyny estetycznej. 
Jeśli ktoś ma wyobrażenie, że z usług medycyny estetycznej korzystają gwiazdy i starzejące się kobiety, zdziwiłby się widząc moje pacjentki. Większość z nich to osoby między 20 a 40 rokiem życia. Z czego to wynika? Czy korzystanie z zabiegów medycyny estetycznej w takim wieku jest modą, fanaberią czy koniecznością? Spróbuję odpowiedzieć na te pytanie.
ZMIANY POKOLENIOWE I SPOŁECZNE
Przyczyną częstszego korzystania z usług gabinetów medycyny estetycznej jest przede wszystkim zmiana pokoleniowa. Dziś wygląd jest wartością, dba się o niego. Dwadzieścia lat temu mało kto zawracał sobie głowę tym, czy ma przebarwienia i wiotką skórę, bo były ważniejsze problemy. Kiedy ludziom żyje się lepiej, zaczynają bardziej dbać o własne potrzeby, a potrzeba piękna i młodości jest czymś naturalnym. Rozwój medycyny estetycznej w Polsce świadczy więc pozytywnie o przemianach naszej świadomości i wzroście zamożności społeczeństwa. Zabiegi stały się dostępne także finansowo. Dużą grupę osób korzystających z zabiegów stanowią kobiety po urodzeniu dziecka. Zmiany społeczne sprawiły, że młode matki nie zamykają się w domu ze swoimi rozstępami, cellulitem, nadwagą, tylko aktywnie uczestniczą w życiu zawodowym i towarzyskim. Mają więc potrzebę skorzystania z zabiegów, które pomogą im się uporać z urodowymi defektami ciała po ciąży
TECHNOLOGIA DLA PIĘKNA
Rozwinęły się znacząco możliwości technologiczne. Kiedyś nie dałoby się przeprowadzić większości z dziś powszechnie stosowanych terapii. Nie było skutecznych sposobów na leczenie blizn, rozstępów, rumienia twarzy czy drobnych asymetrii. Lifting twarzy kojarzył się tylko z chirurgią plastyczną, dla której w tej chwili medycyna estetyczna stała się konkurencją, proponując na te same dolegliwości równie skuteczne, a mniej inwazyjne zabiegi.
KULT WIZERUNKU
Żyjemy w czasach kultu wizerunku. Szybkie kontakty, zdjęcia na facebooku, konieczność wywołania pierwszego wrażenia – to nasza rzeczywistość. Coraz mniej jest czasu na długie rozmowy i godziny spędzane ze znajomymi w realu. To sprzyja powierzchownym relacjom, w których wizerunek jest stawiany na pierwszym miejscu. Zależy od niego sukces w pracy, relacjach towarzyskich i związkach. Dodatkowo media kreują nasze wyobrażenia o ludziach sukcesu, którzy są piękni i młodzi. Coraz trudniej sprostać tym wzorcom bez wspomagania się medycyną estetyczną.
NAJMŁODSI PACJENCI
Skupiłem się na kobietach w przedziale wiekowym, który statystycznie stanowi najmocniejszą grupę moich klientek. Ale rozpiętość wiekowa moich pacjentów jest dużo większa. Najstarsza pacjentka ma 89 lat, najmłodsza rok i trzy miesiące. W wieku dziecięcym, do dziesiątego roku życia, medycyna estetyczna rozwiązuje realne problemy. Najczęściej są to blizny pooparzeniowe, na przykład po wylaniu gorącej herbaty. Zdarzają się też mali pacjenci z bliznami po ospie, przy czym moim zdaniem nie zawsze istnieje zasadność i potrzeba ich usuwania w tym wieku. Sporo jest też malformacji naczyniowych. W tym przypadku zaleca się zaczekanie do 6,7 roku życia i dopiero potem rozpoczęcie zabiegów. Może się bowiem okazać, że zmiana nie jest malformacją, ale naczyniakiem, i sama się wchłonie. Między 10 a 18 rokiem życia dominują dwa problemy – rozstępy i trądzik. Rozstępy w wieku wzrostowym powstają od wpływem dwóch czynników – szybkiego wzrostu połączonego z burzą hormonalną. Najczęściej powstają na udach. Paradoksalnie rozstępom sprzyja duża aktywność fizyczna, gdyż nabita tkanka mięśniowa jeszcze bardziej rozciąga skórę. W tym wieku mój autorski zabieg No Stretch Marks, czyli frakcyjna rf mikroigłowa na szczęście szybko rozwiązuje problem. Moja najmłodsza pacjentka z rozstępami ma niecałe dwanaście lat. Przyszła razem z mamą, każda z nich ze swoimi rozstępami. Osoby poniżej osiemnastego roku życia muszą mieć zgodę rodziców na zabieg. Drugim problemem, aczkolwiek nie tak częstym jak rozstępy, jest trądzik młodzieńczy. W tym przypadku rozwiązaniem jest laser bromkowo-miedziowy, bo reguluje pracę gruczołów łojowych, redukuje bakterie i działa dodatkowo na czerwone ślady po zmianach trądzikowych.
ODPOWIEDNI MOMENT
Zatem: moda, konieczność czy fanaberia? Moim zdaniem po prostu potrzeba dbania o siebie, wspomagana zdobyczami technologicznymi i podsycana przemianami społecznymi. Od nas zależy, jak będziemy korzystać z możliwości, jakie niesie medycyna estetyczna. Rozsądnie, traktując zabiegi u lekarza jako element dbania o siebie? Czy nierozsądnie, oddając się ślepemu pędowi mody na coraz większe usta, bardziej uwypuklone kości policzkowe, jeszcze gładsze czoło? Trudno oceniać, czy to dobrze, że coraz młodsze osoby przychodzą do gabinetów, i jaki wiek jest odpowiedni. Na pewno im wcześniej rozpocznie się dbanie o siebie, tym lepiej. Kiedy zmiany związane ze starzeniem skóry są już zaawansowane, o wiele trudniej przywrócić młody wygląd. Zdecydowanie więc lepiej przyjść do gabinetu przed ukończeniem czterdziestego roku życia, niż po. Poza tym są problemy do rozwiązania i defekty do usunięcia, które pojawiają się niezależnie od wieku (np. blizny, rumień twarzy, asymetrie, rozstępy). Jedno jest pewne – czasem niewielki zabieg potrafi wywołać kolosalne zmiany w życiu pacjenta.

PODSUMOWANIE – JAKIE ZABIEGI W JAKIM WIEKU 
20-30 lat
powiększanie, modelowanie ust
korekta asymetrii twarzy
zabiegi antycellulitowe
zamykanie popękanych naczynek, leczenie rumienia
leczenie trądziku i blizn potrądzikowych
usuwanie rozstępów wzrostowych
30-40 lat
modelowanie sylwetki, zabiegi niwelujące tkankę tłuszczową
zabiegi antycellulitowe
pierwsze korekty kształtu twarzy i zabiegi przeciwzmarszczkowe
odświeżanie skóry
usuwanie rozstępów po ciąży albo po gwałtownych zmianach wagi
zamykanie popękanych naczynek, leczenie rumienia
leczenie blizn
zabiegi ginekologii estetycznej (nietrzymanie moczu, luźność pochwy)

Bez komentarza

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.